Ryanair

Hai ca-i bine. Deci ne asumam responsabilitatea asa pe sarite, dupa cum ne convine. Daca pot intelege taierile de costuri folosind contractori prin diverse call centere sau alte domenii…in cazul de fata, mi se pare un pic cam prea mult.

Astia folosesc mercenari, Air Berlinul (care e firma inregistrata la Londra, nu nemteasca, cum s-ar crede dupa nume) nu mai are avioanele ei, ci luate prin leasing…:rolling_eyes:

@Travelerista bine zis, mercenari. Pe de alta parte, de nevoie oamenii au inceput sa se angajeze in cele mai ciudate conditii. In orice caz asta mi se pare un domeniu in care nu ar trebui sa te poti juca atat de usor cu contractele de angajare, mentenanta navelor etc.

Am calatorit doar o data cu Ryanair-ul si am avut o senzatie tare tampita de mers cu rata la ocazie :)) De la profesionalismul (lipsa) al angajatilor, navele neingrijite si pana la preturi care cresc considerabil daca doresti conditii firesti: un bagaj la cala etc. Daca tragi linie cam ajungi la acelasi pret cu o companie mai de bun simt…doar ca iti va lipsi frecusul.

Si eu am fost o data sau de doua ori cu ei. Nu m-a deranjat nimic, treaba cu bagajul o stie bine oricine de la bun inceput. La noi chiar ca a fost low cost, am prins bilet dus-intors la vreo € 20/persoana. In comparatie cu cel mai ieftin la linie “normala” € 100/persoana. La 3 persoane e o diferenta demna de luat in considerare si pentru 2, 3 zile mie imi ajunge un mini-bagaj.

Daaa, daca ti-l iei din timp sunt niste bani seriosi pe care ii castigi. Sunt si multe avantaje, asa este.
Din pacate ce am tot verificat eu de aici…cautari cu vreo luna-maxim doua inainte - nu mi-a oferit vreo diferenta majora de pret.
Am impresia ca mai are importanta si destinatia etc. Pentru ca drumul spre Bucuresti de aici a fost de-a dreptul un calvar. Cu angajatii ryanair care efectiv urlau la noi sa ne punem la coada, nava era ff murdara si plina de gunoaie si ambalaje lasate in urma, tapiterie rupta etc.
Anul asta am verificat cu doua luni inainte costurile spre Bucuresti. Era cu vreo 30-40 de lire mai scump la British Airways si la Tarom fata de ryanair. Am luat Tarom desi stiu ca astia au probleme cu intarzierile. Dar am zis hai sa fiu un pic nationalista :))

in toate zborurile mele, nu conteaza low sau linie cel mai naspa si nasol mi a fost cu air france. :)) pe astia ii ocolesc cu tamaie dk se poate.

@flipper aoleuuu, chiar asa rau a fost cu Air France?! Nu am zburat niciodata cu ei. Ce ai patit?

Aterizarea am avut impresia ca fu la genu: sac de cartofi aruncat de la 20j de metrii, plus bonus o toxi infectie alimentara de am zacut o saptamana. Fleacuri :)))

@flipper am priceput. Eu nu am o problema cu aterizarile…adica nah, ma gandesc ca nu este domeniul meu si las profesionistii sa isi faca treaba. Daca suntem cu totii bine, poate sa ma arunce de unde vrea el :)))
La modul serios, din cate am inteles, sunt momente (furtuni, vant puternic etc) cand chiar trebuie sa ai o aterizare mai brutala ca sa nu risti sa iti ia o pala de vant avionul si sa ai accident la aterizare.

:)):)) eh, nu ma gandeam sa chilotez io, da…am mai “simtit” si trait aterizari, aia …a ramas la speciale :d :d.