Viitor de aur

Acum daca e sa ne raportam la calitatea invatamantului de pe vremea noastra, ma indoiesc ca poate fi considerat de proasta calitate. Nu stiu cum e cu studiile tale, dar alea facute de mine sunt bine mersi recunoscute in afara si cu siguranta sunt suficient de bine pregatita cat sa nu dau vina pe calitatea invatamantului de care am avut parte.

Faza nasoala e ca generatiile de acum nu cred ca se mai pot lauda cu asta chiar daca le-ar recunoaste tot mapamondul diplomele, imediat ce pasesc in afara granitelor.

1 Like

Era mișto, entuziasm plenar până întrebau de țara unde am studiat și unitatea de învățământ. ”Ah, so…”.
Recunoscute erau și ale mele, nu despre asta e vorba.

Io nu am avut din astea, desi am fost in situatii de genul, chiar daca nu lucrez in afara. Ba din contra, am primit aprecieri pt calitatea invatamantului, chit ca asa cum stii eu am facut o facultate tehnica si universitatile nu dau pe afara cu dotarile. Dar cu ce aveam, stiu ca pe vremea aia, profesorii inca se incapatanau sa faca din rahat bici si sa trosneasca.

Nimeni pana acum nu imi zise “ah…ai studiat in Romania…weeeellll…poate ne auzim cu alta ocazie sau niciodata”. Daca ar fi asa, nu ar fi medicii romani apreciati in strainatate. Nu stiu sa existe problema sa plece medicii si sa lucreze altceva, ca nah, scoala din Romania nu prea ii recomanda.

Așa este la facultățile tehnice, la medicină, la IT, poate și la arhitectură.

Din păcate, nu suntem toți ingineri sau IT-iști sau medici.

Soțul meu a devenit eligibil pe piața de muncă de aici abia după ce a făcut a doua facultate, în domeniu fff înrudit cu ce studiase în București.

La tv este din nou plin de povesti despre marea revolutie, adica aia la care au murit niste unii pt lucruri in care au crezut, doar ca au murit manipulati de inaintasii celor ce ne conduc si azi. Azi, niste fraieri chipurile protesteaza prin diferite locatii prin oras, pt libertate.

Uite-i cum insista sa te arunce in rahat pana la gat. Uitati-va la dinozaurii astia comunisti cum insista sa convinga o lume intreaga ca suntem o natiune de hoti.

Rahatul cu ochi nu s-a putut abtine sa nu isi arate mutra la BBC. Probabil avea impresia ca vorbeste cu “jurnalisti” de teapa lui Mircica si Gadea.

Scarba, tot mai mare scarba am in mine.

1 Like

Când a trebuit să mă întorc la job (aveam concediu fără plată, dar deja lipseam de niște luni de zile), dimineața până după-amiază Andrew stătea cu ea – practic spunea că lucrează de acasă și lucra din spital. Pentru el a fost o traumă îngrozitoare, față de sistemul medical din Marea Britanie, România e foarte departe. Patru luni de zile cât a stat mama în spitale, nimeni nu a spălat-o. Nimeni. Singurii care făceam asta eram noi, de două-trei ori pe zi. S-a șocat când a văzut cum arată saloanele, s-a șocat când a văzut că punga de colostomă se golea într-o sticlă de Perwoll tăiată cu foarfeca, s-a șocat când vedea că infirmierele aduceau mâncarea cu cărucioarele și aveau pe mâini mănuși de menaj, care erau nesterile și cu aceleași mănuși adunau prosoapele sau cearșafurile pline de puroi și sânge.

Bacteriile au omorât-o pe mama, nu cancerul. Mama a murit de septicemie.

1 Like

Mutat comentariul, topic gresit.

Chiar nu am auzit pe cineva in comunitatea romaneasca sa aiba probleme din cauza diplomei din Romania. A, ca in unele domenii iti mai cer niste cursuri in plus, pentru ca difera metodologia, sau nu ai experienta necesara, e adevarat.

Nu am spus că am avut probleme. Altceva am spus.
Anume, că deși diplomele au fost recunoscute legal, o diplomă de la Universitatea București nu are aceeași valoare sau ”greutate” în ochii angajatorului precum cea de la Humboldt Universität din Berlin.
Atât am spus.

2 Likes

@nancy, sunt curioasa, care ar fi explicatia lor? In Canada, medicilor romani nu le sunt recunoscute diplomele, multe materii difera, asa ca, nu au incotro, trebuie sa o ia de la inceput. Profesorilor li se cer niste cursuri de metodologia predarii, daca nu le-ai facut in tara, trebuie le iei aici, cam 2 ani dureaza procesul.

Chiar ar trebui sa ne dea o explicatie?! Cand aparem peste tot in lume ca plagiatori si hoti chiar ne mira ca nimeni nu da doi bani pe ce vine din tara aia?!

Sa ne creada pe cuvant ca am studiat pe bune?!

Ia sa ne povesteasca @Samoa despre circoteca din Suedia cu romance care si-au platit diplome de asistente medicale iar ele nu au trecut o data pe la scoala.

Asa ca nah, cam aia e cu diploma de Romania versus diploma dintr-o tara unde hotia nu e acceptata in societate.

1 Like

Și de când se practica asta… Toate colegele lu soacră-mea de la baza de tratament au devenit asistente trecând din părți pe la școală.

Exact, @Daria. Exact, exact. Când unul dintre cele mai importante ziare de aici - cotidianul Frankfurter Allgemeine Zeitung, cel mai citit ziar german în străinătate - publică ditamai articolele despre repetatele noastre scandaluri de plagiat din mediul universitar, cam ce pretenții poți să mai ai să fie luate în serios diplomele tale românești?

Să mulțumim din inimă partidului!

1 Like

Pai da, chiar ar trebui sa mi se dea explicati in astfel de situatii. Macar asa de amorul transparentie si a nu stiu ce mai valori europene pe care le imprastiem pe toti peretii si la care cascam gura. Eu nu imi pun oala cu rahat in cap ca am invatat in Romania si asta nu e de ajuns cat sa nu cer explicatii in caz de sut in fund cand sunt in mod cert mult mai valoroasa profesional decat pleava lor de absolventi, care nu exceleaza cu ceva. Deci da, ar trebui sa mi se dea explicatii de ce diplomele mele nu ar fi bune.

Insa faptul ca au si ei adunatura lor de absolventi de toate felurile si nu au prioritate unii in plus din Romania, cu o diploma deloc mai breaza decat a lor, este o scuza destul de plauzibila. De ce ai vrea sa angajezi pe unii din alta tara, cu nimic mai breaza decat somerii tai. Se cheama nationalism si interes national. Dar nu este tot una cu: ii vrem pe ai nostri, ca diploma noastra e buna, a voastra e de kkt deci pa!

Hai sa nu exageram ca vaaaai tot ce vine din tara asta e de kkt si 2-3 muste grozave trebuie sa lupte sa demonteze imaginea facuta de politicieni.

Nu contest astfel de experiente, dar nu sunt rezultatul faptului ca Romania e pata neagra in vreun obraz si nu tre sa explice nimeni nimic sau sa umble cu punga in cap ca e roman. Eu cel putin nu am fost nevoita sa o fac si fara falsa modestie, chiar am impresionat profesional pe unde am trecut si am trecut prin ceva situatii dincolo de granite.

3 Likes

Nici eu nu am avut vreo experienta neplacuta. Nu am simtit ca sunt tratata altfel pentru ca sunt romanca.
Eu am o idee buna si fixa: conteaza cum sunt eu ca individ! Si, pana acum nu am simtit nici cea mai mica incovenienta pt ca am pasaport de Romania.
Desi, sa zicem ca poate mi-as dori si eu in sufletul meu sa nu imi mai crape obrazul de rusine chiar in fiecare zi in care citesc stiri despre tara. Dar ma rog, aia chiar e alta poveste, pur personala.

DAR joburile mele nu depind de diploma de facultate. La mine e mai simplu: unde ai lucrat, ce ai facut, ce stii sa faci.

Insa mi-e tare, tare greu sa cred ca renumele tarii noastre nu are absolut nici un impact asupra cv-ului unei asistente medicale sau al unui alt expert.

Am pus eu in lista de “do not bother” la orice CV care venea de la anumite facultati din Londra dupa ce am aflat si dupa ce am vazut si eu cu ochii mei ca sunt scoli pe stilul “fabrici de diplome”.
Si nu, chiar nu cred ca eram obligata sa dau explicatii de ce nu am luat cv-ul in seama :wink:

La fel cum noi gandim in tipare despre alte natii, la fel se intampla si cand despre Romania se aude doar in contexte de: tarfe, hoti, politicieni corupti ca-n Africa (ai vazut cum am folosit si eu template-ul superficial despre tari din Africa), si doctorate furate.

Daca aveti impresia ca toate kkturile astea nu au impact, inclusiv asupra voastra, a celor care va cautati de munca doar in Romania, va inselati amarnic.

De la faptul ca poate un investitor va alege sa isi bage banii in Cehia in loc de Romania si pana la companii serioase care nici macar teoretic nu iau in serios tara noastra pentru a deschide o fabrica, un birou etc.

2 Likes
1 Like

Poate in Europa media e f acida cu romanii, dar in America de Nord nu aparem ca plagiatori, suntem apreciati. Au ei aici incompententii lor, absolventi de colegii cu diplome fara nici o valoare. Nu neg ca e rahat ca Ministerul Educatiei din Romania incearca sa ne saboteze, si nu ia masuri sa opreasca valul de plagiatori.

Cum de au trecut de concurs la ocuparea postului?

Una din companiile in care am lucrat a deschis birouri in Polonia, nu au ales Romania pentru ca VP-ul de atunci, canadian, nu a fost incantat de nivelul de coruptie din tara si lipsa infrastructurii, nici vorba sa fie nemultumiti de calitatile lucratorilor romani.