SF românesc

Cum nu am pus niciodata mana pe vreo carte romaneasca de SF si cum in ultimele saptamani am ascultat si citit destul de mult pe tema, m-am gandit ca e cazul sa dau o sansa genului cu semnatura mioritica.
Pentru inceput mi-am comandat cartea lui Ovidiu Eftimie - Arhanghelul Raul. Nah, a reusit sa atraga public, sa isi faca reclama fain si sa imi starneasca curiozitatea desi nu sunt mare fan al acestui gen. Din pacate va dura ceva pana cand voi intra in posesia ei pentru ca nah…e greu cu livratul in strainatate si am fost nevoita sa mi-o comand acasa. Pun eu mana pe ea in vacanta. Desi la modul carcotesc nu prea pot sa inteleg de ce totusi editura Nemira nu ofera si posibilitatea livrarii in strainatate. Contra-cost evident. La fel cum am platit curier in Bucuresti poate sunt dispusa sa dau un ban in plus sa imi vina la usa aici.
Pana atunci ma resemnez sa citesc recenziile altora.

Pentru ca aceasta carte a dus la o multime de discutii (ca sa fim finuti si sa nu le zicem circuri) prin online sunt curioasa daca voi ati citit vreo carte de SF romaneasca?

Eu am citit in tineretea mea SF romanesc, in special antologii de povestiri sau almanahul Anticipatia. Cei mai cunoscuti autori pe vremea aia erau Vladimir Colin, Horia Arama si Ion Hobana. Mi-a ramas in minte de atunci in mod special antologia Fuga in spatiu-timp si o povestire din ea Cerceii de lapislazuli. :blue_heart:
In materie de SF romanesc, am acum in asteptare tot o antologie https://www.goodreads.com/book/show/17619072-c-l-torii-n-timp-antologie-de-povestiri-sf?ac=1&from_search=true
Se pare ca am o obsesie legata de timp. :smile:

1 Like

De Vladimir Colin am auzit si eu numai lucruri bune.
Si mister ma bate la cap cu Basmele omului. O sa il iau la puricat ca sunt curioasa.

Interesanta si antologia de care ai zis. E si o metoda sa ai contact cu mai multi scriitori ca sa iti faci o parere. Great idea!