Pastile de iasomie

cu asta sunt total de acord

mah nu…la varsta asta cu siguranta nu as mai ramane cu un barbat care mi-a ascuns asa ceva, indiferent cata indragosteala as avea la bord. si sunt destul de sigura ca nu gresesc pt ca nu ma bazez doar pe varsta (care nici nu e asa venerabila) ci si pe situatiile destul de variate si de complicate in care m-a pus viata pe plan amoros :). daca as reusi totusi sa ajung in situatia asta si sa o si accept pt ca…indragosteala, tot ce as putea zice ar fi ca imi merit soarta si ca inteligenta nu ma recomanda.

Da, sunt total de acord ca sunt situatii pe care le poti ocoli din start. De asemenea sunt pe principiul ca mereu trebuie sa iti iei masurile de prevedere si sa nu te bazezi ca acum e ok. Nu stii cum se transforma omul de langa tine, nu stii cum te transformi tu etc. De asta e bine de la inceput sa iei hotarari importante mai mult cu creierul si mai putin cu inima. Dar asta tine de personalitatea si rationamentul fiecaruia.

Pe partea cealalta insa eu ma gandesc ca inaintam in varsta si ca potential scenariu de viata, daca divortezi sau te desparti pe la vreo 40 de ani, poate nu tii mortis sa ramai singura toata viata.
Eh, deja de la o anumita varsta cred ca poate fi un pic mai dificil sa gasesti pe cineva fara trecut sau fara copil din alta casatorie. Adica nah…mi se pare ca tine de statistica si de viata.
De asta am zis faza ca nu stii niciodata cum si in ce fel te poarta drumurile vietii.

Eu gandeam chiar ca ar fi suspect daca ar fi si necasatorit si fara copii pana la varsta asta. :wink:
… si din cate vad la prietena mea, am motive sa consider ca e suspect. Dar nah… una e ce vrem si alta e ce iese.

bai, acum mi-ati amintit si de poama lui boureanu :joy: bine…la ce golan e boureanu, nici nu aveam mari pretentii de la fiica-sa. nu discut aspectul bataie (care sunt de acord ca nu ar trebui sa existe si despre care nu stiu sigur daca a existat sau nu), insa poama e complet compromisa…o golancutza de mare clasa. acum nu as putea zice ca e chiar de mirare, pt ca in afara de faptul ca a crescut langa un golan, este si rezultatul unei familii destramate, care a incercat sa ii completeze lipsurile emotionale pompand cu bani in ea.

ma gandesc ca totusi nu este caz unic si ca din astea ca ea mai au si alti parinti, mai putin celebri.

sa fiu sincera, cred ca mi-au ajuns experientele amoroase avute pana la 35 de ani, cat sa nu imi pun problema sa imi testez rabdarea de la 40 de ani incolo cu unul de care atarna vreun copil :slight_smile:
bine, admit, poate de pe la vreo 50 incolo cand am mari sanse sa gasesc unul cu copii majori si independenti, oi mai reduce din pretentii :D.

Ma gandesc ca daca nu atarna un copil, atarna o mama care l-a busit rau de tot, de nu se poate el agata de cineva sau cineva de el…

sau bine, mai e si varianta in care daca la 40 de ani am ajuns eu singura, cel mai probabil si de mine atarna un copil :slight_smile: eh, evident, in situatia asta deja vorbim de oameni din aceeasi categorie. cu asta sunt de acord.

sa fii prinsa in asa ceva, adica in scandaluri pt copii, mi se pare nedrept pt o femeie care nu are un copil ci doar s-a pricopsit cu unul cu copil (asta fiind si cazul prietenei mele, caz bine gestionat totusi). daca vorbim de o femeie care si ea are un copil din alta relatie, deja e de domeniul absurdului sa spun ca nu inteleg cum s-ar putea combina cu un barbat care si el are un copil din alta relatie.

cu siguranta cand amandoi au cate un copil, vad lucrurile altfel si nu se mai judeca cu aceeasi unitate de masura.

tot ce am zis mai devreme se aplica evident, doar in situatia in care unul dintre ei nu are copil si este fortat sa priveasca sau sa participe la razboiul dus de partener cu fosta sau fostul.

mah, nu o sa imi detaliez experientele pe aici :). o parte sunt deja cunoscute de unele persoane si as prefera sa ramana in afara forumului, dar am prentetia ca nu sunt chiar imbecila sa ajung la 40 de ani in situatia de femeie cu pisica in dotare, care are de ales intre barbat cu copil sau barbat cu mama isterica.

imi dati voie sa il folosesc totusi pe niciodata, de data asta? :slight_smile:

V-am zis ca suntem in petreceri zilele astea la firma. Chiar acum se face gratarul in curte… Ma duc si eu, ca prea miroase bine. Imi sticlesc ochii la bolurile cu salate si la feliile de dovlecei pregatite pentru gratar. Oi fi bolnava?

@Queen - uite, asta-mi da cu virgula :grin:

Adica declari ca nu ai fi capabila sa investesti emotional in copilul unui potential, insa lucrurile ar fi diferite daca si tu ai avea un copil dintr-o relatie anterioara. Prezumand ca disponibilitatea/capacitatea ta emotionala ramane aceeasi, diferenta ar fi ca in cazul 2 ai accepta sa ai o relatie cu un tip care are si un copil, nu ca i-ai accepta si copilul. Corect?

Oricum, nu te obliga cineva pe tine personal sa te incurci cu unul care are copii dintr-o relatie anterioara ‚Äď asta am lamurit-o deja, si nici macar nu-mi dau seama cum a ajuns sa se dezbata subiectul asta, ca mi se pare un non-issue. :smiley:

Problema e ce ar trebui sa faca alte gagici fata de abordarea pe care o are tatal dezinteresat de copil.

Ok. Pensie alimentara, zicem noi, in baza unui document care sa fie titlu executoriu ‚Äď hotarare judecatoreasca, act notarial, whatever. Ca nu te poti baza pe cand si daca al unui om care iti dovedi deja ca nu merita sa fie creditat cu increderea ta. Si-i dreptul copilului, pe care tu ca mama trebuie sa-l aperi, si care-i mai important ca orgoliul tau si batutul cu pumnul in piept despre cum te poti tu descurca si fara nemernic. Si poate azi chiar te descurci, dar nu-ti garanteaza nimeni ca peste 3 ani o vei face cu acelasi succes.

Partea aia cu ‚Äúcresterea si educarea‚ÄĚ clar nu o poti impune. Si mentinerea relatiilor intre copil si tata e de dorit. Cu practica insa e mai greu. Stiu cateva cazuri in care tatal are un soi de relatii cu copilul, dar tot cand si daca are chef ‚Äď promis ca vine si nu vine, promis ca da si nu da, promis ca face si nu face. Si, atunci, ca mama esti in situatia ingrata de a sterge lacrimile si mucii plodului si a-i explica de ce lucrurile stau asa, fara sa-ti versi copilului toate frustrarile legate de nemernic si fara sa tai definitiv relatiile dintre ei, pentru ca ala micu‚Äô il iubeste pe nemernic si-i poate prea mic sa inteleaga de ce lucrurile stau asa.

E, la mine fix asta e partea pe care o admir la prietenele si amicele mele care sunt in stare sa gestioneze o astfel de situatie si-mi pun problema daca io as fi sau nu capabila sa… :slight_smile: )

1 Like

As mai adauga ca eu cred ca ar fi bine ca Lilith sa rezolve problema legala a paternitatii cat mai repede. Cu cat creste copilul, cu atat ar putea fi mai traumatizant pentru el, daca tatal face figuri.

Eu sincer mai degraba pe el l-as face poama…fiica-sa chiar mi se pare ca este doar un copil de 15 ani care a fost crescuta cu susul in jos si care acum cand este la varsta rebeliunii, brusc ta-su se gandeste sa o educe cu un sfant calcat in picioare.

O mare parte din adolescenti au reactii, iesiri si actiuni nu tocmai bune de pus in rama. Iar astea pot aparea indiferent de educatia si reperele primite acasa. Ca parinte daca ai fost aproape de el si i-au oferit niste valori puternice de viata, vei stii sa gestionezi si crizele varstei fara sa apelezi la circoteci si luat adolescentul la omor.

@Mother_Abigail nu mi se pare nimic de dat cu minus in ceea ce am spus. Este vorba pur si simplu de situatii diferite. In conditiile in care in prezent pe mine nu ma darama instinctele materne si nu tremur la gandul de a face cat mai repede un copil propriu si personal, e de inteles ca este extrem de putin probabil sa ma dea pe spate dragostea pt copilul altuia si da ‚Ķ egoismul ma cam impiedica sa accept vreo forma de implicare a lui in viata unui copil anterior unei relatii cu mine. Deci, la nivelul de acum, barbatii cu copil in ‚Äúdocomente‚ÄĚ nu doar ca nu reprezinta tagetul meu, dar sunt BIG NO. Faptul ca m-ar minti pana ma orbeste dragoste si ar ascunde plodul pana atunci, ar schimba fix nimic pt ca ar zbura la pachet cu minciuna si copilul din dotare.

In conditiile in care eu prestez un copil, cel mai probabil scara de valori s-ar schimba si as fi mai toleranta la ideea ca un barbat are un copil, chiar daca prezumam ca as avea aceeasi capacitate emotionala. Da, exista posibiliatea sa nu mor de dragul copilului lui, dar cu siguranta as vedea altfel ideea de a interveni el in viata copilului (evident, in anumite limite, ca daca vrea sa plece cu el si cu ma-sa in concediu …nu ar avea decat sa se spele pe cap cu amandoi).

Nu mi se pare ca am fost ipocrita cu ceea ce am spus mai devreme sau incoerenta ci pur si simplu este logic si normal ca daca eu as avea un copil caruia un tata ii plateste pensie alimentara si il mai duce si prin parc cand si cand sau il ia in concediu, sa inteleg si varianta in care barbatul cu care imi refac viata sa faca acelasi lucru pt un copil dintr-o relatie anterioara, respectand in acelasi timp relatia cu mine.

Nu vad unde e lipsa de logica…

Nu stiu daca pot face asta. Sa-l actionez in instanta, zic. Ar insemna sa incep un razboi intre mine si el, ceea ce nu cred ca sunt in stare sa duc pana la capat. Eu sunt aici, el la vreo 400 de km. De vazut, vede copilul doar pe facebook. Nu are un job legal, lucreaza ‚Äúla negru‚ÄĚ, pe baza de procente, la firma prietenului sau. Care firma, din cate am inteles, are lucrari destule, dar incasari zero. Mosul la care am stat (si la care distinsul sta in continuare) il intretine acum, ca nu are incasari. A strans banii pentru fiica lui din Germania, care l-a vizitat acum o luna si de atunci strange din buci si traieste de pe o zi pe alta. Iar eu, sa-l dau in judecata‚Ķsa-i iau ce? El vrea sa fie boem, sa cante‚Ķ e ca greierul din fabula. Fata mosului a venit din Italia si am vorbit cu ea pe mess, ii cauta scuze (ea si fostul sunt foarte buni prieteni de vreo 20 de ani), ca de aia nu a dat el niciun telefon, ca ii era rusine, jena, ca nu are bani. Ok, nu are bani (mereu trimitea, chiar si de doua ori pe luna, cand avea), pot intelege ca nu ii merg lucrarile si cantarile, dar macar un telefon sa se intereseze de copil, sa intrebe daca e sanatos, o data pe luna, zau ca nu ma mai necajeam atata. Nu glumesc cand zic ca piticul era sa dea coltul innecat cu mancare, numai dumnezeu stie prin ce am trecut si ce a fost insufletul nostru (eram eu cu mama acasa) si ce tare ne-am speriat. Doar norocul si instinctul meu l-a salvat. Si dobitocul pune capul pe perna linistit, ca ce nu stii, nu te afecteaza, nu? Nici macar buletin nu are, ca i-a expirat si nu poate merge in Germania sa si-l refaca. E extrem de delasator, boem, iresponsabil, iar sa il dau in judecata ar insemna sa ii declar razboi. Pe care l-as castiga, cu siguranta, dar tot la fel de sigur l-ar afecta si pe cel mic. Il mai las luna asta, in speranta ca-si mai revine financiar. Si in speranta ca macar un telefon sa dea sa intrebe de copil. Daca nu, primul pas e sa il blochez pe facebook, ca asa‚Ķparinti online am mai vazut, dar nu ne tine de foame, vorba aia‚Ķ

1 Like

el am zis deja ca este un golan. acum ce sa zic…ca nu e vina ei pt situatia in care au adus-o parintii e un aspect, dar fatuca acum chiar e o poama. m-am uitat si eu pe fb-ul ei cand a inceput sa se vehiculeze si la naiba…pare sa fi incercat tot ce se poate pana la 15 ani. mi-e cam greu sa o vad altfel decat ca pe o mica vampa. evident, nu cred ca merita rupta in bataie, cu atat mai mult cu cat vampa de acum e rodul parintilor pe care i-a avut.

@lilith, astea sunt doar scuze.de dragul tau si al copilului, chiar ar trebui sa mergi in instanta.

@Queen

Si sa ii iau…ce? praful de pe toba? Nu are un venit stabil, lucreaza la negru. Pensia alimentara e x procente din venit. El nu are niciunul! Deci, ce gastig?

eu cred ca nu strica sa aiba in acte si un tata copilul. asta in primul rand. s-ar putea ca pe viitor asta sa il ajute. ok, nu are bani acum…da ma gandesc ca pana face copilul 18 ani nu o sa stea sa greiereasca. sau da?

1 Like