La o vorbă şi-o cafea

Am facut un frig astazi de m-a luat dracu. Daca nici de data asta nu racesc cred ca am un sistem imunitar de invidiat.
Dupa ce ca unii destepti au inchis caldura peste weekend (sper ca am fost indeajuns de clara si de convingatoare astfel incat sa nu mai am astfel de surprize), colac peste pupaza in toata cladirea au fost probleme astazi cu centrala.
Asa ca mi-am petrecut mirifica zi de luni in 18 grade! Nu visez decat la o baie fierbinte cand ajung acasa.

Bună seara!

Gagicu e ok acum, se vindecă fain, nu infecție, îl doare când se încalță, merge cam șchiop, dar e mult mai bine. În week-end am stat în casă, am renunțat și eu la sală, ca să nu se simtă exclus :smile:

Ah, @unamica și tu?? :joy::joy::joy:
Îmi pare rău pentru seara ta, eșuată, dar recunosc că mă simt mai ok, văzând că nu doar eu comit pocite, de-astea!

@Nancy, niște nisip aruncat peste “cadou” ar fi ușurat corvoada. Prea târziu! Îi doresc individului, o constipație crâncenă, de sărbători. Să facă kk, când i-oi face eu ceai de crușin! :angry:

Sunt mucificată total, nimic nu merge, toți vor ceva și eu nu pot să livrez tuturor, după așteptări. În concluzie, îmi bag piciorul, mâine muncesc de-acasă! Încep la 6, să termin dracului!
Să aveți o seară faină, în căsuțele frumos decorate (@ChickyG) și fără să trebuiască să munciți extra.
Eu o să mănânc niște somon afumat, cu ceapă verde, smântână și un buchet de mărar. Pe pâine prăjită. După aia o să zac!

2 Likes

2 posts were merged into an existing topic: Sistemul de sanatate din Romania

Neata!
Si eu sunt experta in comis “ameteli”. Acum cativa ani m-am dus mai devreme cu o saptamana la un concert al lui Leonard Cohen. Si tot eu eram nervoasa pe cehi ca nu intelegeam de ce este pustie arena :joy:
Ca sa ma uit intr-un final pe bilet si sa vad ca abia peste o saptamana ma pot bucura de spectacol. ppfff

2 Likes

Buna dimineata!

Mi-e foame. Mi-e foame intr-una :frowning:
Am mancat un bol de muesli, cu chia, banana si afine, plus iaurt si miere.
Acum am manct o para uriasa. Tot mi-e foame. Si mi-e si somn. Cred ca trag nitel pe dreapta :smile:

Nu cred ca m-am trezit vreodata dimineata cu foame. Sa nu vad mancare in fata ochilor la prima ora.
In schimb vad ca de ceva vreme doar in weekend bag cafea…in rest m-am obisnuit cu ceaiurile :smile:

Hello!!

Nu e misto deloc sa ai buba in talpa! Cred ca daca as pati io asa ceva, l-as arunca pe geam pe partener. Nu s-a suparat deloc ca aveai acul de la curea in sus? :))
Noi am avut party-ul de la firma vineri. Dezmat total. Nu vreti sa stiti :))
Pe la 4 am ajuns acasa. Bine de tot :smiley:

Si mie mi-e foame intr-una! Da’ ma abtin ca mi se pare ca creste curu…
M-am gandit la un globulet mic de birou pentru sefu. Sau o clepsidra…Merge?

Nu, că doar n-o făcusem intenționat. Dar știți ce ordonată am devenit?
Zici că am copii mici, nimic din ce-ar putea constitui factor de risc, nu se mai lasă la voia întâmplării.
Mă doare capul! Și mi-e foame de tortellini cu sos de ciuperci.

Îmi place mai mult ideea cu clepsidra, decât un glob.

@unamica si @Samoa, count me in!

Meeting cu un potential client, la el la sediu… Cand am stabilit intalnirea, i-am dat mai multe variante de data/ore. Omul mi-a confirmat pentru marti, 14 decembrie. Asa ca mi-am trecut intalnirea in agenda pentru marti si la ora stabilita m-am prezentat la locul faptei. Bineinteles ca el isi notase ca avem intalnire pe 14, si azi avea o alta intaknire la ora respectiva. Asa ca ne-am cerut reciproc scuze si… see ya tomorrow, same time, same place! :smiley:

1 Like

Ok, suntem 4 and still counting :smile:

Sunt convinsa ca e sfarsitul de an, eu una sunt sleita, nu stiu cum e la voi, dar eu mi-as da demisia de 5 ori pe zi. Si o data noaptea!
Imi place presiunea, dar asta e stres in toata regula si mie nu-mi place stresul.

Abia astept Craciunul, cu liniste, cu filme si jocuri, mancare buna si lenevit, stat la taifas cu Gagicu, la un pahar de Mistela si portocale cu scortisoara.
Cred ca numai cand eram copil, am mai asteptat Craciunul cu atata nerabdare.Si mi-e foarte mila de mine, cand va spun lucrurile astea! :laughing:

Ploua maruntel. Gingle bell! :smile:

1 Like

Sam, mai pune una pe lista
am ratat o piesa de teatru cu tot familionul
ne-am dus duminica in loc de sambata
nu spun cat timp au ras de mine din cauza asta

numar zilele pana la vacanta, joia asta e ultima la servici pe anul asta, mintea mi-e in vacanta de mult :)))))
ma asteapta carti, filme, si multa multa liniste
nu participam la nici o intrunire “sarbatoreasca” iar asta ma bucura nespus

si se pare ca in sfarsit o sa avem un craciun alb :smiley:

1 Like

@Queen ia uite peste ce am dat azi :smile:

2 Likes

Haide buna dimineata!!

M-am trezit aiurea…usor depresiva…nu stiu de ce…
Nu mai am rabdare pana la concediu. Vreau sa ma odihnesc intens. Probabil ca nu o sa fac asta. Si mai nasol este ca nu o sa simt cine stie ce sarbatorile astea…
Dar hey! Macar e concediu!

Voi?

Sunt obosita fleasca. Numai la 5.30 ma trezesc dimineata…am draci pe mine. Si da, astept sarbatorile numai pentru odihna si zacut cu cracii in sus.
Cred ca iar o sa fentez gatitul traditional pentru ca numai de smotru prin bucatarie nu am chef.

@albinuza cred ca de oboseala te simti usor depresiva. Dar lasa ca vine el concediul :wink:

Sunt muci!
Visez să am timp să fac o ciorbă. Și chef. Să fac sarmale, să fac ceva de mâncare, care necesită ore de migăleală și stat pe lângă oale, în miros de mâncare bună, cu creierul aerisit.
Sufletul! Alerg căpiată, am reușit performanța de-a mă programa la trei ședințe. Azi, la ora 14, trebuia să fiu în două sedii diferite și la mine în birou. În același timp!
Sunt atât de obosită, că încep să invidiez femeile care și-au ales cariera de neveste!Și mai am mai bine de un deceniu, până la pensie! FML

1 Like

Și nici nu mai știu câți ani am. DOUĂ, DOUĂ decenii și un pic, până la pensie :sob::sob::sob:
Cina din seara asta, un ou fiert, rămas de azi dimineață, tăiat în două și mânjit cu icre și două banane. Înțelegeți acum, cât de obosită sunt? Nici mâncare nu-mi trebuie, după o oră de intervale, la sală!

1 Like

Neata!!

E uite de asta ma domolesc io in momentele in care imi trece prin cap sa fac cursuri de PM ca sa ma fac si io mare. Imi dau seama ca o sa fie atata responsabilitate si atata munca, incat o sa fiu capiata. Si ma gandesc la varianta asta cand o sa mai am un deceniu pana la pensie. Deocamdata vreau sa fiu relaxata.
In weekend planuiesc si eu sa fac niste mancare mai multa. Ca m-am saturat de improvizat in fiecare seara.
De azi intr-o saptamana CONCEDIUUUUUU!!! Numa’ la asta ma gandesc practic…

Voi ci faceti?

Frig frate, frig! Si ninge, nu se incurca. Eu imi doresc sa fim sanatosi sa putem profita de zilele de vacanta, pana atunci insa, ne-am apucat de niste renovari. Eh, o sa arate fain la final, asa ca nu ma stresez. Bradul nu e pus inca, astept sa se termine cu prafuiala.
Cu gatitul de Craciun cred ca stam OK, nu vreau sa fac multe, pentru acasa o sa cumpar cateva aperitive, in cuptor arunc un curcan aranjat la mare arta, iar pentru o petrecere o sa fac ceva simplu, rulada din muschi cu legume. Anul asta am reusit sa nu avem multe intalniri, ii asteptam pe partie la o ciocolata calda pe toti cei care vor sa ne vada.
Apropo de incurcaturi, la serbarea de Mos Craciun de la servici am ajuns doar la a doua parte, desi aveam trecut in calendar ora si data, dimineata, chioara de somn am vazut cu totul altceva. Eh, asta e! Macar la concertul copilului de la scoala englezeasca am fost pe faza. Mai avem inca doua concerte, unul la scoala romaneasca si unul la biserica. Fii-miu vrea sa mearga la biserica, nu stiu daca v-am zis ca mereu ma intreaba care e biserica noastra si de ce nu mergem. Asa ca, acum avem ocazia sa mearga sa cante in corul bisericii, una cam departe de noi, dar preotul ne este recomandat de un tatic de la scoala, cica e un om cu bun simt si cu drag de copii. Ok, mergem sa vedem daca asa e.

Inca una si ma duc. Ieri, la concertul de la scoala englezeasca, toti copiii pe scena au fost in pijamale si in brate cu animalutele lor de plus. Si da. Soc! Cativa parinti erau si ei in pijamale, noi nu. Toti am stat in sala de sport, pe paturi, la picnic. Cica dupa noile fire regulations, nu aveau voie sa puna scaune in sala de sport pentru atatia parinti si de asta ne-au asezat pe jos. :dark_sunglasses:

Neata de la pranz. Da, eu sunt abia la cafea. Si asta pentru ca am avut aseara parte de un film de actiune pe pielea mea de nu am putut sa inchid un ochi toata noaptea. Abia la 6 dimineata dupa ce am dat niste mailuri am reusit sa adorm.

Plec ca fata spre casa, urc in metrou happy si planuindu-mi seara. Numai ce plecase metroul din statie de vreun minut si auzim “ne pare rau dar cand o sa ajungem in statie nu vom deschide usile pentru ca avem niste probleme tehnice”.
Ohh fuck!! da-i cu toate injuraturile stiute si nestiute. Full de lume in metrou, e cald ca la balamuc, vagoanele mici, pic de aer nu e…numai o placere nu este sa stai blocat in asemenea conditii pe perioada nedeterminata. Dar zic, hai ca nu e bai, citesc mai mult :smiley:
Ajungem in statie, din nou suntem anuntati sa stam calm pentru ca nu stiu cand vor reusi sa ne dea drumul din cusca.
Pe platforma full de oameni pana la refuz. Ok, deci lucrurile sunt ca de obicei. Fi-r-ar al dracu’ de tren care s-a stricat.
Mai trece un minut si brusc auzim niste urlete de razboi “move, move, fast, fast” si ca din pamant puzderie de politisti cu arme cat casa in mana.
A fost momentul in care efectiv in vagon s-a facut o liniste de puteai sa auzi cum pica un ac pe jos. Am simtit ca mi se taie picioarele cand i-am vazut pe aia pentru ca era clar ca nu e nici o defectiune la metroul nostru.
Nu stiu cum dracu au reusit dar in doua minute nu mai era picior de om pe platforma. Doar full de politie armata si noi inchisi in metrou.
Ok, numara pana la 5 si respira adanc, calmmmm. Eu lucram cu mine, o englezoaica care era langa mine si cu care schimbam priviri, se prinde de bratul meu “now I’m scared”. Ohhh fuck!!! muiere panicata langa mine in lipsea. Da-i femeii niste apa, fa niste glume, incearca sa iti controlezi mainile care tremurau precum piftia de revelion. In cap aveam totusi ganduri optimiste: da-i dracu ca astia sunt fixisti, nu e mare lucru.
Si numai ce ii vedem pe aia ca se apuca sa ia pe rand cate un vagon la stormuit si armele indreptate spre metrou. Cum mai e cu optimismul??
Futu-ti pastele ma-tii de oras ca nici semnal la metrou nu este, sa fi putut sa ma conversez un pic cu barbatul.

Anyway, din fericire au reusit sa prinda ce aveau de prins in primele doua vagoane si nu am avut parte si de intins pe jos. Inainte sa ne dea drumul afara a vb un politist la difuzor ca isi cer scuze, ca au avut o situatie mai grava pe care au reusit sa o opreasca si dc cumva noi cei din metrou am sesizat si vazut ceva de cand ne-am urcat in metrou sa ne ducem sa dam declaratii.

Prin ziare au spus ca a fost unul cu cutit pe platforma. Eu cred insa ca a fost ceva actiune planificata si mers la sigur sa prinda niste nemernici. Pentru ca prea au fost multi si pentru ca au cautat in metroul nostru. Iar din ce spusesera englezii care apucasera sa vada mai bine in vagonul de langa noi in care intrase politia, au plecat aia cu doi oameni de acolo.
Oricum ar fi jos palaria pentru profesionalism si pentru miscarea brici din teren. Chiar am sentimentul ca la mustata au reusit sa opreasca o nenorocire. M-as duce sa le dau niste cafele cadou :))))))))))))))))) ca stiu unde stau pititi in dubite prin spatele garii ;))))

3 Likes