Pauza de cafea

Imi da telefon o colega de la alt etaj si-ncepe sa-mi spuna: CBU, eu iau si notite, ea continua: sora-mea. Eu: wtf???
Si-mi aduce ea aminte, doar mi-a spus la o tigara ca sor’sa a fost in Romania, dar n-a stiut sa-mi spuna unde, ei, acuma stie: CBU. Aka Sibiu :joy:

2 Likes

N-am chef de muncă! Aș fugi acasă, să stau cu Gagicu, să tocăm frunză la căței!
Păcat că nu mă plătește nimeni, pentru așa activitate :pensive:

2 Likes

Greu la deal cu boii mici…dupa un weekend de leneveala si somn, asa ce nu intra agitatia si alte cele.

Hai sa avem o saptamana buna :wink:

Word!
Deși am rezolvat toate problemele, grație ședinței, la care m-am târât, cu viteza unui melc, pe Valium.
Tot e bine să mai scoți nasul din bârlog, mai vorbești cu oamenii care au posibilitatea să ajute.

Am citit la niste cursuri de m-a luat greata, bai frate, nu ca nu mi-ar place, din contra, dar nu stiu de ce obosesc in halul asta, poate o fi si din cauza racelei care ma paste.

Ce ziceai, @Samoa ? Devil unleashed? Da-mi-aș un cap de perete, ce zi am avuuuut :rage:

Mai nou, am de răspuns la patrusutedouăzecișidouădemiitreisuteșaptezecișitrei de mail-uri. De când m-a pus șefu’ pe mailing list, c’est foutut liniștea mea. Customer Care s-a abonat la mine, aproape nu mai am timp să muncesc că stau numai de fundul lor (electronic, da’ tot fund :smiley: ). Verificați asta, verificați ailaltă, avem nevoie urgent de feedback, IMPORTANT, rahat-uscat. Îmi vâjâie capu’, vreau să fiu rentieră!!!

1 Like

Ai preluat ștafeta! :grin:
Trust me sis, tu ești mama lor. Îți dau 6 luni, vei fi ca biciul de foc, acolo!
O să faci, vorba aia, rânduială germană, în haosul lor, eu am încredere în tine, mereu am avut :slight_smile:

2 Likes

Neata, ladies!
Fiți barbate!
Nici săptămâna mea nu a început cu tril de privighetori și Zen, dar nu mă las.
De la 0630 a.m. îmi sta mintea la ce am auzit la știri pe Antena1. Zice nenea prezentatoru’, referindu-se la o expoziție deschisa în cinstea Regelui Mihai: expozitia a fost vernisată deja în data de…
:neutral_face:
Cum adica “vernisată”?!
Voi ați mai auzit verbul acesta în lb română?
Eu nu.
Caut în Dex online și zice el jurandu-se pe rosu: de la francezul “vernisez”. :smile: Sa mori tu?
Caut în Larousse online, asta tine la onoarea lui pana în pânzele albe: pe “vernisez” nu îl recunoaște neam, în schimb mă trimite la “vernis” și “vernisser” si “etre vernisse” din aceasta familie, dar cu totul alt înțeles.
Voila!
În ma-sa de lb română, e grele!
Hai, sa avem o zi măreață! :slight_smile:

Hai buna dimineata la pranza!
Ca tare mi-e foame!!
Io am auzit ca exista verbul “a chidnapa”. Hai ca va dati seama de la ce vine ca esteti fete destepte!! :smiley:

Io am fost la un intervi azi dimineata. E un post in productie. Au zis ca eu am fost primul interviu si ca ma anunta cam intr-o saptamana, cand spera ei sa termine cu interviurile.
Daca dau mai multi bani m-am uschit de aici. :smiley:

Io am fost kinda depressive in ultimul timp. Pe fond de bani! Baga-mi-as picioarele in ei. Ma fac io mare!!!
Am nevoie de concediu!! De abia astept sa vina weekend ul prelungit de la sfarsitul lui noiembrie. YuHuuu!!!

Hai zi faina! :kissing_closed_eyes:

Neata :slight_smile:
Bafta multa @albinuza :kissing:

“chidnapa”?!? :astonished:
Olelele si eu acum ceva ani faceam ulcer cand auzeam expresia “face sens”. Deci deja expresiile astea sunt chiar slabute si modeste :smile:
Eu chiar nu pot intelege ce se intampla cu limba romana. Nu cred ca e vreun moment in care sa ma uit la posturi romanesti si sa nu aud cate o gogomanie cat casa.
Pai daca astia de la Digi, Pro tv au inceput sa scrie si sa vorbeasca cu picioarele, ce pretentie sa mai avem de la omul de rand.

Va povesteam cum saptamana trecuta am incercat, din greseala sa intru in casa vecinilor de deasupra. Ei bine aseara, cu multa ambitie se chinuia sa intre in casa la noi un agent imobiliar cu un potential chirias :joy:
E ceva in aer, e clar :joy:

2 Likes

Eu ma declar gospodina saptamana asta. Nu mai scot nasul din casa ca mi-a ajuns. Am incheiat un proiect care mi-a mancat sufletul si 5 kg in ultimele luni si am creierii praf. Saptamana viitoare au copiii vacanta si ma gandesc la o plimbare.

Chiar citeam ca dispare cate o limba la doua saptamani momentan, ceea ce e de speriat. Nu mai gasesc articolul acum, era pe Nat Geo, dar am gasit unul mai vechi al NYTimesului:

Mi-a footat feng shui-ul vecina de deasupra. 45 de ani, inspectoare la Curtea de Conturi (mi se rupe, dar e informatie relevanta pt profil), in relatii decente cu noi de 8-9 ani de cand stam in bloc. Adica, buna-ziua! buna-ziua!, ea ma intreba ce mai face copilul, vaaaai ce a crescut, small talk cu alte cuvinte si-atat. In blocul meu sunt diverse gasti si biserici de fosti securisti, pensionari fara distractii & similar care isi fac plangeri, se balacaresc pe unde apuca, insa eu am preferat sa ma tin deoparte si sa-mi rezolv problemele cu administratia individual, cum a fost cu montarea rampei sa am pe unde urca caruciorul lui fiu-meu. Vecina, la randul ei, e maxim implicata…

Acum o luna ne-am trezit cu tavanul ud si tencuiala coscovita in baie, vecina nu a raspuns la usa cand am sunat, i-am dat mesaj ca ne-a inundat. A venit cu barbatul peste cateva ore, cica fusesera plecati din oras, am invitat-o in casa sa vada, a vazut, a promis ca isi cheama instalator, remediaza si ma anunta cand termina sa vadem cum facem cu zugraveala. N-a facut-o, nici eu nu am mai intrebat-o de sanatate.

Azi dimineata ies pe usa val-vartej si o gasesc pe madam vecina in scara, pozand avizierul cu telefonul. Dau buna-dimineata! si trec grabita pe langa ea, moment in care imi arunca un:

• Si mai aveti si tupeul sa ma salutati!
  • Poftiiim???!!!
  • Da, ca ar trebui sa nu ridicati ochii din pamant cand ma vedeti! Faceti intelegeri pe ascuns cu administratorul in detrimentul celorlalti locatari! Acum ma duc la posta sa trimit notificare si-o sa vedeti!

Am ramas calma, desi simteam ca-s pe punctul sa-i trag doua peste ochi sa-i treaca isteria (in filme functioneaza mereu faza si-ntotdeauna mi-am dorit sa fac si eu chestia asta…). Zic:

• Doamna draga, revizuiti-va tonul si exprimarea. Nu stiu ce problema aveti si nu ma intereseaza, dar n-am nicio intelegere cu dl. administrator.
  • Cum, ii spuneti domn hotului aluia! Vedeti ca sunteti intelesi?! Ca mi-ati zis ca-i un dobitoc cand v-ati plans ca v-a pus 5 persoane la intretinere si voi sunteti 3!
  • N-am zis despre nimeni niciodata ca-i dobitoc vorbind cu dumneavoasta si-i treaba mea cum ma exprim! Si, a propos, dvs. v-ati reparat baia?
  • Aaaa, acum ma si amenintati? ma intreaba ciumafaia.
  • Doamna, nu va amenint, va intreb fiindca a trecut o luna si nu v-ati tinut de cuvant.

I-am intors spatele si am plecat. Cand am ajuns la birou, aveam mesaj pe telefon de la ea: Va invit sa vizionati baia ap. 77. De data aceasta in calitate de vecini. O zi buna!

Io eram inca nervoasa, ii raspund ca daca si-a reparat baia e suficient sa imi confirme si ca nu apreciez tonul ridicat, insinuarile si jignirile, iar daca avea ceva sa-mi reproseze mie, personal, maniera a fost total inadecvata.

Il sun si pe barabata-meu, sa-i povestesc faza. Al meu, hlizit maxim – ca-l sunase madam vecina (avea nr lui de la faza cu inundatia) sa-l invite sa-i “vizioneze” baia duminica, dar numai el, fara mine. Si sa-i spuna ca s-a intalnit cu mine si daca i-am povestit. Omu’ simti ca-i ceva la mijloc si el e picat din luna, i-a zis numai “bine, mai vedem…” si-a expediat-o.

4 Likes

Aaaaggghhhhgggh!!!
Numa ce am aflat ( si nu de la seful meu) ca or sa ma mute pe un proiect de rahat cum s-ar spune! Cu o colega cu care eu in veci nu o sa pot sa colaborez.
Asta cand a venit la noi, primul lucru pe care l-a facut a fost sa se uite prin desenele noastre si sa-si ia notite cu ce considera ea ca e gresit, si s-a dus cu listuta la sef!
Pai…sa-mi fie cu iertare, dar eu o decapitez!!!
Si e o tipicara din aia de-ti vine sa-ti f—i picioare-n gura! Noroc ca sunt elastica precum un elefant si nu pot sa fac asta!
mmmmmmgusfraaaaabaaaaa!!!

1 Like

@albinuza asta chiar ca e veste proasta!! :frowning:
Haidi nervi de otel, rabdare si tutun :wink: Poate nu o fi dracul chiar atat de negru :wink: Desi cu oameni din astia care au mania de a da cu goarna si periat seful nu stiu cat poti sa o scoti la capat.

Cucoana asta a ta, poa să fie și CEO la Apple, tot o chivuță rămâne!
Eu dau în bufeuri cu flashback-uri, pre '89, ăsta era stilul, modul de adresare, ba chiar și expresiile folosite… Brrrrr

@albinuza, tare rău îmi pare! :confused:
Poate găsești altceva între timp și le arăți dosul, din Intercity!! Doamne dă!

Eu nu mă mai plâng, ziua și beleaua cât mai mare, însoțită de belele multe și mărunte! Să le fut muma-n kur!

Maine cred ca v-o bat pe madam chivuța, deci daca vedeti in prime time stire ci un ultraj, io is.

Azi am fost sa platesc intretinerea. Dupa vreo ora si ceva, ma suna vecinica. Zic, imi stricasi dimineata, seara - n-ai sanse… Pun telefonul pe silent si ma duc sa spal copilul. Dupa un sfert de ora, gasesc 5 apeluri ratate si-un mesaj prin care imi cerea socoteala ref. ce treaba am avut cu administratorul. Abia asta limbaj de trista amintire… Deci, cum spuneam, tocmai cred ca i s-a terminat norocul pe saptamana asta…

vrea sa ti deconteze intretinerea? =))=)) “vecinica” :))

Și scrie numele proprii, cu minusculă… Eeeeewww! :confounded: