Noile descoperiri

Un produs care de fapt nu ma intereseaza catusi de putin (nu-mi place tot ce intra la fructe de padure), dar de care oamenii din jurul meu sunt entuziasmati: chips de capsune fara vreun adaos de ceva. Se gasesc la dm, la raionul de alimente de bebelusi (deci ascunsi bine pentru cine nu are de cumparat de-acolo)

Cam scumpi, dar de fapt toate fructele uscate de calitate nu-s ieftine. Is crunchy bine si buni la gust. Ca la toti chipsii, trebuie terminata punga repede, altfel trag umezeala.

Super! Bine de știut. Chiar mă gândeam sa prepar o prăjitură cu crema de mascarpone și zmeura, si-ar fi mers ornata cu fulgi de ceva, dar de ce? Iaca și răspunsul. Numa’ sa găsesc la DM-ul de lângă casă.

Am luat două pachete. Sunt minuscule :smile:.
Urla curiozitatea-n mine sa desfac unul, dar mă abțin până sâmbăta viitoare când prestez prăjitura. De abia am găsit la DM-ul de pe Splai, la cel de lângă mine nu mai aveau.
Amu sunt în căutare de zmeură proaspătă.

Noua pasiune la capitolul snacks:

M-am amuzat de una singura :wink: desi pe langa amuzament e si un mare semn de intrebare: wtf?!?

Ma uitam ca o curca chioara la raftul de paine. Eu naiva, cautam o paine normala, alba.
Se pare insa ca vorba aia cu “muieti-s posmagii” atinge noi orizonturi. Azi avem in meniu paine fara coaja :smiley:

Pai la sandwichuri se taie coaja toastului si nah, acum ti-o da gata taiata :relaxed:

Da, asa este. Inteleg logica din spatele produsului. In fond daca sunt oameni dispusi sa plateasca in plus ca sa le taie altcineva coaja de la paine, de ce nu?
Dar ma amuz pentru ca in acelasi timp e plin BBC-ul de emisiuni in care incearca sa ii educe pe astia pe teme de buget, economie, gatit in casa.
Observa vreo cateva zile obiceiurile de cumparat si mancat dintr-o familie si apoi incearca sa le taie bugetul. Toti sunt efectiv socati cand li se spune “dati 300 de lire pe saptamana pe mancare desi sunteti 3 persoane”.
Pai daca voi si ceapa v-o cumparati gata tocata, usturoiul gata pisat :joy: cum te mai sochezi tu ca dai puhoiul de bani, de fapt pe mai nimic?! :joy:

Luna aromelor indiene în Titan!:smile:

Am o noua pasiune la micul dejun:

http://lovegrown.com/about/our-foods/granola/
nu stiu cum nu i-am descoperit pana acum , dar sunt exce ca raman crocanti

Eu am descoperit nenorocirile astea de saratele la Tesco si cand cumpar cate o cutiuta se rad cu viteza luminii.
Sunt fix ca saratelele facute in casa pe la neamurile mele. Numai ca in plus au aruncat niste seminte de dovleac si alte nebunii. Mananci efectiv in prostie. Noroc ca sunt cutii mici.

http://www.tesco.com/groceries/product/details/?id=267461616

Revelatiile saptamanii:

Deocamdata am atacat “zmeurica”.

Daaa, sunt de vis produsele astora :heart_eyes:

Sa le bei fericita :smiley: :smiley: :smiley:

Mayan heirloom squash, sunt niste dragalasenii de baby squash cu gust intre zuchini si dovleac cumva. super bune si se fac extrem de rapid.

Chiar suna interesant. Cum ti le-ai facut?

taiat capetii, apoi taiate in doua in tava , stropite cu ulei avocado si sare si piper si in cuptor cu ele

Ia sa casc si eu ochii dupa asa ceva, pe aici.
Cat le-ai lasat la cuptor? Dupa ochi asa pana s-au inmuiat un pic?

Ce misto! Pe-aici n-am vazut asa ceva, numai dovlecei de-aia mici si rotunzi (si asta foarte rar si numai pe la magazine speciale).

Depinde de cuptor. io am un cuptor mic cu convection unde totul se face extrem de rapid…
cu tot cu coaja le-am halit :slight_smile:

Am mai vrut sa va zic de o lectura f educativa si faina: Eating Culture: An Anthropological Guide to Food

pt o idee:
https://books.google.ca/books?id=yQsNAQAAQBAJ&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

F misto arata! :heart_eyes: vreau si eu! Legumele sunt preferatele mele si la astea.am balit instantaneu! nu cred ca gasesc la noi.

http://www.oliveoilmarket.eu/item/bastian-jordan/
Nu-i foarte noua descoperirea, dar de cand am descoperit uleiul asta, nu mai folosesc altul pentru salate, il pot bea si asa, fara nimic pe langa :smile: . Sau inmoi paine buna alba in el, o rosie buna cu sare langa, nu-mi mai trebuie altceva. Sau turnat peste feta etc.
Noi il luam in varianta bio, e si mai aromat.