Putina mişcare nu strica

New release la Bodypump, ieri.
Am o febra musculara, la umeri, de-abia ma pieptan :smile:
Apoi, am alergat 3K pe banda, ca sa fiu eficienta. Ma doare piciorul stang si acum , dupa 12 ore cu Linnex sub bandaj. Nu mai stiu, ce sa mai fac :unamused:

@Samoa eu am stat pe bara pentru aproape 1 an din cauza unui tendon inflamat. 7 luni nu am alergat nici macar 100 de metri si am redus mersul la minim.
Am fost la 3 medici sportivi. Facut RMN, ecografii, injectii cu cortizon, juma de an de exercitii de stabilitate la kine etc etc etc
Nimic nu a functionat.
Pana cand am mers la un cabinet de kine si mi-au propus dry needling.
Dupa 2 saptamani alergam. Iar de aproape 2 ani nu mai a revenit tendinita.
Arunca un ochi, poate ajuta. Stiu ca e folosit si pt shin splinter.

Multumesc frumos, @Adela!
Hmm…evident ca am inceput sa caut si am gasit ceva clinici in oras, care ofera asa ceva. La 14:30 ma suna asistenta de la medicul meu, unde am de gand sa ma duc, ca sa primesc trimitere la ortopedie.
De un an de zile,o tin asa, am bagat rehab, zilnic, masaje, terapie cu unde de soc, pauza de la alergat, nimic nu pare sa ajute, sunt pur si simplu disperata!
Caut sa fac programare la dry needling.

Eu cand am mers la cabinetul asta, le-am zis ca m-am saturat de sfatul cu “ia o pauza si ai rabdare sa se vindece” . Ca vreau ca macar sa incerce ceva.

M-au pipait nitel si mi-au explicat ca erau niste muschi blocati care trageau de tendon si il tineau continuu in tensiune. Si intr-adevar daca puneam mana gaseam ca niste “noduli” acolo unde erau muschii blocati. In mod normal si un masaj ar ajuta pt asta daca e la suprafata. Dar la mine erau unele f adanci.

Dupa cateva sedinte nu mai erau “nodulii” respectivi. Muschiul s-a relaxat. Iar asta a dus automat la disparitia inflamatiei tendonului.

Si acum daca am muschi blocati pe care nu reusesc sa ii “nivelez” cu rola de masaj, merg la ei si o sedinta - doua sunt de ajuns ca sa ma readuca in forma optima.

Dar tipii sunt specializati in kine pt sportivi. Sunt tineri. Pasionati. Imi place maxim de ei. Unul dintre tipi e kinetoterapeutul lui Karel Sabbe - un belgian care detine niste recorduri de viteza la ultra si care a fost anul asta la cursa aia super ultra celebra si nebuna numita Barkley Marathon (a facut 3 ture). E o diferenta enorma fata de kinetoterapeuta care m-a ajutat dupa operatia la genuchi. Ea avea doar pensionari in grija. Si imi datea niste exercitii bune pt babutze de 80 de ani nu pt mine…F frustrant a fost atunci.

1 Like

Pai si la mine se pare sa fie tot aia, daca e sa ma iau dupa naprapat, niste gâlme in muschi.
Am facut programare la dry needling (de fapt e prima vizita, diagnostic and shit), miercuri.
Fingers crossed!

1 Like

Fingers crossed!

Fingers crossed!
Foarte tare planurile tale, @Samoa, Doamne-ajuta sa le poti implini cu succes maxim!
@Adela, foarte interesanta chestia cu halucinatiile, n-o stiam. Daca ne gandim logic, sunt normale, dar mie nici prin gand nu mi-a dat sa ma gandesc la asa ceva. Povestea sotului tau m-a emotionat. Sa-ti traiasca!

Copilul meu a plecat la Berlin pe cel putin 2 luni jumate si si-a incheiat cariera de yoga trainer aici. A adus ea inlocuitor. Alaltaieri, dupa 3 saptamani de concediu cu destula miscare moderata, am fost la prima ora de yoga (copilul meu a institutionalizat ora de yoga de 90 minute, sa ai timp sa faci una, alta, nu repede, repede) la tipa asta noua. Care e mai mult pe hatha yoga, am facut cel putin 50 de sun salutations. M-a apucat aseara o febra musculara la umeri, spate si abdominali laterali, valeu! Azi nu ma duc. Mai sunt si racita si mi se pare ca efortul de miercuri mi-a atenuat raceala. Stau sa-mi treaca.

3 Likes

mie pt knots d-aia mi-a facut cupping fizioterapeuta si a avut efect incredibil,

Cupping am făcut și eu, n-a ajutat. Hai că mi-au schimbat programarea, la dry needling, mă duc luni la 10:30, na! :grin: Ce m-am mai bucurat!

Sa fie cu healing powers!

Mulțumesc! Cred că ies la o tură scurtă, mai târziu… Cât o fi 2, 3, 4 km. Mă mănâncă rău în tălpi, nu pot să stau, fără să alerg, măcar un pic!

Ce imi plac mie oamenii care au planuri bine definite! Planul tau suna foarte bine, Samoa! Eu inca nu stiu ce imi doresc. Imi place mult sportul, am mancat sport pe paine multi ani, cate 50km/zi. Nu stiu daca v-am mai povestit ca ma lipisem de un grup de fosti sportivi de performanta care isi faceau norma in weekenduri. Si mergeau repede si mult, si pe varfuri inalte, pentru ei marimea conta! A fost perioada cea mai fructuoasa din viata mea, abia asteptam weekendurile. Acum efectiv nu stiu ce vreau! Nu cred ca m-as putea rupe de job, parca sunt nascuta sa ma stresez. Adica prefer combinatia de job/pasiuni, nu pot sa traiesc doar pentru pasiuni.M-am gandit o perioada si eu sa fac un curs de instructori, dar fiind antisocial nu m-as antrena decat pe mine. In alta ordine de idei maine iau bicicleta in spinare pe la cabana Voina si o frec pe acolo. Marti aterizez in Cipru, mi-am pus meetingurile dimineata, langa plaja😀. Termin repede si apoi direc la plaja aterizez. Iar sambata urc in Piatra Mare daca nu ploua.

3 Likes

Multumesc frumos, pentru aprecieri si urari!

Eu nu pot fi sociala, decat in contextul ala, cand prestez la munci. Dupa care, devin un ciuhurete singuratic, inchid usi, ferestre si telefoane si nu vreau sa stiu de oameni.

A fost un weekend fain, am alergat intervale si 5K, am bagat pump si am jucat volei, zilnic.
Azi ma duc la dry needling si apoi am de alergat prin oras vreo 5-6 ore, daca vin tarziu acasa, fug iute 3km si gata. Maine tre sa alerg dimineata, ca seara iesim la masa cu o colega, care pleaca in pensie.
Miercuri am pump, as vrea sa alerg inainte sa-mi flescai muschii cu squats, joi ies la bere cu baletul, tre sa alerg dimineata. Vai de capul meu, ce de treaba mai am!

1 Like

Alergai 50 de km in week end: 27 de km sambata si 23 duminica.
Aia de sambata au fost pe plat si asfalt asa ca ar fi trebuit sa fie zi rapida dar am suferit de la primul kilometru pana la ultimul. Nu stiu ce naiba am avut. Foarte proasta zi. Abia am scos un 6.10 min/km.

Sambata am fost pe un “munte” (=Berg) belgian. Adica avea 141 de m inaltime (Kluisberg). Rad eu de el dar cand eram la a sasea repetare pe dealul ala, am ajuns sa merg ultimii 50 de metri. De rasul curcilor. Planul era sa nu merg nici un metru indiferent de cat de aiurea e dealul. Oh well…

Si acum gata. Intram la tapering. Saptamana asta alerg doar 40 de km in total. Iar saptamana viitoare mai nimic ca am cursa vineri.

@Samoa dupa prima sedinta de dry needling eu te-as sfatui sa nu alergi in aceeasi si si nici in a doua zi. Eu dupa prima sedinta mi-am tarat piciorul vreo 2 zile. Iar la a doua sedinta l-am rugat pe sot sa ma recupereze de la cabinet ca nu aveam incredere sa conduc.

1 Like

A, ok! :grin:
În mintea mea, creață, ies la alergat, după operație :joy:
Bănuiesc că mă informează și el, dar merci frumos de atenționare!

Sambata am mers cu bicicleta la munte 26km cu diferenta de nivel.A inceput ploaia si brusc a scazut temperatura la 16-17 grade, asa ca am incheiat ziua. Duminica am mers 42km cu bicicleta, am iesit din Bucuresti. Azi m-am trezit tarziu, ma duc sa alerg in parc.

2 Likes

@Adela, te jupoi!! Vaaaai, ce m-a durut și ce mă doare! :sob::sob::sob::sob:
Și n-am făcut decât stângul, că altfel aveam nevoie de scaun cu rotile. Vineri fac dreptul. Vai, ce mă doaaare! :sob::sob:

Ti-am zis ca eu doua zile fusei ca piratul cu picior de lemn.

Dar cu fiecare sedinta e mai usor. Prima sedinta e cea mai nasoala.

Eu nu stiu cum aveti curaj cu bicla prin Bucuresti.

La Iron Man ul din Mastricht era si un roman (Ciprian Muntele - cica e cunoscut prin Romania, de pe la radio) si ii intrebam familia el pe unde se antreneaza. Ca eu nu as putea sa merg cu bicla pe drumurile din Romania. Mi-ar fi frica.

Ii mai vad pe unii cu bicla pe drumul Giurgiu-Bucuresti. Dar ce sunt sinucigas? No way…

Poate suntem noi prea cocolositi cu pistele de bicla de aici. Ne-am invatat cu binele.

2 Likes