Pauza de cafea

Am impresia ca ori imbratranesc eu de-a binelea, ori pur si simplu nu am nici in clin, nici in maneca cu moda de astazi.
M-am apucat ieri sa cutreier magazinele in cautare de niste blugi decenti simpli. Cred ca daca imi propuneam sa caut rochie de mireasa aveam mai putin de furca. Majoritar blugi skinny - domne dar femeile mai plinute ce fac?!
Pe langa modelul standard de skinny (stramt pana la refuz si cu talia joasa ca sa simti bine de tot cum intra anexita in tine) foarte multe modele rupte. Dar rupte asa la modul de mi-ar fi si frig si pe alocuri si jena sa ies din casa imbracata in fasiile alea. WTF?!
Dupa enspe magazine luate la puricat m-am ales doar cu o pereche simplista si decenta de la Next.

@albinuza haidi bafta sa iasa pasenta! Tu ai zis ce era de zis, acum mingea este la ei in ograda :wink: Iti tin pumnii.

@Daria, eu sufar in partea opusa. In toate magazinele de aici, jeans cu talia pana la țâțe, mai nou, evazați. Eu caut slim fit, cu talie joasa. Nu gasesc neam, nici No Name, nici de brand.

@Daria, eu am crezut ca sunt eu prea… batrana. Au fost reduceri, toata lumea zicea ca a cumparat pantaloni la preturi incredibile, m-am dus si eu. NUMAI skinny am gasit, din aia de se vedea toata anatomia. Chiar am intrebat la un magazin daca n-au si drepti. Mi-a aratat unii, i-am cercetat si am zis ca sunt eu cu capul, caci se vedea clar ca linia NU e dreapta. Am lasat-o moarta, sperand ca la un moment dat o sa dau din greseala peste singurii pantaloni drepti care se mai gasesc. Inca nu… :confused:

@Samoa, unde? Unde? evazatii…

Daaa si extrema cealalta de “talie pana in gat” e la fel de enervanta. Greu domne cu calea asta de mijloc.

Skinny tot am, insa a trecut vara si incepe vantul, ploaia…geaca de piele pe care mi-am tras-o e si aia scurta, deci cautam niste blugi sa ma protejeze de vant rece pe la sale. Dar totusi nici blugi de mamaie nu voiam dar nici de zaluda nu-s taman pe placul meu :))))))
Si acum fac si eu ca bunica: domne dar de ce sa platesc pentru bucati de material cazute si rupte din ei?! :joy:
Am si unii mai rupti un pic, imi plac. Dar acum parca au inceput sa exagereze rau de tot pana in stadiul in care tot piciorul e la vedere si ai o mare bucata de material sfasiat, lipsa :anguished:

@unamica nu iti imagina ca am reusit sa gasesc drepti. Au mai aparut modele evazate (vezi la Next) dar parca erau preaaaaa evazati pentru gustul meu. In rest doar skinny. Cu greu am reusit insa sa ii gasesc cu o talie un pic mai inalta si culoare albastra simpla, fara rupturi si nici prea stramti.
Dar tampisem de plictiseala si de draci ca parca cautam carul in acul cu fan.

La Gap aveau modele ff decente (am vazut si drepti) insa cea mai mica marime a astora pentru mine era mare rau :unamused:

@Daria, dupa stiinta mea noi nu avem Next decat la copii. Gap-ul era intr-un mall care acum e din ce in ce mai straveziu. Din cate imi amintesc, imi placea Gap, dar nu mai stiu sa-l gasesc.

Ahh, nu stiam ca nu este la noi, Next. Poate online…dar online la pantaloni eu una, nu prea ma bag, pentru ca trebuie probati. Nu stii cum, ce model iti vine sau nu.

Cum unde? In Șvedia bre, acilica la reni!
Eu am gecile de toamna mai lunguțe, trec de talia nadragilor, apoi am palton, geaca de iarna peste kur, talie joasa vreau! Nu 2 cm de la Kiki, dar joasa sa fie.

Dada, stai ca viu.

Levi’s au numai cu talie inalta, G-star la fel, marcile mai mici, nici nu mai vorbesc. Si evazați, muuuuulți evazați.

:stuck_out_tongue:

Du-te la TK Maxx si vezi ce gasesti pe-acolo, Nina si-a luat unii foarte misto (nici nu mai stiu de la ce firma, in orice caz serioasa de blugi) exact asa cum vrei si tu.

delicat subiect asta cu blujii…“greu” misiune.

am avut si eu unii de-mi veneau turnati Levi’s ID bold curve, skinny (sau drepti) si s-au hotarat sa nu-i mai faca ca cica nu au avut succesul scontat…i-am tavalit si umblat prin lume de nu s-au vazut.

Am cumparat unii , habar nu am ce firma , skinny dark indigo asa cumva, vin perfect maxim, excelente presidente pana am constatat ca iese culoarea din ei intr-un hal care nu am mai pomenit, nu stiam de ce sunt jegoasa pe maini…
I-am spalat in apa rece, tinut in otet peste noapte…acum o sa mai repet figura de vreo 2 ori poate, poate…Daca aveti si alte idei, impuscati.

Eu in afara de chestii pentru casa foarte misto (pahare, vase si ulcele) si o gentuta, altceva nu am reusit sa cumpar de la TK Maxx.
La haine ori nu am eu rabdare sa caut in volumul ala de bulendre…ori pur si simplu aici e haosul mai mare si se da repede ce e mai misto. Dar in afara de o senzatie din aia de second hand haotic, la haine nu am avut noroc vreodata :cry:

Auci, asta chiar ca neplacut. Habar nu am ce poti face… Eu cred ca i-as mai baga la spalat de vreo 2-3 ori. Cat poate sa tot iasa vopsea din ei?! :joy:

in mod normal nu m-as agita foarte tare dar chiar imi plac mult…am sa le mai aplic o tratare acetica prelungita

Am si eu o pereche Curve, sunt misto cu draci. Si i-am luat cu 60% reducere. Nu pot sa-mi explic, de ce erau asa ieftini (marimea 26).
Gagicu’ ar vrea si el o pereche, dar nu se gasesc. Materialul e nitel lucios, fara sa fie flashy.
Am mai luat o pereche, la fel, negru taciune. Ii urasc, toate scamele se aduna pe ei, daca nu ai o rola de-aia cu lipici, ai fript-o!

ii stiu aia care ai tu dar cred ca doar la Demi Curve aveau materialul ala. Oricum sunt “oprasnici”, primii cand i-au scos au avut alta calitate la material, mult mai buna. Am mai cumparat anul trecut unii inainte de disparitie (tot foarte ieftiniti, eram cu calatorista si i-am pus sa caute tot depozitul orice au Bold Curve 27) si nu e acelasi lucru…

Pentru blugi drepţi, cercetaţi mangooutlet.com. Eu comand mereu de-acolo. Şi materialele sunt ok şi preţurile bune. Jur că nu mă plăteşte nimeni să fac reclamă, dimpotrivă, eu le dau lor bani periodic! :))

Mi-am luat si eu unii negri de la Levi’s anu’ trecut, de groaza! De-aia mai mult nepurtati stau.
Mie-mi stau bine pantalonii de la Mango, de la astia imi pot comanda si online. Si sunt atenta si la materiale cand comand si nu m-au dezamagit vreodata. Blugi de la ei n-am avut insa.