Shit happens coffee helps

mah, nu stiu, dar daca o fi vreodata sa fac plod, clar io nu o sa ajung sa imi zica vreuna ca merit impuscata, nici daca comunic ca am decis sa atarn plodul de lustra sa doarma ca liliecii. ma rog, nu fara sa sfarseasca ea atarnata de limba pe undeva.

cred ca avea dreptate Firea ca de cand cu pandemia se inmultesc oamenii mai ceva ca inainte :joy: aud pe multe in jurul meu care s-au apucat de plozit anul asta, prin urmare si discutiile aferente sunt la tot pasul. treaba cu cezariana e cum e, desi si acolo mai ies scantei. dar aia cu alaptatul, fratioareeeee…cred ca se poate declansa usor al treilea razboi mondial :smiley:

Si cred ca inca nu au aparut in discutie mamele care sunt vegan si care au hotarat ca isi vor creste copilul fara proteina animala. Imi pot imagina acolo circ :))))))))
Pe mine inca ma confuzeaza cum alaptezi nou nascutul…dar nah :))))) cica pe la mine prin zona ar exista lapte vegan pt nou nascuti dar nu am avut nici macar curiozitatea sa caut.

1 Like

Lesiiin :smile:
Pentru alaptat cel mai bine mergi la clinica de alaptat
chiar au solutii pentru orice. Pacat ca m-am dus tarziu si am apucat sa fac rani la san, pe motiv de asistenta idioata in spital mi-a zis ca e OK sa tii bebelusul la alaptat cu orele. Copilul meu manca ca un balaur :smile: I-am dat lapte praf in completare, am folosit si pompa pana la 6 luni. Si da, am fost ingrozita sa nu fac vergeturi, sa nu raman cu tatele pleostite, dar nu s-a intamplat asta, so :ok_hand:

Eu vorbesc serios :smiley: Prima mea intrebare a fost: pai si cand e copilul nou-nascut ce faci?
Raspuns: lapte vegan pt bebelusi.

Okiiieeee. Si simt ca trendul asta va ajunge si pe grupurile de mamicenie. Sa vedeti atunci motive pt luat popcorn :))))))))

Habar nu am avut ca exista asa ceva pentru bebelusi.
Am o prietena care a hotarat sa nu mai manance carne, cand erau copiii nostri in gradinita. Eu nu m-am putut abtine si i-am zis ca nu cred ca e OK pentru copii si nici pentru ea, gasca de mamici vegane m-a atacat: vai, sa nu o rusinez.
Dupa doi ani a revenit asupra ideii si le da peste si oua, banui pentru ca le-au iesit aiurea analizele. Ah, si nu mai e cu gasca de mamici vegane. Buuun. Alea erau sarite de pe fix.

Singurul loc unde nu murim de cald.
Aseara

Picnic acum

4 Likes

Mă topește, măgăroiul! :heart::heart::heart:

7 Likes

Neata lume!

M-a enervat un dobitoc cu noaptea-n cap.

E un englez in bloc care vesnic, vesniccccc are ceva de comentat pe grup. De la faze de genul: de ce fumeaza langa bloc angajatii de la nu stiu ce restaurant, facut poze cu nu stiu ce gunoi pus gresit si, pana azi…cand a postat ditaiiii pomelnicul despre cum i se pare revoltator sa ai voie cu animale de companie.
Ca domneeee, acum poti sa iei aprobare de la proprietar si e ok, insa el nu s-a mutat acum 9 ani aici ca sa locuiasca intr-o menajerie. Si ca stie el sigur cum sunt toate contractele de inchiriere si ca nimeni de fapt nu are voie.
Ii vine sa imi cumpar o pereche de saint bernarzi numai de-a dracu. Hai tinere, zi-mi cum e contractul meu de inchiriere si cam ce am voie sau nu sa fac in apartamentul meu.

Mama ce boala am pe oamenii care efectiv nu isi pot vedea de treaba lor si nu ii lasa nici pe altii sa traiasca. Plus caaaa…cat de idiot sa fii sa zici ca gataaa, tot blocul va pute a animale pentru ca acum toti isi vor lua caini, pisici etc?? :rage::rage:
Dar cere domne interzis si la copii…hai, ca prea ne-au napadit bebelusii care plang in ultima perioada.

1 Like

@Nancy sa te bucuri de vacanta cat poti de mult :smiley:
Am vazut o poza la tine pe FB, din acelasi loc unde am si eu o poza…de acum 10 ani ce-i drept :smiley: Mi-ai dat un pic de miros de madlena si mi-ai inseninat putin ziua agasanta :kissing_heart::kissing_heart:

Fix asta am intrat și eu sa spun. Sau ma rog, pe aproape, pt ca plaja nu am făcut niciodată în Grecia. Cat m-am zbenguit eu pe aici ca pleeeec plec plec, și @Nancy a trecut direct la fapte :grin:
Enjoy binemeritata vacanță! :heart_eyes:
Nu plec pana nu se termina balamucul cu testările înainte de plecare, dar dacă prind unda verde, chiar și la toamna dau o fugă!

bai si eu am tot zis ca plec, dar @Nancy cred ca avea oricum rezervat de ceva vreme. plus ca plecand din germania s-ar putea ca riscurile sa fie mai mici. din romania ok, testele inainte de plecare sa zicem… dar la cum evolueaza lucrurile, nu stiu ce se intampla la intoarcere dupa 1-2 saptamani de bantuit pe acolo. nu ma coafeaza niciun scenariu. nici sa stau cu orele prin vami sau aeroporturi ca cine stie ce se intampla si cum se impute treaba, nici sa primesc bonus o izolare fortata la domiciliu. am zis ca nah, sunt suficient de umblata si plimbata cat sa suport un concediu in tara. oi gasi eu varianta care sa nu presupuna sa ia scarbele astea si pielea de pe mine.

Fix asa am gandit-o si noi. Asa ca anul asta stam la domiciliu. Exact ca tine: numai gandul ca as putea sa stau prinsa prin cine stie ce aeroporturi/tari si ma ia cu fiori. Lasa, sunt mai relaxata momentan acasa.
Bashca faptul ca se apropie Brexitul si incep oamenii sa se joace, si again…n-as rica kkturi birocratice care sa imi scoata peri albi aiurea.

1 Like

Vacanta faina, @Nancy, sa te bucuri de soare si de mare si de libertate!

Noi nu plecam, mie mi-e pur si simplu frica. Pe de alta parte, simt nevoia sa ies din oras, sa ma duc undeva unde e alteceva. Sunt oferte faine in Vännersborg, chiar misto de tot, dpdv al pretului si e doar 1,2h cu masina, pana acolo. Dar nu ma simt ok, in restaurant si in spa. Si tare as vrea!
Sunt oferte faine si la hamamul turcesc, aici in oras, tare as vrea, dar mi-e frica.
Maine mergem la plaja, aici pe langa casa. Treaba e ca eu am mare si plaja, aici la nas si nu-mi trebuie, vreau spa si munte :joy::joy:

1 Like

Nu e vorba doar de concediu, trebuie sa ajung la birou, și ma gândeam sa combin povestea. Riscul de a agata un virus este mai mare aici, decât acolo. Nu aveam în plan hoteluri, restaurante, plaja etc…
Nu m-ar deranja nici sa rămân blocata acolo o luna doua :joy:

Subscriu, vacanta placuta @Nancy!

@ChickyG io inca astept detalii despre permis, ore la scoala si masina.
@Ziggy si de la tine :joy:

Am condus într-o singura zi. Nu e chip sa ieși cu mașina prea mult la mine în zona, stau în faleza nord și nu știu dacă știi, vara e jalea și pământul. Aștept sa mai dispară turiștii de apartamente pt ca jur, se busesc între ei ca tembelii. E invazie de pieile roșii în chiloți.

2 Likes

Neata!
Permisul e gata.
Momentan, sunt in reveneala dupa concediu, analize si ochelari noi.
Mai am niste analize de facut, salariu de incasat, eventual un bonus de performanta, apoi trec la etapa nr 2 din proiectul " Chickymobil" :wink:

2 Likes

Ce masina a castigat pana la urma titlul de Chickymobil? :slightly_smiling_face:

PS: indiferent ce ai ales, in momentul asta te-as sfatui sa o cumperi din stoc. In afara de faptul ca pt o configuratie misto ai un pret mai bun decat in cazul unei configurari de la zero, nu ti se mai acreste de la atata asteptat :joy:. A mea, teoretic, ar fi trebuit ca pe 29-30 iulie sa fi fost in Austria, dar practic nu am mai verificat. Ce cauta acolo…nu ma intreba, ca nu am inteles traseul Japonia-Belgia (pe mare) + Belgia-Austria-Romania (pe uscat). Cum nu am inteles de ce are nevoie de vreo 10 zile sa vina din Austria.

Well, vacanta la Cta mi-a cam dat peste cap planurile.
Fratello vrea sa-mi vanda partea lui de mostenire si tind sa accept. Ma aleg cu un apt de 2 cam la mare si nu in orice zona. E langa parc, mall, Mamaia.
In varianta asta, nu ma mai pot arunca cu gandul la o masina de lux, imi trebuie una low cost.
Tot fac permutari de cand am venit.
As face si un credit, dar corona asta e jucausa cu nervii nostri.
Studiez…
Voi ce masina mi-ati recomanda?

2 Likes