Open - Andre Agassi

Pentru ca tot e Wimbledon-ul mi-am adus aminte ca am in raft cartea asta.
Cand m-am apucat de ea am crezut ca e o carte superficiala buna de umplut timpul si atat.
Am avut insa o surpriza: scris impecabil (cartea e scrisa cu ajutor profesionist) si niste lectii tare faine din viata si sport.

Mi-a placut ff mult recenzia Tomatei :slight_smile:

O sa o caut, neaparat vreau sa o citesc.

Da, si eu am citit c-ar fi excelenta.Daria,m-ai convins sa urgentez achizitia ei,eu fiind maaare, mare, amatoare de biografii.
Recent ā€œDilema vecheā€ a avut ca tema cititul (numarul de saptamana trecuta,daca nu ma insel,l-am luat in print ca mi-a sarit in ochi tema).
Si din seria ā€œVictoria Booksā€ de la "Publica ", pe langa Agassi mai erau elogiate biografiile lui Roger Feder si cea a lui Ronnie Oā€™Sullivan (aici problemele legate de labilitate si dependente se pare ca sunt extrem de interesante).
Alte mentiuni :
-ā€œVremuri second-handā€ a Svetlanei Aleksievici ( a citit cineva ā€œRazboiul nu are chip de femeieā€?) + ā€œUltimii martoriā€,amblele cica coplesitoare.
-Matei Calinescu - ā€œUn alt fel de jurnalā€
si de la Baroque Books &Arts ( iubesc editura asta) : ā€œCum sa imbatranimā€ ( ei, chiar ma intereseaza chestiunea :))) )

Ohh, nu stiam de biografiile astea doua, multumesc @Sigalia. Trebuie sa investighez mai in amanunt. Mi se pare ca genul asta de carti ofera un pic mai multa intelegere si empatie vis-a-vis de sport, perfomanta si oameni care par de multe ori din fier dar despre care habar nu avem cate sacrificii au la activ.

Nu am citit nimic de Svetlana Aleksievici. Am pus pe lista si scriitoarea asta. Daca nici rusii nu stiu sa scrie literatura coplesitoareā€¦ :heart_eyes:

Si eu citesc o biografie, insa a lui David Bowie :blush: , Strange Fascination.
Este foarte interesanta, merge greu ca sunt foarte multe detalii si are peste 700 de pagini. Am inteles ca ar fi cea mai buna biografie a lui.
In paralel sunt la a treia napoletana a Elenei Ferrante, Those Who Leave and Those Who Stay.

@Ziggy o sa atingi level expert in Bowie in ritmul asta ;))

• astept sa termini cu Ferrante sa imi zici cum te-a ravasit :smiley:

@Daria daaa, in caz ca imi scapase ceva :laughing:
Pe Elena Ferrante am pus-o pe hold cateva saptamani, mi-au ocupat mintea cateva treburi mai incurcate, iar asta e o carte pe care trebuie sa o citesti relaxata. Dar de azi si-a reintrat in drepturi. :smile:

dada :smiley: stai sa vezi ce relaxare la inima o sa iti dea ;))

dupa 2000 de ani- Sebastian si memoriile unui antisemit - Gregor von Rezzori. am cazut in caldarea cu evrei zilele astea :stuck_out_tongue:

Ohh, daaa, Mihail Sebastian e de baza :smiley: Jurnalul lui ar trebui bagat si in programa scolara din liceu dupa parerea mea. Sa mai bage oamenii la cap istorie, societateā€¦.si ideea ca ā€œnu tot ce zboara se manancaā€.

Multumesc de recomandarea cartii lui Gregorio von Rezzori. Spre rusinea mea nu auzisem de ea. Musai trebuie sa fac rost de ea sa imi bag nasul. Vad ca e si ff cunoscuta si apreciata.

Am cumparat cartea la plezneala :), depozitu de carte sa traiasca. Oricum, citisi jumate, scrie frumos, place.

Mama, mor de curiozitate sa dau si eu cu nasul o data si o data de minunatia aia de depozit de unde tot iti refaci tu stocurile ;))
Dar nu vin eu acasa, las sa vezi ce bat la cap, pana spui unde sa isi bage si maimuta nasul pe acolo :smiley:

strada Petru Rares, sa nu intrebi si numaru :)):)) statia de metrou ā€¦Basarab, e mai aproape de podu nou. ala: ā€œinceput de basescu si terminat de oprescuā€ =))=)) (Stand AgenÅ£ie Difuzare Carte Str. Petru Rareş nr. 15, sector 1, Bucureşti. Tel./Fax: 021-310.78.90 021-260.28.56 021-223.26.60) nu bag mana in foc pt ce am pus in paranteza, am plagiat de pe net. :stuck_out_tongue:

Hahahahaha =)) multumesc Trili :-*

Eu imi burdusesc acum cosul pe emag, reduceri f mari in special la cele vandute de Libris s.r.l, chiar si de 85%, plus ca tocmai am primit un voucher de 15%. Caut si recomandarile de aici.

85% suna intr un fel. ma duc sa studiez. :d

Vezi si direct la libris pe site, am primit azi mail si se lauda cu reduceri intre 65 si 95%.

Direct la libris mai primesti un 15% pt abonare la newsletter. Eu l-am folosit anul trecut.

Am dat peste recenzia la o biografie care pare interesanta. In special pt fanii muzicii clasice.

Am comandat 11 carti dar m-au sunat de la libris ca 6 nu mai sunt in stoc. Probabil s-au dat rapid la banii aia. Nu pot sa ii acuz, am facut comanda prin emag, care e market place. Probabil daca dadeam direct la ei, apareau ca nu mai sunt in stoc. Acum sunt foarte curioasa care au scapat :smile: