Sportul nostru cel de toate zilele :)

Eu aveam crape in talpa dupa alergarile lungi, si am luat asa ceva:

E chiar ok.

Dar incaltarile au dublu scop. Ca faci alergarea de recuperare cu ei.
Eu am 2 alergari pe saptamana care ar fi de recuperare. Deci ma tot bate gandul.
Ii trimisei si omului linkul. Acum il intereseaza si pe el :slight_smile: El are nste Hoka Clifton pe care ii foloseste la “recovery runs”.

Insa si mai urgent este sa imi iau niste incaltari de asfalt rapide. Asa ca ma uit la Nike Pegausus Turbo. Editia veche este acum la reducere 129 de euro. Aia noua este 179 de euro. Dar aia veche este evident numai online. Si nu prea imi vine sa o iau fara sa o testez pe banda. Eu doar daca imi comand aceeasi Hoka Speedgoat pe care ii foloseste de o vesnicie, comand online. In rest orice e nou iau dupa ce fac analiza de alergat.

Logic ma gandesc ca mai bine 50 de euro in plus decat o accidentare. dar ilogic sunt zgarcita :slight_smile:

Ca acum targetul este maratonul din decembrie. Deci trec de la endurance la speed cu antrenamentele.

Am si eu cacarie de-aia de picioare, dar nu e asa colorata.
Tot n-as da atat pe recovery shoes, dar eu nici nu am planuri de competitii, eu alerg pentru amorul meu propriu. Si nici planuri de antrenament nu am, alerg dupa cum ma simt in ziua respectiva.
Am hotarat noi ca avem prea multe “trebuie” in agenda, oricum. Macar sportul sa-l facem ceva mai la liber.
Azi, inapoi la balet!

Pai deocamdata si pe mine ma tine pretul in loc :slight_smile:

Pentru mine este important sa am ordine in ceea ce fac. Nu prea merge cu “dupa ureche”. Nu reusesc sa ma tin motivata in felul asta.

Si as fi mult mai frustrata sa incerc sa fac sport dupa cum simt si sa ajung sa nu fac. Pentru ca de multe ori ajung acasa si ma simt complet lipsita de vlaga. Daca nu m-as lovi cu sutul in fund sa imi iau incaltamintea de alergat, sunt sigura ca as sfarsi in canapea uitandu-ma la zece mii de seriale sau reality shows. Dar daca ma conving sa ies atunci ma simt foarte bine. Si in timp ce alerg ma simt bine. Si dupa ma simt bine.

De acdeea imi e mai usor sa am un program pe care il urmez. mai ales daca il urmez cu bine. Satisfactia aia ca ma tin de treaba si ca evoluez si ca vad un progres . Pentru mine este extrem de importanta.

Nu vad programul ca pe un “trebuie” in sens negativ. Recompensa este mult prea mare.

Ii admir pe oamenii care se tin motivati fara prea mare bataie de cap. la mine nu e asa. Eu sunt cu caietelul de sarcini. In tot ceea ce fac.

Mi-a luat foarte multi ani sa ajung sa fiu ok cu mancatul intuitiv (cica “it’s a thing” - intuitive eating:) ). De obicei eram la extreme: infulecat sau dieta.

Poate in timp voi ajunge si la sport intuitiv.

4 Likes

Eu fac sport de placere si pentru ca imi cere corpul. Nu am tinte, evolutia a cam incetat si ea, e mai degraba mentinere. De-aia nu-mi place sa am plan, pentru alergat, eu alerg ca o forma de meditatie, trebuie sa fiu in capul meu, nu sa stau cu ochii pe ceas, sa mentin viteza, nici sa numar km. De-aia prefer sa alerg fara companie.
Iar restul antrenamentelor, le fac de distractie, jur!
Nu cu motivatia am eu probleme, ci cu lipsa de timp, as vrea sa pot sa ma antrenez mai mult, imi place sa fac tot soiul de chestii, sa sar coarda, sa fac burpees, cu gretati, fara, skate jumps, flotari si abdomene in cele mai diverse forme si alte treburi.
Dar am si eu zile in care ma simt vlaguita si ma tarasc efectiv, sa-mi fac antrenamentul oricare ar fi el. Si ma simt mai bine, dupa primele 25 sec de sport.

2 Likes

Ieri, 7,5 k pe banda apoi 45 minute de Performance Lifting, vai cat imi place antrenamentul ala!
Azi repet figura, dar bag niste intervale, pe banda, maxim 30 min.

Dupa OCC, abia ieri am iesit la alergat. 5 zile fara alergat. Din decembrie anul trecut nu am avut mai mult de 3 zile fara alergat.

Si ma doare soldul…rau :frowning:

Nici macar nu pot sa ma vait la sot ca el mi-a zis sa stau potolita. Dar eu nu si nu.
Chestia e ca nu imi vinde deloc sa stau. Am facut 8 km ieri. Nimic iesit din comau. Maine as vrea sa merg ar dar parca vad ca iese cu cearta.

Iar osteopatul nu are nimic liber pana pe 18 sept.

Chemarea sosetelor:

2 Likes

Daca doare cand fugi, mergi! Sau alternezi alergat si mers. Daca tot doare, te opresti si sezi pe kur, ca sa nu footi meciul de tot! Si te dai pe bicla sau te duci si inoti, pana vezi care e problema.
Sanatate multa!

Saru mana.

A inceput sa doara dupa 6 km. Iar acum doare si cand stau pe scaun. :frowning:

O sa ii spun la osteopat ca sunt suparata pe el ca e prea cautat. Ca el ma pune mereu la loc :frowning:

Am alergat 6.6km. Fetele alergatoare, mi-ar trebui ceva de alergat mai de toamna, care sa tina la ploaie. Imi recomandati ceva?

@Lotte, vrei încălțări, sau haine? Eu n-am alergăreți GTX, mă ia groaza, nici nu-mi vine să încep să caut.

N-am băgat alergat azi, ci Pure Strength și HIIT.
Maine Boot Camp. Dacă mă pot mișca :joy::joy:

Scuze,@Samoa, am omis sa mentionez incaltari. Dar daca vrei sa spui si haine, baga aici.

Incaltaminte de alergat care sa tina la ploaie?
Dar de ce?
Nu m-am gandit niciodata sa cumpar asa ceva.
Nici de sosea si nici de trail.
Ma ud. Foarte bine. Ma usuc cand ajung acasa :slight_smile:

Si toamna/iarna cu ce alergi?

Cu aceleasi incaltari cu care alerg si vara.

Am sosete mai groase daca este frig.

:grinning::grinning::grinning:, Lotte, you don’t need shopping, you need legs​:grinning:.

Ei, eu nu stiu cat pret pui tu pe incaltarile alea, eu nu mi-as buli cateva perechi de incaltari (ca nu se ususca de la o zi la alta), dintr-un principiu. Dar asta tine de alegeri strict personale.

Eu toamna si iarna, prefer sa alerg cu incaltari cu membrana gore-tex, multi terrain, cu picioarele bine merci, uscate.
Da, e posibil sa fie simplu gimmcky, dar eu nu gasesc nicio onoare, in a alerga murata la tzurloaie!

@Lotte, cand da frigul, eu alerg cu bluza cu maneca lunga si un wind-stopper (daca ploua, am impermeabile)
Ceva de genul asta:

https://www.sportamore.se/produkt/171975-2xu-ghst-2-in-1-jacket-f-svart

Si o pereche de leggins . Incaltari, depinde de vreme. Cred ca pe astia ii iau anul asta:

https://www.addnature.com/dynafit-trailbreaker-gtx-shoes-women-oceanmalta-774792.html

Iarna, am tricou merino, hanorac fleece si geaca impermeabila.

Leggins cu portiuni wind/ waterproof (astia ii am eu):

https://www.salomon.com/sv-se/shop-emea/product/trail-runner-ws-tight-w.html#848=9119

Plus manusi si banda cu fleece, peste urechi, sau caciula, daca e foarte frig.

“Hold your horses” ca nu e chiar asa :slight_smile:
Nu este din principiu. Ci ma bazez pe realitatea cu care ma confrunt eu.
In primul rand ca nu distrug incaltamintea si chiar o usuc pana a doua zi.
Desi eu am tot timpul cel putin 2 perechi de incaltaminte de alergat si nu alerg niciodata 2 zile consecutiv cu aceeeasi pereche. Dau timp talpii sa se relaxeze.
Inca mai folosesc o pereche de incaltaminte pe care o am din martie anul trecut si cu care am trecut de mult peste 1500 de km. Desi stiu ca se zice ca tre sa schimbi la 800. Dar daca sunt ok atunci eu inca le mai folosesc.

Eu nu ma concentrez pe gasit incaltaminte waterproof ci pe gasit incaltaminte care lasa apa sa iasa usor din ele si se usuca usor. Pentru ca singura pereche de incaltaminte waterproof pe care o am, nu o folosesc. Apa tot intra in ele si nu o lasa sa iasa. Deci e si mai rau.

Pana la urma asta este ce se potriveste mai bine terenului pe care alerg eu si vremii de aici unde ploua torential de 2 ori pe saptamana: o data 4 zile si o data 3 zile.

Exemple de baie de noroi :slight_smile:

Hoka-ul din poze a facut OCC-ul.

Cred ca o sa ii pensionez curand. Dar tare dragi imi sunt.

2 Likes

Pantalonii din poze sunt de la Dechatlon si sper sa mai gasesc de cumparat pt ca sunt pantalonii pe care ii folosesc cel mai mult iarna. Sunt water repellent deci nu ma ud aproape deloc dar respira bine deci nu traspir. Si au fleece pe interior asa ca tin super bine de cald.

Pana si in Islanda tot cu ei am alergat.

Si la noi ploua, zilnic. Ploi serioase, nu stropeli. O tine asa, saptamani intregi. Din septembrie-octombrie, pana in mai.
Mie nu mi-a intrat niciodata apa, in alergaretii gtx, in afara de cazurile in care am trecut râul, cu ei in picioare.
Ce sa zic, eu sunt mai batrana si mai panicoasa, asa ca respect la litera, recomandarile fizioterapeutului si alternez incaltarile de alergat si antrenament. Am 5 perechi de alergareti pentru asfalt si 1 de trail (plus aia care trebuie cumparati). Dupa cum se vede:

Aia de asfalt, nu lasa apa sa iasa din ei, ca aia de swim-run, sau trail si nici nu mi se usuca de pe o zi, pe alta, daca nu-i pun langa o sursa de caldura. Ceea ce nu fac!
Dar inca o data, astea sunt alegeri strict personale, nu am pretentia sa detin vreun adevar absolut. Unii oameni se inscriu la muddy race. Eu nu sunt genul. Mi-e scarba si gata!
Alerg cu incaltari si haine potrivite MIE, in functie de vreme si teren.
Tu esti pasionata de extreme, mie mi se taie pofta, daca sunt flescaita la picioare. Am mai spus-o, ma anrenez de placere, nu ca sa depasesc nush ce limite. Eu AM limite si imi place sa le respect.