Shit happens coffee helps (part 4)

Pagina noua :blush:

Vacanta placuta si soferie cat mai in siguranta calatoarelor noastre @ChickyG @Queen :kissing_heart::hugs:

Cand va adunati de pe drumuri dati un semn sa bagam o intalnire :kissing_heart: Noi am tot amanat reintoarcerea in Londra pana cand British Airways ne-a anuntat ca nu mai putem modifica data online ci trebuie sa sunam.
Dada, stai asa ca acum stau eu calare la customer service sa ma joc de-a telefonul :roll_eyes:

Sincer, daca nu as mai avea si acolo de rezolvat o gramada de probleme cred ca as mai pune piciorul in Londra prin 2030.

2 Likes

Multumim!
Sa fie cu relaxare!
Nu poti lucra din RO? Acum ca aveti cuibul vostru, ar fi super asa. Costuri minimizate, randament maxim, aproape de familie si prieteni.
In plus, poate rasufla usurati colegii din UK ca nu esti prezenta fizic in office, sa te burzuluiesti la ei :joy:
Win/win

Ohh, ba daa! Am avut doar o saptamana de concediu. De lunea trecuta am inceput munca remote din RO :))))
Am doar 20 de zile de concediu pe an, fara WFH ar fi fost drama mare.

Am socat colegii la primul video call din Romania :)))) Dariaaaaa, ce bine te vezi!! Eheee, internet de Romania fratilor :smiley: Imi puteti numara firele de par alb, ridurile etc

Momentan mai dau un email, mai vine un mester la programare, mai o bormasina, mai un video call :))))

Dar da domne, alta viata este sa nu mai fi in lockdown in maxim 45 de mp. Pana si canicula asta imi place de mor.

1 Like

Bun asa!
Pai, cand vreti, ne adunam.
Aveti vreo locatie preferată?
Am fost cu gasca de la office intr-o vineri seara la El Torito si mi-a placut maxim.
Muzica live, distractie, mancare simpla mexicana. Iute, cat poti duce. Margarita, alea, alea.
Obligatoriu, aterizare fara masina din dotare.
:slightly_smiling_face:

2 Likes

Haleala buna si eventual o terasa faina sa fie, in rest n-am preferinte :hugs:

Ce-ar intra pe caldurile astea :heart_eyes:

Muaaa, ati vazut ce furtuna a fost aseara?! Si sa il ia dracu de ro-alert. Abia cand se potolise treaba si cat de cat ma mai relaxasem au inceput sa urle toate mobilele din casa…inclusiv alea de munca de uk…

:joy::joy::joy:
RO alert e in trend!
Cand ti-e lumea mai draga, zbang!
Cred ca si-au luat la injuraturi, en gross!
Nu stiu daca am mai vazut asa furtuna in Buh de cand stau aici. Parca era taifun.

Nici eu nu am vazut asa ceva. Si da, cel putin la mine, unde de la anumite ferestre am vedere inclusiv spre camp…se vedea fix ca o tornada.
Efectiv se culcau copacii la pamant. A fulgerat si o casa din sat si au murit doi oameni…directoare de scoala din bucuresti si sotul. :pensive:
Iar eu radeam de musiu care imi zicea sa stau departe de X, Y, Z…ca nu se stie si better safe din sorry :roll_eyes:

O sa ne tot distram cu fenomenele astea extreme.

Nu stiu cand s-a facut vineri…

Au!
Doamne fereste!
Oare nu aveau paratrasnet montat pe casa?

Hai ca a mai trecut o saptamana si slava domnului ca ne-a adus si niste ploaie in dar.

@ChickyG Am aflat si noi acum ca nu se mai poarta paratrasnetele pe case :roll_eyes:
Gata vacanta? :hugs:

Inca nu. Maine.
Acum imi fac digestia de anaconda satula pe terasa camerei si admir un domn care presteaza exemplar windsurfing.

Iar la 6 pm trecute fix am intalnire cu gasca din liceu in Piata lui Ovidius :tropical_drink::cocktail::wine_glass:

2 Likes

Sa iti fie de bine!!

Am salivat mai dvrm cand am vazut poza cu pranzul vostru :blush: In weekend planuiesc si eu ceva peste bun.

1 Like

Am gasit o terasa nepretentioasa, dar curata si cu servire prompta la Cazino in Mamaia. 4 zile aici am servit pranzul. M-am saturat de peste: hamsie, biban, crap, midii. Nu mi-am facut pofta de rapane, dar nu e bai. Mai venim.

Și ne-ntorserăm din concediul în patrie, al cărui principal scop a fost acela de-a petrece timp cu părinții. Scop atins. Ne-au mai ieșit niște chestii drăguțe pe lângă asta, cum ar fi un tur al mănăstirilor din Bucovina.

Dacă ar fi să sar direct la concluzie, asta ar fi că nu intenționăm să ne mai ducem în Ro decât în caz de neapărată nevoie. Preferăm să-i aducem pe-ai noștri aici în vizită. Ce-am văzut pe șosele este dincolo de orice ne-am fi imaginat în materie de nesimțire din partea șoferilor - iar jupânul are experiența multor ani de condus în România. Dincolo de asta, inclusiv prietenii și neamurile ne-au spus că au constatat o agresivitate mult peste cea din anii anteriori.
Poliția nu pare să fie acasă, vorba bancului. Pe șosele (Găești-Piatra Neamț și retur, adică vreo 760 km în total) n-am văzut decât o mașină de poliție o singură dată - care mașină a trecut impasibilă pe lângă un bou oprit pe carosabil, pe drum național, cu portiera deschisă, fără triunghi pus și fără avarii, pe care numai printr-un mare noroc l-am evitat. Da’ ce, era treaba poliției boul ăla? Nu era…

Despre reguli și restricții, nici nu mai zic. Era de mare mirare când vedeam oameni cu măștile purtate corect. Azi în aeroport și-n avion, la fel. Ăia de la securitate se preumblau ca vitele printre pasagerii care, nu că purtau masca la mișto - nu o purtau deloc. Dar să-i fi atenționat? Ce pretenții pe capul meu :roll_eyes: În avion s-a clămpănit la început că masca e obligatorie pe toată durata zborului, dar să zică vreo stewardesă ceva nesimțiților care stăteau fără mască, deși nu mâncau și nu beau în momentul ăla? Oh, dar vai, ce idei mai am și eu.

Cu toată sinceritatea o zic - nu m-am simțit așa expusă nici când, nevaccinată fiind, schimbam 6 mijloace de transport pe zi anul trecut în septembrie / octombrie - până am intrat a doua oară în home office și nimerisem o perioadă cu lucrări de terasament, când se circula pe trasee diferite. A fost o ușurare să intru în metrou la Hamburg, unde toată lumea purta corect masca…

Ref. Covid, Germania cere mai nou certificat de vaccinare / test PCR negativ / dovada trecerii prin boală tuturor, indiferent din ce țară vin. Vor să evite ca turiștii să aducă mizeria de pe unde se întorc. Nouă ne-au scanat codul QR în aplicația de pe telefon și pa-la revedere.

Cam asta. Mâine o iau din nou de coadă. Sper ca vaccinul să-și facă treaba, că la cât m-am frăsunit săptămânile astea, am bănuiala că m-am expus serios la carcalac.

1 Like

Welcome back @Nancy

Eu una nici nu ma mai enervez si nici nu ma mai stresez cu covid-ul vietii. Am grija cat de cat in continuare dar nu pot sa spun ca mai inteleg reguli de genul: tine masca pe fata in avion - dar e ok sa o dai jos cand mananci bei.
Sau - tine masca pe fata cand intri intr-un restaurant dar da-o jos daca mananci, bei. Pt mine aceste chestiuni nu mai au nici cea mai mica logica.

Dar da, eu una am cam inceput sa ma plictisesc de toata tevatura asta care pare usor fara de sfarsit.

2 Likes

Io cred ca descoperii locul unde nu e covid :woman_shrugging:t2:. Sunt in copenhaga si e prima data de cand a inceput povestea cu pandemia cand sunt intr-un loc in care masca a fost exclusa complet. Cu masca vezi doar cativa turisti proaspat sositi, prin gara si prin aeroport. Altfel, pe nicaieri pe aici nu se porta masca. Da, imi cer certificatul verde la intrarea in restaurant si au mai ramas semnele cu recomandarea de a pastra distanta. In rest, ffff putin chestii amintesc de pandemie…

Evident că regulile alea din avion sau restaurant sunt o tâmpenie. Și dacă-n restaurant mai înțeleg, că na - din asta trăiește, cretinilor de la liniile aeriene le-aș crăpa capul. Renunțați, frate, la a le da pasagerilor mâncare și băutură, că n-or muri de foame și sete 2-3 ore! Ți-ai găsit. Bucuria prostoilor, a tras unul de-o sticlă de 0,5 tot zborul, ca să nu-și pună masca. Și am mai observat că se consumă în draci Bake Rolls, că de-alea chiar ”tragi” niște ore.
Între timp, cifrele au început să crească. Iar. Americanii au mulți copii în stare gravă din cauza Delta, iar în America de Sud a apărut tulpina Lambda, care pare să fie mult mai rezistentă la vaccinuri.

Un biolog de prin Norvegia zicea că taman chestia asta e foarte alarmantă; în mod normal, cu cât mutează mai mult, cu atât virusul ar trebui să slăbească. Așa se comportă majoritatea virusurilor, cel puțin. E, ăsta nu. Ăsta pare să devină tot mai puternic de la o mutație la alta.

Și-n timp ce lumea se hlizește pe tema tulpinilor și hahaha și hihihi și să ne p… pe ele de reguli, virusul își vede de treabă. Mutează, se adaptează, face-drege. Eu una cred că-s c-un picior în depresie pe chestia asta.

Eu zic sa te relaxezi si sa iti vezi linistita de viata ta.
Prosti vor exista cat timp e viata pe Pamant, nu are rost sa te stresezi.
E normal sa sufere mutatii atata timp cat are “front de lucru”.
Ca si virusul gripal. A disparut vreodata? Nu! Au aparut tulpini noi anual? Da!
Hai mai bine povesteste ce-a fost frumos in vacanta mioritica :slightly_smiling_face:

2 Likes

Ieri dimineata, dupa 6 zile de concediu, ma asteptau 1412 mesaje. Si au tot aparut altele intre timp.
Ieri am plecat epuizata acasa. Azi sunt un picut mai bine.
Cu gandul la vacanta din septembrie. Franta & Elvetia. Tot ce misca in jurul Lacului Leman.
Mi-e dor de racoare si relaxare!

3 Likes

Io am decis sa mai raman la cald in sept, asa ca o sa bifez Egipt :smile:

2 Likes