Ready Player One - Ernest Cline

Citesc de vreo cateva zile la cartea asta. Desi cred ca mai corect ar fi sa spun: ma joc de cateva zile :smile:

Actiunea cartii se petrece in 2044 cand intreaga umanitate trecea printr-o saracie lucie iar realitatea virtuala era singura scapare spre o “lume mai buna”. Un adolescent este prins intr-un joc virtual. Premiul pentru cel care reuseste sa termine cu succes jocul este o avere. Cand incepe sa se apropie insa de castig, viata ii este pusa in pericol.
Ramane de vazut cum poti iesi invingator dintr-o cursa in care si alti geeks incearca cu orice pret sa castige si cand ai pe urmele tale o corporatie puternica ale carei resurse sunt folosite fara ezitare in comiterea oricaror crime.

Multi compara cartea cu seria Hunger Games. Din punctul meu de vedere este mult mai bine scrisa si mai coerent construita.
Iar daca esti si pasionat de jocuri, iti va fi cu atat mai draga aceasta bucata de literatura.

Este tradusa si in romaneste la editura Nemira

Multam de recomandare, chiar ma gandeam de ce sa ma apuc dupa ultimul Stephen King.

Ma gandeam eu ca pe tine sigur o sa te atrag sa incerci cartea asta :sparkles:

Ai citit trilogia Bill Hodges? Cum ti s-a parut?

Da, de asta vorbeam. Mi.a placut destul ca sa ma tina in priza. Pe de alta parte am vazut ca, odata cu varsta, a lui binenteles :))) s.a mai potolit. Nu.i mai las cartile din mana pt o pauza de respiro si I le pot citi noaptea bine merci :)))
Mai mult insa decat seria asta mi.a placut dr. Sleep. Am facut o pasiune pt shining cred :smile: D

@Samoa pusei citat aici cu ce ai scris ca sa gasesc mai usor recomandarile tale cand sunt in pana de idei pe tema “eu ce mai citesc?”

Vezi, nu m-am gandit degeaba la tine cand am inhatat cartea. Mai am un pic si o termin. A inceput sa aiba actiune ff misto care te tot tine in priza.

Terminat cartea. Foarte misto a fost @Samoa
Actiune multa si destul de realista povestea. Mi-as fi dorit un sfarsit putin mai dezvoltat. What’s next?! Dar oricum, a meritat timpul petrecut cu ea.

1 Like

Armada? E ceva mai fantastica decat Ready Player One, dar daca e sa ma iau dupa feeling, promite!
Esti interesata si de fantasy sau doar de SF?

Nu conteaza atat timp cat are personaje misto conturate si actiune.

Buna recenzie.

Foarte misto, dar nu prea sunt de acord cu ea la capitolul cu traducerea. Pentru FPS, MMORPG si RPG nu prea exista traducere pentru ca limba romana nu are cuvinte proprii in cazul asta. Cum ar suna: Multijucator in masa, online, joc de rol? Sau Tragator Prima Persoana :laughing:
Si desi sunt se numeste FPS, poa sa lupte cu o sabie si atunci sa vad cum traduci :grin:

Pai din cate am inteles si ea spusese ca unele expresii nu prea pot fi traduse si oricum fac deja parte din vocabular. Dadea insa exemple de niste cuvinte mai din topor traduse. Un fel de “face sens”.