Pauza de cafea

@Queen, auleu, acum ca zici toata patania, cred ca ti-a sarit mustarul bre cu fata asta. Insa, de la mine se vede ca radacina problemei sunt pilele, te-a lucrat seful tau, pe bune ca ti-a legat mainile la spate, ca n-ai putut sa faci si sa zici nimic de cate ori fata asta a facut boacane. Vezi poate te sfatui cu el cum sa refuze astfel de candidati pilosi care mai mult va incurca, sau daca vrea sa ajute pe cineva sa il ia bre ca voluntar, sau o alta pozitie unde nu necesita prezenta obligatorie la servici.

Mah, omul nu m-a obligat sa o primesc. Dupa 2 interviuri era doar o oarecare absolventa care accepta un post de asistenta, fiind angajata 3 luni in perioada de proba, cum se obisnuieste de multe ori. Nimic neobisnuit. Dupa 3 luni eram libera sa zic ca o poate pune de bibelou undeva daca vrea sa o tina sau poate face ce vrea cu ea, orice altceva in a ma asista pe mine. Si se rezolva, nu trebuia sa raman cu ea de gat. Ba chiar avea varianta sa incerce sa se faca remarcata in partea practica a activitatii, ca doar va zisei ca e absolventa de facultate tehnica, dar ea nu voia sa auda de aceasta varianta incompatibila pe termen lung cu unghiile cu gel de 1 cm, tocuri inalte, machiaje dichisite si fustite scurte. Adica ok, cum zisei, nu de uniforma si cizme de cauciuc, dar mai casual si mai relaxat asa, asta implica.
Eh, farfuzet…dupa numai 2 luni a decis ca nu era valorificata maxim in timpul pe care decidea ea sa il petreaca la birou, isi da pletele pe spate si pleaca!
Legata de maini eram oricum, ca pe pila o cunosc si colaboram profesional, deci era de evitat sa dau ocazia sa se vaite ca fuge mancand pamantul pt ca o tin pe coji de nuca.

2 Likes

Mulțumesc frumos!
Mah, nu aș zice că sunt schimbări majore, dar noi fiind un client mai mic, nu prea le arde…
Treaba e, softul e conceput pentru școli primare și licee. Noi avem pachete de cursuri, care nu se regăsesc nicăieri, lucru care ne face relativ neinteresanți pentru toți developerii din branșă.
Ei au ce avem noi nevoie, dar într-un format care nu e permis de inspectorat, eu vreau să adapteze formatul, sau măcar să îl simplifice, în așa fel încât datele să poată fi transferate în arhiva inspectoratului, în formatul cerut de ei, cât mai ușor cu putință. Nu ne permitem să punem un om să transfere date, manual, în fiecare lună, pentru 2500 de elevi.
Acum, am o promisiune de test, pe 11 am ședință cu providerul datei de baze a inspectoratului. Contractul expiră la jumătatea anului viitor și urmează licitație. Providerul e evident interesat să primească un nou contract. Dacă până atunci mai adun 2-3 școli, cu aceeași problemă, poate îi înduplec, să pună și ei umărul,să facem o treabă rotundă.
Da, eu coordonez, dar nu e nicio glorie. Se încearcă de ani de zile și nada!

@Queen, Fara pile atunci ca te da peste cap. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ii sa tot schimbi oamenii la cateva luni, cat timp pierdut.
@Samoa, inteleg ca nu schimbati cu nimic interfata cu clientul, doar procesare de date, dar pentru asta nu ar fi mai sigur si mai convenabil sa folositi un ETL tool consacrat, care exista pe piata, decat sa va rugati de astia cu softul lor? Intreb si eu, poate deja a cazut varianta asta.

Da-m-aș cu capu’ de pereți să mă dau, în toate punctele cardinale!!

N-am nervi să scriu mai mult, deci rezumat:

1. La fostul departament am avut o colegă care de-a lungul anilor mi-a mâncat sufletul, mi-a scos peri albi și m-a făcut să-mi iasă pete roșii de draci. Putoare, nesimțită și cu un car de pretenții. Șefu’ a ținut-o pe capul (și nervii) mei până s-a putut debarasa de ea la alt departament, comunicându-mi mie, personal, că ”madam cutare nu va mai reveni în dep. X cu dumneavoastră, pentru că eu nu o mai doresc aici”. Matracuca a aterizat la alt departament, unde-a băgat bețe-n dos la oameni vreun an (pardon my French, îmi crapă capul), avea plângeri, lumea se cerea schimbată din echipa ei, șefa ei nu era încântată de prestația muncii șamd.

2. Se caută team leader la departamentul unde, acum 2 săptămâni, am acceptat oficial să rămân (și unde, deși nu-s toate roz-bombon, îmi place suficient de mult cât să nu regret hotărârea).

3. Să se afle CUI a cerut șefu’ să-și depună aplicație pentru postul de la punctul 2.

Nu, mie nu mi-a cerut. Și nici n-aș dori postul ăsta, eu nu-s făcută pentru funcție de conducere (ceea ce bănuiesc că știe și el). N-aș avea nicio problemă, indiferent cine-ar veni. Dar aia, mah? AIA??? Pe care n-a mai vrut-o în fostul departament - pentru un post cu mult mai puțină răspundere decât e aici? A uitat motivele pentru care n-a mai vrut-o???

Aplicanți cică sunt o groază, inclusiv din exteriorul firmei. Sper, sper să nu o ia pe matracucă. Dar simplul fapt că i-a propus să aplice mă dezamăgește cumplit. Iar dacă printr-un hazard ia postul, contez pe voi să-mi aduceți portocale la balamuc…

1 Like

Ba da, dar de unde? Suntem deja 3 părți, implicate, contractarea unei companii care să ne scoată din kkt, înseamnă investiție. Iar noi suntem finanțați de stat. Nu lucrăm pe pierdere, dar nici câștiguri mari nu sunt. Resurse pe domeniul ăsta, nu avem. Departamentul IT al primăriei, nu face decât să medieze mici fricțiuni, între sistemele deja existente. Și cum ziceam, totul e gândit pentru școli primare și licee. Noi… Pe dinafară. Lucrăm cu ce ni se dă și adaptăm, cât putem.

Să ne înțelegem, avem salarii bune, condiții de muncă mult peste ce se oferă în alte școli, dar investiții în calitatea uneltelor digitale, nu se fac decât rar și atunci, vorbim de actori mici, care au prețuri de bun simt.

Vai! ::astonished::astonished::astonished::astonished:
De ce? De ce o vrea acolo?
Ai spus că nu vrei să lucrezi cu ea?
Poate i-a propus să aplice, din motive de policy, obligatoriu să dai posibilitatea celor care sunt deja angajați.

Dracu știe de ce!!! Azi la amiază aflai - de la ea însăși - deci n-am apucat să spun nimic, dar nici n-aș face-o, din următoarele 2 motive:

1. L-am vazut de 5 ani cum face la chestii d-astea, ca au mai încercat și alții, in contexte foarte asemanatoare. Reactia lui a fost mereu ”nu vrei, nu pot sa te oblig, pe-aici ti-e drumul”. Omul nu reacționează deloc, dar deloc bine la pressing de-ăsta, crapă și nu se lasă influentat. Am vazut oameni buni inghitind galusca, pentru că el a zis ”e dreptul dvs sa nu doriti sa lucrati cu Icsculescu, eu nu pot sa va oblig, deci ori va adaptati, ori…”.

2. Mi-au cerut sa-l mai invăț pe un tip tot ce fac eu, ca să fie backup pentru mine (pentru când am concediu, sunt bolnavă șamd). Tipul de-l invăț nu e lemn-tănase, într-o lună maxim mă poate înlocui fara probleme. Deci nu-s deloc de neinlocuit, si revenim la punctul 1. Iar eu la fostul departament nu mai doresc să mă întorc, aș degera de plictiseală :)))

@Samoa, ziceai ca s-a mai incercat sa se faca asta si nu ati reusit, de ce?
Nu stiu care e politica voastra in companie, daca aveti sau nu voie sa folositi open sources, ca sunt si din astea pentru ETL, cred ca providerul de la baza de date poate sa iti dea niste sugestii si ai putea sa faci un studiu de caz si o estimare de cat costa sa implementezi un ETL si cat costa sa faca astia modificare la soft.

@Nancy, cand crezi ca poti sa ai o discutie cu seful, calma, fa-o, undeva unde sunteti doar voi doi si nu va intrerupe nimeni. Este ok sa il intrebi ce s-a schimbat, de el vrea sa lucreze cu tipa asta, caci inteleg ca ea ii va raporta lui, si e super OK sa iti manifesti grija fata de cum o sa decurga relatia ta cu posibila viitoare sefa, caci iti place aici, si trebuie sa recunosti, a avut ochi bun ca te-a schimbat pe alt post. Seful te place si te apreciaza, nu ai de ce sa iti fie teama ca te va da afara daca pui niste intrebari legitime, ba cred ca va aprecia ca faci asta pe un ton calm si stii sa faci dintr-o discutie spinoasa, o conversatie.

1 Like

Ma enrvezi coana @Nancy. Nu stiu daca iti dai seama, dar esti momentan si temporar intr-o pozitie privilegiata in care ti-ai putea permite asta. Curand nu o sa mai fii si io nu iti aduc portocale la balamuc :rage:

Nu avem voie open source, e vorba de date personale de la nr de securitate sociala (mulți elevi cu identitate protejată), la adrese de mail , plusa parole și evaluări psihologice și /sau pedagogice. Avem reguli extrem de stricte, contract cu Google, prin care Google se angajează la neprelucrarea și salvarea datelor folosite de elevi în platforma Google Apps For Education.
Modificarea în soft ar costa mai puțin, dacă și alte școli au nevoie de ea. Sunt în contact cu fosta joabă, îi racolez pentru cauză :grinning::+1:

@Nancy, nu ești de neînlocuit, nimeni nu e, dar e clar că ești valoroasă. Poți eventual să te ceri înapoi la fostul departament?

2 Likes

Care ziceai băi, că eu văd jumătatea goală a paharului?
De la ora 15 și până acum, am trimis mailuri în care explic că da, dacă aplici pentru internship la urgență, unde-s 21 de aplicanți pe loc, e posibil să nu ți se dea internshipul.
Vai, dar ce mesaje mi se trimit!!! Tonul, cuvintele, total nepotrivite, dacă te gândești că depind de mine, să îi plasez în locuri faine și nu în vreun spital la 1 oră de mers cu trenul.
Mi se cere pe ton oțărât, ca degrabă să avem o întrevedere, în care dânsa (o pupăză), să-mi spună unde anume vrea să fie plasată, iar eu să îi fac rost de loc! Că e în fișa postului meu și că eu mi-am ales jobul, că ea înțelege că e weekend, dar asta e urgență și eu trebuie să mă asigur că ea e plasată, corespunzător. Pfoai,ce m-am înfuriat! Am trimis un mail scurt, cu attachment contractul prin care noi ne obligăm să plasăm elevii pe internship “prin sistemul bla-bla, în locații DISPONIBILE, cu cel târziu o săptămână înainte de perioada de practică, prevăzută în planul de studii”.
Mno, pupăza începe practica, peste o lună, era timp să sun contacte, șefa de la spitalul universitar, oameni care o puteau înghesui pe undeva.
Dar am zis, meh îmi futuși seara, ia la mama, loc în Kungälv. Călătorie sprâncenată la 5 dimineața, timp de o lună! Pizda mă-tii, de scroafă nesimțită!

Am închis rașnița și telefonul. Gata! E weekend, mă duc să mă culc, I să visez că sunt pensionară și îmi pierd vremea pe croaziere de lux!

3 Likes

Foarte frumos madam @Samoa ! :grin: Nu imi zice…si asta tot prospatura :smile: Lasa ca nitica tavaleala nu le strica. Cacacioase fandosite!!!

Sa va zic cum s-a incheiat episodul tuta nr.3, ca a mai existat o scena, asa ca sa iasa artistic din peisaj.
Episodul de mai devreme, cel cu discutia cu directorul, mi-a fost relatat, nu am asistat la el. Daca asistam, ori nu exista episodul ca nu graia asa ceva de fata cu mine, ori se termina cu mine zburand-o pe geam.

Ia ghiciti!!! mi-a scris pe W.App ca cica imi multumeste pt tot si ca …acum urmeaza partea cea mai cool: sunt un model pt ea si se bucura ca a avut ocazia sa lucreze cu mine!!! Haida Marioara!!! :fearful:

3 Likes

Asta fu asa, un pupic mic, se gandeste fata ca o mai avea vreodata nevoie de tine :smiley:

Cine stie? Poate astrele ii zambesc si o sa aiba norocul asta :smile: Nu de alta, dar sa nu fi irosit pupicul degeaba…

De vreo 3 saptamani ne.am apucat de walking dead
Cine m.o fi pus…la ora asta in loc sa dorm ca un om normal ma uit la episod dupa episod
Suntem la sfarsitul sezonului 4 si vreau sa ajung la zi…neaparat :smiley:

3 Likes

Si eu sunt pe el, mai am cateva episoade din ultimul sezon.

:smile: Poate se gândește la o recomandare din partea ta pt următorul job.
Nu dau ăstia mici pupici degeaba.
Neata ladies!
Am mai dovedit o săptămână. Sa bem o cafea în cinstea amazoanelor din noi, ihaaaa :slight_smile:
Una decadenta.

Fiu-meu a plecat la un congres sau cum s-o numi de medicina la Gura Humorului. Loc unde n-am fost vreodată.
Mi-a trimis un SMS când a ajuns trenu’ în gară, altul după ce s-a cazat. Asta joi dimineață.
Joi seara, după o zi la job d-aia de-a noastră, îi scriu SMS (sa nu care cumva sa-l fac de râs fata de restul colegilor dacă îl suna ma-sa) dornica de conversație: cum e hotelul, haleala, localitatea, vremea? Cu gândul ca voi primi răspuns separat pt fiecare subiect în parte.
Raspunde: ok.
:neutral_face:
Întreb “ok ce?”
Raspunde “ok totul”.
:joy:
M-am săturat de vorba cu el.
Noroc ca există FB și femei în jurul lui. Așa mai aflu ca a vizitat Voronetul, de ex.
Trăiască femeile din lumea întreagă!

3 Likes

Bună dimineața!
Azi mergem la piață să luăm cârnat de ren. Apoi mergem pe insule, să mâncăm ceva bun și venim acasă să ne jucăm.
E foarte frumos afară, dar n-am scos încă nasul, să văd cât o fi de frig.

2 Likes

Asa-i și aici. Soare cu dinți.
Plimbare plăcută!