Poveşti pestriţe

Sibipa :heart_eyes:
Da’ Cum de-ati reusit sa va ardeti toti in halul ala? Ca-mi inchipui ca de cremuit v-ati cremuit…
@ChickyG, nu ne-ai zis de Toscana tztztztz

Care ce mai relateaza de pe plaja?

Meteorologul de serviciu raportează:

28 C în aer simțite ca 24 din cauza brizei, cer senin, apa mării în curs de încălzire. Azi a fost buna de bălăceală după 1130 încolo.
E 1330 și nu-mi vine sa plec, e prea bine.

3 Likes

Toscana are o terasă superbă, servicii ireproșabile, pizza fetelor părea sa fie gustoasa, dar eu mi-am comandat o caprese și au dat-o cu oistea-n gard: e plina piața de roșii coapte și gustoase, în schimb roșia din salata mea era d-aia fără gust și cotor verde, semn ca a fost forțată sa se coacă. Mi-au trântit 3 frunze enorme de busuioc și uleiul nu părea de măsline. În plus, mi-au adăugat 3 măsline kalamata - nu mă dau în vânt după ele, mie-mi plac gemlic - care erau mai mult sâmbure decât pulpă.
Deci nu m-au impresionat absolut deloc.
Cappucino a fost bun, preparat ca la carte, cu spumă de lapte.
Le-as mai da totuși o șansă. :slight_smile:

1 Like

S-a anulat mini-vacanta mea din Praga…niste urgente alea-alea. A aterizat mister azi-noapte. Eh, nu-i bai, avem parte de zile insorite si aici. Si daca tot am liber, voi profita de ele :wink:

@ChickyG pai cred ca si-au cumparat rosiile en-gros de la cine stie ce supermarket care se aprovizioneaza din diverse tari. Mai ieftin si mai comod.
Dar da, chiar pacat pentru ca in Romania se gasesc inca rosii bune rau!

2 Likes

Daria, pai ia testeaza tu toate terasele interesante, doar pentru o vreme ca asta au fost inventate.
Chicky, pacat. Tocmai la chestiile simple si cu putine ingrediente trebuie de avut grija ca acestea sa fie de calitate buna. Eu nu m-as mai duce la ei decat sa le verific pizza. Nu le scrii o recenzie pe tripadvisor? Nina si-a facut cont la astia si da note si scrie, ca si ei ii place sa gaseasca reviewuri bune. Si care-i destept, dintre aia care-s criticati, indreapta situatia.
In seara asta ies iar, colega tare de la Moscova e aici, o scot la un Biergarten ca nu vrea sa stea si seara cu aia cu care workshopul.

3 Likes

Am stat toată ziua in apa, era calda, numai buna de bălăcit. Apoi, a trebuit sa ținem de kayakul copilului, ca-l băgau valurile la fund.
@ChickyG eu nu le-as mai da nici o șansa ci doar un review usturător.

Pfoai de mine, ce vacanță am avut!
Cameră care dădea direct la piscină, am făcut upgrade la all inclusive, pentru că eram rupți de oboseală și decorul ăla paradisiac ne-a convins :grin:
Vreme perfectă, instalații moderne, mâncare foarte bună, servici de excepție și mai ales, liniște. Recomand din tot sufletul!
Am avut compania unui pisoi, care trăia în complex și a unui porumbel care îmi mânca fistic, din mână.
Am venit acasă, neagră cărbune, liniștită, antrenată, cu un enorm regret că nu am rezervat două săptămâni, dar promit că recuperăm!
Până una-alta, va trebui să muncim ceva, bleah :weary:

3 Likes

Buna dimineaataa!!!
Vai cand va aud vorbind de concedii imi vine sa plec pe jos de acum. Intr-o luna cand imi incepe normal concediul, ajung acolo :smiley:

Am avut sedinta de bloc/complex. Ce credeti ca mi s-a intamplat datorita gurii mele mari? M-au ales vice presedinte cu sanse mari sa devin presedinte pentru ca cel care a fost ales nu stie daca ii permite functia pe care o are deja, sa se angajeze la o asociatie.
Si sef de scara sunt. Care a fost la modul…aaa sa ne alegem sefii de scara, vorbiti intre voi si decideti. Si cat timp io ascultam cuminte ce zicea fostul presedinte, cand ma uit inspre cei de la mine din scara…toti facusera un pas in spate si io am ramas in fata ca pacaliciul. Si se aude ! Deci la 2C a fost aleasca doamna…(da, nu imi mai spune nimeni domnisoara! :frowning: ) pai ce-ai facut bobita? Ca-n filmele cu prosti s-a intamplat.

Daca taceam, linistita ramaneam! Da’ este unu in complex, care sta acasa, si are o groaza de timp. Si s-a transformat in procesoman. Are peste 40 de procese la activ. Si nu voiam sa iasa el, asa ca am vociferat in continuu si i-am daramat lu ala toate teoriile si ce sa vezi? Le-a placut :astonished:
Acu am de facut tabele si alte minunatii…I love it!
Sper sa imi dea si bani pt asta…

Si la munca prestez cu drag si spor! Ca migu!

Zi faina fetilor!

3 Likes

:smile: Doamna Președinte dă bloc.
Felicitări!
Ia sa pui gazon, floricici, copaci și balansoar în fata blocului.
Cu lopatica, târnăcop si fluier o sa mi te închipui de acum încolo :smile:
@Samoa, reveneala ușoară iți doresc! Am crezut ca te-au sechestrat, nu păreai tu, fără nici o supărare destainuita aici.
Happy Friday tuturor!
Încă puțin și e weekend.
Deseară mergem sa vedem ce-i de capul Neversea.
150000 de bilete vândute pentru 3 zile. Sunt curioasa cum va arata Constanța sub asediu.

@Samoa, Bine-ai revenit si sa-ti fie de bine concediul!
@albinuza, felicitari pentru promovare! :smiley::clap:
@ChickyG, pe care vrei sa-i vezi/auzi neaparat la festival? Petrecere misto acolo!
Aseara am iesit cu colega preferata de la Moscova si mi-a povestit asa de frumos de Armenia, unde a ajuns mai mult din greseala, trebuiau sa mai astepte 2 - 3 zile pana-i era gata pasaportul lui barbat’su si s-au uitat unde pot merge cateva zile fara pasaport, hai la Armenia. Din alea 2 - 3 zile s-au facut 2 saptamani si nu le mai venea sa plece de acolo, a zis. Frumos, mancarea excelenta (si cica fara balarii in ea), oamenii minunati si totul ieftin. Asta noapte ma uitam de zboruri inspre Erevan :grinning: Pentru la anul, ca anul asta sunt booked out. Zilele de concediu sunt prea putine, bag seama :disappointed:

1 Like

N-am bilet la Neversea. Mergem după orele 1830 la o cafea în Portul Tomis. Dacă o fi loc de-o audiție în nocturnă în timp ce servim cina acolo, e OK. Dacă nu, nu-i bai.
:smile:
Așa, o vizită la Erevan? Sa ne aduci bancuri proaspete cu Radio Erevan? Țin pumnii sa găsești bilete de avion când or fi și zile de concediu mai multe.
2 săptămâni n-am stat niciodată intr-un loc. Oricât ar fi de frumos, mă plictisesc. Maxim acceptabil sunt 6-7 zile.

Pai cine iti sta intr-un loc asa mult? Armenia aia e marisoara si sunt multe de vazut. Si poate o combinam si cu Georgia.

1 Like

wb Sam, sa ne zici si noua cum s-a chemat lacasul de zenificat neuronii!
Traiasca vineri ca destupator de weekend :slight_smile:

Dada, si eu sunt curioasa unde ai fost! Suna ff misto locul!
Hai bine-ai venit @Samoa ! :stuck_out_tongue_winking_eye:

Pfuu ce soare misto! Am bagat o plimbare si o terasa argentiniana. Jupanul un rib eye super misto facut, si eu un escalop de porc cu sos de tamarind. Bun rau!
Am gasit si bere plzen/pilsner facuta in chiar la mama ei acasa in Cehia! Pilsnerul din supermarket e facut in Uk si nu-mi place. Pai nu am luat noi ditai cutia cu beri? Am luat :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

Sunprime Atlantic View Hotel- Playa del Inglés.
Înainte să mergem, eram cu inima nițel îndoită, că am citit niște reviews, care nu prea făceau cinste locului.
E poate important de menționat, că am trăit niște ani în Spania, am lucrat în turism, le cunosc micile scăpări și poate eu sunt ceva mai indulgentă. Au fost peste așteptări, la toate capitolele.
Mâncarea, foarte bună, dar dacă te aștepți la preparate fusion kitchen, n-ai ghicit-o!
Cele mai multe mâncăruri sunt tradiționale, însă dat fiind că cei mai mulți oaspeți sunt din țări nordice, pizza e nelipsită. Dar, fiindcă că e bufet, ai de unde alege, eu nici n-am gustat pizza aia. Gagicu, evident, da. Și cică era bună. Ok!
E liniște, 60-70% din oaspeți, sunt vârsta a doua și jumătate, sau chiar a treia.
Era și o cucoană, care împlinise 87, vioaie și foarte modernă. Fuma ca un pașă și bea vin roșu, imediat după dejun, până seara după cină! Pitorescă, baba!
Sala, bine utilată, clase de antrenament, instructorul, un băiat negru, din Malmö, dedicat, calm și simpatic.
Curățenie, personal simpatic, foarte săritori.
Vă spun, e balsam pentru suflet, locul ăla!

3 Likes

Eh, stii cum e, unora nu le e bine, oricat de minunat ar fi si orice se face nu e pe gustul lor :see_no_evil:
Eu n-am fost decat pe Teneriffe dintre Canare, dar acolo am mancat am mancat extraordinar de bine (in comparatie cu mancarea de pe continent) si nici nu era sezon (ma gandesc ca nu functiona mai nimic cu trupa A cand am fost eu).
Eu cu gandul tot la Armenia aia sunt :laughing:
@ChickyG, sunt curioasa daca ai auzit ceva din concerte sau numai un amalgam de pe toate scenele.
Noi am fost la un restaurant thai, primul din München. Asa ma mai bucuram si salivam la gandul unei tom yam gung, dar n-a avut niciun dumnezeu, din pacate. In rest mancarea buna, dar nimic dupa care sa-ti lingi si degetele. Nu ma mai duc acolo.
@Daria, sa va fie de bine!

1 Like

ma bucur ca ti-a tihnit vacanta :slight_smile: referitor la review-uri cred ca e mai mult chestie de gust, nu de mofturi. eu de ex as estima ca o luam razna…pe aratura, de la prea multa liniste.

inainte de concediu sunt tentata sa zic ca vreau doar sa zac, sa ma odihnesc si sa nu aud musca in jurul meu. dupa vreo 2-3 zile de regim din asta incep sa ma agit, sa zic ca nah…nu ar fi rau sa am parte macar asa de putiiiiina agitatie, putina de tot, iar dupa vreo sapt, as tampi efectiv, as obosi de plictiseala :joy: cand am fost in portugalia am zis hai sa stam vreo 3 nopti in estoril si vreo 4-5 in lisabona. fix cum ma asteptam, deja in ultima zi in estoril faceam 13-14, asta in conditiile in care nu ma rezumasem la statiune ci a doua zi luasem la picior sintra si imprejurimile. pt mine atata liniste ar fi fost paguboasa, dar e drept ca nu as fi dat review negativ pt asta. inteleg ca atunci cand alegi sa te duci intr-un loc de “zacut” comod in liniste, te documentezi inainte, nu te duci ca vita in necunoscut.

1 Like

Ah, nu! Reviewurile negative nu erau din cauza ca era prea liniste, din contra, ala e un element cheie, pentru cei care se cazeaza acolo.
Lumea se plangea ca de ce s-a dat pizza la masa, si burgeri. Revin, oaspetii sunt nordici, care adora pizza si burgerii, presupun ca daca alea nu se gasesc in meniu, iese mai nasol, ca de ce nu sunt. Dar cum zieam, sunt atatea alte chestii bune de mancat, nu e nevoie sa te impiedici de burgeri si pizza.
Altii au vociferat ca de ce nu te serveste ospatarul. Acum, am mai stat si eu pe la hoteluri cu mofturi mai mari decat asta si eu n-am vazut sa te serveasca ospatar, cand e bufet. Cu atat mai putin, la all inclusive! In cel mai fericit caz, ospatarul vine cu lista de vinuri, daca locul e cu pretentii majore. Daca nu, iti iei singur, ca nu-ti cad epoletii :grin:
S-au mai plans de entretainment. Acolo, nu pot sa am opinii, noi obisnuiam sa iesim la plimbare lunga, dupa cina, n-am participat la showurile oferite de lautarii aia, asadar sunt ignoranta.
Ba o cucoana, s-a oparit, ca de ce nu era dress code, pentru cina :astonished:
Nu poti sa te duci in costum de baie si oamenii merg la cina, ceva mai dichisiti, dar e destul de relaxat, lucru care pe mine m-a bucurat, ca nu aveam pofta sa car 32716415 de bagaje, ca sa-si ia Gagicu fracul si eu, rochiile cu trena, hai las-o dracului!
Daca e vacanta, tocmai aia e ideea, ca avem cat mai putine “must do”!

Majestate, stiu cum e sa n-ai stare, sa te oboseasca odihna :grin:
La noi, insa, nu e cazul. Eu n-am mai avut concediu doua saptamani legate, din 2009.
Ultima jumatate de an, a fost extrem de dificila, nu atat din cauza joabei, cat pe plan personal, depresia lui m-a supt de energie. E extrem de dificil sa fii in preajma unui om deprimat, nu stii ce sa spui, cand sa spui, daca sa spui, daca sa ajuti, cum sa ajuti, cat…Si indiferent ce-ai face, tot prost iese, ca n-are chef, n-are rabdare, nimic nu-i intra-n voie.

aaaa bun, eu cand aleg hotel criteriul e sa aiba cat mai multe reviewuri, tocmai pt a intelege cum sta treaba cu respectivul loc. si intotdeauna pt mine este de preferat un hotel de nota 8 cu cateva sute sau chiar mii de reviewuri decat unul de 9,50 cu 20-30 de reviewuri.

si in ceea ce priveste continutul lor, nu ii iau in calcul pe cei care nu au wifi cu semnal bun (cre ca pot trai in vacanta cu asta), pe aia care se vaita ca e departe de zonele turistice (as indrazi sa presupun ca trebuia sa stii asta cand ai rezervat si ca ti-ai facut totusi un plan de deplasare, daca nu…esti idiot) si pe cei despre care ai spus si tu (nu m-a servit ospatarul pe partea pe care voiam eu etc). nici nu le consider reviewuri negative ci aberatii.

acum cateva zile mi-a iesit in fata, prin like-ul unei prietene din lista (obsedata de mamicie), o postare a unei personaje pe care o stiti si voi :grin: … experta in mamicie si plozime. nu dam nume, sa nu atragem energiile negative.

postarea, care era si un articol de pe blog, era despre o scoala stept by step. bine, acolo se lasase cu naspa ca se dezbatea ca la piatza daca experta facea sau nu reclama scolii (f scumpe de altfel). motiv suficient sa se lasase cu mare taraboi pe tema asta.

bai frate, dar aflu acum ca e plin orasul de scoli si gradinite din step by step si montesori (habar nu am daca e tot una), din care, dupa parerea mea ies doar inadaptati, scuzata sa imi fie franchetea.

ce se intampla mah de fapt la scolile alea? ca de la mine se vede doar ca plodu nema note, nema calificative, nema concurenta, nema competitie. de la mine se vede ca sunt crescuti ca niste legume zen sau niste animalute BIO si nimic mai mult. de bani nu mai zic…chiar sunt o caruta de bani. cineva imi zicea ca o gradinita montesori este 700 de euro/luna (sper ca am retinut bine). acel cineva isi permitea suna respectiva cu varf si indesat, dar dupa ce a vizitat gradinita a decis ca nu duce copila acolo. ne-a povestit ca vezi domle, printre altele, copilu interactioneaza cu natura in banii aia. dotarile s-ar parea ca erau niste gaini :smile:

de ce as da frate atata banet pe o mare fasaiala??? de ce as vrea ca pe o caruta de bani, pe care ok, mi-i permit, sa primesc la schimb un copil sociopat???

1 Like