Tabără literară

Care va sa zica, am ramas pe lista scurta cu The Moonstone Wilkie Collins, Durere Zeruya Shalev, The Unconsoled Kazuo Ishiguro.

Eu voi incepe The Moonstone-ul. Mi-am bagat deja nasul in doua pagini si simt un oaresce parfum de Agatha Christie…deci am eu impresia ca vom avea o relatie de prietenie bazata pe incredere si respect reciproc :smiley:

2 Likes

Mie intotdeauna mi-a placut in tabere :slight_smile:
Ma apuc pe-nserat sa atac (Na,K)AlSi3O8 aka Piatra lunii :blue_book::eyeglasses:

Am citit “Piatra lunii” în “generală”. Cred ca a fost primul roman polițist citit și m-a impresionat în mod plăcut. Culmea e ca acum eram ferm convinsă ca acea “Piatra lunii” era scrisă de Agatha Christie :smile:.
A trebuit sa caut cartea pe net ca sa mă conving. Mda, mea culpa. E Wilkie Collins.

Amuzant e ca am comandat-o pe elefant azi în drum spre casă :smile:. Dacă o dorește careva din Buh, îi comunic codul de comandă sa o ridice de la metrou Piața Unirii.

vezi daca am scris formula chimica, imediat ai recunoscut-o :)))):joy:

1 Like

Zambarescu hahahaaa
Mi-am comandat-o si eu ieri, second hand, sa vedem cand ajunge.

Am stabilit ca te astept si pe tine sa o primesti LOL ca sa nu zic ca m-am uitat la Olimpiada tot weekendul si nu am citit chiar nimic:) Sambata macar am fost la aer pret de vreo 18km… Pe ce limba ti-ai comandat-o?

@Zambareata fix la asta ma gandeam :)) ca nu am pus serios, mana pe vreo carte weekendul asta. Mi-am rezervat-o si eu la biblioteca. Cred pe maine, poimaine imi vor da mail sa ma duc sa o ridic. Mi-au facut fetele chef sa o citesc in format clasic ;))
Am citit pana acum vreo 4% din ea si imi place foarte mult stilul. Pare genul care nu prea te mai lasa sa faci si altceva :wink: Si mi se pare ca are foarte mult umor si dialoguri ff vii.
Dar vom mai vedea pe parcurs :smiley:

Oh ce bine, ca nici eu nu m-am apucat de ea si credeam ca sunt ramasa in urma rau :laughing:

Mi-am luat-o pe germana ca sa ajunga mai repede. Daca mi se pare f misto, o s-o iau si in original, mai ales pentru copil. Si poate o recitesc si eu candva

Copila poate sa si-o dea jos pe telefon de la gutenberg, de exemplu :slight_smile
Nu stiu cum o sa citesc eu cu Olimpiada asta plimbari si sala , ma cam incurca serviciul asta ca nu am timp LOL

Doar nu dau tatarii, avem timp :wink:

1 Like

The more books you bury your nose into, the longer you live, a new study suggests.
A team of experts from Yale University School of Public Health found a link between reading more books and increased longevity, indicating that bookworms may have a “significant survival advantage” compared with people who don’t read books.
See more at:

1 Like

Gata, azi ma apuc serios de cartea inhatata de la biblioteca. :smiley:

Eu ma apuc de astea două. Mă scuzați că trollez, dar insist să vă arăt că și eu citesc. Eeeeee… Sunt cultă:

Razi tu, razi, Harap Alb, dar si eu chiar lecturez multe carti de bucate :grin:
Eu nu stiu cand m-oi apuca de Moonstone, cred ca dupa ce termin The Second Coming, pe care nu pot s-o las din mana :sunglasses:

1 Like

tocmai imi halesc salata confectionata in zorii zilei. foarte tare imi place Kale Sprouts - Red Russian Kale in salate.
eu nu citesc carti bucate decat daca au povesti :))

Nu citesc tema de casa pana nu se termina olimpiada pentru ca nu mai apuc sa dorm…

Eu bag tare acum pentru ca pe urma plec in tara vreo doua saptamani si nu o sa mai am timp prea mult pentru citit.

“Study your wife closely for the next four-and-twenty hours. If your good lady doesn’t exhibit something in the shape of a contradiction in that time, Heaven help you! - you have married a monster.”

:))) are un umor chiar f fain. Si daaa, faci tu bine Zambarescu ca nu te apuci inca de ea pentru ca te tine in priza. Hai inca o pagina ca sunt curioasa, hai inca una sa vad ce mai zice Lady :))) si tot asa pana te dor ochii.

M-am enervat, nu gaseam cartea nicaieri, asa că am luat Audible

2 Likes

Hai ca mi-am adus “tema de casă” de la Cta.
Amu suferim/ ne bucurăm în cor :smile::

E o ediție 1965. Wow! Și costa la vremea aceea 4.65 lei. Ehehee…
Având în vedere ca am citit-o acum +30 de ani, sunt curioasă care va fi aprecierea adultului.

2 Likes

Eu din englez misogin nu il scot :joy: Am facut si poze la niste fragmente sa il rusinam :joy:
Dar oricum ar fi, chiar imi place cum scrie si m-a prins cartea.

1 Like