Toate cele!

Wtf?!!?! @albinuza fix asta imi zisese si tata, ca cica ceva cunostinta de incredere i-a zis la fel.
Eu sper ca nu sunt atat de cretini incat sa bage sub pres gravitatea situatiei.

Aparent cica ar fi fost niste zvonuri fff dubioase astea cu “de fapt vine urgia”. Mai, mai, cata lipsa de preocupare pe unii.

urgia e traficul in care sunt acum. 7 km o sa ii fac in approx 1 ora.

Iar si-a batut joc de oras si de oameni, nesimtita aia parvenita!! Scoli inchise, intalniri anulate, trafic ca la balamuc, pe unele strazi se toaleteaza copaci. Zici ca esti intr-o piesa de teatru proasta, extrem de proasta.
Asa haos, incompetenta si mizerie, rar de gasit.
@Queen nervi de otel.

ar face bine sa vina cel putin Irma, la ce a reusit sa faca in oras acum. vaca idioata! in jumatate de ora 2 km. mai urmeaza 7 intr-o ora, conform waze.

Si pe urma ne miram cand oamenii nu iau in serios ce zic autoritatile. Pai cum sa ia in serios asemenea creaturi?!?!

Eu as zice mai bine “da-le romanilor drept de vot” :wink: ei cu manuta lor au pus stampila pe tzoapa aia

http://www.timesnewroman.ro/politic/vine-furtuna-bucurestenii-s-au-urcat-deja-cu-parapantele-pe-bloc-si-asteapta-vantul-sa-ii-duca-naibii-din-orasul-asta

Hahahahaha :smile:

1 Like

proasta, tampita, cretina, idioata, vaca, scroafa dracului cu cine a votat-o cu tot!!!

hai ca m-am calmat. bine, in continuare nu pot sa inteleg cum au luat-o toti ca potarnichile in toate partile ca a latrat Firea ceva, in conditiile in care toate aplicatiile meteo aratau ceva gen 30-50% sanse de ploaie si vant moderat. cum poti mah sa crezi ca tuta aia are fir direct cu Dumnezeu si precis stie ce si cum.

acum ca m-am calmat pot sa va istorisesc si sa va cer o parere pt o prietena care, acu’ in plin dezmat meteorologic al tutei se la primarie, m-a anuntat ca divorteaza. e casatorita de cativa ani buni si are si una bucata copil in dotare. era destul de precipitata, asa ca nu am intrebat direct motivul divortului, desi il pot banui. presupun ca nu s-au inselat sau ceva, dar prea roz nu se intelegeau ei nici inainte. de fapt cred ca daca au stat casatoriti pana acum, a fost ca nu a vrut ea sa faca pasul. nu stiu dc nu il facea, ca dependenta de el nu era, dar la nivel de banuiala cred ca ii era teama de statutul de femeie divortat. si cu copil dupa ea…in fine, long story short, imi zicea ca nu stie exact incotro sa o apuce ca ii e cam teama, dar nici nu vrea sa mai dea inapoi pt ca o sa regrete.

doamne feri, nu va fac inventarul care ce statul social aveti, dar niste sfaturi macar din auzite, daca ati fost ferite de astfel de experiente, ar fi taman bune.

N-am divorțat niciodată, dar am ceva despărțiri la activ. Unele mai ușurele, altele foarte neplăcute. Recuperarea, n-a fost niciodată ușoară, dar nah, iei lucrurile cum vin și gata.
Cu toate experiențele astea, tot ce pot să spun e, mai bine un sfârșit de groază, decât o groază fără sfârșit!
Soră-mea, a luat-o de la capăt, cu doi copii, unul de 7, altul de 2 ani. N-a regretat, o secunda. Amica ta, dacă e sigură că a încercat și a făcut tot ce putea ea face și m-a reușit să refacă relația, să-și facă puțin curaj și s-o ia de la capăt, înainte să se acrească de tot!

asa din despartiri, nu divorturi dupa care sa ramai cu puradei de gat, i-am zis si eu ce si cum m-am priceput. nu doar ei ci si altora. cineva mi-a zis candva ca nu e acelasi lucru :smile: cum mah, de ce sa nu fie acelasi lucru. crezi ca era nevoie de actul ala sa ma doara intr-un fel anume?

de relatie nu stiu sa zic daca se punea vorba de salvat in cazul ei. nu cred ca era un scop in sine. mie mi se parea ca sunt intr-un fel de “ce o fi, o fi”. ea cel putin, ca pe ea o vedeam mai des, era destul de ok in lipsa lui. cam peste tot mergeau unul fara altul. copilul de obicei sau de cele mai multe ori, cu ea. cand ii mai nimeream si impreuna, mi se pareau mai mult colegi de apartament si coproprietari ai plodului decat sot si sotie.

ma rog, acum nu se ineaca cu sughituri. momentan pare doar bulversata si usor nauca, nu disperata. sincer as vrea sa ii zic ceva gen “nu da inapoi, mergi inainte”, dar nu prea imi vine fiind genul de decizie pe care tre sa o iei singur.

cre ca o sa ma rezum la exemple de relatii terminate si rezultate pozitive. macar printre cunoscutii nostri

Albinossa, frumos dulapul.
Eu il vad intr-o camera cu pereti vernil sau roz somon, dar culori intense, nu pale, cu mobila asemanatoare, alba.
Succes la cumparaturi!

Sunteti alive dupa vijelie?:slightly_smiling_face:
Noi am luat cea mai XXL umbrela din dotare si am plecat la American Assassin.
Cand am intrat la cinema, tot cerul era brazdat de fulgere. Cand am iesit, liniste si pace, doar aerul mai curat si mai rece.
Am vazut ca au introdus in program Kingsman si Victoria and Abdul. De abia astept sa le vad.

2 Likes

eu taman am incheiat anul asta o casnicie de 9 ani…si am un pici de 7.
tot ce pot sa zic este ca ideal este sa incerci sa salvezi, mai ales daca e un copil la mijloc. dar daca nu se poate…viata merge inainte si sunt sanse bune ca relatiile urmatoare sa fie mai ok pt ca acum stii mai bine sa alegi.

la mine fosta jumatate mai buna a considerat ca daca vreau sa repar inseamna ca am pe altcineva ca deh doar asa ai termen de comparatie si …s-a terminat urat.

poate de-aia am si putut sa ma “rup” brusc si sa nu vreau sa ma uit in urma ci numai inainte.

bine ar fi ca prietena ta sa vorbeasca despre ce simte, sa nu tina in ea. o sa fie bine!

4 Likes

Haidi good morning!!
Daa a fost ingrozitor cu furtuna…
Ma, io cred ca s-a facut tot tam tam ul asta pe principiiul better safe than sorry…
Ca s-a creat panica asta…pana mea…asa e omu…
MI-e somn…

Ehhhehehee bine ai venit @Antenutza :slight_smile:

Neata!
Merci de sugestie :slight_smile:

mie furtuna mi-a udat gradina fara sa imi mute lucrurile din loc…avantaj eu :smile:

@Antenutza Bine ai venit!
@Queen Daca zici ca pareau mai mult colegi de apartament atunci la revedere si-un praz verde. Copilul nu cred ca va fi traumatizat, am vazut adulti depresivi printre cunostintele mele, proveniti din familii care stateau asa in doru’ lelii, ca au copii si pt ei stau impreuna. Apoi, daca si-or da seama ca se iubesc si nu pot unul fara celalalt, se pot impaca. :grin: Din cate inteleg prietena ta e obisnuita sa-si petreaca timpul fara el, asa ca mare diferenta nu va fi. Poate mai bine acum decat la 50 de ani, cand sansele ei de a-si reface viata vor scadea drastic.

1 Like

Hai buna dimineata si sa aveti o zi/saptamana mai buna decat am eu.

De la prima ora ma asteptau niste documente returnate de la ministerul de interne…fara vreo explicatie. Dau telefon: “nu stim de ce s-au returnat”. Ok…hai sa ne jucam de-a bambiliciul. Trimis de urgenta inapoi.

Intre timp schimbari la nivel inalt care dau peste cap munca de luni de zile. Iar aceste schimbari mi-au impactat si recrutarea. Asa ca fix pe ultima suta de metri am aflat ca “ne-am sucit” si vrem sa facem altceva.
Asadar si prin urmare, am considerat ca frumos este sa o sun personal pe romanca si sa o anunt ca, imi cerrr miiii de scuze ca te-am pus pe atatea drumuri dar nah, oamenii s-au sucit si vor sa extinda alt departmament acum. Mi-a crapat obrazul de rusine…pe langa faptul ca imi bubuia capul de nervi.
Eu deja simt ca nu prea mai am energie sa lucrez la ALT si ALT plan. Urasc suceala asta ceva de nedescris!!!

Eu cred ca tam-tam-ul asta s-a creat pentru a mai crea un pic de zazanie, manipulare si ca sa paveze terenul pentru prezidentiale.
Bucurestenii au fost scosi de fitzosi care nu apreciaza ce au si mereu comenteaza: “Uite ca Firea a fost precauta si a avut grija de voi. Nu a lasat sa se intample nenorociri ca in Timisoara. Om cu frica lui Dumnezeu”. Deja au inceput oamenii sa se ia in bete bine de tot :wink: Mission accomplished as putea spune.

Ii zisesem si lui taica-miu de dimineata la telefon teoria mea si reactia omului (pe care nu il scoti din rutina si din orasul lui nici macar in gluma): “La modul cel mai serios, daca asta ajunge sa conduca tara si daca romanii pun botul la asa ceva, faci ce-oi stii dar io cu maica-ta ne facem bagajele si venim pe capul vostru. Mai bine dorm pe strazi in alta tara decat sa mai stau aici”.

Total de acord cu @Antenutza ! E bine sa incerci si sa te lupti intai si in general sa acorzi a doua sansa. Dar daca vezi ca nu merge si nu merge, daca simti ca dimineata cand te trezesti esti tot mai nefericita, daca observi ca nu mai ai pic de bucurie sa ii vezi fata seara cand ajungi acasa…mai bine strangi din dinti, suferi o perioada, dar macar iti oferi sansa la o noua viata. Si cred ca cu totii avem datoria sa avem grija de noi si sa ne luptam pentru fericirea personala.

In cazul copiilor…parerea mea este ca ei sunt mai puternici decat credem noi :wink:

2 Likes

Si eu spun la fel despre copii. Mai ales daca adultii abordeaza problema cum trebuie.
M-au chemat de la poarta jos, sa mut masina ca toaleteaza un ditai copacu! Si e si politie jos. Si il chem pe domnu olitist…si io unde parchez?? Ca e plin!!
Pai…si imi arata un colt de bordura…acolo???
Eee fix acolo am parcat-o. In curba, pe trecere de pietoni…asa mi-a zis nenea politistu…