Sporovăieli

@doarunom am ajuns la concluzia ca smecheria si hotia chiar nu s-a inventat la romani :joy:
Daa, suna pe aici pe telefonul fix in disperare. De fiecare data este acelasi scenariu: indieni cu voce extrem de plangacioasaaaa (de imi vine sa le crap capul instant numai cand ii aud “hhhiiieeellauuu” ca stiu ce urmeaza) care refuza sa raspunda la orice intrebare le pui calm dar o dau mai departe cu discursul si cu cerut de bani acum, acum: “your partner was involved in an accident…we need moneyyy”.

Si la bunica-mea au sunat acum vreun an ca a avut tata un accident :smile: ghinion de nesansa ca era tata pe la maica-sa in vizita si reusit o coordoneze pe Coana Mare si sa obtina numar de mobil. Pe principiul “acum ma duc sa iti trimit bani”. S-a dus tata la politie si a depus plangere si au descoperit ca numarul de telefon mobil era din puscaria Balta Alba. Ce sa faca si oamenii de acolo de plictis.
Iar a doua faza a fost acum vreo jumatate de an cand a sunat una pe fix la ai mei. Raspunde tata si incepe aia sa planga si sa faca precum toti dracii “tati, tati am avut accident, sunt pe moarte trimite repede bani”.
Ca ta-su lu’ fi-sa nu ii recunoaste vocea copilului :)))))))))

Asta este cea mai crunta faza din toate fazele astea…ca dau peste batrani bolnavi. Te sperii tu om tanar in prima faza cand esti luat asa din scurt…d-apoi un batran. Niste nemernici care ar merita sa infunde puscaria.

De puscariasi am auzit si eu… Si tot de la Balta Alba. Si iar mi se pune pata pe libertatile astora lipsiti de libertate. Nu ma starniti ca o sa va stricati parerea despre mine.

Pai nu discutam ca tocmai acolo sunt? Dar se pare ca nu o infunda…

@unamica nu stricam nimic :smile:

Da mai, ai mare dreptate. Eu nu stiu exact ce lipsa de libertati au aia…pentru ca la modul practic par un picut mai liberi decat un om de rand. De asta zic “sa infunde puscaria” un picut mai drastic decat se intampla acum.
Chiar auzisem acum vreo cateva saptamani de nu stiu ce revolte prin puscarii…dar nu am citit cu atentie ca nu m-a interesat subiectul.
Avem probleme mult prea grave in tara asta ca sa mai plangem si pe umerii celor care au ajuns sa stea inchisi.

Am citit si eu declaratia sefului penitenciarelor ca raspuns la ingrijorarile unora cu privire la situatia incarceratilor precum Voiculescu. Mai era unul, un patron inchis pentru proxenetism, care spunea ca va inlocui generatorul bla-bla. Adica isi conduce afacerile din puscarie fara probleme. Pai… cum vine asta? Privarea de libertate si mai pe sleau puscaria inseamna doar ca nu doarme in patul lui:
Oooof, v-am zis sa nu ma starniti!!!..

Ahh, deci ajungem la adevarata sursa a revoltelor :wink: Nu au plasma indeajuns de mare si HD de-alde Voiculescu…avaiiii, sa imi curga si o lacrima in coltul ochiului si alta nu.
Darrrr, sa nu uitam ca sunt romani care plang de mila primarului Chereches, Mazare etc. “oameni buni mama, oameni buni”. :wink:

Raportez multa activitate prestata azi: mesaj la primaria de sector, mesaj la Centrul de Protectie a Plantelor si mega-mesaj la Clotilde sa ne rezolve dracului cu tantarii ca mi-au ciuruit copilul.
Am obosit.

@unamica Esti activa, nu gluma :smiley:
Dar ce poate face Clotilde? Desi vad ca se tot agita in ultima vreme, pe multe si diverse politici publice facute aiurea.

Nu stiu. Da si ea din gura… Si poate daca da si ea din gura, se aude mai tare. Zic…
Plus ca… m-a invatat @Mother_Abigail :stuck_out_tongue_winking_eye: Am dat-o in gat, na!

vai de mama lor de puradei fratica. :slight_smile:

ps: cel mai trist si cel mai trist e ca face NLP o tantica cu studii la snspa. plm, daca nu i am citit tot cv ul sa mi trag cu tigaia n cap, mea culpa. da nlp cu tanti de la snspa …no shit. :d :d

@unamica Adevarul este ca daca ar da mai multi oameni din gura, poate s-ar misca lucrurile in directii mai decente pentru cetatean :wink: Foarte bine ai facut!

@flipper Pe de alta parte, nici nlp-ul asta nu e chiar stiinta. Si a intrat peste tot. La fel ca la parenting, mai nou oricine e trainer de diverse: de nlp, de atasament, de lasat de fumat, de crescut zen, de de :))))
Referitor la copii, eu o singura curiozitate am, poate cineva crede ca un copil are nevoie de asa ceva?!?! Un copil?!

Dobandirea armoniei sinelui
Regasirea gratiei si naturaletii personale

@Daria Probabil la fel de mult cum are si de concursurile de frumusete din America pe care le vad pe la TLC… De la un an jumate… Ma cruceam zilele trecute de comentariile unuia din juriu care spunea despre o fetita ca e f draguta, f bine antrenata, expresiva bla-bla, dar la un concurs cu staif nu poti sa te duci cu par altfel decat lung! (Fetita era cu parul pana la umeri) Ha???

Vis a vis de bolduiala stai sa: :)))))) revin dupa juma de ora de :)))))

@flipper Te-ai dus dupa nitica gratie si naturalete, nu?

1 Like

Nu, ramasai la 6 ani :)))

Cand erai in armonie cu sinele? :joy:

1 Like

:))) da da, acu e in gara. La bagaje perdute. :)))

De fapt nu se pot duce cu un par altfel decat peruca. La pachet cu machiaj, gene false, dinti falsi, sani falsi…
Groaznic, ma iau nervii cand vad asa ceva. Iar pe mamele alea le-as da cap in cap.

Neata,
Era sa ma iau de muschii vostri, ca eu nu vad nimic rau in studiul NLP-ului ( Natural Language Processing) legat de AI ( Artificial Intelligence) Apoi am priceput ca e alt bors, mi-ai facut-o @flipper.
Sunt si aici cursuri de leadership, de pe la 8 ani, nu stiu exact cu ce se mananca si daca au un impact pozitiv asupra copiilor.