Literatura romana

Ce merita citit si pus in raft din literatura romaneasca contemporana?
Vreau sa imi fac o lista sa imi cumpar mai multe carti asa ca mi-am propus sa ma pun pe investigat mai serios.
Nu, cu parere de rau, Solenoidul nu va fi pe lista…nu de la alta, dar la atata timp de la lansare eu tot nu stiu “despre ce este vorba in carte?” si nu am reusit sa gasesc vreo recenzie decenta care sa nu necesite folosirea dictionarului de neologisme. :joy:

Ce am citit si mi-a placut a fost Alina Nedelea - Şoseaua Căţelu 42, Filip Florian, Matei Florian Băiuțeii, Sînt o babă comunistă! Dan Lungu, cartile Ioanei Pârvulescu, Gabriela Adameșteanu.
Cam atat imi vine in cap pentru momente. Am mai rasfoit un Telespan si altii…dar nu prea m-a prins stilul. Nu sunt puritana chiar deloc dar cand procentul de injuraturi si vulgaritati depaseste procentul de scriitura misto eu zic “piua” si caut altceva.

Pentru moment mi-au atras atentia:
Zaira de Cătălin Dorian Florescu, Libertate de Bogdan Teodorescu si O dimineață la vânătoare - Ligia Ruscu - o recenzie f faina a cartii http://lecturile-emei.blogspot.co.uk/2016/08/o-dimineata-la-vanatoare-ligia-ruscu.html

Ar mai fi o carte a unui tanar facebookist pe care as fi curioasa sa o rasfoiesc si sa citesc mai multe despre ea dar momentan nu sunt prea multe chestii scrise pentru ca abia e lansata cu o audienta restransa. Alex Andronic Confuz

Mai investigam, asa ca daca aveti recomandari de literatura romaneasca contemporana aruncati cu ele :slight_smile:

Spuneai că-ți place cu crime și mistere. Păi colecția Rodica Ojog-Brașoveanu scrie pe tine, în cazul ăsta :slight_smile:

1 Like

@Nancy Daaa, am citit Rodica Ojog Brasoveanu :slight_smile: stii ca imi place :wink:

Dar voiam ceva fictiune contemporana romaneasca. Au tot aparut scriitori noi si carti noi.
Nu pu, nu se pune :smiley: e in lucru un roman, apropo. Am citit fragmentul dar parca nu are zvac-ul ;)))) scriiturii de pe blog.

Da, Rodica Ojog Brasoveanu are ceva special. Uitasem de ea, desi m-a fascinat personajul Melania cu inocenta ei aparenta si mintea brici. Intamplarea face ca in concediul asta sa fi citit o carte de-a ei: “Grasa si proasta” ii zice. Am primit-o imprumut de la o colega, ca multumire pentru o carte pe care i-am imprumutat-o la randul meu. Am citit-o serile la culcare, dupa cate o zi plina de preumblari. Se citeste usor, am terminat-o in patru sau cinci ore puse cap la cap. Nu e nimic complicat, nimic politist, doar viata insasi uneori cu intrebari fara raspuns, cu trecerea ei nestavilita, cum zice autoarea in una din povestiri: “Pe urma, nici nu stia cum se rostogolise vremea, dupa treizeci de ani zilele aluneca, parca le da branci cineva din varf de deal, nici nu stii cand te-ai sucit si, dintr-odata, maine s-a facut alaltaieri.”

2 Likes

Am aproape toate cartile ei :slight_smile: de la ea mi-a ramas de-acu muuulti ani expresia aproximativa" stateau pe balcon si crosetau barfa subtire" :slight_smile:
Din cartile ei de dupa revolutie este una cu lumea interlopa a Bucurestiului, cu niste expresii care toate le-am citit in subsol la stelute ca erau noutati majore :)) Cred ca ii spune Poveste imorala. M-a distrat imens…

Mi-a parut foarte rau cand s-a stins din viata…

Dupa ce ignoram pe Badea, ne bucuram de ea:

3 Likes

Faina si inteligenta femeie. Ar mai fi avut multe de spus in scris. Si le-a dat astora doi niste replici pe masura. “Oreste: Stiti cum se sinucid fetele din generatia pro? R.O.Brasoveanu: Urmarindu-va pe voi!” :joy: Multam pentru interviu.

2 Likes

clar de tot, si aia in care Badea zice ca nu se pricepe la femei si la care ea: se vede :))

2 Likes

Dar daca tot discutam despre subiectul asta, Haralamb Zinca va aduceti aminte? Pe el l-am citit inaintea Rodicai.

Si eu l-am citit. Imi amintesc si acum de Moartea vine pe banda de magnetofon.

1 Like

Fain interviu!

Am citit si eu ceva de Haralamb Zinca dar zau daca imi mai aduc aminte ce sau despre ce era vorba…

Apropo de Rodica Ojog, mă obsedează cartea ”Povestiri de noapte bună”. Nu a văzut-o nimeni, niciodată, tot ce se știe e că a fost scrisă, atât. Anticarii au auzit și ei de ea, dar nu au văzut-o în viața lor. Uneori mă gândesc că asta a fost ultima poantă a ei… cel din urmă mister :smiley: :slight_smile: Ce poate fi mai intrigant decât o carte de care toți fanii ei au auzit, dar pe care nimeni n-a pus niciodată mâna - asta deși opera scriitoarei a fost reeditată la Nemira?

I-am dat o cautare pe elefant si pe google si intr-adevar nu e de gasit, desi figureaza pe wikipedia ca fiind scrisa de ea, dar nu se stie anul si nici nu e vreun citat pe undeva. :confused: Foarte curios si atat de specific autoarei. :sweat_smile: Poate manuscrisul e incredintat unei edituri sub juramantul ca o va edita in anul 2222. :sunglasses:

1 Like

Ce tare! Chiar ca misterul continua :slight_smile:

Proaspat achizitionata. As fi luat eu mai multe (chiar sper sa nu ma intorc acasa doar cu una bucata cartulie romaneasca) insa mi s-a parut tare dezordonat si prost aprovizionat raftul de fictiune romaneasca de la Carturesti.

@Daria, E o colecție buna și la prețuri de bun simț.
Daca nu mă înșel, am primit azi (sau ieri?) Codul CARTI45 de la elefant.ro pt discount 45% valabil doar în ziua în curs. Încearcă sa vezi ce au tentant și profită.
Cărțile le poți ridica de la metrou, transport gratuit.

Multumesc mult @ChickyG
O sa mai fac plimbari si prin librarii :slight_smile: am chef de praduit asa la fata locului ;))))
Poate dau o tura zilele astea pe la humanitas langa cismigiu.

1 Like

Eu îți propun sa ieși așa, la un window shopping de cărți :smile:, faci frumușel o wish list și dacă o fi sa primesc iar de la elefant.ro un cod de reducere pana când pleci, te anunț în secunda doi.
Spor la vânătoarea de cărți!

Dragul meu Sherlock Holmes, de Haralamb Zinca, primul meu roman politist (militist, ca era in comunism).
Aveam 9 ani si imi aduc aminte ca dupa ce-am citit cartea, m-am dus la cinema cu fra’, la filmul Afacerea Pigot (Pour la peau d’un flic) cu Alain Delon si abia atunci am inteles, de ce Zinca mentioneaza ca femeile erau lesinate dupa Delon. M-am indragostit de el, pe loc! :heart_eyes:

1 Like

Nu m-aș fi gândit ever că ai fost amorezată de Delon :)) Adică el e așa, genul păpușel, un Harvey Specter al anilor '60, ceea ce nu credeam să fie pe gustul tău. Sigur nu(-mi) faci concurență la Harvey? :smirk:

Vai, pe Delon inca il iubesc, chiar si asa cum e acum, cu ochii darâmati si cu linii curbe, ample :grimacing:
Nu, nu, Harvey e asa, ca scos din cutie, Delon era genul papusel-bad boy, se arunca in tzarâna, i se ravasea freza, i se rupeau hainele. Harvey nu permite niciunei scame microscopice sa i se aseze pe costumul impecabil, perfectiunea aia ma intimdeaza! :blush:

2 Likes