Poveşti pestriţe

A fost o zi cam agitata ieri, nu? Sincera sa fiu, sper din suflet sa se termine cu bine si ziua de azi. Maraton in Londra e? Este. Cu numar record de participanti. Alegeri in Franta sunt? Sunt. Nu mai comentez mai departe.

Program de citit si relaxare cu campionatul european de gimnastica.

@Queen te-a suparat cu ceva personal, tatal adolescentei alpiniste?

mah, nah…trebuia sa ma supere personal cu ceva sa il consider vinovatul direct de moartea copilului? :confused:

Nope. Dar ma gandesc ca trebuie sa ai niste motive concrete pentru vehementa impotriva lui.

Nu, chiar nu am vreo parere pe caz pentru ca nu am citit decat f superficial subiectul. Dar m-a mirat un pic dorinta ta de a vedea capul lui Motoc, ca pui la indoiala dragostea lui pentru copil si ca il stii si de alcoolic.
Eh, am crezut ca poate cunosti omul personal, ca prea i-ai facut proces, pe care l-a mai si pierdut :smiley:

Acum, la modul mai serios…cred ca este o tragedie in care doi copii si-au pierdut viata. Eu las expertii sa spuna cine este vinovat. Personal nu cred ca poti trece printr-o drama mai mare pe lumea asta, decat sa fii nevoit sa iti ingropi copilul.

si-a luat copilul de mana, l-a dus in mod voit (chipurile sa il antreneze), pe un traseu de vara, pe vreme de iarna, in ciuda avertismentelor salvamontului de a nu se intra pe acel traseu, riscul de avalansa fiind foarte mare pt ca stratul gros de zapada nu are aderenta. avalansa s-a produs, cei doi copii dusi acolo practic de mana, de adulti inconstienti, au murit. acum lumea se oripileaza ca isi ia suturi nemernicul care si-a ucis copilul cu buna stiinta!

nope…nu am nimic personal cu el. doar o parere pe un subiect public, parere pe care mi-o mentin. ca daca e sa o luam pe asa nu ne afecteaza direct moartea bietilor copii, cum nici nu ne bucuram direct de performantele lor. unul dintre cei ce au beneficiat direct de performanta lor si care va fi afectat tot direct de moartea lor, este chiar individul cu figura de consumator strasnic de alcool, care este si unul dintre principalii vinovati.

mi se pare fix ca si cum s-ar fi suit beat la volan si ar fi facut praf vreo 2-3 nevinovati. nu vad nicio diferenta…

Da, nici eu nu imi explic ce au avut in cap adultii…mai ales ca au fost avertismente meteorologice. :weary:

Da, pericolul de avalansa era iminent, avertisment dat cu o zi in urma. Treaba ta, ca adult, daca ignori avertismentul si te pui pe tine in pericol cu buna stiinta, insa cand duci si copiii, asta mi se pare groaznic.

Home sweet home, cu soare, liniște și lucrurile mele, puse unde și cum vreau eu!

N-am citit despre subiectul dezbătut de @Queen, dar dacă e așa cum zice ea (a dat suficiente informații), tatăl trebuie să o pățească rău! :angry:
Cât de imbecil să fii, să ignori avertismentele salvamont, mai ales în condițiile în care înțeleg că propriul lui copil se antrena pe munți și regula numărul unu, pe munte e “siguranța înainte de orice ambiție!”. Cretinul! Acum poate să tot plângă, și-a omorât copilul, că el știa mai bine decât profesioniștii!

Nu stiu despre cazul asta, dar am auzit ca in Alpii localnici au murit niste oameni, cica foarte versati. Fara avalansa, nici zapada n-am auzit sa fi fost acolo. :pensive:

@Travelerista aici e un rezumat al povestii.

eu nu discut faptul ca a impins copilul la sportul asta pt performanta. cum am zis si pe celalalt topic, in spatele copiilor campioni sunt de obicei ambitiile adultilor. de ex stiu cum gimnastele de la deva fura o bucatica de paine sau impart o bomoboana capatata si o incaseaza cand sunt prinse. stiu asta parintii??? stiu!!! dar nah, suna bine sa fii parintele unei noi Nadia! la fel si in cazul asta: nu discut faptul ca a impins copilul la sportul asta, poate prea mult pt varsta lui.

ce devine discutabil si de neacceptat este cum il impingi dincolo de regula sportului pe care vrei sa il practice de performanta, dincolo se limita sigurantei, cand ignori pericole practic iminente si iti arunci copilul in toata chestia asta. sa il impingi la o performanta pe care poate o vrea sau nu o vrea, dar respectand toate regulile si luand toate masurile de precautie e una. sa il impingi peste limita sigurantei, pt ca stii tu mai bine…e cu totul alta.

personal nu ma impresioneaza daca acum sufera. din cate am citit, inteleg ca nefiind la prima abatere de la regulile se siguranta si fiind apostrofat de multi altii, tot ce a gasit potrivit de facut a fost sa se incaiere cu respectivii, sa ii flituiasca sau eventual sa le dea block pe FB pt a nu-l tulbura in nebunia lui fara margini.

Si pe mine m-a intristat vestea despre cei doi copii. Sora mai mare a fetitei a renuntat la alpinism cand a devenit majora, ceea ce cam da de gandit cine le impingea pe fete spre astfel de performante. Pacat ca au platit cu viata doi copii pentru niste ambitii absolut inutile ale parintilor.

Hm, nu stiu ce sa zic, am invatat ca mintea astora functioneaza altfel, poate altfel n-ar ajunge la performantele la care ajung? :thinking: Habar n-am.
Eu am cunoscut un caz aici, tatal era un junkie de adrenalina, s-a dus sa faca rafting, de unul singur, pe apa involburata de dupa viitura, tot in ciuda tuturor avertismentelor. A murit, si-a lasat sotia fara sot, copiii mici fara tata. In plus mai era si o situatie speciala, el fiind singur intretinatorul familiei, una dintre fete cu o boala cronica incurabila…:disappointed: Ei romani aici, fara el nemaiavand drept de sedere.
Iar nevasta-sa a spus ca macar a murit asa cum a trait :disappointed::anguished: Eu m-am intrebat sub influenta caror pastile o fi… Mintea mea de om “normal” n-o sa inteleaga asa ceva vreodata.

Asa e, performantele vin la pachet cu sacrificii dar mi se pare diferit cand e vorba de un adult care isi depaseste limitele constient fiind de riscuri si un copil care nu decide el cat de departe sa mearga, ci parintii.

Ovidiu Bodeanu, seful salvamont Hunedoara: “Am dat si ieri si alaltaieri, am dat tot timplul avertizari pentru ca zapada depusa, asta nu trebuie sa fii expert, depusa foarte multa intr-un timp foarte scurt nu are priza jos - e ca zapada de un metru pe acoperisul de tabla, asa se duce.”

Ovidiu Bodeanu, seful salvamont Hunedoara: “Vorbim de un numar foarte mare de persoane care intr-o perioada cu zapada proaspata nu aveau ce cauta acolo. Chiar daca este cum ziceau unii o scoala de munte. Pai tocmai, asta nu cred ca inveti la scoala de munte sa te duci a doua zi dupa ce anins proaspat un metru. Asta este cea mai mare greseala care o faci intr-o scoala de munte. Sa le-arati ce? Nu ne-au anuntat ca sunt in zona, de obicei se anunta cand e un grup mare ca sa suplimentam si noi - nu mai erau doi salvamontisti, erau 10, dar nu au zis nimic.”

2 Likes

Bravo lor!! :heart_eyes:

2 Likes

Incredibili Catalina Ponor si Marian Dragulescu, medalii si azi! Cata aur la barna si Marian argint la sarituri, dupa aurul de ieri la sol. Larisa a luat si ea bronz la barna.

Da mai :two_hearts:Jos palaria pentru ei!!
Cata ambitie!

:heart_eyes::clap::ok_hand: Bravo lor, jos palaria!

ca a murit de buna voie el e mai putin grav (chit ca ii moare familia de foame) decat sa pleci la moarte in inconstienta ta cu copilul dupa tine, ca nah…ma indoiesc ca adrenalina copilului i-a dus acolo, tu sa ai noroc sa scapi si copilul sa moara.

Holla ma fetelor!

Si eu cred ca trebuie tras la raspundere omu, fara nici un fel de ragaz.

Noi am inceput cumparaturile dupa cum am zis. :smiley:
Ieri am fost si am dat comanda de draperii pentru camera noastra si sufragerie, si azi ne-am cumparat lustre pentru aceleasi camere. Nu e mare lucru, dar incepe sa se miste, si suntem tare extaziati :smiley:

4 Likes