Vrute si nevrute

În altă ordine de idei, vă rog să m-ajutați cu un sfat creativ.

Se dă o rochie (poză-detaliu mai jos) cu un decolteu cu ceva fronseuri suprapuse, din voal. Ei bine, pe partea dreaptă fronseurile respective stau ”sculate” (pardon :smiley: ) și nu pot să le ”culc” oricât aș încerca.
Spălat rochia nu se poate, are indicație de ”dry clean”. Iar la dry clean mi-e oricum teamă s-o duc, 2 geci mi-au făcut terci, în 2 locații diferite…

Poza mai jos. Daca are cineva idee, mă-ndatorează :slight_smile:

PS: cu fierul de călcat am încercat, fu neputincios.

Da-i in ma-sa cu dry cleanul lor cu tot, scrie aici din ce-i facuta rochia (ce scrie pe eticheta).

Am uitat sa dau raportul: am fost la un spectacol atat de misto, o tipa a cantat, dansat, jucat, cantat la bucium, fluier si trombon, scenariul scris tot de ea. Dupa 2 ore si ceva ma dureau falcile de ras, dar a vorbit si de treburi serioase, la care o sa se gandeasca lumea inca vreo cateva zile macar. Si am si mancat si baut bine.

Peste materialul care stă sculat, pui o batistă (sau o bucată de material, neapărat bumbac). Stropește bine batista și calcă peste ea, fără abur. Ții fierul pe același loc de până se usucă batista, apoi reiei, pe altă porțiune, până calci tot voalul ăla.
Rezultat garantat!

Buna de dimineata!!

Fratemeleu!! Sunt rupta de oboseala!! De abia ma concentrez!!
SI io tot asa spun, cu un material deasupra.

Io nu m-am uitat la Oscar, dar numaidecat caut pe youtube sa vad ce porcarie au facut. Asta e ca atunci, cand acum cativa ani, am fost sunata de la un job ca am fost acceptata, si peste cateva ora sunata iar ca nu io eram aia. Au gresit!
Greseala nevinovata!! :sweat_smile:

Am fost aseara si mi-am facut abonament la sala. Am belit …ula la urs. Pe 3 luni.
Incep de luni, ca cica maine tre sa imi vina si o sa fiu rapusa la datorie.
Si in alta ordine de idei, in aceasta dimineata am luat prima pastiluta de acid folic…
L-am anuntat pe al meu ca ne apucam de treaba, si el face…si peste 2 ani ce facem cu el?? :))

Zi faina ladies!

2 Likes

Mi-am luat teapa aseara cu Mastercheful pentru ca schimba astia programul de la o saptamana la alta. In seara asta o sa fie de la 22.15 ora ta.

@albinuza spor la treaba :smile: :smile:

Soareeee, soareeee :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: dar frigulet

Io-s chioara de somn, m-am culcat pe la 2 fara foarte putin, aseara am mai savurat si doua cocktailuri diferite si un paharel de vin, in plus la noi ploua de dimineata de rupe. O mai da si in lapovita din cand in cand. Asta dupe ce ieri au fost 15 grade. Deseara mergem la un italian bun tare (e insurat cu o romanca) si mai pe noapte la film, la Split.

Buna ziua!

Ziua de ieri s-a incheiat nasol, mi s-a facut rau, rau, am adormit la 9. O fi fost de la prajitura aia? Sau oi fi avut vreun nemernic de virus in corp si am scapat, dormid?
Cred ca n-am mai dormit de la 9, de cand eram sugar. Acum sunt relativ ok, dar mi-e somn.
Cica 7 grade la noi. Nu stiu cum , ca e frig. Si umed.

Apropo de cocktailuri, @Travelerista ai incercat/preparat Bellini cocktail?
Am vazut acum recent in Blacklist ca isi facea de cap personajul principal cu asa ceva…si imediat mi s-au aprins antenele. Suna intr-un oarescare fel. Si asa am o sticla de Prosecco in frigider de la ziua mea. Insa astept sa vina caldura pentru experimentul asta.

@Samoa poate a fost pur si simplu o zi din aia tampita rau cand nimic nu merge. Mai face figuri si organismul nostru…cand ti-e lumea mai draga.

Da, cum nu, Bellini e un clasic bun. Mi-am facut de cateva ori si treaba cu facutul piersicilor ca in reteta (ca pana le cureti de coaja, pana le faci piure…, mai ales cand nu prepari numai 2 cocktailuri), dar am noroc ca se gaseste gata facut, la sticla, la magazinul de delicatese. Cu pierici din conserva nu recomand.
Imi pare rau, @Samoa, dar vorba ta, poate ai scapat, dormind, de mai nasol.

Eu sincer ma gandeam ca nu as lua piersici sa stau sa le fac la blender pentru ca in general nu prea gasesti din alea bune, zemoase, dulci. Dar alea din copot mi se pareau si mie parca prea dulci pentru asa ceva.
Hai ca o sa caut atunci o licoare de piersici gata facuta, cum zici tu ca ai gasit la tine.

Aici se gasesc de-alea tesite, vara, normal, sunt foarte bune si aromate, iese un Bellini clasa 1A din ele. Da-i multa munca.
Apropo, iaca de ce mi-am adus aminte:

Revenind la Oscars, iaca, pana la urma Nina e vinovata de toata tevatura asta: cum s-a bagat la firma astora, cum incep sa faca boacane de afla tot pamanteanul de ele :joy:

Olalalala, ce e pe pagina aia :heart_eyes:
Intre timp nu cred ca mai este adevarata afirmatia “nu ma pricep la vinuri” ;)))

Hahahahah :smile:
Dar sincer eu nu prea inteleg de ce e vina alora. Pai tu nu citesti de doua ori inainte sa deschizi gura? Cei care au dat plicul nu au avut ochi sa vada?!
Acum se leaga de ce ziceai ca munceste copilul de-a binelea si “sanatos” 10 ore pe zi.
La noi acum cativa ani a fost circoteca mare cu compania asta…cand murise o tipa care facea multe overtime-uri fara prea multe pauze de somn, casa, masa, familie etc. Dar sincer nu stiu cat a fost ca poate era ea blonava…sau nu stia pur si simplu sa spuna “Nu, nu mai pot munci”.

Rammstein a capella anyone?

1 Like

Am dat share pe Fb :smiley:

Ce m-a distrat reclama asta!

Da domne, fix asa este! Au luat-o razna de tot :smile: M-au innebunit pe aici: enspe mii de cafenele care mai de care mai bio, mai organice, mai cu mot in varful motului…Bai nene, o cafea simpla, neagra, tare si fara nimic…se poate?!
Nu prea. Fiecare e cu denumirea ei, specifica creativitatii fiecarei cafenea in parte.

1 Like

Copiii aia care canta acapella fac treaba mai buna decat Rammstein :grin:
Asa-i cu cafeaua, eu am noroc cu espresso, la asta nu se prea baga sa-i puna nume si sa faca nu stiu ce din el, sau daca da, unul simplu tot este.
Mi-a scris copilul ca au primit e-mailuri interne despre povestea de la Oscars, firma spunand ca s-a intamplat o singura data in atata timp, o greseala i se poate intampla oricui, binenteles ca le pare rau si se scuza, vor analiza situatia si vor lua masuri ca sa nu se mai repete asa ceva.

Ahh nuu, aici au inceput sa isi bage coada si in espresso. Fiecare cafenea din asta noua, hipstereasca, vine cu denumirea ei, cu asa zisele boabe noi, exotice, de nemaivazut si de nemaibaut :smiley: Pentru ca da, eu stau sa citesc juma de ora la meniuri ca sa inteleg denumirile voastre creative. Dar probabil ca trebuie sa justifici cumva cele 3-4 lire pe care le ceri pe o amarata de cafea take-away. De asta m-a si distrat promo-ul de la McDonalds…e atat de real!!

Mai acum sincer si mie mi se pare ca e o boacana si cu asta basta. Se intampla si la case mai mari, vorba aia :smile: N-a murit nimeni.
Ce nu mi-a placut insa a fost ca imediat s-au grabit sa spuna numele angajatului. Pai de ce nu va asumati mai asa frumos per total ca un intreg?!
Ca sa ajunga ala saracul cap de afis la caterinca si alte cele pe toate drumurile. Asta chiar mi s-a parut o faza ff naspa pentru o ditai compania. Ai un angajat, a comis-o, ok…dar ala te-a reprezentat pe tine compania X!
Vezi tu dupa cum dai cu el de pamant dar nu il arunca in gura lupilor ca si cum nu si-ar primi painea de la tine.

Nu stiu daca firma a dat numele omului, nah, mandatul stie doar cine a fost la el.

Daa, nu era greu de aflat persoana, asta e clar. Dar chiar mi s-a parut aiurea ca au pus in comunicatul lor oficial repede “X a gresit”, si repede-repede completezi ca nu a urmat protocolul.