Sporovăieli

A propos de telefoane d-astea, de tipul: Buna ziua, dna X, sunt de la societatea de asigurari/firma de investitii financiare/ leader-ul mondial in numarat furnici etc. si avem o oferta de nerefuzat pentru dvs.

Va dau pontul meu, tine de fiecare data. Adica a tinut, ca acum nu prea mai e cazul sa-l folosesc :smiley:

Le raspund pe un ton martial: Buna ziua. Spuneti-mi va rog de unde aveti numele si numarul meu de telefon.

Pai sunteti intr-o baza de date cu peste enshpe mii de clienti/ati fost recomandata de cineva apropiat etc.

Stimate domn, nu am fost recomandata de nimeni si nu mi-am exprimat vreodata consimtamantul sa imi utilizati datele dvs.

(aici e etapa cand incearca iar sa povesteasca despre oferta) .

(eu, condescendenta, cu dictie ca pentru tampiti) Cred ca nu ne intelegem… Va rog sa mai repetati o data numele dvs si firma, dar mai rar, sa notez, ca sa va fac plangere la Autoritatea de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. Si contez pe dvs. sa comunicati si colegilor acest lucru, v-am retinut corect numele, da? :innocent:

(aici inchid ei singuri)

:grin:

7 Likes

@Mother_Abigail eu ii rog sa ma stearga de pe ‘calling list’ si astept sa o faca cat sunt cu ei la telefon. Ce-i drept dureaza cam 10-15 minute, caci trebuie sa imi citeasca ditamai disclosure-ul, dar rabd, n-am ce sa fac.

Pai si tu iti imaginezi ca in Romania respecta toti operatorii regulile privind datele personale?! :wink: Trust me, I’m a doctor :smiley:

@Mother_Abigail, nici aici nu joaca dupa reguli, caci si datele mele ajunsesera, fara stirea mea, la diverse firme care ma sunau sa imi vanda una-alta.

Pe mine ma mai suna cu chestionare, unora le raspund, altora nu, in functie de dispozitia mea. Intr-o zi de luni ma sunase una sa ma intrebe de nush ce produse, eram in toane bune si i-am raspuns la fiecare intrebare. La sfarsit mi-a multumit de vreo 10 ori zicandu-mi ca eram prima care ii raspunsese la intrebari si daduse, saraca, vreo cateva zeci de telefoane. :)) Na, poate ca sunt fraiera, dar mi-e mila de ei ca nah, asa isi castiga si ei painea, poate au familie, copii, si salarul lor depinde de telefoanele astea.
Pe altii ii expediez usor zicandu-le “doamna, imi pare rau dar chiar nu am timp acum, sunati-ma alta data”…uneori revin ei cu telefon, alteori nu ma mai suna deloc.

io ma simt brutalizata de dimineata. exista o scoala de vara in bucuresti ce are cursuri de NLP pt copilasi intre 7-13 ani. wtf fratica. ce sa NLP ezi la ei mamica? …sa moara caii mei de nu ma simt brutalizata.

Eu in principiu raspund la chestionare (doar alea de pe strada ma incomodeaza, ca de regula sunt in alergare dintr-un punct in altul al orasului). In facultate am mancat si eu pe paine chestionare, am batut la usi, am alergat pe coclauri (la propriu, pentru o cercetare pe agro-turism), stiu cum e. Dar ii intreb cat dureaza, ca sa stiu daca pot. M-a suparat una recent ca mi-a zis ca dureaza 10-15 min si a durat 45 de minute. Nu mai puteaaaaaa… si aia tot zicea ca mai e putin. La final i-am batut obrazul, ca n-a fost cinstita cu mine, ca doar si eu eram la serviciu, si eu am lucruri de facut, tot ca ea…
(Iar o sa se ia @Mother_Abigail de mine…)

Buna dimineata!
Ma dor toate oasele si toti muschii. Imi place! Suna telefonul (de serviciu) in draci. Nu stiu cine e, telefonul e inca in rucsac :grin: nici nu l-am scos la lumina.
Cand se face vineri, ca am o pofta de stat degeaba, de nu va zic?!

@Samoa nici joi nu este inca :joy: rabdareeee si tutun :smiley:

Adevarul este ca unii angajatori sunt si batuti in cap. 45 de minute sa dureze un chestionar, un cold call??!?! :scream:

Sunt zen! Am frecat menta pe-aici, juma de zi, mai e nitel si plec la sala. De fapt, o sa stau juma de ora peste program, vreau sa adun niste ore suplimentare :wink:

45 de minute un chestionar? Mama doamne! Eu am răbdare in general, dar nici chiar atât de multa. De când am scos din priză telefonul fix, nu mai suna nimeni :laughing:
In schimb telefonul de serviciu o sa ia foc in curand.
@flipper Am cautat pe net sa vad ce-i aia. N-am cuvinte :no_mouth:

Ziua buna!!
Ziggy, zi si mie ce inseamna. Ca nu am timp sa caut.
Ca la nebuni la mine cu documentatia pentru plecarea containerelor. Noroc ca ma plac aia din hala si-s foarte draguti cu mine. Nu e chiar rau sa fii femeie cate odata. :smiley:

De abia astept sa vina weekend -ul sa stau degeaba…
Acu intru in sedinta. O sa-mi placa mult. :frowning:

Aseara m-a sunat si pe mine unul cica sa-i dau bani pt anti-bullying in school, ca e campania Politiei sa previna bullying la copii . Tipa telefonul a scam all over…

Ca vreau sa sprijin copiii etc zic da, sigur. ala fericit cica poate sa treaca acolo cat vreau contribui 100, 200 sau 300… i-am cerut un website ceva, un numar de telefon … Foarte uns asta si ce texte avea, m-a distrat tare mai ales cand a zis ca desigur bine ca o sa citesc online dar la telefon nu o sa-mi raspunda astia la Politie ca-s ocupati sa prinda bad guys…Tare de tot :))) (bine mai avea ceva sfatuitor ca de vreo 2 ori cand a fost la impas a zis ca ma pune putin on hold) si ca poate conta pe mine pt 25 dolari? Zic sure, online poate dar la telefon asa la cineva care ma suna out of the blue nu o sa dau niciodata cartea de credit. si el o lua de la capat la care ii zic hai ca ne-am distrat bine buddy, pentru tine asa ca o persoana tehnica ce ma aflu : nu halesc d-astea, cartea mea de credit nu o sa primesti vreodata… Mi-a urat seara placuta alea alea si a mai insistat cu importanta campaniei etc.
Ii gasesc bine totusi ca avea o voce foarte matura si serioasa si baga la greu vrajeli cu ton convingator…Nici nu ma mir ca prind pensionari creduli si care halesc imediat ideea ca pot sa ajute…

@flipper programare neuro-lingvistica pentru copiii de gradinita?!?!? Chiar te simti brutalizat :joy:
cautai repede pe google si dadui peste niste cursuri…

"DIN CONTINUTUL CURSULUI:
Modulul 1: VORBIREA

• Identificarea problemelor de voce si articulare verbal. Cai de rezolvare a acestora
  • Alegerea limbajului, viteza vorbirii, tonalitatea vocii
  • Respiratie, articulatie, dictie
  • Intonatie si claritate in exprimare
  • Regasirea si dezvoltarea potentialului nativ de expresie vocala
  • Dezvoltarea mobilitatii pronuntiei
  • Tehnica Stop Gandeste Raspunde corect
  • Controlul mesajelor non verbale si verbale
  • Obtinerea unei voci placute si a unei vorbiri clare

Modulul 2: ATITUDINE SI COMPORTAMENT

• Disciplina corporala, prestanta, eleganta
  • Dezvoltarea unei discipline corporale
  • Educarea posturii si a motricitatii proprii
  • Identificarea imaginii personale
  • Gesturile si mimica ca parte integranta a imaginii personale
  • Dobandirea armoniei sinelui
  • Regasirea gratiei si naturaletii personale"

Ce pot sa spun, ma bucur ca am fost lasata sa cresc firesc :smile: Desi acum la maturitate cineva mi-a spus ca trebuiau ai mei sa ma duca la logoped pentru ca sunt raraita.

@albinuza mai bine nu aprofundezi subiectul :joy: spor la treburi

1 Like

Vaaiiii, aici este sport national cu porcariile astea de scam-uri. Raman pensionarii pe banda rulanta fara bani in cont.
M-am plictisit de cate ori am raspuns la telefon si am auzit “your partner had an accident”. Ohh fuck offff.

1 Like

Nr meu de tel e secret. Stiti ce liniste e? E atat de secret, ca o asistenta l-a scris gresit in jurnalul meu medical si m-au cautat aia de-au capiat, pana au dat de locul de munca si m-au sunat la joaba, prin centrala :smile:

In alta dezordine, nu mai inteleg nimic din vremea asta. O ardem la 19-22 grade, ne trage o ploaie de-aia turbata, iar e cald, iar te mureaza ploaia si tot asa, de cateva ori pe zi. Acum e intunecat, ca-n Mordor si ma ia somnul!

Programare neuro-lingvistica daca despre NLP este intrebarea. :slight_smile: Aproape imposibila cu pusti de 7-13 ani…:joy:

Pe bune? Au importat infractorii nostri modelul englezesc?! Eu am primit vreo doua telefoane de la indivizi de astia cu textul: mama, sunt eu fiul tau, sunt in spital…glas de om ranit, la care eu: Serios? Vrei sa ti-l dau pe fecioru’ miu sa vorbesti cu el? Suna pe fix, iau probabil numerele la intamplare si la cine prinde si gata. :stuck_out_tongue:

@albinuza Din categoria dezvoltare personala, cum sa ai succes in viata , cum sa-i mai furi putin din copilarie, cum sa ai un copil elegant când bate mingea pe maidan, cum sa iti transformi copilul in obiectul ambitiilor tale.
Se dau si diplome cu filigran.

De multe ori cei care au cazut victime sau au fost oricum foarte aproape de asta au declarat faptul ca infractorii detineau o bruma de informatii valide despre persoana pe care o sunau. Am rude in familie care s-au speriat in felul asta si care au povestit despre aceste detalii adevarate. Doar s-au speriat, dar a fost nasol, pentru ca unul dintre ei era bolnav de inima…