Shit happens coffee helps (part 3)

La multi ani!

Va doresc tuturor un an nou bun, pasnic si cat mai decent :kissing_heart::hugs::hugs:

Eu de azi m-am reintors la munca. Nu pot sa spun ca dau pe dinafara de energie insa oricum, 2 saptamani de pauza de la laptop si online mi-au prins bine.
Din punctul meu de vedere urmeaza un an mai greu si mai tricky decat cel care a trecut asa ca trebuie sa ne inarmam cu rabdare si nervi de fier.

@doarunom Imi pare tare rau pentru toate pierderile suferite! :hugs: :hugs:

@Queen Ce faci madam?! Ti s-a urat cu binele?!
Lasand gluma la o parte, sanatate maxima si tin pumnii stransi sa dai de cap la povestea asta cat mai repede!

3 Likes

Ah, ca mi-am adus aminte - Tin pumnii stransi @doarunom sa vezi copilul cat mai repede! Prin ce tara calda a plecat? :kissing_heart:

Nici eu nu i-am vazut pe ai mei din noiembrie 2019. Din motive ff organizatorice e musai sa ajungem in tara prin februarie…insa…situatia nu pare deloc optimista.
Sincera sa fiu nici n-am curaj sa cumpar vreun bilet de avion momentan.
Bashca faptul ca 14 zile de carantina inseamna cam vreo luna de stat prin Bucuresti…deci mi-ar trebui sa inchiriez un apartament. Ce sa mai la deal la vale, e pe baza de stres si agitatie 2021, mi-e cat se poate de clar.

:hugs: În Olanda cu jobul, dar se stabilesc acolo. E o țară caldă…la suflet. :sweat_smile: Saptămâna asta se întâlnesc cu banca, să vadă care sunt condițiile pentru cumpărarea unei case. In februarie urmează să vină în țară, că poate rezolvăm cu apartamentul lui de aici, dar dacă e de stat în carantină, e aiurea.
Copilul lui Mr. este în Germania. El a reusit să vină anul trecut prin ianuarie. Acum va veni de Paște. Intretimp al meu și al lui s-au vizitat cât de des s-a putut. Stau la 2-3 ore de mers cu mașina pe autostradă unul de celălalt.

4 Likes

Bafta multa! Sa le mearga totul ca pe roate!

Daaa, sa stii :rofl: fix calda la suflet. Cel mai nasol frig din viata mea l-am facut intr-un concediu in Amsterdam iarna. Imi aduc aminte si acum cat de tare ma puteau durea urechile, capul…tot. Si vorba aia, am tras frig si copil, am tras frig si pe la munte pe la noi etc. Dar nope…Amsterdam ramane in topul horror de frig :))))

Eu ma gandeam ca daca s-ar putea, sa trag o excursie prin Dubai, Qatar etc…sa fac vaccinul la privat la ei :rofl: Orice numai sa scap dracu de tevatura asta si sa pot sa imi fac treburile.
O sa ma intrebati de unde mi-a venit ideea creata. Am citit pe aici ca marii bogatani din Londra se duc cu avionul pana in Dubai sa faca vaccin la privat la aia. :rofl:

2 Likes

La mulți ani, doamna gazdă! :slight_smile: Să ne fie cu bine și sănătate. Să ne fim, să ne veselim, să ne certăm dacă e de certat, să ne împăcăm șamd.
Abia azi începuși, hai? Trai nineacă. Unde n-aș mai fi avut o săptămână…

3 Likes

La multi ani, lady! Da,da, hai sa avem un an bun in care sa ne enervam exclusiv ca suntem plictisite si avem chef de harta. Doamneeee, unde nu ne-ar auzi Universul?!?!! :hugs:

Mai da, am zis sa am 2 saptamani de vacanta legate in care sa nu ma ating de laptop. Si de online-ul personal am stat departe.
Am bagat citit si Netflix la greu, gatit, baut si dormit. Azi cand am deschis laptopul de munca ma simteam ca in prima zi la scoala :rofl: :rofl: OMG, hai, aruncati cu treaba in mine :rofl: Sunt sigura insa ca pana vineri va trece energia si entuziasmul.
Mai ales ca mai am si problema Brexit :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes: de gestionat la munca.

2 Likes

@ChickyG Cum e cu masina noua? :hugs:
Am vazut ca ziceai ca ai preocupare noua de dat zapada si mi-am adus aminte de mine cand am dat peste prima iarna din Bucuresti ca soferita. In my defense era masina de companie si da, m-a luat iarna prin surprindere. Dimineata cand sa plec la munca…soc si groaza cand am vazut nametii. Am dat zapada si am spart gheata de pe parbriz cu o agenda :))))) I-am amuzat copios pe niste taximetristi. :)))

Maica-mea a prestat ieri vaccinul, tura 1. Pe 31 ianuarie va presta tura 2. Tata si-a facut antigripalul acum cateva luni si asteapta sa ia startul primul cand se da drumul la vaccinarea pt categoria 2.

Io…cu pulimea, cum se zice :grimacing:. Mai dureaza pana imi vine mie randul. Dar macar acum sunt la liber testele in farmacie si ma pot testa de cate ori vreau, fara sa ma inmatriculeze DSP-ul “.

1 Like

Stai linistita ca nu a avut de dat in halul asta. E doar o fleoscaiala uracioasa. Cand se aseaza, cand se topeste. Nu cred ca mai prindem asa ceva :joy:. Si oricum, ea a iesit de drag sa dea zapada :stuck_out_tongue:

1 Like

Fiu-meu a facut azi vaccinul si pe 1 feb e programat pt rapel.

Mai, nu m-a lasat sufletul s-o raschetez cu peria pe bunaciune de rosu Crystal. Luceste dragutza de ea de-mi vine sa o curat exclusiv cu laveta de sters ochelarii :joy:
Pana la urma, ratiunea a invins. N-are inca anvelope de iarna, las zapada sa se topeasca molcom, natural, cu ea in parcare.
Ma perpelesc fiindca nu raspund la tel cei la care am comandat anvelopele de iarna. Sunt in inventar pana pe 15.01.
Vreau sa-i schimb anvelopele asap si sa o scot la plimbare pe bulivard.

3 Likes

Buna dimineata!

Cred ca am racit, imi bag piciorul! imi foote programul de sport, dar am seriale de vazut si Assassin’s Creed Valhala de jucat, asa ca o sa ma conformez si stau cuminte.
Sunt foarte amorezata de pisoii mei, Alfa e din ce in ce mai simpatic, dar Juju ramane cel mai iubaret baiat, vin amandoi noaptea si ma pupa, cu randul, azi-noapte Alfa imi tinea un deget, cu labutele si framanta cozonaci pe el. :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts: Uite-i cum zac, după of dimineață cu tropoteli și chițăieli.

Alte stiri, amicul cu care ma vizitez, de cand am incheiat cu ex-ul, a manifestat inters de alta natura, ar vrea “sa ne dam o sansa”. Eu nu stiu ce sa zic, e om tare fain, copiii ma iubesc maxim, dar eu n-am fluturi in stomac. Asa ca nu zic nimic.
Dar, ma asteapta niste zile in toale home edition, cu pisoi pufosi, Assassin’s Creed si Romulus. Hai ca viata nu e chiar gri!

5 Likes

Nu e gri deloc!:hugs:
Esti o femeie frumoasa, isteata, plina de energie si inconjurata de baieti iubareti :wink:
Love is in the air! Hai cu zenul pe repede inainte!

Fratilor, simt ca ma lasa balamalele pana intra chinezii in vacanta de CNY pe 11.02. E de munca ca la balamuc!
Cred ca imi voi lua si eu o sapt de vacanta dupa 11.02 si plec cu masina la Cta sau la BC.

2 Likes

deci puteam sa tin si un pariu pe tema asta :smiley: de fapt, cu scuzele de rigoare, mi-am manifestat parerea fata de pretena noastra comuna, madam @Nancy. mi-a zis ca bat campii, am zis ok, tac…scuzoaiele mele.
acum pot oficial sa ii bat.

parerea mea e: NO NO NO NO! dar desigur, tu faci cum consideri…

acum, daca imi permiti sa ma amestec ca musca in ciorba altuia, din cate imi amintesc eu asa…mai vag, si cu actualul ai avut o relatie prea curand dupa cea cu ex-ul anterior. nici atunci nu mi s-a parut o idee buna pt ca in general, de genul asta de relatii tinzi sa te agati (la modul inconstient, nu cu disperare sau ceva) si sa faci tot ce ti se pare ca nu a fost ok in cea anterioara si tu la randul tau sa obtii din ea ce nu ai obtinut din cele anterioare.

io, pe persoana fizica, sunt de parere ca daca vrei sa inceri cu amicul in cauza, lasa vizitele cu el o vreme, tine-l la distanta o vreme, stiu eu… 4-5-6 luni. abia dupa asta da-ti timp sa vezi daca merita deranjul. adica sa nu verifici in paralel cu vindecarea daca are sens treaba asta. nu mai zic de faptul ca tu si locuiesti cu actualul sau ma rog…veti mai sta agatati o vreme. apoi si amicul clar are si el bagajul lui emotional si personal. si odata ce faci ceva pasi sa te bagi in chestia asta, o sa ai impresia ca poti gestiona situatia, lucru care este fffff putin probabil sa fie adevarat.

dar cum ti-am zis, e doar parerea mea si nah, nu am doctorat in psihologie si nici nu torn betoane :grimacing:

3 Likes

Sincer, eu am cam fost dezamagita de joc si l-am lasat balta. Prea multa plimbare, prea mult cules de ciresele si frunzulite. Dupa gustul meu parca si-au pierdut putin din zvac si merg mai mult pe directia WoW.

Neata!!!

M-am trezit in alerta. Verificasem ieri calendarul zilei si aveam call-uri incepand cu 11. Zic ok, pun ceasul sa sune la 8. Fac ochi inainte sa sune alarma si vad pe whatsapp mesaj disperat de la o colega ca m-a convocat seful mare in call la 8.
Zic ok, sa fie sanatos sa astepte ca eu acu ma dau jos din pat. In 5 min eram spalata, pieptanata, cu o tigara fumata si cu cafeaua facuta :)))))
Si nu, nu era nici o urgenta…s-a gandit omul ca eu sunt matinala si vad oricum meeting request-ul. Nu te mai gandi asa pe viitor ca s-a dus dracu firea mea matinala cu pandemia asta :))))

1 Like

Nu am nicio problema cu opinii exprimate sau sfaturi pe teme de amor, intrucat eu sunt varza, la capitolul asta.
Dupa cum ziceam, nu am fluturi in stomac. Dar vizitele si timpul petrecut impreuna, au ajutat enorm. In primul rand, pentru ca nu am stat nas in nas cu ex-ul, pentru care eu inca simt chestii, foarte puternice. Ok, rational vorbind, nu-l mai vreau de partener, nici daca ar promite ca se schimba si chiar s-ar schimba, pentru ca nu mai am incredere ca am putea functiona, vreodata. Nu avem deci, sanse de impcare.
Asta insa, nu schimba nimic, eu inca simt puternic, pentru el.
Apoi, am fost prinsa in tot felul de activitati, mi s-a dat foarte multa atentie, alt peisaj, chestii noi, nu m-am gandit la chestii neplacute.
Bagaj (si evident, gunoi) emotional, am eu. Amicul e singur de 2,5 ani si era in ceea ce se cheama, a happy place, impacat cu viata, cu sine, etc.
Eu nu-s pe aceeasi craca, inca nu am bocit relatia precedenta si am nevoie de timp, pentru mine. E dispus sa astepte, zice. Ok, dar e de-a oarba, ca eu promisiuni nu fac!
Am vorbit cu psihologul meu, lunea trecuta, pe tema asta, el e de parere ca nu e neaparat gresit, cu condita sa imi pot permite refugii, de unde sa castig perspectiva si intelegere din partea lui, arunci cand am nevoie de asa ceva.
Din nou, insa, eu nu vibrez la trilul lui, inca mi-e capul plin de ex-ul.

@Daria, eu sunt la nivelul 21, imi place , dar ma enerveaza ca se vorbeste prea mult si are prea multe cut scenes.

2 Likes

departe de mine gandul de a da eu sfaturi de amor. clar nu ma calific pt asa ceva :joy: si nici sa nu intelegi ca am discutat intens pe tema asta, Doamne fereste. pur si simplu mi-a trecut prin cap cand ai scris ca te vizitezi cu amicul. dar nah nu mi-am permis sa scriu despre asta, doar ca asa mi-a fluierat mie. mi-am permis acum ca ai zis tu in clar asta.

evident ca a fost de folos sa vezi alta figura, nu pe a ex-ului. cu atat mai mult cu cat amicul e impacat cu viata, atunci poate chiar e mai bine sa inchei si tu socotelile cu ex-ul, sa iti dai ceva timp sa te obisnuiesti cu ideea ca s-a terminat si esti ok cu asta si abia apoi sa vezi cu amicul ce si cum.

nah, poate chiar o sa mearga cu amicul. poate iti schimbi chiar tu parerea despre ce simti. dar cat timp zici ca inca ai sentimente pt ex-ul si esti daramata emotional, mi se pare o idee ffff proasta sa incerci sa te restabilizezi asa. s-ar putea sa se destabilizezi si mai rau.

2 Likes

Da, sunt facuta destul de muci. Si nici sanse sa-mi revin prea curand, nu am, mai ales ca el se muta abia in martie. Si nici dusmani nu suntem si el ar fi vrut sa continuam, sau macar sa fi incercat sa functionam, mai de la distanta asa…
Altfel spus, sustine ca ma iubeste si m-ar vrea pe langa el, ma rog, intr-un rol, in care eu nu ma vad, in ruptul capului.
Si e naspa, de cate ori ma duc acasa. E bland, e bun, e politicos si saritor si-mi vine sa bocesc acum cand scriu (n-am varsat o lacrima, a dracu’, de cand ne-am despartit).
Tare mult l-am iubit pe omul ala. Tare, tare mult!

Nu ma gandesc daca as putea functiona cu amicul, nu ma vad indragostita de el. Poate, cel mult, sa fie o dragoste de-aia calduta, iar eu sunt ceva mai pasionala, nu cred ca voi reusi sa-mi schimb sentimentele pentru el. Dar e un bun prieten, e destept, amuzant, avem pasiuni comune, imi prinde bine, ca plasture emotional, macar pentru o vreme. Mai ales ca nu se simte jignit de titlul asta!

3 Likes

Plecăm acasă

4 Likes

Hahahaha, ce imbufnati sunt :heart_eyes::heart_eyes::rofl::rofl: