Loc pentru taifas

Despre ce vb mah voi aici? Anglia nu sta fix in apartenenta la UE si nu o sa ajunga ca in Romania comunista, odata iesita din UE…

Nu vorbesc despre comunism. Exista probleme si de alta natura nu doar comunismul.

Personal ma indoiesc ca este vreo problema care poate aduce UK in situatia de rafturi goale si lume la cozi.

Ahh, foarte bine ca mi-ai spus ca UK-ul nu se va lovi de nici o criza. Daca tu personal te indoiesti ca vor fi probleme (sa ii anunte naibii cineva si pe astia de la Banca Angliei, NHS etc ca se agita cu raportari paranoice degeaba) inseamna ca restul oamenilor usor panicati de pe insula sunt pur si simplu prosti.

Apropos, am citit asta si apoi comentariile: Macron e de vina! :joy:

Iti spun este de noaptea mintii. Pur si simplu oamenii latra unii la altii si nimic altceva nu fac concret!

Si da, lasand orice gluma la o parte, urmeaza niste vremuri tulburi daca se lasa cu No-deal. Irlandezii deja dau semne de liniste: sapt trecut 3 pachete caddouuuu cu timbre de Dublin s-au primit in Londra. Au fumegat nitel, nimic periculos, doar asa de avertisment, cat sa nu uite englezoii de istoria care se intoarce cu viteza luminii :wink:
NHS-ul tipa de ceva vreme pe tema stocurilor de medicamente, Banca Angliei anunta printre dinti o mica criza…dar mai cu scarba asa si mai cu cifrele optimist puse pe hartie, retailul e la pamant oricum de mult, industria auto la pamant si aia, da…mai raman serviciile. Baza aia serioasa a economiei. Care servicii cand tu nu ai nici un trade deal serios facut…chestiune de timp pana incepe bulgarele de zapada.
Cel mai probabil ca nu vor ajunge astia ca Romania in anii 80, insa prea roz si prea bine nu va fi o buna perioada.

Avand in vedere votul pt brexit si explicatiile de dupa, as zice ca nu este departe de adevar :roll_eyes:

Iaca, sofiotii iau foarte in serios martisorul

3 Likes

Am de ceva vreme in plan sa renovez bucataria. Asta de acum e facuta la comanda, eu avand niste grinzi, niste chestii care nu se potrivesc la fix cu standardele din magazine. Acum faza e ca despre niciun producator de mobila la comanda, mai mult sau mai putin cunoscut, nu am auzit sa fie 100% serios. De asta ma gandisem la varianta struto-camila, adica sa iau de la Ikea partea standard, ca am vazut la niste preturi destul de piperate ce e drept pt notiunea de Ikea si niste produse de calitate sau in orice caz de aceeasi calitate pe care ti-o ofera si un producator. La varianta standard sa adaug pe comanda partile care se cer customizate. Nu imi fac griji ca sigur se poate produce in aceeasi culoare si cu acelasi aspect.

Acum, cu ikea eu am totusi niste retineri. Nu stiu de ce. Dar in fine, are cineva mobila de bucatarie de la ikea? :roll_eyes:

@Samoa, sa ma astept ca si astia, ca orice comerciant care se “respecta”, vinde in romania la calitate sub standardul lor si asa unul fara mari pretentii?

Sa ne intelegem, mai am chestii de la ei, ca tot omul, dar nu suficient cat a-mi face o parere. Inainte de a da vreo 7000 de lei pe o bucatarie as vrea sa stiu totusi la ce ma bag. Ca nu e ca atunci cand am decis ca nu mai mananc scarboseniile din restaurantul lor nici platita. Nah, treaba asta este ceva mai scumpa decat saraciile alea de chiftelute absolut oribile si hot dogii aia sinistri la 1 leu bucata :joy:

Ce m-a atras e faptul ca cica ofera garantie de 25 de ani. Acum nu ca as tine mobila 25 de ani, dar nah…ma gandesc ca e ca si cum isi asuma ca pot sa le-o pun in brate pe toata dupa 1-2 ani facuta harcea-parcea. Desi nici asta nu e o chestie care sa ma coafeze in mod deosebit, ca nu ard de nerabdare sa fac si sa desfac bucatarii o data pe an.

Eu am bucatarie de la Ikea. Si am vrut sa mai fac niste corpuri in bucatarie care, din cauza masurilor, doar la comanda se pot face. Fix culoarea de la Ikea nu am gasit-o nicaieri,pe nici un paletar, am inteles ca are Ikea patent pe ea. Am ales o culoare asemanatoare. Eu mi-am imbracat centrala care e in bucatarie, plus inca doua corpuri.Nu ma deranjeaza diferenta. Daca vrei, iti fac niste poze.

Happy St Patrick’s Day!
De o saptamana avem vreme tipic irlandeza: 15 minute ploaie cu vant, 15 minute soare. Azi sper sa ne crute ploaia ca sa putem vedea parada de Sf. Patrick. E cam frig si bate un vant de te ia oe sus.

Cateva poze din plimbarile noastre din ultimele zile:

9 Likes

Nu știu ce fel de așteptări ai tu, de la mobilier. Eu nu prea am, sunt de părere că mobila nu trebuie să țină mai mult de 10 ani. Asta în condițiile în care nu trântesc ușile dulapurilor când am spume și nici copii să se dea huța pe ele, nu am.
Stau în Suedia de 8 ani și numai Ikea am avut. E ok, e funcțională, nu-ți ia ochii și nu povestește musafirilor despre succesul tău în viață.
Nu știu cum sunt produsele care se vând pe piața estică, am cumpărat însă mobilă de la ei, în Belgia și în Spania. N-am avut probleme, niciodată.

1 Like

Nu stau in vreun palat. De la mobila am asteptari minime, gen sa nu inceapa sa scartaie si sa se decojeasca pe pa colturi in cateva luni.

De la ikea am cateva chestii. Au fost in mare ok. Dar tot de la ei am avut si un scaun de birou, din cel care se roteste. Nu aveam nevoie de vreo fandoseala de scaun ca utilizarea era minima, nu urma sa stea pe el cateva ore pe zi cineva. Dupa doua luni scartaia de te lua capul. L-am facut pachest si l-am pus in bratele lor. Intr-adevar nu au comentat.

La faze de genul asta ma refer. Daca incep usile sa faca ca toate visele sau sa se lase dupa cateva luni sau chiar dupa 1-2 ani, nah…dupa standardele mele e cam problema.

N-am avut probleme. Cum ziceam, sunt destul de atenta cu lucrurile. Scaunele de birou, insa, sunt 0. De la Ikea sau aiurea, ori bagi bani seriosi, in ceva de calitate, ori te astepti la scartaieli, in ce mai bun caz. De obicei, se lasa cu dureri de sale.
Nu recomand de la IKea, scaune de birou, tigai (se fac urate pe kur si parca nici teflonul nu prea vrea sa stea), pahare de vin (sunt subtiri si sparg repede), tacamuri (usoare si n-au echilibru misto, cand le tii in mana), canapele (se adancesc pernele si arata, zici ca-s de-acum 200 de ani, electrocasnice.
Recomand, sifoniere, birouri, mobila de bucatarie, corpuri de iluminat,

1 Like

Da, da si asta am vazut la cineva. Pe mine nu m-au convins cand am luat canapea si apoi am vazut la cineva una fix cum zici si o avea doar de vreo 2-3 ani. A mea e de vreo 8-9 ani si e impecabila. Si nici nu a costat vreo avere

Eu toată mobila, exceptând canapea, scaune de birou o am de la IKEA.
Aia de bucătărie, e simplă, simplă simplă de tot. Albă. Nu mor de dragul ei, dar nici n-aș schimba-o! Am colege, care au băgat câte 50.000 de euro, în renovarea bucătăriei, cu mobilă Marbodal (habar n-aveam ce e aia, până nu mi-au explicat). Și apoi, mănâncă take away, de 4 ori pe săptămână, dar bucătăria arată mișto :grin:
No, treaba lor, poa să bage banii ăia, ca să spargă semințe, pe blatul de granit! Personal, n-aș face investiții majore, într-un spațiu, care nu e esențial, în viața mea.

Nu vreau soro vreo fandoseala. In genul asta vreau, doar ca pe marimea de care am eu nevoi costa ceva mai mult. Si daca adaug si o chiuveta, o baterie, alea-alea…o sa ma duca la vreo 7000 de lei, adica undeva in jur de 1500-1600 euro. Acuma nah, eu nu sunt pe principiul “putin dai, putin face”. Nu vreau sa faca nimic deosebit. Vreau doar sa nu se paradeasca inainte sa ma plictisesc eu de ea. Evident, 50.000 de euro pe o bucatarie…pana mea, poate daca stai in viloi de 5-10 milioane de euro, altfel pt apartament, daca dai atat esti complet nebuna.

O sa ma duc sa o studiez mai de aproape.

E faină și nu cred că o să fie probleme. Te sfătuiesc, totuși, să te duci să vorbești cu ei, despre garanție, ce acoperă, etc etc. Și menționează și scaunul cu bucluc. Explică totuși, că deși e ceva mai ieftină, mobila lor, asta nu le dă dreptul să-ți dea lucru de kkt, ca să ai ce foote bani și vreme, pe reclamații, retururi and shit! Dacă gândesc chinezește “cumperi ieftin, arunci repede”,măcar să știi de la bun început și te duci în altă parte.

50.000 în apartament. Viloaiele nu-s bine văzute, aici. Suedezii, sunt în majoritate covârșitoare, socialiști!

1 Like

Nu se vede foarte clar, dar sper că înțelegi

1 Like