Toate cele!

:smile:
Ieri faceam sondaj la birou printre colegii care locuiesc impreuna cu jumatatea lor.
Rezultatul sondajului:
A, fata, 22 de ani: nu stie sa gateasca, dar locuieste cu prietenul ei la bunica de 67 care, bineinteles, gateste dumnezeieste.
L, baiat, 25 de ani: stie sa gateasca ca doar e pui de ardelean (bozgor, ca sa citam personajul), dar locuieste cu prietena in casa cu fratele ei si sotia, iar cumnata gateste fff bine.
Amu, sa revenim la copchil: ma suna zilnic sa-i spun cum fac eu snitele, supa de rosii, etc.
Nu stie sa gateasca, nici pretena…
Asadar, azi l-am pus pe al meu sa fiarba juma’ de kg de fasole boabe, ca sa fac un cazan de iahnie cu carnati, sa le dau si lor maine la pachet.
:smile:
Iar sambata la pranz i-am invitat la masa.
Dar astia sunt pasi de stejar, extrema urgenta. Nu vreau sa ii obisnuiesc cu narav.
Altfel, pare sa ii fie bine. Ce-i ofera jumatatea bate (deocamdata) foamea :smile:
Cred ca iahnia o definitivez maine la cafea. Azi concerteaza Alexandru Tomescu de la 2030 in Piata Ateneului si nu vreau sa ratez. Cine il mai prinde in tara, cu Stradivariusul lui cu tot?

5 Likes

@Travelerista, fac frantujii un strudel de innebunesc de placere. Dar are zahar. Mult!

Intre timp, pentru ca m-ai facut sa balosesc de pofta, iata ce plan am eu, in seara asta:

http://56kilo.se/min-fantastiska-appelkaka/

Nu e strudel, dar miroase a mere, vanilie si scortisoara! Works for me :slight_smile:

1 Like

ia terminati cu strudelaria asta! cred ca fac mere coapte cu multa scortisoara si nuci ca sa imi amagesc papilele. Am sa mananc strudele la mama, na. si cu mere si cu dovleac

1 Like

chicky, pune mana si cumpara repede Jamie’s Ministry of Food: Anyone Can Learn to Cook in 24 Hours si fa-i-o cadou sambata :grin: Mi se pare tare buna si-i excelenta pentru incepatori.
Sau macar sa faca de aici:

Hm, frantujii sunt maestri in ale patiseriei si cofetariei, te cred c-o fi bun.
Eu la strudelul meu pun 2 linguri sterse de zahar, mai mult chiar nu e nevoie. S-ar putea inlocui cu un alt indulcitor sau lasa deoparte, il pun la mere. Dar are faina normala…

zambarescu, te obraznicesti! :stuck_out_tongue_closed_eyes: :smile:

1 Like

Bun tare, puțin aluat, puțin crocant și se topește apoi în gură. Vai, dacă-ai ști cum salivez acum…
Am de ridicat un pachet și dau o tură prin supermarket să văd dacă găsesc tot ce am nevoie. Începând cu tava, că nici de-aia n-am! :smiley:

Am avut o colega de la tara in Ro, nu zicea tava, ci tavaua :joy: Deci spor la cumparat tavaua!

1 Like

asta e precum “ghiuveta” in loc de chiuveta :smile:

ghiveta :slight_smile: si portmofel

1 Like

Portmofel :joy: n-am mai auzit. Da’ ghiveta-n fel si chip da.
Aceeasi colega spunea sacoja. La sacosa.:joy:
Deci Samoa tre’ sa puna tavaua in sacoja si sa se duca leganandu-se acasa :grin:

2 Likes

Hahahaha, ghiveta, daa :joy: Desi am auzit si varianta de ghiuveta :smile:
De sacoja si portmofel nu am auzit :joy: Dar omul cat traieste invata :smile:

Avea mama, o colegă, zicea burcan, în loc de borcan, libean, în loc de lighean și galbăn, în loc de galben. Se opărea, de câte ori era corectată și după câteva zile, tot la fel spunea!
Mama o numea, Lili Galbăna :laughing:, femeia fiind de felul ei, cam palidă!

2 Likes

Buna dimineata!
11 grade la noi, cand am iesit din casa, a trecut pe langa mine, o femeie. In tricou! La 11 grade :astonished:
Eu m-am zgribulit toata si mi-a fost frig, pana am ajuns la birou.
Iar m-am trezit la 5:15, la 7 eram pe baricade, ma certam cu un nene, care face integrarea datelor din doua baze de date, a iesit o ciorba, de nu mai pricep nimic. Pe chestia asta, mi-am facut rost de o sedinta neplanificata, cu managerul de calitate. O s ane spargem tartacutele, sa vedem cum solutionam kktul.

Buna dimineata! :smiley:
Urasc din tot sufletelul meu mic si negru sedintele puse cu noaptea-n cap! :weary:

@Samoa bafta sa iasa treaba!

Am fost aseara la Atomic Blonde, un rahat de film, i-a lipsit de tot suspansul. Macar sfarsitul sfarsitului a fost surprinzator, macar atat. A fost jucat bine si mi-a placut si coloana sonora, dar fiind asa fara sare si piper, am avut impresia c-am stat cel putin 3 ore pe scaunul ala.
Mi-era foame bine dupa ce-am iesit de la film, langa cinema e un turc bun fara pretentii, am zis sa mergem acolo, dar pana la urma n-am mai fost, am facut acasa mult doritul piure de cartofi cu cabanosi polonezi si salata de rosii cu ceapa rosie, ambele legume din productia lui taica-meu, ne-a picat tare bine.
Azi nu ma simt bine la burta/matze, dar nici foarte rau. Sa vedem cum evolueaza situatia.
Un coleg e la cura, celalalt a anuntat de ieri ca simte ca se imbolnaveste (cam aiurea faza, eu l-am perceput ieri foarte normal, fara nici cel mai semn de boala, dar nah, ce sa zici? :rolling_eyes:), si-a bagat si out of office-ul la Outlook cand a plecat acasa, cica asa, preventiv. Binenteles ca azi mi-a scris ca nu poate veni, e bolnav.
@ChickyG, cum a fost la concert? Gata-i iahnia? Apropo, lasa tu, ca-i bine si frumos daca invata amandoi incetisor sa gateasca si sa se gospodareasca.
@Samoa, da’ prajiturica ai facut-o?
Spor la toate celea sa avem!

Ziua continuă să-mi violeze zen-ul!
Se pare că a existat o neînțelegere și există riscul să cadă manțocăria, în vacanța de iarnă, adică elevii să nu aibă acces la platforma digitală! Go figure! :laughing:
Și când să am ședința, iacătă, am primit oră la fizioterapeut și cum first thing, first, am anulat ședința. Tipul a devenit “nițel nervos” și-l înțeleg, dar ce să fac?
@Travelerista, nope. Nicio prăjiturică. Am plecat ieri, pe un potop oribil. Am amânat-o până în weekend.
Ah, aș face și eu, precum colegul tău “beteag”, mai ales că mă așteaptă niște săptămâni lungi și late cu ședințe zilnice :frowning:

Duminica am intalnirea de douaj de ani de la terminarea liceului, d-abia astept. O sa fie fara familion si fara strigat catalogul si-alte d-astea jenante. O facem seara, la o gradina/terasa cu beutura pe Victoriei, ca doar nu era sa ne-ntalnim la Patriarhie (parca v-am zis ca ma ocup de organizare…:smiling_imp: ).

Io am fix 3 kg in plus fata de acu’ doua decenii, asa ca ma pregatesc intens sa particip la obligatoriul schimb de ipocrizii intre gagici: Mvaaai, dar arati senzational! Mvaaai, dar si tu ai o bluza foarte frumoasa! :innocent:

Deci o sa punem blugii indigo 7/8 ca sa nu arat de 1,60 ci de 1,63, pantofi oxford colorati turbat (initial ma gandeam la stilettos, dar am vazut ca aia de la carciuma au pietris pe jos si nu-i momentul, io si-asa ma-mpiedic si pe loc drept) si ma mai gandesc la bluza sau camasa in ce directie o dau. Creca o sa ma distrez :smiley: .

1 Like

Distractie placuta @Mother_Abigail. Ce profi vin?

Mai deci nu mai pot cu un nou individ. Se haraie frate. Incontinuuuuu!!! Pustoaica langa care l-am mutat mi s-a tot plans. I-am zis sa ii intinda cutia de servetele. Poate se prinde omul.
I-a fost jena, insa.

Sedinta cu noaptea-n cap. Colac peste pupaza si individul prezent. Inteleg, e fumator inrait si poate de aici problemele/ticul. Dar totusi…
Ma uit urat o data, de doua ori. Nimic!! Frate chiar nu te poti controla?!
Ok. M-am ridicat in plina sedinta si m-am dus si i-am adus o cutie de servetele. Probabil tocmai mi-am facut un nou prieten, dar mi se rupe. Chiar nu sunt eu obligata sa iti ascult haraielile si mucozitatile.
Pentru moment s-a potolit.

V-am zis ca m-as duce in varf de munte?! :grin:

1 Like

Vine diriga, madam Alboteanu. Si Roxana Marin.

Bun, bun :slight_smile: Cadru restrans :slight_smile:

@Mother_Abigail, eu am fost la ultima intalnire in blugi (skinny, indigo), o bluza fara maneci, cu dantela in partea de sus si balerini (ascutiti), mi-a fost atat de bine… Si am topait toata seara, si-n figuri :sweat_smile: Unele au venit imbracate mai formal, in orice caz n-a interesat pe nimeni imbracamintea, ne-am simtit ca la douaj de ani, am ras pe rupte, dansat, mancat, ne-am simtit formidabil. Dar la intalnirea asta chiar a venit numai cine a avut chef. Si un prof care a batut sute de km ca sa fie cu noi. La urma a zis si el ca a fost la foarte multe intalniri de-ale elevilor, dar asa ceva ca la noi n-a mai pomenit (tot spunea ca daca-i zice nevesti-sii c-a dansat, ea n-o sa-l creada. D-apoi sa-i mai spuna cat si cum a dansat… :joy:).
Distractie placuta, cu multe rasete din inima!