Sarut-mana pentru masa

Și eu. Și vreau!
Bulangii, nu-mi livrează antricoatele. Nici varza.
:pensive:
Tot nu scap de cumpărături, mâine, kkt!

Si eu trag o varza cu afumatura in weekend, mi-am adus afumatura din Austria, e mai asemanatoare celei romanesti. Sa vad cand o fac, maine mergem la un street food festival, iar duminica la crasma, la un spectacol cu un comediant bavarez.

1 Like

Noi sambata am avut niste hanger steak/onglet. A facut-o mister la tigaie medium rare si s-au batut turcii la gura noastra.
Presta si un sos de gorgonzola langa si o salata de rucola cu rosii si ceapa rosie.

Ieri am halit niste burgeri de vanat - a inceput sezonul la astia.

Iar pe seara am prestat niste clatite. Si am zis sa le fac precum francezul din cartea nou cumparata.
@Travelerista merci mult de pont, chiar e misto rau de tot cartea.
Acum mi-am bagat de-a binelea mortul in casa. Pune ala unt la greu in orice :))) Nici macar clatitele astea nu sunt inofensive. Dar da…bune rau!!!

1 Like

Si eu m-am uitat precum curca-n lemne la francezi la inceput, dar chiar am constatat ca untul da savoare la multe, inclusiv supele de legume.
Un pic de unt cand rumenesti legumele si, voila, se schimba gustul in bine substantial :wink:

1 Like

Nu m-am uitat ca curca-n lemne pt ca stiam ca astia pun unt la greu.
Doar ca da, o data ce incepi sa gatesti asa - ceea ce eu fac de cativa ani buni - nu prea te mai poti intoarce la stilul light :)))
Iar acum, cu cartea asta, nici clatitele nu se vor mai presta usoare :)))))

1 Like

Eu prajesc aproape tot, in unt :roll_eyes:
Si ulei de masline, dar mai mult vara.

1 Like

Cam asa :slight_smile:

Da’ cu beurre noisette lucrati? Eu am mai tot timpul un borcanel in frigider :grin:

1 Like

Pe asta n-am facut-o pana acum, din pura comoditate, ca sa fiu sincera.

Cat timp tine la frigider?

Se spune ca 3-4 zile, dar eu n-am observat vreun alt gust nici dupa 2 saptamani.

1 Like

Habar n-aveam ce-i aia :slight_smile:

Hai sa va zic ceva simpatic: deci si pe germana i se mai spune si unt de nuci (sau unt brun) si lumea alergica la nuci mai cere prin restaurante sa nu li se puna unt dintr-asta pe mancare :joy:

3 Likes

Da, dar il fac și-l folosesc pe loc. Nu știam că se păstrează. Aici îi zice brynt smör, adică unt ars. Îl facem când avem pește, cu piure de cartofi, să-l facem mai alunecos :grin:
Eu arunc și niște bucăți de bacon prăjit, ca să am nițel efect cranț. Altfel, piure și pește, ca pentru oameni fără dinți…

2 Likes

Piept de rata, work in progress

Si gata! Am bagat un spanac cu unt si usturoa, cam asa e:

5 Likes

Ador pieptul de rata! Imi pace mult cu sos de smanatana si cu cartof si mar, facut in grasimea lasata de piept!

Noi am avut ciolane de purcel, la cuptor, cu pastai si conopida trase in unt si cartof dulce, copt.

Și clătite, că-mi făcu Daria poftă.

4 Likes

Am un pui, diseara ii fac felul, cu ciuperci urechiuse, sos de smantana cu tarhon si-i fac o garnitura de orez.
Si pentru weekend planuiesc o tava mare, de varza a la Cluj, se face usor si iese multa :smiley:

2 Likes

Mie mi se pare ca varza a la Cluj e migaloasa rau.
Imi place de mor, da’ mi-e lene s-o fac.
Nu trebuie sa calesti varza?
Si orezul nu tb fiert, mai intai?

Ba da, dar mie mi se pare infinit mai usor, decat sa fac sarmale :smile:
Varza o tai mai din topor, ca mie imi place mai mare si o prajesc in unt. Intre timp, s-a fiert orezul.
Voila!

Complicat.
E la acelasi nivel cu sarmalele din pdv al timpului pierdut.
Pot sa iau o portie de pofta de la tine? :slight_smile:
Macar o poza aici, si imi activez singura miroseniile si papilele aurolace.

LE: vecinii din blocul in care avem office-ul fac varza murata calita. Miroase de-mi vine sa pic pe jos de pofta!
Oare n-ar fi de acord sa livreze mancare proaspata contra cost?
Pfai, ar fi raiul pe pamant!
ieri mirosea a friptura, saptamana trecuta a gogosi infuriate.
Cred ca pun un afis jos, la intrarea in bloc. Poate se prinde momeala…

Tu faci ca mine cu vecinii de deasupra. E un cuplu de spanioli - trecem peste faptul ca sunt amandoi mari fani Spice Girls :)))) Pe sufletul meu :))) si cam seara de seara am playlistul pus :))))
Dar oamenii gatesc - in fiecareeee seara. Deci ne dau barbatii astia doi o rusine absoluta. :))))
Cum simt mirosul (mai gatesc si bine) cum incep: bah cum ar fi sa le strig de la balcon sa arunce o portie de paella?!

Acum de vreun an langa noi sta un cuplu de rusi…Vad cum isi scot painea proaspat facuta pe balcon sa se raceasca. Si incep: cum ar fi sa ii rog sa ne vanda ce gatesc? :))))))

3 Likes