Tura vura

Am luat pranzul la pub cu sefa… tot e vineri :smile: Hai ca m-a mai binedispus un pic treaba.

Sunt happy pentru ca am reusit de dimineata sa termin niste prezentari la care cred ca lucram de vreo luna de zile. Asa ca intru in weekend bine-dispusa :smiley:

2 Likes

Si ioooooo vreaahhhaaau weeekeend! :sob:
Io ma impotmolesc la fiecare 15 minute si lumea nu-mi raspunde la intrebari ma simt cea mai mica si mai proasta din curtea scolii, nimeni nu intelege ca nu pot sa fiu gata, daca nu mi se dau informatiile la timp.
Fuck, imi urasc viata si joaba, in momentele astea!

Can you please? Would you be so kind to? Can I have an update??

sunt fix ca un papagal! Si da, in momentele alea simti ca vrei sa dai dracul totul.

Happy Friday!
eu am inceput increzatoare aceasta zi premergatoare weekendului dinaintea vacantei :slight_smile:
Au anuntat tocmai noul Presedinte si sunt increzatoare pt ce se arata in viitor, incepe din ianuarie…sa-i fie intr-un ceas bun :slight_smile: si lui dar si mie :slight_smile:
Maine ma joc toata ziua in nisip , duminica fac recensamantul hainutelor si lucrurilor trebuincioase la 30 grade etc, apoi o sa am 3 zile pline cu lucru si epilari, vopsiri , mani pedi , bagaj …dar apoi 10 zile paradis…
hai cu weekendul !

4 Likes

:weary::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:
Rusine baaaaaaaaaaaahhhh!!!

@Zambareata bravos!!! Mai ai un pic pana te vezi la plaja :smile:
Si eu asteptam, ca pe Dumnezeu, un director care trebuia sa se reloce din Australia in biroul din UK acum pe 15 septembrie. Numai ca am aflat de dimineata ca nu i-au dat astia viza :smile: Desi nevasta-sa e cetatean britanic.
O luam de la capat cu actele, ce sa facem.

mi-am tapeuit umarul bine si ciugulesc rosioare si ardeiasi mai 3 ore si dau cep la weekend :wink:

Distractie placuta, @Zambareata!
Eu am fost la cumparaturi si acum muncesc. Nimic, am vrut doar sa ma laud!

1 Like

Sporul maxim sa te insoteasca!!!

Merci, incep astazi cu un feast coreean yummi

Merci frumos, din pacate nu e asa, cred c-o las balta pe seara asta, ca prea sunt indracita, i-as sugruma pe toti!
Incerc sa reiau maine, dupa antrenament, poate sunt mai zen…

1 Like

maine ma duc sa imi targuiesc bradut. eu sunt dintre aia care cumpara brad natural si nu din cel in ghiveci, asa ca puteti sa dati cu rosii dupa mine :grin:

3 Likes

Eu n-am opinii, legat de ce aleg alții. Și eu aș vrea natural, dar mi-e milă să-l arunc, iar în ghiveci, așa mic, cum am eu nevoie, nu găsesc.
Dar o să cumpăr o coroniță, din crengi, să miroasă a brad în casă.

mah si mie mi se pare dezolant peisajul ala cu sute de braz aruncati la gunoi, dar eu il iau de la magazinul de bricolaj (de ex de la Leroy Merlin) si il returnez tot acolo cu rambursarea unei parti din pretul platit. acolo va fi probabil reciclat si transformat in cine stie ce.

nici remuscari cu defrisarea nu am pt ca vorbim de brazi de cultura, crescuti special pt asa ceva, deci nu pagubesc pe nimeni pt ca pepinierele vor continia sa existe in scop comercial. daca nu mai cumpara nimeni, garantat nu se duc ei sa ii planteze in padure ci pur si simplu nu ii mai produc.

din aia in ghiveci nu iau si pt ca nu o sa tot stau sa car la tara ghivece cu brazi, plus ca stiu persoane care au platit pretul pt brad in ghiveci (adica muuuult) si bradul nu avea radacina :grin: asa ca au sfarsit tot prin a-l arunca.

asa ca daca ma lipsesc eu de brad natural nici nu contribui la imbunatatirea peisajului dezolant de dupa sarbatori cand zeci de brazi zac aruncati in gunoi, nici nu contribui la pastrarea padurilor de confiere sau extinderea lor.

altfel stiu ca e mai comod cu brad artificial, dar parca e mai funny cu el natural si daca tot ma deranjez sa vanzolesc globuletele si sa imi bat capul cu ele, macar sa fie pt un brad natural. altfel nu as avea nicio problema in a renunta la brad, nu ii duc dorul in mod deosebit. era mai funny cand eram mici si se ocupau ai mei cu facut si strans mizeria aferenta impodobirii bradului :joy:

1 Like

Aici nici nu se pune problema defrișărilor, în general. Suedia are pădure și deși toată lumea pare să aibă o pasiune pentru printer, pădurea e neafectată.
Da, e corect, brazii ăia sunt plantați și crescuți fix în scopul ăla, nu se cioplesc brazi pe ghicite, din pădure. Nu de aia mi-e milă, ci pentru că… mi-e milă :grin:
Dacă găseam mai mic, la ghiveci, l-aș pune după aia pe terasă. Am terasă de 10 mp, aș avea loc, dar nu sunt așa mici.
Și în final, nu am loc! Nici de natural, nici de artificial, al meu are 90 cm. Până ne-om muta, ne mulțumim cu ăsta. Eu sunt tare fericită cu el. E drăgălaș foc, așa minuscul, cum e el. O să avem multe Crăciunuri faine împreună. Că după ce ne mutăm, pe-ăsta mi-l duc la birou.

2 Likes

Te bat cu cei 90 cm ai tai, eu am unul atrificial de vreo 30 cm :joy: , cu tot cu ghiveciul in care-i pus. L-am cumparat acum cativa ani buni, sa-l luam cu noi in concediu. Ala ne-a fost anul trecut tot pomul.
Acum doua zile am luat si noi pom’sor, are cam 1,50. Aici pomii se strang separat, pe 7 sau 8 ian, se duc la reciclat.

1 Like

Eu pentru asta as pleca rapid, urasc sa stau in trafic sa conduc pe autostrada. Am avut un job in Canada, la 5 minute de mers pe jos de casa, tare bine a fost sa am doua ore in plus pe zi.

1 Like

Ce oameni, sa fure globurile de Craciun! @albinuza nu te necaji, o sa iei altele in timp. Spor la munca, nu stiu cum te-ai incumetat la mobila, ca nu e usor deloc.
Ia uite ce mai numara fii-miu zilele pana la Craciun.

Sunt gata cu bradul, acelasi de anul trecut, si cateva ornamente. Din pacate nu am gasit chestiile alea din metal sa agat ciorapii la soba si arata cam aiurea, dar nu stiu daca mai ajung la magazin, cel putin nu pentru ornamente.

8 Likes

Sa ma laud cu primul brad natural de cand sunt fomeie serioasa, la casa ei :joy:
N-am mai avut brad natural din primii ani de scoala.

L-am cocosat pe fiu-meu, chemat special pt ajutor.

8 Likes

Unghii de Crăciun, check! Așa le pictez pentru următoarele trei săptămâni.

10 Likes

Buna dimineata, ladies!
Am muncit ieri, ca o furnicuta, da’ una cu spume la gura :rage:
Ce draci am, cand tre sa muncesc in weekend, pentru ca cineva nu si-a facut treaba la timp.
En fin, mai am doua saptamani de iad si dupa aia am timp sa respir.
Pentru imbunatatirea dispozitiei, mi-am cumparat portocale si curmale, in drum spre serviciu.
Mno, s-aveti o zi faina si usoara!