Usturoi

Se da asa: un blogger pe numele de cod Groparu, creativitate, perseverenta si multi oameni faini pusi la un loc.
Ce iese? Un film romanesc fara buget de la stat care reuseste sa umple sali.
Ce primeste de la stat? Urari din alea traditionale cu UE, taxe, bete-n roate si ignorare totala.

Daca vreti sa ascultati despre cum s-a realizat acest film si despre frustrarile pe care ti le ofera cadou statul roman, va recomand sa ascutiti urechea la Domnu’ Groparu aici:

Pana una alta, eu chiar insist sa vedeti filmul.

Si, pentru ca nu este un film facut din bani de la stat, il puteti vedea contra-cost ONLINE. Ca doar de asta suntem in 2017 si cica Romania are cel mai smecher internet de pe pamant - se aude acolo in spate la CNC, institutie unde trebuie sa depui acte PERSONAL sau cu procura?!? Aparent pdf-ul si emailul inca nu s-au inventat pentru unii functionari romani.

Pretul este aproximativ 2 dolari pentru inchiriat si vizionat 24 de ore.

http://filmulusturoi.ro/

Este pentru prima data cand chiar simt ca am vazut un film romanesc destept, cu umor de calitate, cu actori NATURALI si fara sa fie lungit insuportabil de mult.
Am ras cu lacrimi pe alocuri, am urmarit povestea fara sa ma plictisesc vreo clipa, am admirat Clujul si am ascultat cu cea mai mare placere coloana sonora. Cat despre cei doi pusti :heart_eyes:
Uite domne ca parca nu e chiar atat de greu sa gasesti actori BUNI, FOARTE BUNI!

Un produs original si ataaaat de bine-venit in peisajul gri si deprimant cinematografiei romanesti.

Partea proasta este ca acum te intrebi: hmmm, la ce alt film asa misto romanesc m-as mai putea uita?

Da, am incercat Bacalaureatul in weekend. Din punctul meu de vedere atrage atentia cu reteta tipica: gri, depresie, saracie, abrutizare, cadreeee lungi de iti vine sa rozi toate unghiile, actori care joaca fortat si muuuullt prea afectat, si vesnica imagine sumbra a unei Romanii care este exotica pentru straini prin atitudinea de periferie/provincie pe care tinem mortis sa ne-o etalam pe toate gardurile.
Plictisitor, previzibil si deloc amuzant.

Tot ce pot sa mai spun este ca sper ca oamenii astia, care incearca sa faca si altceva, sa continue sa aiba energie si sa mai scoata produse ALTFEL in viitor!
Pana atunci insa, jos palaria pentru Groparu si pentru filmul Usturoi!

1 Like

Asa din trailer, copilasii is super tari :slight_smile: merci, o sa ma uit

Chiar cred ca iti va placea. Iar accentul ala ardelenesc e de milioane!!! :smile:
Imi pare rau ca strainii nu pot prinde la fel ca noi deliciul vorbirii si mai pierd din farmec.

Vai ce tare! Neaparat o sa ma uit, si probabil voi trage si vizionarea nr. 2, cu ai mei si matusa-mea.
Sper tare sa castige bine cu vizionarea online si poate asa iau si altii exemplul.

Hahaha, daaa, buna idee sa il vezi si cu ai tai.

Omul desi e plin de nervi, a zis ca se va apuca si de al doilea film :smile: de-al dracu asa si pentru ca i-a placut la nebunie ce au reusit sa faca acum si a prins microbul asta.
Facea Eftimie misto de el…domne, te-ai lasat de fumat si ti-ai gasit viciu si mai scump :smile:

Din online cica momentan vreo 5k dolari au facut. Nici nu isi face sperante sa recupereze toti banii bagati sau sa faca vreun profit major.
Si ma indoiesc ca nu stia in ce s-a bagat cand a inceput proiectul. A fost fix pasiune si “hai mai, cat de greu poate fi” si “de ce nu?”.

Dar cel mai ofticat era din cauza faptului ca si-ar fi dorit macar o invitatie sa primeasca la premiile Gopo. Zicea ca pentru cei doi pusti care sperau sa mearga acolo si isi doreau tare mult experienta asta. A zis ca le-ar fi platit el cazarea, hotelul, nu ar fi fost problema.
Imi imaginez ce incantati ar fi fost cei mici. Si in fond de ce, nu? De ce sa nu le dai aripi unor copii?
Mai ales, mai alessss, ca filmul chiar a avut mare succes si a umplut sali de cinema! Lucru pe care chiar nu il vezi la un film romanesc. Dar nah, daca nu face parte din gashca CNC si nu a dat cu subsemnatul si cu saru-mana la functionarimea de partid…hai ignore, du-te acasa, nu ne intereseaza daca ai scos ceva de calitate din maini.

1 Like

Eu am sa le dau bani pt vizionare cu draga inima si chiar abia astept sa-l vad

Da, sa ne aducem aminte de noptile video de acum peste 30 de ani :joy:

1 Like

Aoleuuuu, da mai, uitasem total de cenaclurile astea televizate :smile:
Ce se mai umplea si la ai mei sufrageria cu toate rudele. Faceau binging la video :)))))))))))))))
Din pacate eu eram vesnic trimisa la somn pentru ca eram plod mic…si ratam toata distractia…pfff :grimacing:

1 Like

La noi era invers, eu si prietenii mei ne ingramadeam in sufragerie, ai mei erau si ei pe langa.

1 Like

Aha, erați pui de comuniști, ha?
Io plăteam 5 lei, pe noapte. Voi de unde aveați video, mă rog?

5 lei cred ca atunci cand se impanzise cu video, la inceput costa una mie lei pe noapte. Nu de persoana.

Erau si in sali prin oras unde “se dadea video”. Asa am vazut ET, intr-o sala de-aia , mai ca nu veneai cu scaunul pliant de acasa.
Acasa, prima si-ntaia oara, primise frate-miu un video pentru un weekend- de la un prieten cu rude in Germi :slight_smile: - a fost maraton cu toate videocasetele de s-au putut face rost…Mi s-a parut ceva rupt din filme! Primul film vazut a fost cea mai mare tampenie ever, dar na , ne-am uitat: Rana, monstrul apelor :)Nici ca am sa uit vreodata :)))

1 Like

Când mă? În anii 70? În 86 costa 600 lei, o tabără la mare.
O noapte de video era 5 lei, în Sibiu. În 89 scăzuse la 3 lei.

voi vorbiti de 2 chestii diferite.
5 lei era ca sa vezi la comun intr-o sala.
o mie sa inchiriezi sculele/filme si cateodata cu TV color la pachet
In 70 nu exista video :))

Asa-i. O noapte sa inchizieri tati celea. Si trebuie sa fi fost prin 83-84. Da, dom’le, era scump tare.

Ahaaaa, păi ziceți așa, că va numeam nomenclaturiste, imediat! :grin:
Atmosfera era faină, avea nota aia de suspans, sentimentul că ești “ales”, că erai mucos, dar iată, te uitai la filme “cu ăia mari”. Cu toate astea, sper să nu mai existe oameni care să se chinuie ca noi. Era trist rău, să te uiți la niște filme, pe șestache, să nu te afle organul!

1 Like

Hahahaaa, noi si nomenclatura! :joy:

Voi realizati ca s-ar uita plozii astia mici la noi ca la felul paispe, daca le-am povesti toate “amuzamentele” astea in amanunt?! :smile:

Si da, vorba lui @Samoa sper si eu sa nu ne mai intoarcem la porcarii din astea.
Dar mai e vorba aia romaneasca tot de pe vremea lu’ pazvante chioru’: “murindo, sperando, cacando”, cel putin pe meleagurile noastre :wink:

Insa pana atunci, se ne bucuram de ce avem :smile:

Taica-miu luase video-ul cand eram eu micuta - deci prin 87-88. Il cumparase de la niste tigani care se ocupau cu bisnita si toate invartelile prin Bucuresti.
La fel si primul televizor color :smiley: tot asa, cumparat din casa de la o Bulibasa :smile:

Mi l-am cumparat :grin: Pe Usturoi, zic.

foarte bine! si io o sa-l cumpar ca vreau sa ma uit in we!