Vrute si nevrute

nu numai ca nu o vreau de asistenta, dar nici ca imi mai trebuie vreo asistenta. si bonus: nu stie engleza.

ma rog, in cv a scris ca stie. la intrviu ca de fapt intelege ce se vorbeste si scrisul, dar nu prea vorbeste ea ca nu a exersat. pot sa pun pariu ca de fapt nu stie mai mult de chestii care iti pot servi ca turist sa nu mori de foame in strada.

principala mea problema de constiinta: ea a a avut un episod mai naspa, fiind suspecta de o boala. nu, acum nu mai e suspecta, dar eu tot ma simt naspa la ideea ca am concluzionat ca nu prea o vreau.

nu stiu daca e normal sau nu, dar de la mine se vede oarecum inacceptabil ca cineva la 30 de ani, cu facultate si master sa nu exceleze intr-un prapadit de word. nu prea sunt dispusa sa iau pe cineva de la nivelul asta. chiar asa, in zilele noastre wordul e o chestie pe care poti sa zici ca nu o prea stii ca nu scrii toata ziua? atunci de ce rahat mai scrii in cv ca stapanesti pachetul office, daca la interviu zici ca de fapt doar word si p.point, dar p.point ai folosit intr-o singura situatie, iar word de fapt e asa si asa…stii sa apesi litere si sa dai enter.

engleza nici de aia nu stie, deci practic nu are niciun avantaj, ceva cu care sa impresioneze macar putin.

@Queen, când te citesc mă simt genială, îmi crește self esteem-ul ca aluatul la dospit :)))

Nu c-aș fi o vrăjitoare a Word-ului, dar clar știu să formatez un text, cât despre ”cum se face aia…”, păi sistemul în care lucrez acum îl avem de aproape 4 ani, lumea e unanim de acord că-mi cunosc foarte bine pătrățica și tot nu mă duc să-ntreb la nevoie decât după ce frec toate modulele, mă uit în toate materialele de training disponibile, caut, caut, caut. Și dacă tot nu găsesc, când mă duc să-ntreb nu mă prinde nimeni cu pantalonii în vine pe stilul ”da aia ai încercat?”.

Însă să fac așa ceva ca proaspăt angajată - să mă duc să cer imediat mură-n gură fără să mă străduiesc deloc și-apoi tot io să fac gură… the hell, unde găsiți pițipoancele astea, băi nene??

PS: io vin cu întrebări de-alea de trebuie trimise la compania care ne-a implementat softul :))) adică și băieții de la IT se uită cruciș :)))

1 Like

stiu ca problema vine de la faptul ca sunt pile sau recomandari. un fel de…ce sa o punem sa faca sa ii dam o sansa pilei, pai poate Queen, care are multa treaba, are nevoie de asistenta.
aici intervine vina mea. adica nu am cerut asistenta, dar nici o idee rea nu mi se parea, deci am fost de acord sa incerc ca nah, ma gandeam ca poate o fi si vreuna de doamne ajuta si poate nu imi pica rau la urma urmei.

eh, acum nu vreau sa mai aud de asistenta. punct. nu stiu ce o sa se intample cu ea si sper sa i se gaseasca vreun loc in alta parte, dar urmatoarea nu va mai exista.

1 Like

Eu cumva o inteleg pe fata:grin: , dar numai in ceea ce priveste wordul, mi se pare cel mai cacacios program. Tocmai in chestii de-astea de formatare, eu multumesc alui de sus ca n-am treaba des cu el, dar si cand ma pocneste, e cu strigaturi. Cu Excel lucrez zilnic, v look up, pivoti , formule bla bla, dar cred ca nu stiu nici 10% din ce poate programul. In Power Point arunc multe scrieri, mi se pare ca arata mai profi decat insirate intr-un e-mail. Intr-un CV as scrie ca stapanesc pachetul office, cu toate ca stiu ca nu mi-as putea da doctoratul in el. :grin: Imi inchipui ca fata-i tanara, stau si ma intreb si eu cum de mai exista asa specimene tinere. Fiica-mea are 20 de ani si cel tarziu de prin clasa a VI-a avea de facut referate ppt, chestii in word. Asta inafara de ce-a urmat mai tarziu.
Nush, mie cel mai important la un om nou mi se pare sa fie normal inteligent, la mine e foarte important sa gandeasca analog, si peste toate: sa fie interesat de noul job. Daca e interesat, invata repede si mai ales retine informatia noua, il vezi ca vrea sa stie tot mai multe, ca foloseste ceea ce a invatat ieri samd. Ultimul baiet pe care l-am luat in grupa mea, a filmat in primele zile cand ii explicam in sitem niste chestii, a zis ca vrea sa se mai uite si seara, acasa, la treburile alea :open_mouth: Si degeaba i-am zis eu ca nu-i nevoie sa faca treaba asta, nu trebuie sa fim mai catolici decat papa, dar el nu si nu, ca asta-i da un sentiment bun. Si chiar s-a dovedit a fi foarte bun baiatul, macar cu el am avut noroc.
Queen, poate-i mai dai o sansa cuiva mai in varsta. Zic si eu.

5 Likes

Eu fata de excel am o repulsie mare cat casa!
Dar daca e musai, musai…asta e, strang din dinti, caut pe google la chestii mai complicate si ma descurc.

Azi imi propun sa recuperez niste citit, gatesc ceva repede si sa vad cu ce filme ma delectez. Nimeni si nimic sa nu imi strice zen-ul :smiley:

de aia va intreb, ca nu imi dau seama daca sunt cu pluta. fata nu stie nimic din domeniul in care a facut facultate si master, pt ca nu i-a placut si cica a facut facultatea de gura altora. cum a terminat-o nu am mai intrebat ca nu mai conteaza.
pachetul office e varza, engleza nu stie, sa redacteze un text din pdv continut, nu stie!

ma intreb, atuci cand la interviu e proba practica si te duci pe postul de asistenta si iti da cineva sa faci o scrisoare catre autoritatea X sa zicem, sa fii primit in audienta sau ceva…tu ce faci? zici ca glumeai si tu ca nu stii word? adica puii mei, daca nu stii limba straina, nu te angajezi ca femeie de serviciu sau sofer, nu ai treaba cu domeniul in care ai studiat, pai pana mea, pt ce vii la interviu? ce vrei sa te puna lumea sa faci? sa stai bibelou?

practic dupa ce ne-am tocmit ca la piata timp 3 ore sa ii explic ca tre sa faca ce i-am zis, a scos din ea un text de 5 randuri, cu un continut anapoda si fara nicio regula de aranjare in pagina.

am intrebat-o in timpul negocierilor pe tema asta daca ea nu a facut in interes personal vreo cerere. de ex in facultate pe la secretariat, la ridicarea unui act, ceva…cu orice ocazie. mi-a zis senina ca ba da, dar nu le-a compus ea si ca erau formulare tip, cum e si normal, deci sa ii dau formular tip ca il completeaza. pai pana mea fata, si pe alea le-au conceput tot niste oameni si daca le-ai completat ma gandesc ca macar le-ai citit. a avut raspuns si la asta: da, dar aia aveau experienta in spate!

sunt complet in stare de soc! vreau sa am intelegere, dar simt ca nu pot.

Ador pachetul Office. L-am predat și altora, am fost tester de două ori, mă simt ca peștele în apă, cu el.
Sunt prietenă bună și cu SharePoint, deși nu e vreun favorit, în opinia altora.
Și eu sunt de aceeași părere, ca și @Queen, dacă maimuța a zis că știe, atunci să știe. În CV se poate scrie “pachetul Office nivel începător, intermediar etc”. Altfel e reclamă mincinoasă!
Îmi aduce aminte de Căcăciosul, căruia i-am trimis o statistică în Excel, pe fiecare lună, ca să știe ce avea de făcut, când urma să preia.
Zice “am primit numai un document”
Răspund “da, dar are câteva tabs”. El iar “dar eu n-am primit decât un document” bună “Da măi, cu 7 tabs”. Nu se lasă "dar n-am primit decât un document!"Am văzut roșu și l-am întrebat dacă a văzut vreun document Excel înainte, sau a mințit în CV! :grimacing:

4 Likes

Eu văd la tipă o problemă de atitudine în primul rând. Serios, cât bun-simț să (n)-ai ca la una din primele sarcini date de șefa directă, să te duci la colegele mai vechi să-ți rezolve ele treaba? Cam ce spune asta despre tine, cam ce impresie lași? Te poți bizui pe asemenea om în situații tensionate, care apar în orice job? Dacă ea la primul spanac se duce repede să copieze de la colegi?

1 Like

exact pe modelul Cacaciosul!

Și el se simțea neapreciat, voia salariu cât șefii de district :smiley:
A fost foarte nervos, a comunicat șefei de district că ori i se oferă salariul ăla, ori își dă demisia.
Un an mai târziu, e tot șomer :expressionless:
Săracii părinții ăia, care îl țin în cârcă, ditamai catârul, de 1,94m, 28 de ani și mult prea valoros ca să lucreze pe post de coordonator. El voia manager, evident. Experiență, 0, dar avea standarde!

2 Likes

Mama, ce drag mi-e mie de tinerii capabili…

Vine unul la interviu acu vreo doua saptamani, CV ok, licenta cu nota mare, hlizit tot cand incepem sa stam de vorba. Absolvent 2016 si fara experienta, deci mergem pe prezumtia ca are materia proaspata. Io, maxima bunavointa… il intreb ce-i placu mai mult, civilul sau penalul. Penalul. Ok, o intrebare simpla: cum se calculeaza amenda penala pentru o persoana juridica? Se uita pierdut… Hai sa te-ajut: pe sistemul zilelor-amenda, adica nr. de zile cu care s-ar sanctiona infractiunea inmultit cu o suma de bani. Cica: da, asa e. Da’ de fapt el a avut note mari mai mult la civil… Bine. Hai cu civilul atunci, in caz de neglijenta se poate limita raspunderea prin contract? Nu! raspunde el sigur pe sine… Adica daca tu ma angajezi pe mine sa-ti zugravesc biroul, nu putem scrie in contract ca daca iti manjesc gresia cu lavabila, nu raspund? E greu de zis… imi raspunde tanarul. :grin:

Deja eram lamurita, dar hai totusi sa insist. Vad ca scrie in CV: engleza - utilizator experimentat, 5 din 5. Il intreb cata engleza stie de fapt… Pai, foarte bine, termenii juridici nu-i prea stapaneste, da-n rest e brici! Ii dau sa traduca o fraza simpla din engleza in romana, test mai basic decat asta nu mi-a venit in cap. Dezastru. In afara de furculisioane (in Romania, impact, legislation, justice) nu reusi nimic. Da’ cica e dispus sa invete tot timpul cat sta la serviciu… si vrea numa 1.000E pentru inceput… Hai, nu zau, te iau sa-nveti pe banii mei, da’ io crezi ca-s scoala sau firma? - ma rog, asta am zis-o in gand…

Dupa 2 zile, l-am sunat sa-l anunt ca n-a fost selectat in urma interviului, si-mi zise omul senin: Pai m-asteptam, stiam io ca angajati numai pe pile…

:rolling_eyes:

5 Likes

ai’ de mama noastra :joy: da, e frumos si pe la tine :grin:

si eu am auzit textul: nu stiu, dar o sa invat. pai la 29 - 30 de ani de profilul de baza te-ai dezis, engleza si calculatorul le stapanesti la nivel de facebook si ma iei in primire ca ce teste sunt astea la mine, cu solicitari de om cu experienta :unamused:

1 Like

Voi cu poveștile voastre mi-ați adus aminte de un plod de 21 de primăveri, care făcea un studiu dual (combinație școală-practică), pe care l-am avut la mine în departament într-un stagiu de 3 luni. Mă rog, n-au fost 3, ci două și jumătate, că i s-a pus pata lu’ boss și s-a descotorosit de el, spre ușurarea mea.

Era ca-tas-tro-fă. Puturoșenie și indolență ca la omul ăla, eu n-am pomenit. Dar altminteri, fff important și superior, că vorba aia - făcea studii…

Bunăoară, într-o zi îi explicam, cred că a treia sau a patra oară, felul în care se schimbă statusul anumitor comenzi. Sunt niște simboluri cu numărul comenzii pe acolo care, în funcție de niște parametri activați de noi, își schimbă culoarea: din roșii devin albastre. Ceea ce înseamnă că-n acel moment comanda e completă și poate fi expediată.
Plodul se uită la mine căpiat, de parcă-i detaliam dovezile existenței extratereștrilor. ”De ce se face albastru acolo?”, întreabă.
N-o fi înțeles procesul, îmi zic, inspir adânc și reiau explicațiile cu elan, da capo. ”Asta am înțeles”, glăsuiește ipochimenul, ofensat nevoie mare că l-am bănuit de nepricepere. ”Ce vreau eu să știu este …” (pauză de efect, în care privea concentrat monitorul)… ”de ce au ales tocmai culoarea albastră?”.

Stop-cadru! :smiley:

4 Likes

@Queen eu merg pe ideea : hire for attitude, train for skill, poa sa fie si mama pilei, nu ma abat de la regula.
E cald, vreo 12C si noi plecam la ski, hahaha, am ajuns sa ma rog sa fie frig :))))

1 Like

ma rog, am decis ca luni sa am o discutie cu mandra, asa cum a zis @Samoa, pt ca vineri m-a enervat mult prea rau si daca o tinea pe aceeasi linie risca sa ma scoata din fire, asa ca dupa ce mi-a transmis “capodopera” nu a mai primit niciun feedback de la mine.

am de gand sa ii explic pe rand ca:

1. am inteles ca nu are cunostinte tehnice, pt ca nu i-a placut domeniul in care a facut nu doar facultatea ci si masterul, am inteles ca nu stie engleza pt ca nu a exersat asa ca nu o sa insist sa ii dovedesc ca nu stie mai deloc, problema reala nefiind lipsa de exercitiu, dar in plus, dupa parerea mea stapaneste pachetul office putin spre deloc. si nu doar ca nu are habar de macar una dintre aplicatiile office, dar ii lipsesc aproape cu desavarsire cunostinte elementare, nivelul la care poate scrie ea un text fiind cel al unui copil de clasa a 9-a. desi, fie vorba intre noi, cred ca acum pana si aia de clasa a 5-a i-ar da clasa.
  2. nu apreciez deloc modul in care a inteles sa rezolve sarcina. scopul meu nu era sa vad daca se descurca sa dea telefoane pt a cauta surse din care sa copieze si nu apreciez nici felul in care m-a abordat pe mine, adica mai ca nu mi-a batut obrazul ca i-am cerut sa faca o adresa de inaintare, in contextul in care i-am furnizat toate informatiile: ce inaintam, catre cine si in ce scop, deci practic trebuia sa lege toate informatiile in 2-3 fraze. desi ei i se pare ca i-am cerut chestii de om cu vechime si experienta, va trebui sa o sochez explicandu-i ca cerinta asta este la nivelul “test la interviul de angajare”. nu are decat sa gugaleasca daca nu ma crede. si vorba ta @Daria, acelasi lucru il putea face si pt a rezolva nenorocita aia de tema, in loc sa se targuiasca cu mine ca la piata de zarzavaturi.
  3. desi s-a scurs doar o luna din 3 cate are de proba, parerea mea e ca nu putem continua asa si o sa o rog sa imi explice cam cum vede ea situatia? daca cumva se astepta ca invata sa scrie documente in astea 3 luni, adica ia perioada de proba ca pe un training pt chestii elementare, o rog sa discute cu boss, pt ca eu nu am nici timpul, nici rabdarea si nici dorinta de a face asta. la aproape 30 de ani, ma astept sa vii la interviu cu ceva in bagajul de cunostinte, mai ales cand experienta nu te recomanda.
2 Likes

Foarte bun asa, Quenny. Si o mai poti intreba ce crede ori ce a inteles ea ca are de facut la jobul asta, ca se pare ca nu stie. Si mai stau si ma intreb daca si la jobul asta nu a fost impinsa de parinti sau cine stiu eu cine, la fel ca facultatea si masterul.

1 Like

da, nu m-as mira sa aud ca de fapt nici jobul nu il prea dorea. desi asta mi-ar simplifica cumva situatia pt ca i-as zice ca asta e, nu are rost sa ne incurcam una pe alta.

Auzi, mi-am adus aminte de discutia care a avut loc cand l-am poftit pe un student care incepuse la noi part time sa-si dea el demisia. Eu imi pregatisem discursul cu facte. Binenteles c-am chemat-o si pe tipa de la HR si ea, dupa ce-a dat binete, i-a spus tipului ceva de genul “ne-am dat seama cu totii, si mai ales precis ca si tu, ca inca nu esti la punctul la viata in care sa poti face fata unui job serios”, adica i-a bagat ea vorbele in gura :joy: N-a mai fost nevoie nici sa scot eu faptele pe masa, i-a dat dreptate, a semnat demisia si dus a fost :grin: Vezi, poate poti s-o iei prin invaluire si pe madam a ta.

1 Like

Salutare natiune!

Greu cu oamenii, greu al naibii sa mai si trebuiasca sa le fii manager.
@Queen si eu zic ca e buna strategia pe care vrei sa o adopti :wink: Eu ti-as recomanda sa intinzi antenele prin vreo facultate…imposibil sa nu gasesti vreun student care sa vrea la modul serios sa munceasca si sa invete. Mi-e greu sa cred ca numai rasfatati sunt in tara aia.

Nu am facut mare lucrul weekendul asta dar nici ca m-am simtit tare voinica si energica de dimineata :smile:

Hai sa avem o saptamana buna!!