Zero waste sau macar redusul gunoiului in casa, mai ales plastic

Alimente:

• fructele si legumele neimpachetate le pun in saculeti din bumbac (cumparati, au greutate exacta scrisa pe ei, care se scade la cantarit la casa)
  • pentru paine iar am 2 saci de bumbac
  • ma uit in general dupa alternative neimpachetate in jdemii de ambalaje

Baie:

• folosesc sampon solid
  • folosesc sapun solid si la spalat pe maini, si la dus
2 Likes

Eu am facut “militarie” cu colegii din jur sa isi aduca ceasca de cafea. Nu avea nici unul creasca si era la fiecare cafea pahar de unica folosinta.

Atat i-am batut la cap incat acum are toata lumea ceasca lui :))

Eu nu beau apa de la robinet. Nu v reau sa incep o discutie pe tema asta. Ca nu ma poate convinge cineva de contrariul. Pur si simplu nu imi place gustul.

Sotul bea apa de la robinet dar are un flitru Brita:

Eu in schimb cumpar apa la sticla de sticla. Avem ziduri de navete cu apa acasa :slight_smile: Tre sa le fac o poza diseara.

Spa vine la naveta:

Folosesc sacose de carpa, la cumparaturi. Iar cand cumpar, sunt biodegradabile, din materiale reciclate.
La munca avem pahare si cani din sticla/ ceramica, se spala in masina de spalat.

Beau numai apa de la robinet, in afara cazurilor cand ma aflu undeva unde mi-e imposibil, atunci cumpar apa.

Spal haine pe program expres. Nu folosesc balsam de rufe. Niciodata.

Fac mancare in cantitati mari si pastram la congelator, in asa fel reducem consumul de curent.

Fac dus, nu baie.

Platesc e-facturi, nu primesc hartii acasa.

Sortez gunoiul. Mereu.

Noi nu avem la serviciu pahare de unica folosinta :grin: Acasa nici atat, normal.
Coffee to go nu iau. Eu nu prea umblu prin locuri in care sa nu pot sa ma asez sa beau o apa, dar fiica-mea da. Are intotdeauna o Kanteen cu ea (iarna cu ceai in ea)

Si eu beau apa cumparata :blush: , dar cumpar numai una la sticla, dintr-un izvor din apropiere (sa nu aiba transport lung). La serviciu ne da firma apa minerala la sticla, tot de la un izvor nu foarte departe.
Spal rufe numai cand am de-o masina plina. In loc de balsam folosesc otet cu ulei esential (diverse).
E Facturi peste tot unde se poate.
Sortez gunoiul de cel putin 25 de ani: bio, sticle, hartie, plastic + conserve, gunoi normal. Cel mai mult tot la plastic si conserve se strange.
Folosesc borcane de la dulceata, muraturi sau ce-o mai fi pentru pastrarea alimentelor in dulap.

1 Like

Eu caut acum niste “pungi”, pe care sa le pot spala la masina de vase, pt sandvisuri de luat la munca.
Nu am gasit inca nimic de care sa fiu multumita.

Nu iau sandvisuri la mine dar iau o felie- doua de paine cand am doar salata de exemplu. Si e aiurea sa iau o cutie doar pt ele.

Trage o privire pe amazon la Bee Wrap & Co (firma).
Fiica-mea si-a comandat ceara si a mozolit niste stergare de bucatarie, dar au iesit tari. Cica ceara n-a fost de care trebuia.

Am vazut ca si pe etsy se gasesc genul asta de stergare. Si pe mine ma batea gandul.

Cand am fost in japonia am primit cadou de la un furnizor un stergar din asta in care cica poti sa cari lucruri. :slight_smile:Nu e dat cu ceara dar e pe post de bocceluta.

Stiu Bee Wrap dar nu e chiar ce caut eu. Eu vreau ceva ce pot sa pun in rucsac fara sa gasesc firimituri in laptop :slight_smile:

Atunci as folosi cutie, de fapt eu chiar asa fac. Am unele (de plastic :see_no_evil: de la Tupperware) de cand era copilul la gradinita, numai bine incap 2 felii de paine in ele.
Mi-am mai adus aminte de chestii in baie:

• betisoare de urechi cumpar numai din alea fara plastic (folosesc destul de multe, mai ales la machiat)
  • nu folosesc dischete demachiante pentru demachiat, ci oil cleansing method (ulei pe fata, intins si masat usor uleiul, dat peste cu un cleanser lichid, iar masat un pic. Inlaturat totul cu o carpa de spalat de-asta (normala, de bumbac) pe care o ud. Se indeparteaza orice urma de

Eu am o pungă de-aia din hârtie ceruită, mică, de când am cumpărat nush ce fleac, dintr-un magazin de-ăla hípster. În aia car cutia (de plastic!!!) cu prânzul, ceva fructe și gata.
Acum, cu tot respectul pentru mediu, eu mâncarea nu mi-o car în sufertaș de tablă, iar din sticlă, nici atât!

Eu imi car mancarea in sticla sau ceramica :grin: Dae eu merg cu masina, de-aia mi-e bine asa. Am insa multisoare boluri si cutii de la Tupperware, din plastic si nu le arunc atat timp cat sunt ok.
Altceva: incerc sa nu cumpar haine si papuci decat daca e ceva ce-mi trebuie si sunt sigura ca voi purta lucrul ala mult si bine. Port cat se poate de mult lucrurile pe care le am.
Duc incaltamintea la cizmar cand are ceva.

1 Like

Am uitat sa spun de paiele de baut: am de sticla si metal si-nca cateva de hartie (de-astea nu mai cumpar dupa ce se termina, ca-s de unica folosinta).

Eu nu am o priblema cu plasticul in general. Plasticul este o inventie absolut geniala. Sa ii dam Cezaruluil ce e al Cezarului.
Problema mea este cu plasticul de unica folosinta.
Acolo incerc sa reduc.
Asa ca pentru luat mancare la munca si eu tot cutie de plastic folosesc.
Pentru tinut cartofi, ceapa, fructe, mancarea la caine etc tot cutii de plastic.
Dar le folosesc mult timp iar la sfarsit le duc la centrul de reciclare.

Noi nu bem cu paiul, deci nu avem de niciun fel.

Am redus drastic, cumparaturile de toale. Nu doar din grija pentru mediu ci mai ales, pentru ca avem prea multe.
Si eu am dus si duc incaltamintea la reparat, daca se poate repara. Incaltamintea de antrenament, care nu mai poate fi folosita in scopul ala, o port la plimbari si mers de ici colo.
Ce nu mai purtam, donam.

Nu aruncam ulei sau grasime, nici in gunoi, nici in chiuveta. Colectam intr-un bidon si dam la reciclare, cand vine masina, in zona.

Mergem cu transportul in comun. Folosim masina (care nici macar nu e a noastra, dar avem acces la ea, non-stop), doar daca ne deplasam in zone greu accesibile, sau daca avem de facut cumparaturi mari si grele (mobilier, sau alte chestii car nu pot fi carate in autobuz).

Nu stiu cum o fi la voi, dar in Germania se recicleaza de facto numai 5,6% din plasticul reciclabil (ca nu orice plastic e reciclabil). Mi se pare o mare porcarie si de-aia incerc sa-l reduc cat pot. Si pe de alta parte, daca cumpar ceva impachetat in plastic, iau impachetat in plastic reciclat daca se poate.

Pentru plasticul tare trebuie sa merg la centru de reciclat.

Nu ti-l ridica automat cand se ia restul plasticului.

Pentru foarte multe lucruri trebuie sa mergi la centrul de reciclat ca nu se ridica cu gunoiul normal.

Dar anul asta au schimbat foarte mult ce se pune in sacul albastru cum zicem noi. Sacul PMD - Plastic, metal si cartoane din alea de la bauturi.

https://www.denieuweblauwezak.be/nl/wat-verandert

In Belgia peste 80% este reciclat. Stam cel mai bine din Europa.
https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/47756/belgium-recycles-over-80-of-its-used-plastic/

Aici plasticul se recicleaza 30%.

Hartia se recicleaza in totalitate, sticla 93%, metalul in proportie de 81%, carton 80%.
14,5 kg/ pe an de persoana, electronice, in Suedia, in timp ce tinta la nivelul UE e de 4 kg/ an de persoana.
Stam destul de bine.

La noi se uita in gunoi si daca nu le convine ce este in gunoi iti pun o sigla rosie ca nu e ok si nu ti-l ridica.

De exemplu daca incerci sa pui electronice la gunoiul menajer.

Sau daca exista plastic in gunoiul verde din care se face compost.

La sacul albastru nici nu mai spun. Ca acolo mai erau si complicare regulile. Acum e mai simplu.

In cifrele oficiale zice si Germania ca recicleaza 39% din plastic. Numai ca cifrele astea au fost luate la purecat si, surprise, surprise, a reiesit ca-s de fapt numai 5,6%.