Pauza de cafea

Nu as crede ca de oportunitati de business e vorba ci mai degraba de o reforma serioasa a sistemului de invatamant.
Uite de exemplu cu ce unelte lucreaza feciorul tau in clasa intai :wink:

da, cred ca e o abordare buna. chiar sunt curioasa ce imi raspund :grinning:

exact aspectul asta nu il inteleg ele. inainte de a fi manager am prestat o munca de a carei calitate am fost preocupata si nu era “de jos” cum se exprima ele ci fix din domeniul pt care m-am pregatit in facultate. acum, sunt preocupata nu doar de activitatea mea ci si de a altora pt care intr-un fel sau altul raspund. inutil sa le explic ca manager nu vine la pachet doar cu sefeala, ordine si penalizari, tu neavand vreo raspundere ca deh, esti MANAGER.

sa vii sa imi spui ca vrei sa incepi de jos si ca tu consideri DE JOS chiar activitatea in domeniul in care te-ai pregatit, mi se pare ceva asa, de vis!
in notiunea mea, a incepe de jos inseamna a pleca de la o activitate mult sub cea pt care te-ai pregatit, de la banda, cum zicea @Nancy, tu avand pregatire de jurist, economist, inginer etc…si de aici sa ajungi manager de care o fi. sa consideri ca a incepe sa muncesti in domeniul pt care ai invatat (pt ca activitatea practica in domeniul ala au respins-o din start) inseamna “de jos” este cel putin dubios.

in fine, acum urmeaza NR.4 :joy: despre care se spune ca vrea doar un loc de munca sigur.

PS: sa va zic si cum si-a manifestat interesul nr. 3 sa mearga acolo unde se desfasoara si partea practica a activitatii, sa vada procesul in sine cum se desfasoara, dar mi-a venit in fusta mini, tocuri cui si tencuita de ziceai ca are vreun casting pt rolul lui barbie? :joy: sa nu va imaginati ca eu merg in uniforma si in cizme de cauciuc sau in cine stie ce outfituri compromitatoare pt imagine si voiam sa o imbrac in asa ceva. nope! in timp ce eu purtam balerini, jeansi si sacou…mimoza mea se impaiase de parca o duceam la sedinta foto.

1 Like

Am avut si io parte de un episod Barbie, acum vreo cativa ani, cand faceam due diligence pentru un proiect de extractie cupru cu open pit, halde, uzina de procesare, iaz de decantare, etc. L-am rugat pe seful de productie sa ne faca juma de zi de site visit, sa pricepem si noi despre ce e vorba. Si sa nu-mi aud vorbe pe la birou (ca aveam si vreo doua mimoze in echipa), zic: bai, cine nu vrea sa mearga maine, nu-i obligat, sta in data room si linge hartii. Da’ asta e obiectiv industrial cu nivel de nshpe de securitate si alta sansa in viata sa vedeti asa ceva n-aveti. Of course ca se prezenta toata echipa la site visit. Inclusiv o domnisoara care veni pe tocuri cui si cu fusta stramta :slight_smile: Poate mai tineti minte peisajul semiapocaliptic in care a filmat Maia reclama aia in care isi rupea cerceii - e, fix acolo :smiley: .

2 Likes

Eu nu am experiente directe. Doar indirecte, prin ochii unei dive de-astea care se simtea ea foarte cool cum trecea tantosa pe tocuri de nspe cm si cu fusta scurta prin ditai uzina de mobila si cum se uitau sarmanii balind… Bleah!

@Daria sistemul de invatamant o sa se reformeze, dar nu stiu cat de repede o sa faca asta, deocamdata avem elevi si studenti dupa modelul tape-recorder, ii nenorocim, pe bune,
Fii-miu prefera sa invete prin joaca caci il stimuleaza sa treaca mai departe, fara teama notelor, are un progress bar care ii spune unde e si unde trebuie sa ajunga si stie ca o sa ajunga acolo, daca face putin efort.
Dar cand studiaza in clasa, o face dupa modelul traditional, unde puii mei, daca a luat o nota proasta, cu aia a ramas, nu mai are cum sa isi corecteze greseala, de aici isi pierde motivatia, increderea in sine, eh. Sincer nu stiu cat de mult il bulverseaz faptul ca merge dupa doua sisteme diferite, si nu cred ca se uita nimeni la learning analytics ca daca s-ar uita, as avea si eu pe cine sa intreb.

@Sibipa pai nu cred ca il bulversezi: acasa e acasa, la scoala trebuie sa se adapteze la alt sistem. Ca nah: lume rea, viata grea.
Mai bine se bulverseaza un picut acum cand e mic cu niste note care nu se mai pot sterge. Are si sistemul asta traditional rolul lui.

Ce bine ar fi fost sa fie astazi vineri :smiley: :smiley: Mananci calule ovaz. Doua cafele tari am bagat azi si tot zombilica absolut am fost.

De acord!
Dar cred ca are de-a face si cu mediul in care s-au invartit tinerii. Avem o tipa, lucreaza in administratie, adica face liste si linge plicuri cu invitatii la startul cursului, fata are master in comunicare si si-ar fi dorit un post in marketing si comunicare, cu platforme media and shit included. Nu a gasit, asa ca a zis mersi la un contract pe termen limitat (substitut pentru o tipa in concediu de mama), munceste de-i iese pe nas si pare c-o face cu placere. Am avut-o la un curs Google for Education si am stat la o cafea, atunci mi-a spus ca nu, nu face cu placere munca aia, dar trebuie s-o faca bine, pentru ca ala e jobul ei actual.
Respect!
Pe de alta parte, fetisoara care a intrat la fosta joaba, in ianuarie si mi-a fost invtacea, mi-a spus intr-o zi, plina de respect, ca ea vrea sa fie ca mine!! No shit, colega! Ok, atunci …Am invatat-o tot ce-am putut si m-am bagat in ea ca buldozerul, cand am vazut ca statea zeci de minute la telefon (convorbiri private), sau in biroul colegelor, le tinea si pe alea din treaba.
Mi-a zis ca nu stia ca exista niste reguli (de bun simt, desi are 29 de ani!!!) si frate, ce fata faina s-a facut! Amica mea care e profa acolo, mi-a zis ca e spirt fata, rezolva, alearga, munceste ca furnica.
Probabil de frica, sau i-o fi venit mintea la cap, dracu stie…

So, Majestate, cum nu te stiu vreo timida, explica fetelor, care sunt asteptarile, ca sa fie treaba oabla. Altfel, pierzi vreme de pomana, invatand cand pe una, cand pe alta si tot fara asistenta esti.

Eu le-am explicat bre care imi sunt asteptarile, si in 2 interviuri m-am facut bine inteleasa. Eh, asta ultima de ex, care pleaca de la 1, luna ce vine, m-a sunat de dimineata (io fiind in drum spre birou) sa ma intrebe daca poate sta acasa ca nu se simte bine pt ca nu a dormit bine…dar ca sa ii dau de lucru, ca nu e nicio problema, lucreaza de acasa!!! Nu avea rost sa imi stric fengshuiul de la prima ora asa ca i-am zis sa faca ce vrea ca nu e problema, nu am nevoie de ea. De fapt, ce naiba nevoie sa am, ca oricum de luni imi iese din raza vizuala.

Si acasa si la scoala are ambele sisteme, fac teste cand in banca pe foi, cand pe calculator, iar rezultatele sunt diferite, pe foi e mult mai slab decat pe computer.
Ieri ma striga sa imi arate in dreambox cate diamante a descoperit, diamantele le gasea dupa ce rezolva ceva test de mate, si castiga puncte. Apoi, cu punctele castigate si-a cumparat avatarul pe ca si-l dorea de mult hahahaha. Normal ca in cazul asta computerul bate caietul cu exercitii, nu am ce sa zic, si mie mi se pare fain sa invete sa adune si sa inmulteasca jucandu-se.

2 Likes

De undeva, trag ele concluzia că e posibilă ascensiunea rapidă, din moment ce acceptă jobul, apoi dau nas cu realitatea și mai bine, demisia :smile:

Nu vine la muncă pentru că n-a dormit bine?? De unde ies fratele sclifositele astea? :confounded: De cafea n-a auzit? Apă rece pe față, un duș rapid și-o cafea tare și ești bună de muncă toată ziua.

Nu, că-ncep să mă enervez. Auzi, nu vine la muncă pentru că n-a dormit bine. Tot e bine că nu te-a sunat să-ți spună că n-a auzit ceasul și-a dormit prea mult, deci n-are rost să mai vină… Sau să apară pe la doișpe, că doar ce pana ei.

1 Like

:joy: da…probabil cine le recomanda, asa le-o incuraja. Motivul pt care sunt 2 interviuri taman asta este. La primul explic eu ce vreau si vad ce are ea de oferit. La al doilea, dupa ce cugeta ea pe tema primului interviu, decide daca accepta si eventual imi pune intrebari sa se asigure ca a inteles bine ce tre sa faca. Eh, pana acum nu merse strategia :smile:

Da, fix cum auzisi: nu a dormit bine :smile: Nu am luat-o de aripa sa o scutur bine, asa cum as fi fost tentate la astfel de ifose, din doua motive:

1. Oricum pleaca
  2. Daca tot pleaca, sa nu aud de la cine a recomandat-o ca am sodomizat-o eu si de aia a plecat mimoza

Altfel, as fi intrebat-o daca e pe picioarele ei, daca are vreo boala contagioasa, daca are dureri de vreun fel sau daca doamne feri are vreun necaz in familie. In caz ca raspunsul e nu la toate, as fi invitat-o eu direct sa nu se mai deranjeze sa revina maine sau in alta zi, ca maine daca dorm eu prost nu o sa ii fie a buna sa imi iasa in cale.

1 Like

Mai ramane sa aud pe vreuna ca nah…menstruatia o retine de la prestat activitate la job 1-2 zile lunar, ca sa imi puna capac. :joy: :joy:

Bine, io rad degeaba. Daca am auzit ca nu a dormit bine e motiv suficient, probabil de menstruatie nici nu imi zice ca asta e de la sine inteles si poate ma invita sa le tin si calendarul :smile:

1 Like

Aventuri, in Falköping!

Ora 5 dimineata, ies la tramvai, doar eu si liliecii. Bezna, nimeni pe strada si o ceata apoasa, demna de filme horror. Vine tramvaiul, eu si 2 homelesi, unul din ei imi facea cu ochiul, cred ca aratam foarte dornica de senzatii tari, olfactive printre altele, altfel nu-mi explic interesul individului.
Ma urc in tren, constat cu groaza, ca biletele au fost rezervate FARA LOC!
Bah, da-va in gatii mamii voastre, atat suntem de ieftini? Norocul meu, ca nu mai calatoarea nimeni la ora aia, am avut loc berechet, n-am fost deranjata.
Ajung la hotel, era ora 7. Usa…incuiata! Imi venea sa citez din “Cel mai iubit dintre pamanteni” (cred), “la Portile de Fier, lacatu-i cat pumnu…” ma rog, in cazul asta era usa si nu portile, lacat nu, dar o incuietoare avansata. Sun. Nu raspunde nimeni. Cine sa raspunda? La ora aia, oamenii dorm, numai liliecii bantuie. Si ploua!
Intr-un final si doua tigari, deschide o fetisoara. Ii explic cine sunt, scopul si durata vizitei. Nu gaseste rezervarea :laughing:
Mai cauta o data. Nu gaseste. Ma pune sa-i mai zic o data numele. Il zic. Vrea pe litere, ma execut. Tot nu gaseste. Ma intreaba, cand am rezervat. In iulie soro, dar tu nici nu cred ca erai nascuta pe vremea aia…
Vine sefa-sa, ma crede pe cuvant, desi aveam nr de referinta al rezervarii. Tot nu-l gaseau.
Mi se cere sa astept putin, sa pregateasca odaia. Pot sa servesc dejunul, sau macar o cafea. Iau o cafea si ies la a treia tigara. Nu era nici 8, ceasul.
Ma duc in final la aia cu softul, explic arat, discutam, aia-ailalta, se face ceasul 5, hai la hotel.
Alta fetisoara la receptie, cer cheia. “Aveti rezervare?” Am. Ma cauta si…nu ma gaseste!! :laughing:
Iar vine sefa-sa, ma crede pe cuvant. Cobor la cina. Alta fetisoara. “Aveti cina inclusa in rezervare?” Am! zic, cu spume la gura. Cauta in registru, nu ma gaseste :grin:
Poate nu aveti cina inclusa, susura ea, din buzisoarele incarcate de gloss cu glitter. Ba am, clabucesc eu, exasperata si flamanda!
Vine sefa-sa, ma crede pe cuvant si-mi serveste un blid cu mancare, pe care l-am hapait ca un caine vagabond, scapat in macelarie.
Am scotocit in mail si gici ce, gasesc rezervarea si un voucher in care zice asa:

Dear Hotel Partner,
This booking will be paid by Egencia. According to the room rate and tax loaded and booked, please invoice Egencia: SEK 2750
Please collect guest credit card for incidentals as the traveler is responsible for any additional charges.
For payment, please email the detailed invoice with room and tax breakdown to hotelinvoice.sweden@viaegencia.com, Egencia will then process the payment.
Thank you,
Egencia

Ma duc sa fumez si sa le-o bag pe gat, facuta confetti!

5 Likes

Ma scuzi, da a fost prea tare…nu m-am putut abtine :joy: stiu ca suna ca si cum rad de suferinta ta, dar a fost in mare fel :))))

Taci ca fusei :laughing:
Vine sefa, ii arat voucher-ul si da scroll, eu nu am zis unde lucrez, ca nu avea nicio relevanta. Face ochii cat farfuria in care mi-a adus mancarea “ah, lucrati la inspectorat?” A luat datale de contact ale agentiei si mi-a oferit un ceai si un dulce, pe care le-am refuzat cu demnitate si m-am dus sa-mi fumez nervii. Cand m-am intors, fetisoara cu gloss, mi-a ciripit cu glitter "va asteptam maine dimineata la micul dejun, de la ora 7, pana la ora 10:30 (7???, adica erau sculati la ora aia si azi, cand eu fumam in ploaie ca un mujic prost?).
Maine ma intorc acasa, cu trenul de la ora 16, iar eu am bilet FARA LOC!
To be continued …

L.E. Rezulta ca sunt imbecila. Pe ruta asta, nu se pot rezerva locuri, bine ca mi-a tunat sa caut pe site-ul feroviarilor, ca ma faceam de bacanie, luni sunam la agentie si faceam un show, de ma pomeneau si urmasilor! :frowning:

6 Likes

Samoa, ce fel de hotel e ala de e inchis la 7 dimineata? Bed and Breakfast? :)) Mai, nu cred ca e vina lor, e agentia de voiaj, Egencia, sau cum ii zice, aia sa iti dea ceva bonus, ca te-au bagat in belea.
Sunt patita. Anul trecut, dupa vreo 10 ore de condus din Florida am ajuns la hotel, undeva intr-un orasel uitat de lume, si da, surpriza la hotel, nu apaream pe listele lor. Cei de la Expedia, nu au mai comunicat mai departe rezervarea mea.
Bai, si ploua cu galeata, de nu-ti venea sa dai un caine afara. Bun. Cat cautau aia de la Expedia prin sistem, le zic celor de la hotel sa imi dea orice camera, ca nu mai pot sa stau in picioare. Dar, cum ii vorba celebra, ghinion, cineva a luat ultima camera chiar in fata mea, cat m-au tinut aia de la agentie la telefon. :rage:
Ca sa nu ma lase asa in drum, agentul lui peste imi zice sa merg la Ramada, peste drum, ca aia au locuri. OK, punem iarasi bagajele si copilul in masina, mergem peste drum si imi cade fata cand vad hotelul. Merg totusi sa vad camera, dar nu era de stat acolo si ne bagam iarasi in masina. De data asta doar noi si copilul, ne-am desteptat si nu am mai scos bagajele pana nu am vazut cheia in mana. Zic sotului: nu mai sun la Expedia ca pierd vremea, hai ca mai e un hotel in nenorocirea asta de asezare. Vazusem un Marriott tot in apropiere si imi da prin cap sa sun, desi erau cateva minute pana acolo, si asa am luat o camera prin telefon. In sfarsit ! Mda, intram sa fac check in si sa iau cheia, iar dupa noi buluc cateva familii, toti asa copti de soare ca si noi, cautau cazare. Iarasi ghinion de nesansa, de data asta pentru ei, luasem eu ultima camera.

1 Like

Nope, agentia a lucrat ca la carte. Am vorbit acum 2 secunde cu sefa (a venit sa ma informeze ca hotelul are spatiu de relaxare, sauna si sala de ) si mi-a comunicat, ca au proprietar nou, de la 1 septembrie, rezevarea a fost facuta pe 1 iulie, nu a dat nimanui prin tartacuta sa verifice rezervarile facute anterior preluarii de catre noul proprietar. Au schimbat sistemul, pur si simplu. Noi avem contract cu ei, adica cu hotelul asta, care nu e vreo scofala, e 3 stele, maximul atins in oraselul asta, dar e curat, mobilier nou si mancare buna. Si bine plasat, intre gara si locatia unde au astia cu softul, cartierul general.

Am trimis un mail, la proful de psihiatrie, am vrut sa scriu “count on me”, am scris “cunt on me” FML!!! :flushed:

5 Likes

OK, sa faca cinste atunci cu o sticla de vin, numai lasa-te de emailuri la ora asta. :slight_smile: