Seriale 2020

Vizionare placuta :slight_smile: Nu de alta, dar chiar avem de unde sa alegem: Netflix, HBO, Now TV, Amazon Prime. Timp liber sa avem :)))))

Va recomand Dracula made by BBC.

Eu una sunt satula pana peste cap de toata kitchosenia asta cu Dracula, Transyyylvaaaniiiaaaa si usturoiul.

Insa astia chiar au reusit sa creeze un Dracula chiar misto. De la poveste, dialoguri si pana la atmosfera, pot sa zic ca BBC-ul a facut treaba romanilor. Au creat ALTCEVA: un personaj misto care iti ramane in minte!
Bine, acum sa fiu sincera, nu musai BBC-ul a facut asta ci Steven Moffat care a produs si multe episoade geniale din Dr Who.

Oh well, multam mult Mr Moffat pt ca ai adus altceva pe baza de Dracula.

2 Likes

Vazut si placut :slight_smile:

Am vazut si eu primele 2 episoade din Dracula, e o abordare noua, chiar nu credeam ca se mai poate broda pe tema asta, Van Helsing este femeie si călugăriță, au fost cateva scene cam scarboase, cam multe muște, dar si umor exact cat trebuie la intalnirea lui Dracula gol cu calugaritele. Problema e ca am fost deturnata de alt serial, si anume Messiah. Nu am vazut nici unul dintre ele pana la capat, dar sper sa le termin in weekendul urmator

Ohh, da. L-am vazut si pe asta. A fost interesant. Cum ti se pare? Eu am avut momente cand am vrut sa renunt pt ca ma irita personajul. Insa incet-incet m-a prins.

1 Like

Nu am apucat sa il vad pana la capat, dar ce am vazut mi-a placut mult de tot. Am ajuns acolo unde a salvat-o pe fiica preotului. Si am facut o magarie, pt ca nu puteam sa ma dezlipesc de serial, era 3 am si a doua zi aveam serviciu, m-am uitat la final ca sa pot dormi liniștită. Acum in weekend o sa-l vad liniștită.

1 Like

Mai am de văzut si ultimul sezon din Vikings. A dat Ivar peste un rus mai sadic decat el.

1 Like

E foarte misto! Evident, fara trambite americane si patrioti pana in varfurile unghiilor, ci cu japonezi, molcom si asezat. Si cu britanici, care nici ei nu-s amatori de butaforii fara rost.

Daria, am vazut Messiah pana la capăt, dar m-a cam pierdut de fan cu cererile adresate presedintelui USA. Pe la ruși nici o vizită, nimic? As fi preferat sa pastreze mesajele mai ambigue, mai metaforice. Oricum sunt f curioasă cu privire la sezonul 2.

Il vad pentru a treia oară la tv, nu am reusit sa-l gasesc pe net. Clona. Am urmarit si eu 2 telenovele in viata mea, Betty cea urâtă si Clona

2 Likes

O, da, la alea 2 si eu. Si la “Inger salbatic”, a fost chiar reusita pentru o telenovela.
Coloana sonora din Clona e una din cele mai frumoase care s-au compus vreodata, in opinia mea. Si acum mai ascult piese.

2 Likes

A zis cineva “Inger Salbatic”?! :)))))
Doamneee, alergam de la liceu sa ajung acasa in timp util sa vad serialul :))))) =)))) Cine are si acum CD-ul cu Natalia Oreiro?! :)))))) Cambioooo doloooor!! :)))

Da, si Clona mi-a placut :)))) Chiar ieri vorbeam cu o prietena de Clona :))))

2 Likes

Ehhmm…. EU? :smiley: ba il mai si ascult, si-mi si place :smiley: Si la anumite secvente ma mai uit uneori pe YouTube, cand ma apuca nostalgia. Pichoncito e absolut de neuitat :smiley:

1 Like

Uitasem de Inger salbatic, Cholito :slight_smile:

1 Like

Numai ce am terminat Rise of Empires:Ottoman. La inceput nu mi-au placut interventiile celor care comentau, autori si profesori de istorie, dar apoi mi s-au parut binevenite.

Am inceput si eu sa ma uit la The Witcher, desi nu stiu jocul. Am ajuns deja acolo unde Piglets s-a transformat in Yennifer. Drăguț, ce să zic, un amestec de Grimm, Supernatural, Beauty and the Beast, Lord of the Rings si alte seriale fantastice, un domeniu in care chiar e greu sa mai surprinzi pe cei care sunt devoratori de fantasy ca subsemnata, dar recunosc ca imi place si ca voi continua sa ma uit.

Ca sa fiu sinceră, singurul personaj care m-a impresionat teribil in seriale fanatasy pe care le vad cu nemiluita pt ca imi plac la nebunie a fost Daenerys Targeryen. Si acum ma pun pe bocit daca revăd scena asasinării.

Mie The Witcher mi se pare altceva, nu un amestec de nimic, ci un pilon in materie, exact ca Lord of the Rings, Harry Potter si altele. Primul sezon, a fost asa un fel de sumar comprimat. Astept cu maxim interes, sezoanele urmatoare.

Stai sa termin si eu primul sezon, ti-am zis ca sunt inca la inceput. Deocamdata nu m-a surpins cu nimic, monstri, blesteme, toleranță față de monstri apar din belsug in Grimm si Supernatural, iar peisajele alea onirice le-am vazut si in alte filme fantasy, Lord of the Rings, Game of Thrones.
Din pctul meu de vedere, la cate seriale si filme fantasy am vazut pana acum, au fost doua care mi-au creat dependență rău de tot și anume Game of Thrones si The Originals. Imi place si The Witcher, dar nu asa de tare incat sa nu pot face altceva pana cand nu vad tot sezonul.