O cafea si-o narghilea :)

Cred totusi ca mai potrivit ar fi un semineu avand in vedere ca, cel putin la mine, a venit iarna de-a binelea :))))

Si, nu stiu cum se face, dar cum e usor imprevizibila vremea, cum se duce dracului transportul in comun. Sa ne fereasca sfantul sa vina vreo zapada serioasa ca muncim toti de acasa si mancam din rezerve :))))

Apropo: voi va carati in fiecare zi laptopul cu voi acasa si la serviciu? Eu nu. Asa spontan nu pot munci de acasa.

Poza topicului :grin:

4 Likes

Eu sunt singura de aici care isi lasa laptopul pe birou :smile: Pe de alta parte, toti folosesc mobilul si laptopul de la munca pentru chestiuni personale.
Mie combinatia asta nu imi place si nici ok nu mi se pare, asa ca tin lucrurile separate.

Cand lucrez de acasa, ma loghez pe toate cele de pe laptopul personal.

Apropo de laptopuri, ma duc azi in oras cu sefa sa imi schimb si janghina asta de mac pro veche de cativa ani. O sa iau un Mac air subtirel si cu asta basta.
Dar nu, nu il voi cara nici pe asta - serviciu - casa :smile:

Eu nu-mi car laptopul acasa, dar pot sa lucrez de oriunde cu VPN.
Si sa am instalate programele, of corz :wink:
Acasa am exact acelasi setup, ca la munci, trei monitoare, numai ca rasnita mea e o adevaraciune, gamer stuff, nu un figurant de laptop, care suan de zici ca decolam, cum bag ceva mai mult gaz in el!

Noi nu ne putem loga de pe aparatele personale la chestiile de serviciu. Outlook-ul de serviciu il am pe telefon, atat. Si nu are voie sa-l aiba toata lumea.
In rest, cu laptopul de la serviciu, de peste tot cu VPN.

Noi avem contracte, cu Google si Microsoft, cu clauza de neprelucrare si nestocare de date (folosim GAFE in scop pedagogic si Office in scop administrativ).
Pot lucra oricand de acasa, iar asta e pozitiv, dar si negativ.
E fain, cand nu am chef sa dau ochi cu lumea si stau acasa in haine desalate si cu parul incalcit. Nu e fain, ca nu ai niciodata scuza, ca n-ai putut lucra.

Si ca veni vorba de munci, din ianuarie o sa lucrez pe doua adrese, aici si undeva mai aproape de casa, unde (@Zambareata do you copy?) avem aL polivalenta, sala de fitness, padure si nisipuri de beach volley…iuhuuuuuu…

2 Likes

Nici eu nu car laptopul acasa. Nici nu am o functie care sa presupuna sa lucrez de acasa si daca am invatat ceva in 8 ani de muncit pe branci in Shipping, e ca nu-mi face nimeni statuie daca imi dau sufletul muncind.

Offtopic si nu prea - sunt mai jemanfish acum ca oricand. A nu se intelege ca nu-mi fac treaba, muncesc serios si-mi dau interesul, dar sufletul nu mi-l mai pun pe tava pentru nicio firma. Prea am facut-o si prea s-a profitat de asta.

3 Likes

Mie-mi trebuie SAP, un tool intern, acces la documente pe unul dintre driverele firmei si Outlookul. Nu ma dau deloc in vant sa le am instalate pe laptopul privat, nici daca s-ar putea. Dar pot oricand face home office (atata timp cat n-am sedinte importante in persona). trebuie numai sa-mi car laptopul cu mine.

Eu lucrez in învățământ, am două laptopuri și un desktop, car laptopurile acasă mai puțin când mi se strică mașina și trebuie să merg cu metroul și să las un laptop la școală. Și deja sunt cam capiata cu informatiile de pe cele trei, asa incat, de exemplu, pe laptopul nou, am un folder numit “cursuri laptop vechi”.

Acu’ cativa ani aveam un desktop si la școală, dar ăla numai teoretic era al meu, puteau intra pe el si alti profi si studenți când aveau nevoie.

Vine mama pe la noi in decembrie si ma gandesc sa mergem la o piata de Craciun.

Ce piete preferate aveti? Nu la mai mult de 3 ore de Gent. Cu masina. Sa nu ma trimiteti la Moscova :slight_smile:

1 Like

Strasbourg :slight_smile:
Sau Trier, Metz, Saarbrücken.
Toate sunt frumoase.

Laptopul firmei merita carat acasa numai in cazul in care vama nu lucreaza si am chef sa citesc corespondenta de serviciu in sosoni si pijama pana la 12 trecute fix.
Dupe care, jemanfis, asa cum bine spunea @Nancy

Mi-am facut o salata cu ton si ardei iute, rosu, lung si extrem de iute, la pranz.
Ma ustura nasul, o taietura proaspata la dejtu’ aratator si, mai nou, ochii. M-am frecat cu mana la ochi. Fir-ar, m-am spalat pe maini de cel putin 5 ori de cand am taiat ardeiul.

1 Like

Sa-ti fie de bine :slight_smile:

Si eu o mai comit asa :))))) Si da, poti sa te speli pana nu mai poti, tot ai parte de surprize.

1 Like

Buna dimineata. M-am trezit cu noaptea in cap si l-am ascultat pe Moise vorbind de experienta din spitalele romanesti. Se impinge ideea de privatizare a spitalelor?

Neata de pranz!
A venit seful din China, iar la pranz a facut cinste cu mancare, bautura, dulciuri, etc.
Amu sunt asa de plina si obosita, parca m-as si intinde un pic pe-o canapea, incat ceasul meu interior arata 1705, dar ce sa vezi, e de abia 1405.
Am intrebat colegii daca PC-ile lor arata tot 1405, poate o fi vreo greseala.
De unde, asta e ora.
Curata fatalitate! :joy:
Mai am inca 3.5 hrs.
Si lupta, si da-i!

Eu il astept pe musiu sa termine niste treaba ca sa ne vedem in oras sa dam cu votul si apoi sa bem o bere si sa halim ceva.
Am terminat treaba la birou si cand auzira sefii ca e de mers la vot ca sa n-avem proasta cu “chef” in loc de “chief” pe cartea de vizita, mi-au zis sa plec cand vreau :)))))

4 Likes

Treceti si pe la biserica din cartier si aprindeti o lumanare, dupa ce votati, sa iasa Iohannis :joy:
Sa fie treaba pecetluita, precum in cer, asa si pe pamant.

1 Like

hahahahaha…dam si acatiste, mergem si la vrajitoare sa faca niste farmece :))))))

Insa tot am un feeling ca luni de dimineata vom fi in doliu. Dar nah, macar imi fac datoria, macar sa nu fiu suparata si pe mine ca n-am incercat.

3 Likes

Nici macar sa n-o gandesti. Cer azil politic!!!
Mi se face rau numai cand o aud si incerc sa o ascult cat mai putin posibil.
Pur si simplu mi-e frica sa gandesc ca exista posibilitatea s-o vad in fruntea tarii timp de 5 ani.
Sotul meu se supara cand spun “cine o alege, sa moara cu ea de gat!”…socrela e consumatoare de Antena 3 si Romania TV.

Hai, mai bine sa ne gandim la adevaratul Black Friday.
Musette are reduceri azi, cine doreste, cine pofteste, cine mai are bani :slight_smile:

1 Like

Tu faci ca tata. A zis ca vine peste noi daca se trezeste cu asta presedinte.

Mai nu pot sa ma abtin sa n-o gandesc pt ca te uiti un picut in jur si faci un calcul simplist. Pune la socoteala amaratii cu tv-ul in ochi toata ziua, mai pune aparatul de partid care depinde de PSD - si astia-s multi cu spume - mai pune absentii si delasatorii, mai pune hotia si frauda…si iese de o sa ajungem de vorbim singuri pe strada.
Hai sa vedem! Cu speranta inainte!