Sarea-n bucate!

Update, la păstăi.
Le-am fiert, le-am scurs, le-am amestecat cu unt cu usturoi, sare, piper și chili și le-am băgat la cuptor. Au ieșit puțin crocante, destul de bune, trebuie să recunosc. Am scăpat cam mult chili, cred că inconștient am vrut să anihilez gustul de păstăi :joy:
Mi-e gura in flăcări!

Bravo @Samoa :clap::ok_hand:
Mi-ai facut pofta de-o ciorba de pastai cu afumatura…
Am cautat ieri de-am behait usturoi proaspat, sa fac un tzatziki, nema. Vazusem saptamana asta la Lidlul de langa serviciu, dar n-am luat pentru ca ar fi trebuit sa-l tin in birou pana la plecarea acasa si va dati seama ce miresme faceam :smiley: Si ieri peste tot, si la magazinele unde de obicei este si sunt mult mai bine aprovizionate decat Lidl, nimic, frate.
Am luat cred ca vreo 3 kile (2 pungi de-alea “de-un leu” pline) de ardei grasi, sa-i coc si sa ma porcesc mancand la salata din ei.
Nu cred c-am spus, acum vreo 3-4 saptamani a fost saptamana balcanica la Lidl, prima data. Au adus telemea de Romania (una de oaie, una de vaca), foarte bune. Pastrama. Care nu era facuta in tara si era din bucati de carne alipite, n-am luat, dar mi-au zis au mei ca la gust e buna. Mi-am luat un pachet, da, buna, dar nu m-a dat pe spate. Saptamana asta, intr-o zi, n-am avut chef de ce era la cantine sau prin imprejurimi, m-am dus la Lidl si-am cascat ochii mai bine sa vad ce au, am gasit tot de la balcanice un ghiveci sarbesc la conserva, fara aditivi, conservanti sau alte prostii. Si cu multe vinete. Am luat, bun a fost. Ieri, in cautarea usturoiului proaspat, am fost la alt Lidl, si-am gasit zacusca, yay! Inca nu i-am dat cep.
Si in fata Lidlului astuia erau niste mai colorati care vorbeau pe romaneste, cand am trecut pe langa ei am auzit numai “am dat primaria la tribunal” :smile:

Pfai, vrei sa-ti trimit usturoi din tara? :smile:
Eu am bagat la cuptor o tava cu coaste de porc inecate in vin si condimente, la cererea publicului larg.
Frate, urla detectorul de gaze ca la razbel. Intruna. Ce naiba sa-i fac?
Hota duduie, usa de la balcon e larg deschisa, usa apartamentului, asisderea.
Nu tace si pace.
Vor fi niste coaste cu cantec.

Bucate bune, la voi acolo!
Eu fac cod, pane (în faină de migdale), cu sos remoulad și legume pe grătar.
La dejun, am avut bacon și ouă, cu salată de varză Savoy, ceapă roșie și mărar. Iar am dat în damblageală cu mărarul, aș mânca și noaptea!
Pentru cină, macrou afumat și västkustsallad. Amândouă, cu, evident, MĂRAR!

:joy:
Eu am facut supa de legume cu smantana si marar :wink:
Mararu’ e la putere!
O tai dupa folie de aluminiu, poate ii tace gura astuia. Nu-l mai suport!!!

Si eu cu mararul la tocineii de dovlecel, miam. @Samoa, ar trebui sa le faci rusilor o vizeta, si ei sunt mari mancatori de marar si pun peste tot, o minunatie.

Plecai după folie și ma-ntorsei cu dodolotii ăstia de copt. Sper sa confuzeze detectoru’ de gaze :joy:

Terminai de bibilit coastele si salata de ardei copti.
Mai am un strudel cu fructe de padure in cuptor si gata, pana weekendul urmator nu ma mai prinde nimeni in bucatarie.

:heart_eyes:
Chestia aia cu mărar, ce e?

Supa de legume de vara cu smantana si marar.
Ultima strigare: strudel cu fructe de padure.

Ohlala:heart_eyes:
Cu di tati pi farfurii

Arată bunacios :heart_eyes:

Arată într-un mare fel! :heart_eyes:
Eu am păscut un buchet de mărar cu peștele, am lăsat ghiveciul chel!

Simplu, ca-i canicula … si saptamana greceasca la Lidl :joy:

Mamaaaa, in ce hal pot arata rosiile alea :heart_eyes:

Daaaa, ma pun si eu pe balit :heart_eyes:

Saptamana mexicana la Lidl :joy:

Ton, ardei copt, alea, alea. Plus un buchet XXL de patrunjel.

Noi am mancat la chinez. Eu m-am umflat de frunze, ca nu-mi place mancarea, la restaurantul alora.
Diseara,dupa sala, imi fac ciorba de legume. Cu PASTAI! :fearful:

Am mancat o pizza cat masa. S-au batut turcii la gura mea. Am vrut sa ii fac poza, dar de foame am uitat.

Zamela mea, cu PĂSTĂI (nu-mi vine să cred că mănânc așa ceva) a ieșit criminală!
Am o juma de oală, pentru mâine. O să mănânc, cu ceapă! Ce fraieră am fost, așa trebuia să mânanc și azi! :angry: