Shit happens coffee helps

@ChickyG io inca astept detalii despre permis, ore la scoala si masina.
@Ziggy si de la tine :joy:

Am condus într-o singura zi. Nu e chip sa ieși cu mașina prea mult la mine în zona, stau în faleza nord și nu știu dacă știi, vara e jalea și pământul. Aștept sa mai dispară turiștii de apartamente pt ca jur, se busesc între ei ca tembelii. E invazie de pieile roșii în chiloți.

2 Likes

Neata!
Permisul e gata.
Momentan, sunt in reveneala dupa concediu, analize si ochelari noi.
Mai am niste analize de facut, salariu de incasat, eventual un bonus de performanta, apoi trec la etapa nr 2 din proiectul " Chickymobil" :wink:

2 Likes

Ce masina a castigat pana la urma titlul de Chickymobil? :slightly_smiling_face:

PS: indiferent ce ai ales, in momentul asta te-as sfatui sa o cumperi din stoc. In afara de faptul ca pt o configuratie misto ai un pret mai bun decat in cazul unei configurari de la zero, nu ti se mai acreste de la atata asteptat :joy:. A mea, teoretic, ar fi trebuit ca pe 29-30 iulie sa fi fost in Austria, dar practic nu am mai verificat. Ce cauta acolo…nu ma intreba, ca nu am inteles traseul Japonia-Belgia (pe mare) + Belgia-Austria-Romania (pe uscat). Cum nu am inteles de ce are nevoie de vreo 10 zile sa vina din Austria.

Well, vacanta la Cta mi-a cam dat peste cap planurile.
Fratello vrea sa-mi vanda partea lui de mostenire si tind sa accept. Ma aleg cu un apt de 2 cam la mare si nu in orice zona. E langa parc, mall, Mamaia.
In varianta asta, nu ma mai pot arunca cu gandul la o masina de lux, imi trebuie una low cost.
Tot fac permutari de cand am venit.
As face si un credit, dar corona asta e jucausa cu nervii nostri.
Studiez…
Voi ce masina mi-ati recomanda?

2 Likes

Apartamentul, clar. Mașini bune găsești și second hand, eu nu as mai lua noua. Este un dealer serios în Galați, face revizii și tot. Nr. de kilometri, la mașinile aduse de afara, nu este întotdeauna relevant pentru stadiul tehnic al mașinii, pot fi km făcuți doar pe autostrăzi sau drumuri f bune.
Tu îți faci calculele mai bine, dar eu înclin spre apartament. La închirieri la termen lung, având în vedere zona, 300 de euro iei lunar lejer.

1 Like

In Austria e headoffice-ul Mazda pe EU. Parca asa am inteles de la dnul cu care am facut test drive.
Iar adusul pe mare din JP in BE are sens din punctul meu de vedere. Navlul e mic :wink:

Asa am fost sfatuita, sa investesc in imobiliare momentan. Preturile sunt bune, daca vrei sa cumperi.
O masina isi pierde repede valoarea in timp, o casa ramane valoroasa.
Cuget, frate. Cuget.
Si ma enerveaza cumplit faptul ca, de cate ori am fost hotarata sa-mi iau masina, mi-a aparut o casa in drum. :joy:

3 Likes

Exact. Mașina pierde de la primul kilometru. În 2-3 ani se duce la jumate. Apartamentul doar produce, chiar dacă sa întrevăd scăderi, dacă nu îl iei cu gândul de a-l vinde cu profit în următorii 5 ani, nu ai de pierdut. Bineînțeles, sa va înțelegeți și la un preț decent și sa nu va orientați după preturile cerute pe imobiliare. Este o diferență foarte mare între ceea ce se cere, și ce se obține. De exemplu, apartament cu 3 camere aprox 70mp,in faleza aproape de mine, cerea pe el 95k, dar s-a vândut cu 75k. Asta anul trecut.

1 Like

Eu din contra, nu as lua second :slightly_smiling_face:. Bine, as lua doar daca ar fi de la dealer. Altfel de la persoana fizica never ever. Nici daca as cunoaste persoana. Dar clar trebuie sa aleaga apartamentul si o masina mai modesta.

@ChickyG, ce pot sa iti zic, e ca o prietena si-a luat nou noutz, din stoc de la dealer, un opel crossland, cu 16.000 euro. Foarte misto dotat, cu cutie automata.

1 Like

Am inteles de ce a dus-o in belgia din japonia. Ce nu am inteles e de ce a trebuit sa o plimbe in austria si de ce nu vine de acolo in 3-4 zile maxim.

Cumnata-mea are Opel Crossland, luata dupa o Corsa. E soferita din '77 si zice ca nu se compara masina noua cu Corsa veche. Nici tabla nu e ok.
Recomandă cu caldura noul Corsa sau Astra.
Ea a luat Crossland cu 12000 eur. Cel putin, asa a declarat, dar e secretoasa nevoie mare. Nu pun baza in ce spune.
Mazda mi s-a lipit de suflet, dar n-as renunta pt ea la un apt la Cta.
Cand ies la pensie, asta intentionez. Sa ma mut la Cta. Apt din Buh, ori il inchiriez, ori il vand, ori se muta fiu-meu in el.
Si inainte de a ne face bucuresteni vroiam sa-mi cumpar VW Golf. Shark era culoarea pe care mi se pusese pata. Dar, ce sa vezi? Ai mei au vrut sa se faca bucuresteni.
Mi-a mai placut VW T-Roc. Astept oferta lor personalizata pe e-mail. Nu e Mazda, dar asta e.
Vedem.
Daca e sa se alinieze astrele, si sanatosi sa fim, sunt mai mult decat multumita.
Si, mai e o chestie la care ma tot gandesc: nunta lui fiu-meu. Si acolo e nevoie de bani, dar asta i-am pasat-o colocatarului. E tata de baiat, sa faca bine sa-si onoreze obligatiile.
Daca are noroc, in vremuri de pandemie, scapa usor, cu numai 50 de invitati :joy::joy::joy:

2 Likes

Uitai sa va spun.
Tusea aia sacaitoare din martie incoace. De abia acum mi-a trecut dupa ce sapt trecuta m-am plimbat pe la ORL, pneumologie, alergologie. S-a dovedit a fi pe fond alergic.
Acum astept testul pt alergii, sa vad la ce sunt alergica. Am facut CT sinusuri, radiografie pulmonara, iar luni merg la VB pt spirometrie. E singurul loc unde nu sunt obligata sa fac un test PCR covid inainte.

1 Like

Oooo, stai asa, ca tu ai planuri mari anul asta. :cupid:
Cum? Inca nu ti a trecut tusea din Martie? Vai de mine. Esti alergica la vreun dezinfectant cumva?
Eu ti as recomanda masina noua, sa nu ai bataie de cap pentru 5-6 ani, iar de nu, o masina second hand puternica, Audi sau ceva asemanator.
Nu stiu piata de masini in Ro, dar aici masinile americane se devalorizeaza tare din primul an de uz.
Sotul se uita la Toyota Venza Hybrid un crossover SUV
care e un pic mai misto ca Lexus, (bravo Toyota!) dar inca nu l- am condus nu stiu cum e la picior. Prieteni nostri au o Venza, deci am o idee :cupid:

Nu stiu sa zic de crossland cum e. Ea clar a dat atat ca am fost impreuna la dealer si chiar a fost o oferta buna. Depinde si de dotari, nah. O fi mai putin echipata a ei sau poate nu era automata. Nu stiu. Dar 4000 e posibil sa fie din dotari.

Nici eu nu as renunta la un apart pt o masina. La mine clar e altceva pt ca nu o platesc eu :joy:.

Am vorbit ieri cu o prietena, este cazul 34 de mii si ceva de Covid in Romania. Colega care le a imbolnavit pe toate din birou, cica tusea si stranuta si nu purta masca. A facut testul pentru ca au batut-o celelalte la cap, oricum, pana a venit rezultatul erau deja bolnave.
Acum, au vb cu nebuna, internata in spital, si cica ea tot nu crede in Covid. wtf?

Si care e uimirea in treaba asta. Oricum, pandemia asta sau ce o fi ea, clar nu este suficienta sa ne invete minte ca specie. Aici nu e vb de romani sau de o natie anume. Toate natiile sunt la fel de cretine. Nemtii de ex cred ca nu voiau sa fie paria europei, asa ca au bagat rapid niste proteste sa puna si ei de o crapelnita mica. Adica numa latinasii astia? Eeeei dracie…

Cand i-oi vedea si pe italieni la proteste si urlat pe strazi anti masca si anti covid, la ce a fost la curul lor, o sa fie clar ca si-au meritat-o cu varf si indesat. Sper totusi ca macar aia, in ciuda spiritului lor latin, sa fie retinuti de momentele in care se bateau pe ventilatoare si se carau mortii cu camionul, la tona.

1 Like

Tocmai ce am văzut și eu ce e în Berlin. Der Spiegel spunea ca sunt 17k, eu cred ca sunt câteva sute de mii bunicele.
Ma plimbam pe canalele de știri și hop, nu mai știu pe care, cică se pregătesc și la noi pt 10 august…

Nici sa strici gazele pe ei nu merita. Si daca ar fi posibil, in caz ca ajung la ATI candva, as prefera ca nici acolo sa nu irosim gazul pe ei :roll_eyes:

Pai cum poate spune ca nu crede, cand e bolnava, ba in nesimtirea ei a imbolnavit pe altii? Cat de gros ii e obrazul?