Prima cafenea

Tot urmeaza inceputul de saptamana. Merge o cafea, asa de incalzire :grinning:

1 Like

Bine te.am gasit. In ultimul timp insa am schimbat cafeaua cu ceai, japonez cica :smile:

Pe a mea bag-o in termos până mâine dimineață :smile:

Buna dimineața!
Ieri mi-am făcut o grămadă de planuri pentru ziua de luni.
Astăzi nu prea mai sunt de acord cu ele.
Îmi fac o cafea sa ma limpezesc.

@snowdrop Bine ai venit :slight_smile: De care ceai japonez bei? Am incercat doar matcha acum un milion de ani. Insa probabil ca nu am stiut sa il prepar corect pentru nu mi-a placut deloc.

@ziggy hai spor la treburi, lasa leneaaaa! :smiley: :smiley: da-i cu cafea si baga mare!

Pana ma obisnuiesc nitel cu interfata, bag un pai in cafeaua dariei si sorb cu spor! :smiley:

Asta trebuia sa fac si eu, sigur e mai buna decât a mea. Poate voi reusi si eu vreodată în viața asta să fac o cafea cum trebuie. Ma trec toate apele când am musafiri si trebuie să le fac :smile:
Că tot ati amintit de ceaiuri, cred că este un moment bun să îmi reiau bunul obicei, cutia mea srilankeza se simte abandonata :smile:

Eu si ceaiul nu prea suntem prieteni, nici macar cand sunt racita. :joy: In schimb, cafeaua e “my bff”, o fac si cu ochii inchisi, o beau cu ochii inchisi. Si sa stii ca nu e mare filosofie sa o faci. desi multi zic ca e o arta. :smiley:

Eu m-am apucat sa beau la batranete. Pana anul trecut cred ca bifam maximum doua pe luna.
Apoi m-am prins eu ca ma ajuta mult când îmi moare tot pe la 3-4 după amiază.
Dimineața la prima ora nu prea beau ca nu am nevoie, dacă ma odihnesc bine.
Doar ceaiul verde il beau cu placere.

Bine v-am gasit! Am pastrat nickul vechi

Update: am schimbat nickul

Bine v-am gasit! :slight_smile:

Bine v-am gasit!
Eu fara cafea nu pot deschide ochii. Dupa o cana incep sa reactionez normal :slight_smile:

Eu tot ma tin sa cumpar un ibric si nu mai apuc.

@lilith Razi tu razi, Harap Alb, dar e usor sa faci o cafea buna daca iti intra in obisnuinta. Sa vezi cata posirca dulce si vai de capul ei imi iese cand iau o pauza mai lunga de la facut cafea. :))

Pana acum vreo luna si tot cafea obisnuiam. M.am gandit sa mai schimb sa vad ce se intampla. N.am murit, ba dimpotriva, asa ca deocamdata raman pe ceai Verde.

Vrei sa-ti povestesc de prima cafea facuta? Aveam vreo 19 ani, am pus un ibric din ala mic pe foc (cam cat o cana, 250 ml maxim) si, de teama sa nu-mi iasa posirca, am pus vreo 6 lingurite de cafea. Cu varf. :joy: Am pus tot atata lapte pe urma, ca nu era “baubila” :)))))

Nu as mai avea rabdare sa stau dimineata sa pazesc cafeaua si apoi sa astept sa se raceasca cat de cat. Traiasca cafetiera! Cat ma spal pe ochi e gata si cafeaua. Si apoi continui cu ritualul de dimineata. Oricum acum sunt mai relaxata dim ca au copii vacanta si nu imi mai “fugaresc” copilul cu: hai trezirea, hai bea laptele, hai mai repede sa te imbrac etc…lasand circul aferent: nu vreau azi la gradi, mi-e somn si alte “miorlaituri”, asta in cazul fericit cand reusesc sa-l trezesc.
Noaptea trecuta cu greu am adormit din cauza caldurii. Si azi ma resimt din plin. La AC nu am dat drumu in ca pt ca e copilul cam mucos/tuseste si de bine ce fusesesm la dr am zis ca mai bine sufar eu din pricina caldurii. Si visez la mare, vreo 4 zile :slight_smile:

Imi amintesti cum mi-am facut eu primul ness, de ma mir ca am supravietuit :laughing: , cam tot asa, vreo 6 lingurite la un pahar de 250ml.
@snowdrop La fel si eu cand ma tin de ceaiul verde, nu mai imi trebuie strop de cafea.
@Monica mie imi spui? Valeeu, ajunsesem sa fac doua drumuri dimineata, unul cu ala mare si al doilea cu puturosul ala mic. Desi pana la urma a fost mai bine asa :grinning:

Intr.o dezordine de idei…cum sa fac sa.mi apara o poza la profil? Degeaba am pus una la fundal si alta la nu mai stiu ce, nu mi le ia si pace

Am reusit pana la urma :smiley:

Da, ai reusit, imi place contrastul intre nickname si avatar :smiling_imp:

Salut si bine v-am gasit! Mesaj de test, sa vedem daca functioneaza :slight_smile: Cum dumnezeu se seteaza poza de profil?!