Viitor de aur

Imi explica si mie cineva de ce mama dracului este nevoie sa oferi ajutor populatiei sa isi ia “prima masina”?

Mie si prima casa mi se pare o oribilitate - indiferent de tara! Dar sa zicem, pot intelege ca pt unii oameni a fost un ajutor enorm. Desi pe termen lung e doar un mare kkt - sarit in sus pretul caselor, dezvoltatorii sunt cei mai avantajati etc. Dar ok, are si avantaje pe termen scurt si pana la urma omul traieste doar o viata.

Mai dar chiar program “primul autoturism?” Cand oricum e tara aia impanzita de rable?!?! Cand incercam global sa fim un pic mai grijulii cu poluarea?

La capitolul asta, tot sudul Europei, sucks! In primul rand, ca oamenii au o foarte slaba preocupare, pentru mediu, la modul general (vezi parcuri, natura sufocata de gunoaie), dar cand vine vorba de transport, e prapad. In primul rand, transportul public e prost gandit. Autobuze si alte alea, vechi, pradite, orar pe care nu te poti baza, zone care nu sunt acoperite.
Apoi, masina e si o chestie de status, daca o familie are 4 membri si au si 4 masini, sunt oameni “cu situatie”.
Nordicii, au grija sa te rupa cu parcarea, asigurarile si alte chetuieli pentru masini. In acelasi timp, transport in comun, serios, de calitate (nu fara gafe si sughituri).
Si tot felul de beneficii, daca te transporti in comun sau cu bicicleta. Asa ai aer curat si cer albastru!

1 Like

Habar nu am ce status mai poti avea cand tu nu mai ai un trotuar liber si cand aerul este INFECT! Nu stiu care este situatia in tara dar stiu si am vazut ce este in mizeria aia de Bucuresti. Pur si simplu nu mai ai un trotuar pe care sa poti merge.
Ce sa mai discutam despre contextul in care te plimbi cu copilul in carucior.

Astia nu mai stiu cum dracu sa reduca poluarea si cum sa motiveze oamenii sa lase masinile acasa, ce face romanul de la putere??? Programul “primul autoturism”.

Bai dar programul “prima buda cu apa” in scoli nu ar fi mai bun?!?!

Hai ca iar ma enervez si nu e cazul.

1 Like

Eu am o jardiniera pe balcon cu Flori pentru albine.
Conducerea nemteasca e si ea varza cand e vorba de masini, industria asta e mare si tot zic ca se vor pierde locuri de munca Blabla. In loc sa caute Alternative pentru aia… Si sa rezolve transportul in comun la tara.

:blush: :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

Imi poti spune, te rog mult, ce flori ai?

Fix la asta m-am gandit: sa cumpar si eu acum vreo doua-trei jardiniere. Poate ajut si un pic bietele inaripate si mai inveselesc si balconul.
Insa trebuie sa fie niste flori mai rezistente: ploua destul de mult si multumita ingineriei englezesti (aka dezvoltatori speculanti si misei) ploua in balcon si e destul de racoare si umbra.

Se gasesc de cumparat seminte, in diverse amestecaturi. Ma gandesc ca or fi si in UK, scrie pe ele pentru ce vreme sunt etc. Eu am vrut neaparat ceva si cu floarea soarelui pitica.
Am avut asa si anul trecut. Balconul meu e acoperit.

Ahh, le-ai plantat tu. Nu m-as baga la asta pentru ca ultima oara cand am incercat nu mi-a iesit nimic :smile:

Ma apuc sa investighez :wink:

Hm, mie-mi ies si chiar nu fac nimic deosebit. Sunt foarte multe feluri de plante, cele mai multe dintre ele nici nu se gasesc de cumparat crescute, sunt un fel de flori de camp care nu tin mult. Infloresc mai pe rand, asa.

Eu nu ii pot pricepe pe aia cu 2 mașini în familie, bașca încă una de la serviciu. În orașele mari, aducă, unde chiar ai optiuni. Bucureștiul mi s-a părut mereu ca leagă foarte bine traseele, sa poți ajunge practic oriunde. Ok, aglomerație dimineața la metrou, dar unde nu este la fel?!? Lasă că este mai bine sa stam cu orele cu fundul în mașină, decât sa renunțăm sa mai luam metroul câteva stații, măcar la întoarcerea de la serviciu, când nu mai suntem contratimp.
Se aglomerează și Constanța din ce în ce mai mult.

2 Likes

eu din seminte f rar scot cate ceva, dar rasadurile tin cu success
avem un prun in curte care nu mai face prune prea multe ca e batran saracul, dar care primavara se umple de flori si atunci doar e plin de albine in jurul lui
in rest incerc din rasputeri sa plantez flori noi in fiecare an ca sa mai scap de iarba pe care nu pot sa o sufar, mi se pare complet inutila
partea mai proasta e ca fiind casa pe colt e o gramada de teren plin de iarba si nu cred ca vreodata am sa reusesc sa-i dau de capat, mai ales ca e si nu stu ce lege aici care te oblige sa ai un procent din curte cu gazon
sper sa nu se mai tina in curand cont de chestia asta
din ce am citit speciile de flori locale sunt cele care le fac bine albinelor

Am deschis topic nou cu gradinereala pentru albine.

1 Like

In Bucuresti daca stai aproape de o gura de metrou nici nu merita sa mergi cu masina ca pierzi mai mult timp in trafic si e si mai costisitor.
Daca insa nu stai langa metrou, transportul in comun la suprafata e teribil de prost.
Eu trebuia sa schimb 3 mijloace de transport si stateam o ora si un sfert in trafic in fiecare dimineata. Acum zona aia e si mai aglomerata, imi spun prietenii ca tb sa plece inainte de 6:30 de acasa altfel stau 2 ore blocati pe drum.

Hahahahahahahahah. Trolaj fin :))))

S-a gandit omul sa ii faca un bine si sa o ajute punandu-i bazele unei biblioteci.

1 Like

I-o fi ajuns lui ceva pe la urechi :joy::joy:

1 Like

Le-a ajuns la toti la urechi ce imbecili conduc tara aia.

Mai dar cum e asta: Papa se plimba cu Loganul in timp ce hahalerele noastri de preoti numai cu Mertzanul dau ture, in timp ce babele le fac plecaciuni?!?!?
Oare o fi vreo sansa sa inteleaga si romanul care ridica in slavi BOR-ul si PSD-ul ce inseamna cu adevarat om de stat/om politic, om de Biserica? :wink:
Macar de aparenta joci rolul bunului simt si a umilintei.

1 Like

O fi fost Logan din ala preparat, la 70k bucata, comanda speciala de la guvern :stuck_out_tongue_winking_eye:. Cine știe ce facilități avea papa în el, piscina și alte alea.
Dacă as fi fost vreo credincioasa, cred ca treceam demult la catolici.

1 Like

Da’ ce, crezi ca secta asta e cu ceva mi buna? :roll_eyes: Am iesit in sfarsit anul trecut din ea. Si mai am aproape 1000€/an in buzunar acum :grinning:

Pt ca la noi is foarte putini și nu atât de ostentativi. 1000 euro?? Dar prin ce metode va scutura de atâția bani?

Nu e cu Romania, dar tot despre democratie e:

Vaiiii, ce frumos!!! Cat de frumos :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Mda, incredibil ce a inceput sa fie si in Hong Kong :frowning:

1 Like