Turism 2.0

Intrebarea este ce se poate face concret?! Pentru ca e clar ca in ritmul asta nu prea mai merge. Aceeasi poveste este in tot mai multe locuri.
Dar, apropo de incalzire globala…vasele astea mari de croaziera care stau cu orele fix pe langa plaje or fi ok?!

On a July morning in Cannaregio – a neighbourhood tucked away from the congested Piazza San Marco area – you can still catch a glimpse of the authentic Venetian lifestyle. The scene plays out much as it does in other Italian cities: smartly dressed people chat animatedly as they shop at the butcher’s and baker’s or congregate at the bar. Children play freely on the streets.

The area remains mostly undisturbed by tourists, but Luciano Bortot, who was born here, is feeling anything but serene. “You’re asking me what it’s like to live with this crap?” he said. “It used to be wonderful, we had lots of artisans … the problem now is the mass tourism, the people who come for just a few hours and see nothing – it’s as much of a nightmare for them.”

Like many of his neighbours, Bortot despises the behemoth cruise ships that chug through the Giudecca canal four or five times a day, emitting fumes before disgorging thousands of people – on some days as many as 44,000 – into the historic centre.

Apropo de vasele astea imense de croaziera si Venetia: eram in camera, la hotel (Hilton Molino Stucky, recomand) pe Giudecca. Nu mai stiu la ce etaj eram, cel putin 2. Si ma uit pe geam si nu mai vad apa si insula in zare, ci geamuri :astonished: Foarte aproape de geamul meu. I-a luat mintii mele vreo secunda intreaga pana a realizat ca trecea un monstru de croaziera pe canal :smile:
Venetia o sa ramana in top 5 al destinatiilor turistice, ar putea muta portul pentru vase de croaziera in alta parte si sa aduca lumea de-acolo cu autobuze. Dar ar fi mai bine decat e acum? Ma indoiesc.
Eu am o amica italianca la Milano, socrii ei sunt venetieni din mosi-stramosi si ea cu barbat-sau ii viziteaza foarte des si inca imi spune ca savureaza Venetia.

1 Like

Da, asta asa este. Sunt locuri care vor fi mereu atractive pentru oameni si este firesc.

Dar nu stiu, cumva ii pot intelege si pe localnici. Trebuie sa existe o cale de mijloc si un echilibru in orice. Iar aceste vase de croaziera nu par deloc sa promoveze “echilibrul”.

Cand volumul incepe sa aiba prioritate, se duce usor la vale si calitatea. Personal chiar sunt de parere ca in ultimii ani calitatea a scazut extrem de mult. Iar preturile sunt tot mai sus. Firesc de altfel cand cererea este tot mai mare.

Eu nu stiu daca voi mai pune piciorul prea curand in Venetia. Zic bogdaproste ca am apucat sa merg de mai multe ori cand inca era totul mai pe stilul “domol”. Acum deja se simte industria.

Din punctul asta de vedere, sunt si eu egoista, zic bogdaproste ca am vazut Venetia de cateva ori in conditii civilizate. La Venetia a fost prima excursie pe care am facut-o dupa ce m-am mutat aici, acum 27 de ani. Ah, si apropo de bani multi dati pe calitate inferioara: acum 27 de ani am mancat cea mai proasta si cea mai scumpa pizza din viata mea, la un restaurant pe “malul” lui Canal Grande, deci acolo n-are cum sa se fi inrautatit situatia.

1 Like

https://www.quora.com/What-are-the-worst-tourist-traps-in-the-world