Toate cele!

@Maggie_the_Cat, ambele variante sunt cam nasoale. cel putin din pct meu de vedere. daca asta ar fi criteriul, adica siguranta in respectivul oras, Napoli este departe de a fi un oras safe, ba din contra… Turcia este si ea o alegere si mai periculoasa. probabil intre cele doua as alege Napoli :slight_smile:, dar nu as fi chiar satisfacuta.

1 Like

Zice si Rosie ca nu s-ar muta la Napoli. Dar cand i-am zis sa aleaga intre Izmir si Napoli, in secunda doi a zis Napoli :smile:
Ea a trait in Napoli cativa ani, dar prin anii '70.
Apropo de limba, eu una ma descurc cu italiana pe care n-o stiu :smile: , dar acolo majoritatea vorbesc napoletana, eh, din aia nu inteleg absolut nimic. Dar lumea e draguta, switchuieste pe italiana cand ma vede ca ma chinui si pe limba asta.

1 Like

Se pare ca Nina si-a luat zborul. Cat a asteptat pe-acolo s-a intalnit cu o prietena de-a ei, care s-a mutat din München acum vreo 2 ani :grinning:

3 Likes

Deci totul raul spre bine, pana la urma :smile:

Mi-e foame dar nu am pofta de nimic :smiley: si nici prea mult timp la dispozitie nu am.

Io am avut azi resturi de acasa luate cu mine :grin:

Am si eu resturi… dar le-am lasat in frigider, tot acasa :smile:
Aia e cand esti cascata…Nu ma invat minte.

1 Like

@Travelerista multumesc tare mullt pt ca ai intrebat!

Demult nu mi-a fost atat de greata cititnd un articol.

Ignorand ca e vorba de un tabloid, pur si simplu comparatia cu Lady Di… bleah. Totul e roz si roz is toate!

Primul lucru care mi-a venit in minte uitandu-ma la fetzele lor: sigur n-o sa aiba copii carni…

Eu am zis ca nah, or fi scapat si ei o data comparatia cu Lady Di, dar nu, mai frate, e plin articolul de cuvintele astea :unamused: Frumusica foc Alinuta, rochia de seara ii sta de minune, dar aia roz, de zi, zici ca-i de imprumut :fearful: Macar sa-si fi legat o pamblica in brau la ea, asa zici ca-i adunata de pe ape.

Mi-e articolul mi se pare scris intr-un stil mega comunist, de maxima lauda, totul e wow, ea e o zana delicata, ei doi o pereche nemaivazuta. Faci diabet instant!

Articolul e scris de Click, asta e nivelul ziarului tabloid.

@Travelerista eu sunt in Cork. Sa nu ii para rau ca sta la camin. Piata imobiliara e la pamant in toata Irlanda, sunt niste preturi exagerate la chirii iar calitatea caselor/apartamentelor este jalnica. Eu am cautat o luna de zile pana am gasit ceva locuibil. Am avut noroc ca proprietarup abia cumparase apartamentul si il renovase. Acum tin cu dintii de el, mi-ar fi groaza sa fiu nevoita sa caut altceva.
Transportul in comun e intr-adevar slab si scumput pentru un oras asa mic. Pentru excursii in afara orasului cel mai bine ar fi daca s-ar combina mai multi la o masina.

@Maggie_the_Cat si eu dintre cele doua as alege Napoli fara sa ma gandesc. In momentul asta imi e teama si merge si in vacanta in Turcia, daramite sa traiesc acolo.

Stați așa, deci cum?

”Nepotul Regelui Mihai și ”Lady Di” a României și prospăta lui logodnică, Alina-Mari Binder, au atras toate privirile…”

Nepotul ȘI Lady Di ȘI proaspăta logodnică? Da’ ce, Alteța e musulman de are doo? :smirk:

2 Likes

@Maggie_the_Cat Articolul este scris la comanda, pe max 50 euro, de vreo studentica la jurnalism, care nu primeste un sfant de la tabloid si se descurca cum poate. Asta e practica.

Imi dau seama ca e scris la comanda dar cred ca se putea si altfel. Mai subtil si la fel de elogios:))

@Travelerista , drum bun copilului! @Maggie_the_Cat, nu as merge in Turcia pe vremurile astea tulburi.
Azi am avut zi libera, ziua muncii, maine, aici, incepe scoala. Am muncit pana acum punand etichete la tot ce are fii-miu la el, vad ca pe mnealui il doare la basca de tot, joaca xbox si face urechea toaca cand il chem la masa :slight_smile:

Multumesc.
@Hortensie exact acolo e si copilul :smile: Poate ne vedem la o cafea, la un Guiness, la o vata pe bat in octombrie, daca se aliniaza stelele si avem chef si timp comun de asa ceva. Eu m-as bucura.
Nina si-a facut ieri cumparaturile alimentare de inceput, si-a cumparat perna. Caminul costa € 2900 pe 4 luni, dar asternuturi, perna, patura/pilota, sunt extra, daca vrei. Ah, au renovat camerel in camin, arata bine a ei. A mers cu autobuzul si a zis ca soferul a fost un dragut si simpatic, dar a avut mari probleme sa-l inteleaga.:smile: Cred ca pana se obisnuieste cu limba lor, trebuie sa se intoarca.
Azi m-am trezit cand era ora de plecat inspre serviciu, cred ca n-a sunat desteptatorul, eu nu l-am auzit.
Ajung la serviciu, pun repede mana sa fac ceva foarte urgent si important, pentru un client automotive, deja am scris nu stiu cate e-mailuri pentru cazul asta, si asa a trebuit sa ma zborsesc in scris la unii: tot vin cu presiune ca trebuie facut repede, ca-i urgent si important, dar nu dau toate datele problemei. Vin cu taraita cu cate o informatie, cum naiba sa lucrezi asa?
@Sibipa, va doresc un inceput de scoala lin!
@Maggie_the_Cat, v-ati hotarat incotro mergeti?

2 Likes

Poate parea stupid dar am decis sa nu plecam pana nu face copilul 1 an. Sa vedem cum va fi, cat de bine ne descurcam cu el avand in vedere ca nu avem ajutoare. Stiu ca nici unul dintre orase nu parea grozav, Napoli e in topul oraselor periculoase si murdare din Europa. Momentan stam la noi in sat si apoi mai vedem daca avem chef de duca.

1 Like

Buna dimineata!

Daca tot facuram niste permutari de birouri ieri si mi-am pus catrafusele langa geam, m-am invrednicit sa cumpar si o floare.
Sa vedem cat o sa reziste langa mine :smile:

@Maggie_the_Cat Nu pare deloc stupid. Trebuie sa va ganditi la toate datele problemei. Si da, doar voi doi, de unii singuri, cu copil mic…nu pare o aventura f roz.

@Travelerista Bafta Ninei!! O sa se obisnuiasca repede cu accentul alora. Eu zic ca in maxim doua luni va fi fff ok.
Pfuuu, cata banetul a costat caminul…

Si poza cu noua colega de banca:

5 Likes

Buna ziua!
E caldut si innorat la noi, vreme numai buna de stat degeaba.
Din pacate, nu ne lasa obligatiile, sa stam degeaba :unamused:
Succes picilor, mari si mici, pe la scoli!
N-am chef de munca, ma duc sa ma vajai prin alte birouri!

1 Like