Sportul nostru cel de toate zilele :)

Când bag cycling, la secvențele de forță, am rezistența la 20, tempo undeva la 65-70. La secvențele de tabata (8 bucăți de 20 sec, cu pauză de 10 între ele), am rezistența 16 și tempo 115-125. La recuperare, rezistența 10. Luni am intervale pe biclă, apoi core.

Am schimbat orarul, am bagat azi forta, maine bag bicla si circuit (in aer liber), miercuri forta, joi alerg, vineri forta, sambata si duminica, nu stiu, ca imi placa gagicu si sunt doar cu Flocea. Daca e vreme faina, ne caram la padure, daca nu, o tai la sala.

Am alergat 5,5K in pauza de pranz si mi-am cam luat teapa, ca era ucigator de cald.
Mai tarziu, bag un circuit si m-am scos si pe ziua de azi!

Am fost la cycling. Doamne ce misto a fost :star_struck:.

Am mai vrut eu sa merg si luni, dar dupa traseul de sambata, de 10 ore pe munte si 22 km, inca ma dureau gambele, asa ca am zis pas. Chiar in halul asta de masochista nu sunt.

Ieri am biciclit (ca forma de transport) si am fost la Bootcamp.
Azi aveam in plan 10k, ca nu mai e cald, e vreme perfecta pentru alergat. M-am pomenit cu 28 de zile si dureri si-n albul ochilor. Pas!

După ce săptămâna trecută, an luat 4 zile de pauză, săptămâna asta am băgat bine. Am tras de fiare, am biciclit, am alergat 10km.
Azi mă duc la buci și craci, mâine la bootcamp și duminică, probabil trag de fiare, acasă.
Aseara am făcut un shake de caseina, mă rog, trebuia să fie budincă, dar eu mănânc așa ceva.
Nici shakeul nu m-a încântat, dar l-am înghițit.

mie imi plac shake-urile si budincile. chiar sunt f ok cu ele si le prefer de multe ori.

eu am fost la pump luni si miercuri la cycling. nu stiu, desi sala clar incearca sa ia toate masurile necesare, tot nu sunt f incantata de covideala asta. degeaba incearca sala sa ia masuri, ca nu poate pazi fiecare prost care se vantura pe acolo, chiar daca i-a luat temperatura, chiar daca l-a primit doar cu masca, chiar daca prostii sunt in limita numarului permis/suprafata.

2 Likes

Mie mi-e greață, de la consistența aia, shakeul îl fac numai cu apă, dar o să mă forțez să-l beau, ce să fac?
Ziua îmi fac cu pudră simplă, ISO 100. Seara fac din casseina.

Eu sunt foarte mulțumită de felul în care se desfășoară antrenamentele. Oamenii stau la distanță, sunt atenți, se gândesc și la cei din jur. Sala, a urmat recomandările, în mod ireproșabil!

N-am mai fost la buci și craci, ieri. De dimineață, am alergat, apoi pe seară, m-am suit pe bicicletă și am pedalat 15 km.
Bătea vântul, tare, din față.
Mâine vreau să bag măcar 20-25 km, dacă e vreme bună.

Ieri, bootcamp, biciclit spre și de la sală, alergat desculță prin iarbă. Și yoga, e
Azi 5K.

Maine ma bag la pump, miercuri la cycligng, joi la pump. Nu am curaj sa o ard pe la sala ca inainte si nici nu prea mai vreau asta. Asta e, cat sport fac … fac, cat nu…nu.

20j de km într-un decor de vis!

4 Likes

E intersant de citit, desi nu aveam dubii, pe tema asta.

https://www.bmj.com/content/370/bmj.m2031?fbclid=IwAR0D_eJ7JmxL7j_xWXb65QqaKtNYi4IIgwIui6hbVoRu8Ts7nAWC-DMxod8

Ma antrenez zilnic, alerg de 3-4 ori pe saptamana. Dar alergatul e teribil. Sunt inceaaaaasta si e greu tare si nu pot mai repede. Nu stiu din ce cauza, dar am hotarat sa nu ma fortez sa alerg iute, ci sa ma iau dupa ce-mi spune corpul. In plus, desi alerg atat de incet, am 196 bpm. Sa fie vreo inlfamatie in corp de care sa nu stiu?
Habar n-am! Dar e foarte ciudat.

Eu am lasat-o balta cu sala. Nu ma mai risc sa vad daca nu reusesc sa iau ceva de acolo. Oricat ar respecta aia regulile, nu am de unde sa stiu pe unde se clubaresc diversi si prin ce covideala isi fac veacul.

O sa ma apuc de alergat. Voiam de sapt asta, dar cum ultimele weekenduri m-am tinut de hiking 20-25 de km/zi, vad ca la ultima tura am facut ceva de m-a faultat putin zona lombara. Asa ca sapt asta mai stau sa treaca si de sapt viitoare ma apuc exclusiv de alergat.

1 Like

Hiking am introdus si eu ceva, am un grup cu care merg pe trasee de o zi, daca ploua, nu ne bagam, mai bien stau casa si ma joc. Traseele sunt de dificultate medie, nu avem unde ne duce sa ne testam limitele, ca nah…CoVid si unde dormi si unde te speli, fara sa intri in contact cu necunoscuti?
La sala, antrenamentele s-au scurtat, ca sa ai timp sa dezinfectezi echipamentul. In sala propriu zisa- nu ma duc, ca nu stiu cine si ce. Nu fac dus, nici sauna, ies, ma catar pe bicla si-am sters-o acasa.
Asta, de 3 ori pe sapt, in rest alerg si biciclesc pe bicla mea, 15-20-25 km, cu pante si tot tacamul. Si yoga, zilnic. Nu simt ca pierd mare lucru, dar mi-e tare dor de hot yoga si de HIIT.

1 Like

Nici daca nu ar fi covid nu as merge la asa ceva :grimacing:. Io la asta sunt genul mai pitzi, tre sa am unde sa dorm singura, sa ma spal singura si sa ma duc la wc singura. Nu stau la cabana in varf de munte, la hostel, la cort si la alte chestii din astea dubiosele. Noi fie plecam cu noaptea in cap din Bucuresti si ne intoarcem tot noaptea, fie stam la o pensiune sau inchiriem un apart ceva, intr-o localitate mai din apropierea traseului, cu toate conditiile de pitipoanca indeplinite.

De ex luna asta am in plan moldoveanu (o zi) si negoiu (o zi), ambele trasee dus intors, dar in weekenduri diferite. De ex pt moldoveanu o sa inchiriem ceva prin arges sau undeva, ca e cam mare haituiala sa pleci din Bucuresti dimineata, sa faci moldoveanu si sa te intorci noaptea in bucuresti.

Altfel, pana acum am facut vreo 2-3 trasee din astea de 23 km, unele chiar rupere, cu catarat si teren accidentat, dar cu intoarcere in bucuresti in aceeasi seara.

1 Like

Da, asa e si aici, dar nu am nicio garantie pe unde au umblat diversi care se dau pe acolo, chiar daca stau la 2 m de mine. Si daca se intampla sa mai si stranute vreunul sau sa tuseasca, deja incep sa fac calcule statistice, deci … nu merci. O sa ma rezum la alergat si oi mai vedea eu daca mai fac ceva.

Și eu am aceeași problemă, dar la cabane, ai condiții exact ca la pensiune, cu baie proprie, sală de mese, mâncare gătită (foarte, foarte bună) sau mă rog, alea la care am stat eu Am dormit la prici, o singură dată, în viață și atunci aveam 17 ani, eram 3 fete și un băiat, în toată cabana. La Bârcaciu. Dacă ar fi fost și alții, am fi coborât la Poiana Neamțului, dar a fost un experiment, întrucât eu nu mai fusesem cazată la prici, aveau lămpi cu carbid, ce mai, rudimentar rău! O noapte, atât am stat și nu mi-am dorit niciodată, să repet experiența.
Când ziceam de trasee dificile, mă refeream că nu avem pe lângă casă și asta presupune deplasări de câteva zile, care evident, includ cazare. La ora actuală, nu m-aș simți foarte în siguranță, nici măcar la 5 stele.

Bai, am biciclit pana la sala, apoi am tras de fiare, ca Hercules si am biciclit inapoi pe potop si un vant, de abia ma tineam pe bicicleta. Si plouaaaaaaaaaa…Leoarca m-a facut!
Dar a fost tare fain, cand am venit acasa, dupa dus cald, sa intru in haine moi si uscate!