Vis de vacanta

Mai e ceva pana la vacanta asa ca visam :slight_smile:

Si m-am gandit sa va intreb si pe voi: daca nu ati avea restrictii de buget, timp, securitate etc. unde v-ati dori cel mai mult si cel mai mult sa mergeti?

Socotra. Din pacate nu e foarte, foarte greu de ajuns acolo la o data fixa: in Yemen e razboi, pe insula e stationata si o baza militara, di rarele zboruri intr-acolo pot fi anulate in ultima secunda. Daca se ajunge pe mare, iar pot sa nu te lase sa pui piciorul pe insula, e foarte complicat. Sper sa ajung acolo in viata asta.

Nu te sfatuiesc deocamdata, este fix la intrarea in cea mai nasoala zona. Stiu pt ca Mr pe acolo isi face jobul si urca des pe nave saudite. Lasand la o parte povestea cunoscuta din golful Aden cu piratii somalezi, yemenitii dau cu rachete spre petrolierele saudite (f f multe), care fac traseul Jeddah - Ras Tanura.

De ce Socotra?

Adica de ce e pentru tine nr 1. Ce te atrage atat de mult?

Stiu pe cineva care a reusit sa o vada acum multi ani.

New Zealand in special in South Island

De ce Socotra?
Locul in care ma simt “acasa” in vacanta este de cativa ani Salalah, in sudul Omanului (plaje minunate fara oameni, apa cristalina si calda, delfini, broaste testoase plus alti pesti - dar nu asa colorati ca in locuri cu reef - , stanci de catarat, mancare buna, oameni pritenosi). Socotra e in coasta Salalahului. Are sute de plante endemice, printre care si renumitul dragon blood tree, plaje de vis, oaze cu pooluri naturale, un superlativ al locului din apropiere de care m-am indragostit. Si pentru ca nu se poate ajunge acolo e pentru mine de vis.

Alte destinatii la care vreau sa ajung (de vis mi se pare prea mult spus, teoretic nu ma impiedica nimic sa ajung la ele):

• nopti albe in St. Petersburg
  • Delta Dunarii :grin:
  • Japonia (n-am fost decat la Tokyo, mi-ar place sa strabat, macar cat de cat, tara)
  • Grecia, continent si insule (atat de aproape si n-am fost decat pe Kos :astonished: )
  • Sevilla/Granada
  • Florenta
  • Provence, Bretagne, Bordeaux, Normandie
  • Bratislava
  • Beirut
  • India cu dormit in palate :woman_with_turban:
  • Azerbaijan
  • Turkmenistan

Sigur mai sunt o gramada de destinatii, astea mi-au venit prima data si repede in minte.

-stanurile sunt si pe lista mea. Toate toate :slight_smile: Dar nu am ajuns pana acum. In primavara asta voiam Uzbekistan si Kyrgystan dar nu am putut sa ne luam 3 saptamani concediu in mai. Asa ca ne-am “multumit” cu Islanda pentru 10 zile.