Vrute si nevrute

:laughing:

Ieri manca o colega dintr-un vas ceva ce nu arata a nimic cunoscut… si o alta colega, olteanca de-a mea, intreaba ce-i aia. Cica coliva. Cum, bre, coliva? Asa arata coliva? Era ca… ca ce sa zic eu… ai fi zis mai degraba ca e niste quinoa fiarta si atat. Arata uscata rau, asa… Si vorbeam cu olteanca - la noi coliva tre sa fie legata, maglavais.
Deci… tu di care vrei?

@unamica cred ca pe stilul maglavais am mancat si eu la viata mea :smile:
Dar imi aduc aminte si de unele care erau asa bob cu bob, mai risotto style. Acum nu as face mofturi dulce si gustoasa sa fie :smile:

:laughing:
Stii p-aia cu “N-are mama, ca ti-ar da”?
Pana una alta, iti trimit doar un gand bun. Coliva nu stiu sa fac.

1 Like

@unamica :kissing_heart: E primit si ala cu mult drag :-*

A iesit un soare asa placut la mine :heart_eyes: face un chef de pus geanta pe umar si plecat la plimbare :slight_smile:

La noi incepe sa se intunece. Lucky you!

Chiar ma gandeam ieri ca parca a inceput sa fie ziua un picut mai lunga! Hai ca usor-usor vine el si soarele si lumina pana seara tarziu. Abia astept!

Nu vreau sa cobesc, de 2 zile plec dimineata de acasa cu ochelarii de soare la ochi… si plang stresinile.
Da, parca e nitel mai lunga.

Pai de asta am remarcat si eu ca s-a lungit un pic ziua. Acum la 7 si ceva cand plec de acasa este lumina. Ca ma saturasem sa plec pe bezna, picior de om pe stradutele de la mine…de ma apuca si paranoia cu uitat de stanga-dreapta :smile: “ce dracu caut eu noaptea pe strazi?!” :joy:

1 Like

E vineri, e pregatirea de week-end! :grin:

4 Likes

Yeeeyyyyy!!!
Deci jur ca nu vreau sa fac nimic altceva weekendul asta decat sa stau sa citesc mult, mult, mult, mult! Un susotit sa nu aud pe langa mine!!

@doarunom mi-ai facut ziua cu matza asta :slight_smile: A inceput sa imi fie atat de dor sa am o pisica :frowning: cred ca si pentru ca stiu ca mi-e imposibil sa detin vreun animalut aici :cry:

2 Likes

Sunt liberă! Am făcut o grămadă de treburi și mai am niște chestii de aranjat, pe la 6 sunt gata.
Mi-e foarte foame, dar mănânc după sală, dacă supraviețuiesc.
Vreau tortellini cu sos de ciuperci.

la ce numar ajunsesem cu asistentele? la nr 4, nu?

ei bine, nr 4 nu stie sa foloseasca pachetul office. in cv, evident ca a trecut la cunostinte legate de calculator Microsoft Office. La interviu a zis ca de fapt nu stie excel deloc ca nah, nu a lucrat in el, dar stie word si p.point pt ca le-a folosit pt lucrarea de licenta si de disertatie (deci are si facultate si master, da?).

bun, zis si facut. tema nr 1: i-am dat sa transcrie intr-un format anume (format nou, facut de mine) niste documente cu o informatie care o ajuta sa se familiarizeze cu activitatea firmei si care ar face posibil sa treaca la urmatoarea etapa. rezultatul: niste documente fara forma, transcrise destul de aiurea, dar sa zicem ca nu a inteles continutul.

tema nr. 2: iau unul dintre documente si il formatez eu exemplar, asa ca ii zic sa formateze alte 3 documente facute la tema nr 1 pe formatul ala. asta implica evident o regula pt fonturile alese, o aliniere a tabelelor, randuri egale, bolduit pe ici pe colo, text aliniat. in tot cazul nu mare inginerie in contextul in care fiecare document avea doar 2 pagini. rezultatul: nicio legatura intre modelul formatat de mine si ce a facut ea.

tema nr 3: i-am dat sa faca o adresa de inaintare a unor documente. i-am comunicat exact catre ce institutii si in baza a ce inaintez acele documente. rezultatul: shock si groaza!!! nu pt ea ci pt mine!

• solutia 1: a incercat sa obtina de la alte doua asistente din firma acele documente. erau puse in tema just in case, desi nu ma asteptam sa le ceara, asa ca nu le-a primit de la ele.
  • solutia 2: cea mai accesibila logistic, dintre cele doua, s-a indurat sa ii explice pe un alt model ce contine o adresa de inaintare si sa o incurajeze sa faca o varianta ca sunt o persoana ok si nu e nicio problema daca varianta nu e buna. nu i-a convenit ca a zis ca sigur trebuie sa existe un model ca doar s-au mai trimis actele alea si pana acum si tre sa existe un model. asa ca a decis sa imi scrie ca sa ma informeze de acest aspect.
    -solutia 3: i-am zis ca da, s-au mai trimis si intr-adevar exista modele de adrese pe care le-au intocmit persoanele ce au trimis documentele, dar ca as aprecia sa vina cu propriul model. nope…nu e bine, ea nu a mai facut asa ceva pana acum asa ca trebuie sa o instuiesc nu sa ii dau teme de om cu o vasta experienta in fata.
  • solutia nr 4: m-a luat in primire imediat ce am ajuns la birou ca ce…ea considera aia o tema grea si nu i se pare corect sa am pretentii asa mari. am tras aer in piept si i-am explicat ca la copilul mic ce e o adresa de inaintare si cum se face afurisita aia de adresa plecand de la informatiile pe care deja i le-am furnizat, adica practic pe toate.

rezultat final: o adresa cu un continut cel putin indoielnic din multe puncte de vedere, fara titlu sau ceva bolduiri, formatata ce nu am vazut vreodata. adica alineat pus cu tasta space, text cu randuri inegale - adica aliniat la stanga paginii (sigur stiti la ce ma refer, dar iaca nu stiu sa o explic pe romaneste). ma uitam ca proasta la adresa si incercam sa inteleg daca chiar i-am dat o tema grea, daca chiar sunt eu a dracului si neintelegatoare sau daca pur si simplu m-am pricopsit cu o poama.

ce pana mea sa fac? e normal ca la 30 de ani, dupa facultate si master sa nu stii sa folosesti perfect macar word??? si cate alte dume mi-a dat!!!

1 Like

hai ca am scris de v-am saturat

@Queen mi-a venit doar o replica in cap: “let me google that for you”.

Problema nu este ca nu stii…nimeni nu s-a nascut invatat - ci ca nu esti capabil sa cauti in 2017 ce resurse iti trebuiesc pe amaratul asta de GOAGLE!!

gasesti acolo la adrese, scrisori, modele de sa compui pana nu ai aer. La fel si cu word-ul - nu stii - Google: “how do I edit X” “how do you align a text” etc JUSTIFIED pentru numele lui Belzebut.

Asta mi se pare culmea culmilor, sa nu te apuci tu cu mana ta sa cauti si apoi dupa ce ai puricat pana ti-a venit acru…te poti da batut si zice “da mai nu stiu, nu am gasit pe nicaieri, ma poti ajuta?”

1 Like

mah, nu intelegi ca nu a reusit sa dea o forma propriului text? a scris vreo 4 documente a cate 2 pg. Unui document i-am dat eu forma si tema era sa le faca la fel pe cele 3 ramase. a iesit fix nimic.

explicatia: nu stiu…dar eu cred ca am o varianta f veche de word. a se intelege ca are office 2003, cum are 90% din firma, iar textul aranjat de mine se vedea perfect si la ea.

acu probleme am multe, inclusiv unele de constiinta. ce ma fac???

1 Like

Sincer, cred ca i-as explica faptul ca google chiar te ajuta in toate prostiile si ca nu ma astept sa vina sa se planga chiar de fiecare prostie ca “nu stiu sa fac”.
Asta e replica de om batran care nu mai are rabdare/chef sa invete lucruri noi.
La varsta asta si cand vrei sa urci si sa te dezvolti in cariera, da din coate si invata si de unul singur.
Altfel daca astepti totul mura-n gura…s-ar putea sa ii fie altuia mai foame decat iti este tie :wink:

1 Like

Ce faci? O inviți la o discuție pe bune, în care îi explici de ce munca făcută de ea, e dpdv calitativ, nulă. Cu această ocazie, o rogi să-ți spună sincer cât din CV e vrăjeală. Și după aia decizi, dacă individa merită o șansă.

P. S. Office 2003??? :fearful:
Se cere un upgrade, serios!

1 Like

Si mai este o chestie: pe pozitii de genul asta nu conteaza sa stii totul, ce mi se pare, personal, cel mai important este: cum gandesti?!
Esti capabil sa cauti intai un milion de solutii de unul singur? Te vad ca strangi din dinti dar te chinui sa vii cu treaba macar pe jumatate facut ok? Ok, inseamna ca vrei si ca ai capacitate sa acumulezi informatii si sa muncesti.
Daca imi trantesti din prima “nu stiu, nu pot” fara sa vad nici cel mai mic interes din partea ta, sa incerci sa rezolvi singur, ma vei face sa ma gandesc ca in situatii cu adevarat critice nu ma voi putea baza absolut deloc pe tine.

Dar mai e si vorba aia “la barza chioara ii face dumnezeu cuib”.

@Queen, daca o vrei de asistenta, da-i adresa lynda.com sa faca training pentru Word si Excel Essentials. La sfarsit sa iti prezinte documentele produse in curs. Primele 10 zile pe lynda.com sunt gratis, asa ca, sa bage tare si sa invete.

au 2003 ca nu vor versiune mai noua. eu am 2016. dar deja 2003 si-a atins limitele si intr-adevar se impune ca vor sau nu, sa treaca mai departe.

si windows, io am 10, dar cred ca inca mai sunt care tin cu dintii de XP :smiley:

ma rog, o explicatie ar fi ca pe calculatoarele respective sunt legate si niste aparate, aparate la care nu gasesti softuri pt windows mai nou decat xp. adica sunt niste aparate extrem de specifice, nu chestii gen imprimante, copiatoare etc