Tenis

Azi zi agitata, Simona Halep joaca finala la Bucharest Open iar baietii se razboiesc cu spaniolii la intalnirea de cupa Davis.
In acest moment, Florin Mergea, jucator de dublu, joaca cu Bautista si se tine bine, deocamdata. Mi se pare foarte dificil pentru un jucător de dublu, obisnuit cu partener langa el si teren mai lat. 4-4 in primul set.

1 Like

Din pacate au pierdut băieții confruntarea cu spaniolii. Ce-i drept, nici nu ma asteptam sa ii bată.
Incepe Simona acum finala, pe digisport 1 transmis.

A batut Simona cu 6-0 6-0!! :trophy:
Biata Sevastova, a luat-o rau de tot.

Yeeee!!! Bravos, bravos!!! :tada:

Sunt ingrozitori ai nostri cu vorbaraia. Cred ca nici la wimbledon nu am vazut atata logoree.
Foarte foarte simpatica Sevastova, un discurs sincer si amuzant.
Bravo Simona!!! :trophy:

1 Like

De cand a anuntat Halep ca se retrage de la Rio iar am inceput sa imi frec ochii, pe principiul “poate nu vad eu bine?!”.
De unde si pana unde atata ura si vehementa mai in sangele nostru?! Oricat as incerca sa inteleg si sa procesez reactiile, creierasul nu poate gasi o explicatie…

Asta nu-i nimic. Stai sa vezi reacții după trofeul de ieri, misto-uri ca ce turneul lu’ peste a castigat ea, ca au fost numai din alea de locul 200, ca sa-l faca si pe asta gs ca asa poate asa are si ea in palmares. Plin ma de rahaturi din astea. Plin. Pe de alta parte, daca nu participa, haaaaa, nu joaca sa o vada si romaniiiiiii, nu e romancaaaaa.
Daca nu il castiga, o fraieraaa, nici macar asta nu-l castiga, nu e in stare.
Cum o dai cu romanasii, nu e bine, frate, nu e bine!
Chiar f bine ca nu merge la Rio. In afara de zika, nu se stie cat de bine stau pe acolo la capitolul securitate.
In fond, Simona nu este un bun national, romania nu pregateste tenismeni, nu le ofera nimic.

Mai nu stiu, dar pe cuvant de nu mi se pare deja patologica treaba. Lasand la o parte ca multi comentau si scuipau cu multa furie ca ce “niste tantari domne”.
Oameni buni, dar ati pus mana un picut sa cititi, sa intelegeti care e problema?!? Sa procesati un picut informatia ca pentru o femeie care doreste un copil e un risc mult prea mare pe care sa si-l asume?!
Nuuu, nu citim, nu intelegem dar dam din gura cu mare patos.

Si, pe de alta parte, mie mi extrem de aiurea ca nu au anulat olimpiada…risti epidemie in toata lumea, risti sanatatea sportivilor, a turistilor etc. Si pe langa problemele grave de sanatate mai sunt si problemele de securitate pentru ca tara numai pe roze nu sta in momentul de fata.

Pe mine ma surprinde subita importanţă a tenisului la JO. Pe bune, ma intreb cati stiau sau au vazut meciuri de tenis in direct de la JO? Eu una nu-mi amintesc, zau.
Stiu astia ce a facut Halep la Londra in 2012? Sau cine a castigat medaliile? Eu habar n-am!!
Stiu doar ca a luat Andy aur la baieti, dar asta am aflat dupa! Eu nu am vazut transmisiune in direct de la tenis!

Un articol simpatic despre The Big Four.
Mi-au placut in special povestile despre Rafa :smile:
http://trolltennis.com/auro-writes-family-stories-of-the-big-four/

1 Like

http://republica.ro/romanii-buni-de-ura-cate-ceva-despre-profilul-haterilorq-simonei-halep

2 Likes

Fain articolul. Nu zic, toti ne mai enervam cand pierde aiurea, mai trist e cand vezi comentatarii f f urate chiar si atunci cand castiga un turneu.

Si asta este problema de fapt: furia lipsita de logica si sens.
Parem ca am acumulat extrem de multa frustrare si ura. Sentimente care sunt descatusate, de cele mai multe ori, cand nu trebuie si pe cine nu trebuie. Mi-a sarit in ochi in special un argument: energia asta nu am vazut-o asupra hotilor care sunt la putere, asupra primarilor care au fost votati desi au domiciliul prezent in puscarie etc.
Eh, asta mi se pare o chestie extrem de paradoxala si confuzanta pentru mine.

1 Like

http://www.wtatennis.com/news/article/5776433/title/bogdan-sends-jankovic-crashing-out

“Top seed Jelena Jankovic was sent crashing out of the Brasil Tennis Cup at the hands of Romania’s Ana Bogdan in straight sets, 6-2, 7-5.”
“No.2 seed Irina-Camelia Begu dashed the last of the Brazilian hopes for a home champion as she defeated Paula Cristina Goncalves in straight sets”

Romancele pun monopol pe stirile de la WTA :smile:

Avem meci acum la 18:00.
Simona cu Beck, la Cincinnati, transmis in ro pe dolcesport 2.

Alarma falsa, e amanat din cauza ploii :persevere:

Uhh, e bine :smiley: il prind si eu. Ia sa investighez sa vad cand il dau. Multam, @Ziggy :-*

A inceput!

Bravos! Scurt si la obiect in 55 de minute! :smile:

Da, nici nu am apucat sa vad mare lucru :grin: