Toate cele!

PT imi e acum o tipa, fosta sportiva de performanta (adica fosta campioana mondiala de gimnastica aerobica). am avut discutia asta cu ea si parerea ei a fost fix asta: nu casca gura la antrenori care iti dau sfaturi indiferent ce specializare au, ci la medici. punctul ei de vedere, pe care il consider corect, e ca antrenorii stiu doar chestii teoretice, pe care probabil le stiu si eu, la care se adauga oarecum experienta personala. exemplu pe care mi l-a dat e chiar ea: ca sportivi de performanta aveau un nutritionist, nu antrenorul le sfatuia.

deci nu, nu vreau la recomandari sau consultatii de la absolventi de diferite scoli de nutritie ci la medic.

la un nutritionist bun e fix asa. primesti o groaza de recomandari de haleuri sanatoase, in cantititati suficiente si care se potrivesc fix pe profilul tau medical. asa de nutritionisti din astia de zic tuturor acelasi lucru, sau sa isi cantareasca mancarea si sa manance doar pana la ora X nu sunt interesata. si de aia intreb ca nu vreau sa ajung pe mana unora de genul.

eu nu pot nici sa cantaresc mancarea si nici sa mananc doar pana in ora X. eu am nevoie de ceva care sa tina cont inclusiv de asta.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar din ce-am auzit eu de la persoane care au fost la medic nutritionist, cam tot la aia se reduce. Esti intrebat daca esti sanatos, daca iei medicamente si de care, luat tensiunea, eventual glicemia si apoi o lista cu alimente permise/ nepermise, plus ceva recomandari privind programul de masa.
Cauta un medic de la vreo clinica sportiva, poate acolo sa ai mai mult succes, desi eu sincer, nu mi-as pune mari sperante.
Si nici n-as privi in jos spre sportivii absolventi de cursuri. Nu stiu cum e la voi, dar la noi, e foarte serioasa treaba si eu vad oamenii care iau ore cu PT de 2 luni. Niste schimbari foarte serioase, acolo. E adevarat, nu au posibilitatea sa-ti spuna cat crom sau siliciu iti lipseste, dar daca explici ce fel de dieta ai, e imposibil sa nu stie care e calea de atac.

uite, la o chestie de genul asta vreau:

cu ecografii, analize corporale, verificat obiceiurile alimentare si tinut cont de ele

la gugalit, am gasit chestii bune dar ffff putine chiar despre doctorita asta si mult bla bla despre medici vedeta, la care nu am de gand sa merg oricat de ridicati in slavi sunt.

eu ma gandeam ca mai stie careva si as mai gasi vreo recomandare.

eu multe chestii le stiu. stiu si ce fac toate mineralele si cum se manifesta carentele lor, stiu si care sunt regulile in alimentatie pt ca de felul meu mananc sanatos. ma rog, asta pt ca ma ajuta oarecum backgroundul. deci asta e motivul pt care nu vreau la unul care imi vinde ceea ce eu stiu deja.

sa ne intelegem, motivul pt care vreau la nutritionist nu e ca sa ma scape de cele cateva kg de care o sa scap oricum cu sport banuiesc. eu am un program dezordonat, cu deplasari multe, cu business lunchuri si dinneruri la ore mult prea tarzii, mai sar peste mese, mai una-mai alta.

intr-un fel cred ca vreau o interpretarea de catre un nutritionist sau endocrinolog a analizelor mele si recomandari generale in functie de ele, de care sa tin cont. ca asa daca ma pune pe mine sa mananc X grame la ora Y deja nu e pt mine.

momentan nu am nimic de tratat la nutritionist. dar simt ca la ritmul asta, daca nu previn, curand o sa am de tratat.

Am un prieten care facu o chestie ce pare genul de analiza pe care il cauti tu. E o testare genetica - nimic complicat, un kit standard cu betisor, care se trimite la un laborator din UK, in baza carora ei iti fac profilul din perspectiva nutritiei si genului de program de fitness care ti se potriveste.

Rezulta un raport dolofan, in care cercetatorii englezi :smiley: iti detaliaza toate minunile, in functie de bagajul tau genetic - la ce alimente/bauturi ai intolerante, alergii si-alte sensibilitati, de genul ca te fac sa te ingrasi mai repede decat pe altii, ce vitamine si minerale iti trebuie intr-o doza mai mare decat ce iei din dieta zilnica, ce gen de antrenamente ar trebui sa urmezi ca sa obtii un anumit rezultat, hidratare, cafea si alcoale - cum si cat, ca sa-ti fie bine, cu ce ar trebui sa suplinesti activitatea mai scazuta a anumitor enzime ca sa reduci oboseala sau durerile musculare cand te stresezi sau faci sport, etc.

Oricum, mie mi s-a parut profi treaba, si omul imi zicea ca rezultatele care i-au venit nu erau in stilul Mama Omida, ce-mi spui mie ti se potriveste si tie, ci-i explicau niste trebi in legatura cu care avusese dileme in trecut (de ex. tot timpul ii iesea colesterolul marit la analize, desi nu manca prajeli in exces sau alte balarii care sa justifice asta, insa astia ii explicau ca gena x rezulta intr-o sensibilitate marita la colesterol, asa ca no more than two eggs per week.)

Am vazut ca-s mai multi care fac asa ceva, deci ai resurse unde poti studia mai in detaliu subiectul. Astia sunt primii pe care mi-i dadu google https://www.dnafit.com/science/ - nu stiu daca el isi facu testarea la ei sau la altii, dar daca vrei il intreb.

Am facut si noi o testare de DNA la englezoi. Nu mai stiu insa numele lor. Insa noi am facut de amuzament ca sa ne vedem originile si sa vedem de boli genetice etc.
Socant, foarte socant dar nu suntem daci puri :smile: :smile:

S-a intors o colega draga din concediu. Mi-a lipsit in perioada asta nebuna. Si mi-a adus si cadou niste cercei cu turcoaz :smiley: Mi-a facut inceputul de zi tare dragalas :slight_smile:

Bai, voi vreti sa ne furati Ardealul! :astonished:

Mamaaaa, tu stii cum?!?! Vrem si Ardealul iar genele de turcaleti, evrei si restul din zona mediterana, ne imping sa vrem chiar mai mult decat Ardealul! :smile: :smile:
Ce Soros domne, dusmanul e infiltrat si mai bine de atat :smile:

Dar da, am ras cu lacrimi cand au venit rezultatele, gandindu-ma ca daca as fi fffff bogata as pune testele astea la bataie gratuit pentru toti dacii nostri verzi ca bradul :smiley: :smiley: Poate le-ar mai reteza un picut nasul nationalist.

Eu cred ca esti tu biased… Permite-mi sa-ti reamintesc deci ca dacii au stapanit la un moment dat tot universul, inclusiv actuala Turcie, zona Mediteranei si Orientul Mijlociu. Prin urmare, e absolut normal sa-ti iasa si asa ceva in ADN daca esti dac adevarat, de la mama lui.

Acu, serios vorbind - am vazut acum vreo luna exact o chestie de genul asta - niste baieti din State, d-aia care defileaza cu white pride, isi facusera teste ADN si le aratau fetzele cand au primit rezultatele si-au vazut ca au prin pomul genealogic niste stramosi care dormisera in coliba unchiului Tom. Si p-orma, am aflat ca de fapt subiectul e in mare voga peste ocean, exista un intreg pachet de argumente cvasistiintifice pe forumurile baietilor astora care-si clameaza suprematia pe motiv de puritate rasiala ca sa conteste rezultatele si sa-i faca sa se simta in continuare confortabil in pielea lor… :joy::joy::joy:

Si pentru ca treaba sa fie si mai incalcita, se ia din ce in ce mai mult in calcul ipoteza, ca nici macar nu suntem pamanteni.
Prin urmare dacii erau extraterestri = suntem niste mici Dumnezei!

cred ca am citit de chestia asta, doar ca citisem ca se preleveaza in Romania si se analizeaza in SUA. un set de analize pe proba de saliva. ma batuse gandul si la asta, dar cum nu auzisem de cineva care sa il fi facut, pretul fiind de vreo 500 de euro, nu am insistat prea tare pe subiect.
parca pathwayfit ii zice, daca e acelasi despre care am citit eu. daca il poti intreba si poti afla mai multe detalii, respectiv daca asta de care stiu eu este testul, ar fi foarte misto si ti-as fi foarte recunoscatoare :slight_smile:

bine, tot nu cred ca vreau sa dau 500 de euro pe asa ceva, dar fix la recomandari din astea legate de mine personal ma refer. mi-a iesit analiza X nu stiu cum, atunci trebuie sa… nu ma duc sa dau banii ca sa ma invete unul ca nu tre sa amestec carnea cu cartofi sau ca e recomandat sa eviti asocierea proteinelor din diferite surse, asta dupa ce stam la o simpla sueta, ca la psiholog, in care eu ii povestesc in mare despre mine.

Mai, potoliti-va :smile: :smile: Am auzit teorii cum ca si Isus e tot dac :joy:

@Mother_Abigail da mai, citisem si eu de tampitii aia. Cat de rupt de realitate sa fii sa te crezi pur!!! Oameni fara minte! Si, ok, hai sa presupunem ca esti dac de dac…la ce dracu iti foloseste??
La ce ti-o folosi ca iti iese ca esti rasa alba de american absolut?!?! Wtf ?!?! Mai ales ca si la aia e o combinatie de toate natiile posibile si imposibile.

Cade dracu casa pe noi, la propriu, in tara aia, dar nu-i asa ca ajuta sa stii ca esti PUR?! :smile: De rasul curcilor!
La ce ti-o folosi ca te mandresti cu puritatea cand nu ai un sistem de sanatate ca lumea in toata America aia great si mare. Orbi!

www.agemanagement.ro e clinica unde-si facu testele amicul meu

Da buna dimineata!!

Am zis sa va dau un link si cu dulapiorul pe care il astept cu interes :smiley:

Si aceasta grozava oglinda :smiley:
https://jysk.ro/pentru-casa/oglinzi/oglinda-rude-72x162cm-alba

Ieri a venit un baiat si a luat masuratori pt niscaiva mobila.Parca parca incepe sa se contureze ceva :smiley:
Asa de beautifull o sa fie…
Voi ci faciti?

3 Likes

Neata!!! F misto dulapul @albinuza

Eu ma pregatesc de un interviu. Cu o romanca :wink: Si ma enerveaza de mor ca e f buna gagica dar extremmmmmm de emotiva!!!
Eu chiar as vrea-o in companie pentru ca instinctul imi spune ca ar fi om de nadejde. Sa vedem cum reuseste sa isi gestioneze tracul totusi. Acum am eu emotii pentru ea :)))

1 Like

Ajutor! Șlapii cu blană, nu sunt limita.
Iată:

Aoleuuuuuu!!! :fearful:
De ce, de ce ti-ai pune asa ceva in picioare?!

Lunga zi…prea lunga…

Si mai costa si 908 euro… Holly molly guacamollly!!

E cod galben de furtuna in Bucuresti. Cica o sa fie destul de nasol. Deocamdata e senin cu soare intr- o parte, in cealalta se aduna norii.
O colega zice ca stie pe cineva care lucreaza cu Firea si cica e mai puternic ciclonul decat spun ei in presa…