Sarea-n bucate!

Cina de aseara

Hamsie - salata de vinete, repetir.
Azi m-a lovit pofta de calcan rumenit pe plita, cu multa lămâie și salată.
Tre’ sa-mi fac damblaua.
Și salata de icre.

Am gasit o fasole pe care scria in romana pe ambalaj si am luat-o cu gandul ca ia uite domle, fasole romaneasca pe aici.
Cand colo, ma uit mai atenta cand ajung acasa si vad ca e de origine din Polonia :roll_eyes:

Baieti destepti daca pe noi nu ne duce mintea. Asa am gasit si eu pe aici zacusca si alte cele…scris in romana pe eticheta, dar cand m-am uitat mai atenta erau facute in Macedonia, Bulgaria sau Polonia.

Aici se gaseste la magazinul rusesc zacusca romaneasca. Dar sa si-o tina, nu mi-a placut.
Azi fac salau scaldat in beurre noisette, cu ultimele frunze de salata de gradina.

DA! Cea mai proasta zacusca de cumparat este cea facuta de firmele romanesti. Cum naiba de reusesc sa isi bata asa joc, nu inteleg.
Cea mai buna zacusca cumparata de mine este de la macedoneni. Slava domnului ca multe dintre produsele asa-zis “traditionale” exista din mosi stramosi si pe la altii. Altfel chiar ca m-as abona la ai nostri la pachete :smile:

După o săptămână cu munți de mâncăruri, tapas și delicatese spaniole, am revenit la ale noastre, tradiționale. Sunt singură acasă, am serbat cu tocăniță de cartofi (muream de poftă) și salată de vinete. Salata in progress, abia aștept să mă desfăt!

Batirsh: sos caldut de carne tocata cu vinete, tahini si iaurt pe pat de orez cu taitei

Am descoperit si eu la libanezi orezul asta cu taitei. Doamne ce imi place! :heart_eyes:

Ai incercat sa faci vreodata koshari (sau kushari)? Orez cu taitei si linte, miam. Daca vrei sa incerci vreodata, cauta reteta lui Ottolenghi.

Nuuu, n-am incercat. Voi investiga, multumesc :kissing_heart:

Ce am mai mancat in mini-vacanta:

Nu se poate fara chinezesc:

Bors de perisoare. Daca aveam si niste leustean ce grozav ar fi fost.

Friptura de vita cu sos diane si cartofi trasi la tigaie. Carnea nu am mai pozat-o ca era prea mare foamea.

Cum poate sa arate cartofii aia! :heart_eyes:
Cred ca mai am niste steakuri de la mama lor in congelator, buna idee cu sosul asta (mai ales ca se mai raceste un pic vremea) si mai ales cu cartofi dintr-astia. Si salata verde.
Am facut aseara prajitura asta, am vrut sa i-o aduc lui Rosie c-a fost ziua ei, am dat-o in bara cu ea, asa ca am lasat-o acasa:

Doar nu e nimic complicat la ea, cuptorul meu coace foarte bine si uniform, nu stiu cum naiba la baza, vreun cm, era inca cremoasa. :rolling_eyes:

Pentru asta m-am dus special la supermarket ca m-am gandit si eu ca merge la fix. Numai ca m-am dus bou si m-am intors vaca :smile: Am uitat :smile: In schimb mi-am umplut cosul cu altele.

Poate de la fructe…erau ff zemoase?

La mine cuptorul a inceput sa coaca ff neuniform. Nici plita electrica nu prea mai merge tzais. Pfff…toti vecinii se plang de rahaturile astea de la Baumatic…firma englezeasca.

Mmm, suna bine si, mai ales, langa cafeaua desteptatoare.
Ia sa o incerc si eu pe termitele mele.
Ieri am pregatit scurt: hummus, ficatei de pui cu sos de soia, ardei copti. Scurt, n-am timp si chef de lucruri complicate pe caldura asta :smile:

Prajitura a fost buna la gust.
Mmmh, trebuie sa fac si eu neaparat un hummus (la mine nu merge scurt treaba asta :see_no_evil:). Si ardei copti. Si salata de vinete.
Cred ca in seara asta fac numai niste pimientos de padron, salata verde, poate si niste mangold. Am primit iar o livrare de la taica-meu, de gradina. Si mi-a dat si niste dovlecei de-aia galbeni, din aia cred ca fac o mancarica. Cu mult marar, tot de gradina :heart_eyes:

Hummus fac cu naut gata fiert din conserva.
O salata de vinete as pregati si eu.

Am luat vișine, afine și faina de migdale. Deseară sau cel târziu mâine dimineață meșteresc prajitura aceasta :heart:

Gata, am facut-o!
A mea are afine si visine. De abia am scos-o din cuptor.
O las sa se raceasca, dupa care o portionez.

Sunt curioasa cum e la gust. I-am pus si faina de migdale.

Ce bine arata!:heart_eyes: Ai facut portie dubla?

Am facut o tava mare, 8 oua am folosit.
A crescut frumos, doar ca e maronie de la faina de migdale. Si n-am inteles cum se prepara glazura aia de zahar pudra si suc de lamaie ca sa iasa alb imaculat.
Uite-o taiata:

Merg la o prietena in seara asta, sta la curte. Ii duc un platou de prajituri :slight_smile: