Vrute si nevrute

Hahahaha, pai sincer daca asta o fi fost rupt de scenariul si secitudinea tipica…cred si eu ca l-au apreciat pe asta mai mult. :smile:

Desi da, mai bine te uiti la un Disney Movie :smiley: Vorba lui @unamica nu avem noi destule chestii de groaza si urate rau pe langa noi…mai stau sa imi vina sa tai vena si cu filmele vietii.

Apropo de uratenie…de vreo doua saptamani dorm niste oameni pe strada, langa birou. E full de politie tot timpul aici. Nu este vreun moment fara un politist prin preajma. Nu l-am vazut pe unul sa ii intrebe daca sunt ok, daca le trebuie ceva…
Tare ciudat si naspa si aiurea mi se pare. Da, probabil ca nu intra in atributiile lor. Da, la fel de probabil nu au ce face…ca doar nu se apuca sa ii bage la puscarie. Da, e plin orasul de astfel de cazuri.
Dar tot inumana si tare sfasietoare mi se pare faza. Sa nu mai vezi nici macar o reactie de la autoritati. In schimb alaltaieri la ora 10 dimineata faceau munca de negociere si diplomatie intensa sa calmeze doi betivi pulbere care ii scuipau pe politisti :tired_face: “I kindly ask you Sir sa stop abusing me and my colleague”.

Si ca sa revenim la chestiuni mai vesele: abia astept sa ajung acasa, sa imi pun un pahar bun de vin rosu si sa ma uit la Masterchef. Am capul cat o banita.

Apropo de Mastechef, ati vazut-o pe castigatoarea asta, care-i oarba, cum ne arata ea noua cum gateste? :heart_eyes:

Si eu vreaua acasa, fac ceva de mancare, beau si eu un pahar de vin rosu (am un Primitivo fix pe gustul meu) si m-oi uita la Wayward Pines.

2 Likes

Vaaaaaaai! Cat mai e (de munca) pana la vanatorii mei de case!!! :sob:

Ahh, am vazut sezonul ala de Masterchef cu tipa asta oarba. fff tare gagica!! Si mi-a placut si de ea, o personalitate ff faina.

Ce gatesti bun @Travelerista?
Imi tot frec si eu creierii ca as vrea ceva si repede, si usor, dar gustos si la indemana de cumparat ce-mi trebuie in drum spre casa.
:smile: le vreau pe toate, si pe mama, si pe tata si toate neamurile :joy:

@unamica haidi ca mai ai un picut de tot. Sau e in plan sa stai peste program mult?

@Daria… pana la miezul noptii mai e o gramada. Si in noaptea asta chiar am de lucru, nu stiu daca apuc. Dar ma plang si eu, nah…

woaaaa, in prima faza am crezut ca stai la munca pana la miezul noptii :joy:
Pai vezi dc nu iti gasesti emisiunea pe internet sa nu depinzi de tv.

Spor la treburi :wink: Eu trebuie sa ma inarmez pentru un circ cu niste englezoi…dar momentan eu cam la asta visez:

1 Like

@unamica si @Daria, vorbeati ieri despre cum e cand te mananca undeva si te-apuca initiativele… I have a confession to make :smiley:

Ghici, ghicitoarea mea pe cine-apuca ieri elanul cu privire la organizarea intalnirii de douaj de ani de la terminarea liceului?

Pai sa ne-apucam din timp, zic, sa nu se suprapuna cu planurile de conced ale astora d-aici si sa poa sa-si ia diaspora bilete de avion la pret decent. Este ca sunteti mandre de mine? :blush:

3 Likes

@Mother_Abigail :scream:

holy shit!!! Ce faci!!! :fearful: :fearful: :fearful:

Mie sa imi spui ce profesori vin, ca la mine la intalnirea de 10 ani au chemat numai profii aia buni de pus in rama: NOT!
In frunte cu Buturuga! Pai io bat atata cale ca sa ma vad cu Buturuga?! Nu destul ne spurcam in liceu…mai trebuia sa o vad live si la maturitate. Nu merci. Costache, libidinosul datorita caruia am uitat germana si nu am trecut tot liceul pe la orele lui, mai lipsea din program.
Desi pentru ala cred ca m-as fi dus special. Doar ca sa il intreb ce mai face ma-sa, daca e bine, sanatoasa etc :joy:

Anyway, long story short si acum fara gluma, nu m-am dus desi chiar mi-ar fi facut placere: in primul rand pentru ca s-au organizat ff prost. Ba e in iunie, ba august, ba hai acum. Si exact cum spui tu: diaspora are si ea de luat un concediu, un bilet de avion etc.
Si in al doilea rand pentru ca intr-un final au decis sa faca la nu stiu ce rahat de sala de baluri de pe langa Aurel Vlaicu (un fost coleg avea business-ul :wink: si s-a lasat cu meniu de nunta romaneasca si tol festiv tot de nunta romaneasca.
Pai ma scuzati, dar ati dat cu mucii in tot liceul ala daca cu asta ati ramas voi din el: fasole batuta in meniul intalnirii de 10 ani :joy:

Asa ca @Mother_Abigail nervi de otel, rabdare de fier :smiley: si pretty please share din update-uri ca tare sunt curioasa :smiley:

1 Like

Cand s-a facut intalnirea de 10 ani de la terminarea liceului, il aveam pe baiat mic de tot, banii nu mi-i platea angajatorul si am aflat si din foarte scurt (implicand deplasare in provincie). Am zis pas. La intalnirea de 20 de ani, tocmai o nascusem pe fata, la fel deplasare in provincie, mama deplasata la randul ei la tara deci ar fi trebuit sa ma descurc singura p-acolo… am zis pas. De fiecare data s-a dovedit a fi luat decizia inteleapta. Din poze asa se vede. Prietena mea fu la prima runda si se scarbi, asa ca nu mai merse nici ea la a doua.
Uneori chiar nu iese… La ce sa te astepti de la o clasa de gagici?

P.S. @Mother_Abigail, la voi sigur nu e cazul. :slight_smile:

Când au făcut ai mei întâlnirea de 10 ani, n-am putut veni în Ro pentru că exact în perioada aia îmi dădeam examenul de germană. Și na, ei se apucară de organizat în iunie, că doar nah… majoritatea erau în București, cât e de-acolo pân’ la Piatra?

Reacții mai de rahat ca ale ăstora când au început să apară refuzurile, mai rar.
Eu aveam programat examen, cum ziceam.
”Hai mah, ce să povestim, ne dăm importanți că am plecat din țară, pff”.
Altă colegă, între timp cadru universitar, era în comisie la examenul de admitere la facultatea respectivă.
”Și nu poți să-i îndupleci pe cei din comisie să te lase să pleci?”
Alta avea concediu în perioada aia.
”Nu poți amâna chiar deloc?”

Singurele care nu și-au auzit minunății de-astea au fost două care taman născuseră. Bine că apucaseră să livreze…altfel probabil li s-ar fi propus să mai amâne nașterea câteva zile :smiley:

Nici nu vreau să-mi imaginez ce ne-au tocat live, dacă pe grupul yahoo unde se punea la punct întâlnirea s-au spus asemenea chestii :))) Clasă de muieri, deh :smiley:

Așa stând lucrurile, oare mă duc la anu’, dacă or organiza ceva? Oh, dar vai, mă grăbesc, dau în brânci de nerăbdare :smirk:

3 Likes

Mi-a trecut mie prin tartacuta ca mai este un pic si vine Martisorul :slight_smile: Da, cred ca este singura sarbatoare si traditie romaneasca pe care o iubesc de mor si sufar mereu prin locuri straine ca nu exista asa ceva prin alte parti.
Anyway, am zis sa le iau sefei si colegei cate un martisor sa le invat ce si cum :smiley: si evident si mie :smiley: Asa ca m-am apucat sa caut ceva mai fain.

Ia uite peste ce am dat :smiley: Imi plac de mor palariutele astea :heart_eyes: :heart_eyes:

1 Like

si papuceii is draguti foc :slight_smile:

Si papuceii daaaaa :heart_eyes: Dar la papucei ma gandesc ca risc sa ating niste oaresce sentimente…pentru ca amandoua par dornice sa faca copii si momentan nu e in plan cu cine. Asa ca zic sa uit “totoseii”.

Pana la urma am ales 3 palariute :smiley: Se duce maine femeia la posta sa intrebe de costuri si gata, ii transfer banii si sper sa le am pana in 1 Martie. Foarte prompt si dragut a raspuns.
Sau sunt eu avida si infometata dupa customer service DONE FUCKING RIGHT!!

Eficienta sunt domne, nu gluma. Acum o ora mi-a venit ideea si gata ;))))

@Mother_Abigail, you are my hero! :joy::joy:

Eu nu m-am dus, eram în Italia la vremea aia, organiza una dintre cele mai bune prietene ale mele, din liceu. Și fata, avea și ea un of, toată adolescență, și-a dorit să devină guristă. A sfârșit mașinistă, într-o fabrică de confecții, apoi, sătulă de sărăcie, a făcut facultatea de pe la 35 de ani.
Și vă ziceam că ea organiza. Și sună pe ăla trimite mailuri la ăia, informează pe ăilalți.
Eu am spus din start că nu particip, așa că m-au scos din mass-mail.
Și aflu următoarele: colega a organizat, la Cabana Valea Aurie, o bombă de cartier, cu pretenții de stabiliment rasat, unde se făcea bătrânu’ muci, când eram eu prichindea.
Cabana suferise un face lift și trecuse de la a fi o bodegă onestă, la un local de lux kitschos, unde se produceau, la zile mari, tor felul de maneliști, încă nedescoperiți.
Eh, colega murea, să le arate foștilor colegi că nu și-a pierdut niciun dram din talentul care o făcuse cunoscută în cele trei blocuri, din vecinătatea celui în care locuia ea, așa că a oferit un show. A început decent, cu “Bate vântu’ în Curmătură, șuieră pe la Măgură…” :musical_score::notes::musical_note::musical_note::musical_note::musical_note::notes: apoi după niște vin, a fost trecut la manele, spre deliciul unor drojdieri cu bani, care-și făceau veacul la locația cu pricina.
Colegii s-au cărat, dezamăgiți, colega i-a numit înțepați și snobi.
M-am pupat cu țoc și m-am felicitat călduros pentru decizia de a-mi păstra banii și nervii intacți!

4 Likes

Eu am avut anul trecut intalnire de la liceu si a fost cea mai frumoasa surpriza, oamenii care au fost au venit cu chef si buna dispozitie, nimeni nu s-a laudat cu masini, case, firme sau titluri…

S-a dansat, s-a ris in nestire, ne-am dus si a doua zi si am continuat. superb organizat, cu bun gust, nu scump…chiar si asa au fost unii care au comentat si nu au venit etc ceea ce am stabilit ca a fost perfect…cei carcotasi si frustrati au stat acasa si nu ne-au stricat atmosfera.
M-am bucurat imens ca am decis sa merg!

Si la noi a fost ultima data tot asa, a venit numai cine a avut chef, am povestit, ras pe rupte, dantuit, nimeni nu s-a dat mare, mancarea de milioane (eu atata am ajutat de la departare, cu stabilirea meniului) si nu scump. A fost un singur prof si a zis ca el a fost la zeci de intalniri, dar asa ceva n-a mai pomenit, neaparat sa-l mai chemam daca mai facem (si a batut sute de km sa vina omul!).

Adevăru-i că m-aș duce la întâlnire - dacă s-ar face - numai ca s-o văd pe snoaba supremă a clasei, devenită între timp țoapa supremă. Știți genul - fată de bani gata, plină de aere și ifose, genul care mănâncă placidă caviar cu lingura în fața săracului. Am văzut-o în pozele de la întâlnirea din 2008 și m-am împrăștiat de râs.

Toată lumea în ținută casual, în tricou și jeans (a fost doar o întâlnire la liceu cu dirigintele, urmată de o pizza la terasă), numai țoapa mea în deux pieces animal print :smiley: cu ditamai poșeta roșie, sandale aurii și cercei rotunzi, maaari, de haur :smiley: Să se vadă că are, dom’le. M-aș duce numai ca să mă hlizesc în sinea mea de aerele 'mneaei. Că din ce văd pe FB, tot la fel de stilată a rămas :smiley:

1 Like

N.Am fost niciodata LA vreo intalnire de liceu SI nici n.am sa ma duc vreodata.
Prefer sa.i tin minte pe toti tineri SI frumosi, fara fite si figuri
Liceul pt mine a fost un fel de vis SI nu vreau sa ma trezesc la crunta realitate :))

1 Like

La aia de 10 ani am avut cu doua licee, ca am inceput la unul si am terminat la altul din cauza unui director tâmpit si comunist care mi-a zis sa ma transfer ca m-a prins în blugi la scoala, nu skinny pe juma de fund, ci din aia din '92-93 :laughing: Asadar m-au chemat si unii si altii, date diferite dar aceeasi locatie. A iesit f misto la ambele. Acum 2 ani, la cea de 20 de ani, (Jesuseeee :no_mouth:) primul liceu a organizat dar nu am reusit sa ajung, mr. era in voiaj si nu m-am putut deplasa cu plozii de gat. Iar al doilea liceu atata s-au ambalat, grup pe facebook etc, ca pana la urma nu s-au pus de acord cu data si nu s-a mai facut nimic. O sa le propun sa facem la 25 :laughing: