Shit happens coffee helps

Capitol nou pentru palavrageala :slight_smile:

4 Likes

Bon giorno lume!

@ChickyG Ma macina acum: ce era cu mascota aia gigantica de la tine de la bloc? :))))))))

propun ca urmatorul topic de taclare sa aiba mesajul din poza asta si poza asta ca “logo” :grimacing:

5 Likes

Adevar graieste, mesajul!

Buna dimineata! Am dormit fain, pana la 4:30, m-am dus la baie, apoi m-a insotit si Juju in pat. Si s-a culcat langa perna mea si in timp ce dormeam mi-a acoperit un ochi cu o labuta, ca s-a intins cat o pmana tiganeasca.
Au dormit practic, bot in bot, el si Flocea. Daca reusim sa-i facem sa stea amandoi, o sa-i scoatem, incet, incet, din dormitor, ca la inceputul lui noiembrie, mai vine unul si patul e cam mic, pentru atata lume.
Frumoasa Luna e gravida, naste peste vreo saptamana.

Hai ca e joi, care munciti, mai aveti putin. Eu, din pacate, ma uit cu tristete, cum se scurge concediul si mai am fix o saptamana :sob: pana intru iar in focuri! :disappointed:

1 Like

Cere si ti se va da! Dada, aprob mesajul! :grinning:

2 Likes

Ce ne mai vine? Încă un pisic? :heart_eyes:

Da, fiul frumosilor, astora

Luna

Și Grizzly

5 Likes

M-a fugărit Juju, prin toată casa să-i dau din mâncarea mea. Am refuzat, nu i-am dat nimic, până nu am terminat eu de mâncat. Aveam ochiuri, păi dacă n-a mai strigat, de cred că mă știe tot cartierul. La sfârșit i-am dat cam un sfert dintr-un ou. Dacă nu m-a mai pupat, după ce-a mâncat, de m-au luat mustrările de conștiință “sărăcuțul, ce recunoscător e!”
Doamne, cât sunt de proastă!! :joy::joy:

1 Like

@ChickyG, cum merge proiectul permis / ore de condus / masina noua?

Atata scandal pentru un sfert de ou! :slight_smile:
Copiii se hranesc primii la masa, altfel nu ai liniste sa iti inghiti dumicatul.
Sotul a fost asa de amarat cand s-a intors la serviciu, parca niciodata nu l-am vazut asa. Covidu ma-sii!
Ah, si ieri, dupa ce am postal :mailbox: poze cu bunatati, ma suna o vecina, pofticioasa rau, si ma ia la rost, ca se intreba ea si copilul de ce nu o sun. Pai am sunat-o o data, prin aprilie, sa o iau la plimbare cu baiatul ei, si m-a refuzat, pe motiv de Covid. Nu am insistat, dar imi era cam jale pentru copilul meu, ca se mai juca si el cu alt copil, altfel e mereu doar cu mine si in weekend apuca sa vada si el alti copii. Cu prietenul lui de clasa vorbeste doar la telefon, parintii nu il lasa sa ne intalnim la parc, cred ca inca le e teama. Plus ca am aflat ca se va muta la alta scoala, jale si prapad pe fii miu ca isi pierde singurul prieten din clasa. Are si asta un noroc! Ptiu, ptiu! :slight_smile:

Pai tu ai impresia ca de nehranit urla? Nu conteaza, cat a mancat si cand, daca ai mancare, vine in salturi, de pe unde zace si n-ai liniste, pana nu-i dai.
Mi-a cerut piersica si pruna, mai devreme. Nu mananca mult din ele, dar tre guste si el, na! O fi defect, inteleg mancare, miroase, i-e pofta, dar el cere si fructe. Si mananca incantat, pepene rece.

4 Likes

O vecina, cred ca mergea la un party pt copii, era costumata in dinozaur. Dar costumul avea peste 2 m inaltime. De abia a iesit din lift. Din bloc a fost mai usor, avea spatiu destul.

2 Likes

I-am dat de lucru si de anxietate jupanului a.k.a tata :)))))
A vrut mister toata colectia veche din revista Viata Romaneasca si am tot bagat comenzi de pe okazii, anticariate etc.
Mai trece o zi, mai apare la ai mei cata un colet cu vechitura din 1920 etc :)))))) Azi a sosit cu fan curierul cu un volum si ma anunta tata solemn: “a sosit, e in stare buna, iti fac poze mai tarziu pentru ca abia am igienizat-o si acum e pe balcon la aer”.
Zic frate ce tot igienizezi la cartulii vechi?!?!? sper ca nu mi le speli cu clor :))))))) Cica “nu, dar asa un pic tot am dat copertile cu spirt” :rofl:

3 Likes

Cum vă spuneam

3 Likes

Fata mea, asa stapana asa matza. Pe bune, nu ti se pare aiurea sa te vaiti tocmai tu ca ai o matza pofticioasa si mancacioasa? :roll_eyes:

4 Likes

Aha, adica vrei sa zici ca e un soi de Karma? Sa vad si eu cum e sa ai un pagubos in casa? :thinking:
Intre timp, a servit si niste salata orientala, ca nu se putea altfel. Tocmai a sosit gagicu, aud motorul masinii. O sa manance si va jur, ca Juju o sa-i ceara si lui, desi doarme cu burta in sus, ca puricele.

1 Like

Da serios acum…cum ar fi fost sa ai tocmai tu o matza lingava? :joy::joy::joy:

Pot ca sa solicit ajutor in interpretarea unor exprimari?:grin:

Ma rog, contextul este mai larg, dar avusei un debate cu pretena’ @Nancy si ajunseram la urmatoarea contra: daca “a percepe pe cineva cumva” este sinonim cu “a considera pe cineva cumva”. Ca sa nu existe dubii, ca exemplu concret, discutand despre cineva intr-un context oarecare, ajunseram sa ne contrazicem pe o chestie de genul: daca “am avut mereu senzatia ca vrea sa stea ciuri buri” = “am considerat-o mereu o ciuri buri”. :thinking:

Nu va zic care ce sustinem, ca nu ar mai avea farmec si nah…nu ar mai fi corect, da’ pot sa va zic ca miza este o portie de midii, aperitiv pt langusta vs. ardeiul umplut, pe care nu reuseste sa ma faca sa il mananc.

Acu nu stiu pe care din voi o sa mi.o pun in cap, dar parerea mea e ca a percepe pe cineva intr.un anumit fel are o nota de incertitudine. A considera insa e fara dubiu
Parerea mea :slight_smile: D

2 Likes

A considera are mai multa fermitate, deci nu sunt chiar sinonime.
PS: Am doi ardei umpluti! :heart:

1 Like