Sarea-n bucate!

Am bagat un sandvis cu somon la pranz.

@Zambareata bine ca ai zis, ca uitasem. Am gatit si eu o mancare de vinete…muaaaa, buna a mai iesit. Si o ditai placinta cu branza de burduf, telemea si marar. Dar da, conteaza sa ai legumele bune de sezon.
Saptamana asta nu stiu ce dumnezeu mai apuc sa mai gatesc. Nu de alta, dar nu am timp sa ajung in piata si la supermarketul cu de toate. :frowning: Astea sunt la vreo jumatate de ora de casa cu masina.

Imi faceau ochii ca la Mickey Mouse cand am ajuns vineri in piata. Legume, fructe, peste…toate bune, de sezon si proaspete.
Nu stiu ce dumnezeu se intampla in supermarketurile pur englezesti dar abia daca mai gasesti 3 legume si alea proaste si la pret de lux.
0,90 pence una bucata vanata. 1,50 lire 2 ardei capia. Versus in piata plina de minoritati unde costa 5, 50 lire kilogramul de vinete bune si 6 lire kg de capia.
Dar nah, daca astia nu gatesc nici picati cu ceara, presupun ca e firesc sa gasesc doar semi-preparate. Insa imi fac mie viata grea in cursul saptamanii :smile:

Mie mi-au cam picat plombele sambata cand am vazut caise de Wachau in piata la 12 (DOISPE!) € kilul. Da-i in ma-sa! Alea frantuzesti erau ieftine, costau numai 8 :joy: Caisele de supermarkt sunt infecte, nu-s coapte, nu-s dulci, n-au niciun gust (nici alea care arata bine, de zici ca-s coapte). Am luat pana la urma niste fratuzesti de-alea, dar si de-ale lui Erdogan, astea erau mai mititele, dar le-au batut la aroma pe alea ale lui Macron.
Perjele, primele din sezon, sunt de Hertegovina, buuuune, ca de la bunica din livada. A iesit prajitura de milioane, am dus si la serviciu restul, s-au batut turcii la gura lor.

eu am luat aprox 1kg de mure cu 2 dolari

Muaaaa, bun pret. Nu stiu nene, astia aici nici sa stranute nu pot daca nu au pret posh pe batistuta.
Plin sezon de capsuni, pline supermarketurile de capsuni englezesti. Sub 2 lire 400 de grame de capsuni nu am vazut prin vreun supermarket. Pentru ca da, nu se poate daca nu ambalam si nu portionam orice fruct si leguma in 4567 de ambalaje de plastic si in portiute peste portiute.

Au inceput de vreo cateva luni sa tot dezbata daca nu cumva e o idee buna sa renunte la atata plastic aiurea pentru orice fruct/leguma. Dohhhh, no shit Sherlock?!?! Pe o parte ne bombardati cu panica despre incalzirea globala, pe partea cealalta 4 nectarine ambalate in plastic si casoleta, 1 vanata in punga de plastic, 2 ardei capia in casoleta si alt plastic si ttooot asa.
Am impresia ca mai mult platim ambalajul decat produsul in sine.

:smile:
La preț va bat pe toate.
0.70 lei kg de pepene verde
4 lei nectarine & piersici
5 lei caise
10 lei visine
4 lei roșii
4 lei vinete
Toate frumoase și cu gust.
Ia poftiți la piață în Obor în week-end :joy:

Preturile astea + calitatea multora dintre ele sunt un vis frumos pentru noi.

Bine ai zis @Travelerista. Am simtit un junghi in inima :heart_eyes:

Chesche nuz avo manje ojurdi? :smile:
Salata de vinete calare pe wasa.

WOOOAAAAA!!!

De ceeeeeee?!?!?! Jur ca intru prin monitor si iti fur farfuria :scream:

Ohlala! :clap:
Pe mine m-a apucat ieri asa o pofta de piure de cartofi, aveam si mirosenii :smile:
Asa ca fac azi, am fost la taran si am luat cartofi buni si ficatei de pasare.

Va zic ce am gatit ieri, ca azi nu am apucat sa fac nimic. Intai m-am apucat de supa de pui cu galuste si mult patrunjel proaspat peste. Pana a fost asta gata, am lucrat la un castron de guacamole facut din 6 avocado uriasi, din care mai am si pentru astazi. Asam, si 4 hamburgheri pe care am pus blue cheese si niste ciuperci facute in unt la tigaie. Am mancat ca lupii, iar dupa vreo ora a intrat si niste inghetata Napolitane :))
Nu cred ca v-am facut update la zacusca cumparata in weekend, una de la Vipro si alta de la Raureni, gasca mea a apreciat-o pe cea din urma, mie imi plac amandoua.

Noi am mâncat in general minuturi reci. Sfeclă cu telemea și semințe, salate, zacuscă,pește afumat (macrou, condimentat cu usturoi, mărar sau chilli).
Cumpăr de la începutul verii, roșii prunișoare, de la țărani. Vai de mine, ce dulceață și ce aromă, au! Azi am luat și verzi (sunt dulci), că dau bine pe farfurie :wink:

A post was merged into an existing topic: Toate cele!

Eu am luat ceva zacusca de Raureni acum vreo 2 ani, dar nu mi-a placut, poate am nimerit un fel gresit.
Ieri am mancat Girasoli Formaggio di Capra e Cipolla Caramellizzata de la Rana cu smantana, buni tare, o sa mai iau.
Azi, daca o sa mai am suflu in mine, fac tocinei din dovlecei de gradina.Si trebuie sa prestez iar prajitura cu perje, tocmai m-a anuntat traveleristu’ ca a gasit iar prune de-alea care trebuie.

Am făcut wrap cu macrou afumat, maioneză (făcută în casă) roșii, ceapă verde și castraveți, învelite în foi de salată. Foarte gustos și fresh, merge pe căldură.
Și am avut căpșuni, la desert
Pentru mâine, o să pun ceapă roșie, la oțet și fac burgeri, că am niște carne faină.

Orice zacusca produsa industrial in RO n-are gustul celei home made, cu aroma de vinete afumate la copt.
Ar fi totusi una de bagat in seama, dar nu-mi aduc aminte firma producatoare.
Au niste borcane gogonate, cu urechiuse.
La noi azi e ziua pepenelui la office:

De la astia am avut si zacusca, si dulceturi, chiar ca-s chiar de la mama acasa. Dar pentru mine aici e complicat, trebuie comandat, luat pachetul de undeva unde mi-e cam peste mana (si unde cauti un loc de parcare pana behai)…

Hamburgerii i-am făcut ieri seară, că nu mai aveam răbdare. Gagicu a grohăit satisfăcut, mi-a cumpărat o armură nouă, în joc, în semn de mulțumire! :rofl::rofl:
Azi am ieșit și am mâncat la coreeni, bibimbap, tare bun. Am trecut pe la piața de pește, am luat västkustsallad, macrou afumat, somon afumat, și fileuri de cod. Apoi am cumpărat vinete făcute pe grătar, mix de ciuperci și… PĂSTĂI! :astonished::astonished::astonished:
N-am mâncat păstăi de 38 de ani. Sunt unele gălbui, cilindrice și subțiri, păstăi de ceară, le zice aici. Am hotărât să-mi înving fobia și să le dau o șansă.
Wish me luck!I

:joy:
Haoleuu, asta e calcaiul lui Samoa, pastaile galbene?
Si ce bune sunt!

Păstăi la modul general. Astea, parcă nu mă sperie, cât alea late, indiferent de culoare.
Le-am urât, atât de tare, că nu am permis nici măcar să se găsească în casa în care locuiesc eu! Nici măcar în poze! De gătit, nu putea fi vorba.
Go figure! Acum caut rețete care să mă inspire și să-mi stârnească curiozitatea.