La o vorbă şi-o cafea

Minunata Canada si minunatul invatamant. La o facultate la care platesti si e in top nu stiu cat examene de la 7 la 10 seara.
Nici nu stiu daca sa rad sau sa zic ca asta e normal …

hopaaa…multumesc doamnelor. asta chiar imi place. cred ca ii dau o sansa.

@Mother_Abigail, fa-ti pomana pana la capat :smile: stii cumva pe unde mai sunt magazine depot sa merg sa o probez si sa ii vad materialul pe viu? parca era candva unul in unirea…sau confund?
daca imi place, ma bate gandul sa o iau si sa o scurtez nitel. adica sa ramana tot asimetrica, dar sa fie o idee mai scurta decat pare in poze a fi.

Cam in toate mall-urile si-n Unirii:

http://shop.depot96.ro/pag/6/contact

Da-le eventual un telefon si intreaba-i de rochie dupa cod si marime, sa nu bati orasul degeaba :slight_smile:

Eu imi iau frecvent haine de la depot96 si-s ok. Stiu ca au si serviciu gratuit de retusuri si ajustari (le trimit direct la fabrica), asa ca daca te hotarasti la rochia asta si vrei s-o scurtezi, vezi daca poti s-o rezolvi direct cu ei.

Hello mai fetelor!!!

Nu am mai citit de ceva timp…lipsa de timp… Nici nu cred ca mai apuc, pentru ca limbarita!! :smiley:

Am muncit o gramada, dar am reusit sa dam la timp ce trebuia dat.

In zilele astea libere am fost cu sisterella pe Valea Doftanei. Foarte frumos! Am vizitat si pretena de la Fieni ca sa vedem una bucata bebe :smiley:

Am fost pe la controale pe la ginecolog. Ieri am facut si colposcopie, doar asa de verificare. Nu era necesara. Is sanatoasa tun!
Aparent am urme ca ar fi fost o rana. Un soi de cicatrice…
Si mi-a sugerat sa fac si tipologia HPV daca imi doresc sa procreez. Again, nu trebuie, dar ma sfatuieste. E 430 de lei testul minunat!! Nu e ieftin sa ramai gravida! Zic si io! Nici nu vreau sa ma gandesc cum e dupa ce ramai gravida!

Cam atat!
O sa mai citesc azi cat pot. Ca nu vreau sa mai muncesc azi!! :smiley:

Zbye zbye!

Eu deja ma simt ca si cum ar fi seara. La 6 dimineata eram pe strazi. Am plecat de acasa gandindu-ma (ca de obicei, naiv): vai ce liber o sa fie pe strazi si la metrou. Pe dracu :)))))))))))) Plin ca de obicei.
Acum deja as pune capul pe masa sa trag un pui sanatos de somn. Dar ma tin tare. Am deja doua espressouri indecent de tari bagate in sistem. Astept sa isi faca efectul.

@Queen si eu votez pentru rochia pusa de @Mother_Abigail
Si a doua e f ok dar ar mai trebui sa ii pui tu un accesoriu…ceva sa o scoti un pic in evidenta.

@albinuza bafta cu testele si toate cele :wink:
Mi se pare mie sau a inceput sa fie tot mai des intalnita problema asta la femei? Nu cred ca am vreo prietena care sa nu fi fost trimisa la test pe motiv de: parca niste urme acolo. Pe partea cealalta insa nu au fost probleme la vreuna din ele.
Ori target la analize ori cu cat te cauti cu atat se ridica mai multe suspiciuni si potentiale probleme.

Am dat aseara la antena 3 sa vad un pic din interviul cu Ciolos. Vai de capul meu ce mizerie! Ce mizerie populista si propagandistica. Iar faza de la final cand i-au pus aluia cred ca vreo 5 minute de video in care erau doar laude si plecaciuni la adresa minunatiei de televiziuni Antena 3 - m-a intors in timp cand erau ore in sir de propaganda PCR, Ceausescu si granarul Europei.
Ciolos mi s-a parut jos palaria: calm domne, a ramas calm si a tocat cu argumente toate aberatiile dobitocului de Gadea.

Albinuza, si eu zic ca Daria ca e un target, ceva cu analiza asta. In ultima vreme prea o recomanda toata lumea. Pe mine analizele prenatale (mai putin tipologia HPV pe care nu am facut-o) m-au costat in jur de 1.000 lei. Important e sa fie totul in regula! :slight_smile:

Are si cel mic al meu (2 ani si 10 luni) vorbe in program: “pe mine nu ma dai afara din camera ca eu nu sunt pisica”, “eu nu miros urat ca nu sunt sconcs. Sunt baietel, sunt A. si sunt frumos!” :))

Altfel, eu sunt pe un butoi de pulbere. M-am certat cu o prietena care in ultima vreme a devenit f agresiva si ma trage la raspundere pt orice rahat (de ce dorm in pat cu cel mic ca sunt egoista, ca vreau sa-l fac dependent de mine, de ce am ales sa ma internez cu el la privat si nu la stat etc etc etc). Cand am izbucnit si i-am zis ce ma deranjeaza a rezultat ca eu sunt aia f nervoasa, rea si ca ea, in bunatatea ei, se abtine sa-mi spuna ce ar avea de spus ca ma vede intr-o faza instabila psihica. (ma rog, aproape cu cuvintele astea).

1 Like

Da, e posibil sa fie. Dar tipa mi-a spus ca daca vreau. ideea este ca am avut hpv acum vreo 8 ani, nu a iesit nimic aiurea, am facut un tratament si dupa aia am fost ok an de an. Dar mi-a zis ca ar fi ok sa-l fac. Eee ce sa zic? L-oi face… cand oi avea 430 de lei :smiley:

Da ce analize se mai fac pentru sarcina?

Complex TORCH, secretie, culturi col, listeria. Cam atat tin minte. Mie mi-a dat medicul o fisa in care mi-a bifat analizele necesare.

@Sylvester pe bune?! Tot tu esti aia nervoasa?!
Mi se pare firesc ca oamenii apropiati sa imi spuna “eu cred ca asta nu e bine” “dupa parerea mea mai bine faci asta” etc.
Dar daca de la parere trecem la atitudine de impunere sau tras la raspundere…uaaaiii…pai nah…o sa devin instabila psihic si voi reteza macaroana.
Prea trebuie sa fii ambitios ca sa te implici atat de mult in alegerile celor dragi.

Da, Daria. Zic “bai, m-am gandit sa ma vopsesc cu un ton mai deschis”. Raspuns: “in nici un caz, nu-ti sta bine!”. Pai daca nu am incercat niciodat, de unde stii?

Asta i-am zis si eu, intentiile or fi bune dar tonul e sub orice critica. Sunt 20 de ani de prietenie dar cred ca am ajuns in punctul in care nu ne mai putem suporta.

@Sylvester, mie mi se pare ca femeia are niste complexe, nemultumiri si frustrari personale, in niste domenii pe care le stii sau nu, pe care si le varsa pe persoane mai slabe ca ea, tu fiind clar o persoana slaba, lucru pe care ea l-a simtit. Pai pe mine daca prietena mea cea mai buna ma ia la descusut ca de ce ma duc la spital privat si nu la stat, ca ce sunt figurile astea, ca aia fac rau, ca ailalta fac si mai rau etc…cu siguranta nu o sa izbucnesc in plans de frustrare si nici nu stau sa ii dau explicatii sau sa negociez comportamentul, ba chiar in numele prieteniei s-ar putea sa o si “articulez” memorabil, evident verbal, nu fizic :grin:

nu cred ca are nicio buna intentie in toata povestea asta. adica cam care e buna intentie cat te ia la rost ca de ce ai ales sa te internezi la privat in loc de la stat? iaca pt ca asa am vrut si pt ca mi-am permis intr-un fel sau altul sa platesc…ce te macina pe tine? ca iti tii copilul sa doarma in pat cu tine, ok, nici eu nu cred ca e chestie buna, dar si daca aud ca unii o fac zic “sa fie la ei acolo”, nu stau eu sa ii iau la instruit unde sa doarma ei si unde sa le doarma copilul.

nu te amagi si nu incerca sa ii cauti scuze ca are intentii bune spuse pe ton nasol. are doar niste frustrari care o fac sa refuleze si sa dea in oameni mai slabi. iar frustrarile astea ar trebui sa i le parezi de vreo 2-3 ori si o sa inceteze. daca nu inceteaza…adio “prietenie”, ca intr-o prietenie adevarata nu suntem unul sacul de box al celuilalt cand ne cuprinde frustrarea.

1 Like

Pai da, i-am tot trecut cu vederea diverse ironii si rautati ca de, zice ca e stresata si cu serviciul si cu alte chestii. Cand am rabufnit si i-am zis tot ce ma deranjeaza mi-a raspuns ca sunt plina de rautate si ca tin sa-i reamintesc episoade dureroase din viata ei (ceea ce nu e adevarat) si ca eu o judec pe ea si etc etc.

Ca de obicei, in prostia mea, cand cineva o face pe victima ma ia un soi de vinovatie ca poate am exagerat.

Intentiile bune i le-am vazut in alt scandal cand m-a luat la rost daca m-am programat la un control gineco de rutina.

Auzi, da’ de ce mai mentii tu relatiile cu amica si-i inghiti kkturile?!

mie imi place prima rochie, cea de la nissa, chiar daca e mai simpla mi se pare mai eleganta, acum depinde si de starea pe care o ai, locatie, etc

@Sylvester in afara de sa ii spui ce te deranjeaza, ia o pauza de la a vorbi cu ea o vreme. e clar ca femeia are niste probleme si e frustrata, asta nu inseamna ca esti tu nevoita sa i le suporti.

caut rochie de civila, musai pe rosu. am blana maro daca se pune:))
am lasat-o balta cu paltoanele cu motive traditionale, am ajuns la concluzia ca nu isi merita banii, deci nu mai merg pe varianta traditionala.:smiley:

ce ti-a zis @Mother_Abigail e cat se poate de corect. un sut in fund si gata. astea ca sunt nu stiu cati ani de prietenie sunt texte. nu sunteti maritate sau ceva, nu aveti nimic de impartit, deci nu vad niciun motiv sa tolerezi astfel de iesiri.

@Maggie_the_Cat, la rochia de la nissa ma incanta materialul, dar o sa ii dau o sansa si celei de la depot. o sa ma duc sa o vad si pe aia. la cea de la depot imi mai place f mult si croiala asimetrica. daca raman la cea de la nissa, o sa gasesc ceva cu fir argintiu de pus pe umeri sau in fine…poate imi vine vreo idee sa o scot cumva din anonimat, de preferat fara accesorii in culori tari.

2 Likes

@Sylvester, eu zic sa-i spui femeii, franc, ca tu ai hotarat sa luati o pauza, pentru ca tu simti ca nu ai energia necesara sa dai cuiva explicatii, pentru deciziile si alegerile tale. Si in plus, nu te simti foarte deschisa la sugestii, bine intentionate, ai tu asa o perioada, in care te simti o femeie moderna siindependenta si simti ca esti si destul de matura, ca sa faci alegerile potrivite, de capul tau!
Daca are o perioada stresanta la serviciu, ii recomanzi cu caldura, yoga, ayurveda, ceai verde, un grapefruit pe zi, si obligatoriu 2,5 litri de apa pe zi!

Fratilor, sunt aproape gata cu planificarea! Tjohoooooooooooooooo…sunt atat de fericita, ca ma simt high!
Mai sunt de facut mici ajustari, mai am cate un prof cu 24 de ore, predare, pe saptamana, dar sunt numai 3 si pana pe 23 ii aranjez.
Nu numai ca o sa ma duc la sala si trag de fiarele alea, pana le fac sârme, dar plec de la munca, la ora stabilita de contract! Olé!

1 Like

Salut fetelor,

Ce scarba mi-a facut interviul de ieri a lui Ciolos la Antena 3, atata cat am vazut din el. Ciolos imi place maxim, la fel si Vlad Voiculescu, astia doi sunt Batman si Robin, mare curaj au sa se lupte cu caracatita PSD-ista.
@Maggie_the_Cat foarte indrazneata combinatie vrei sa faci. pune un link cand gasesti ceva :slight_smile:
@Sylvester, imi pare rau ca trebuie sa renunti la prietena ta, dar daca nu intelege ca trebuie sa faca pasi inapoi cand sare calul, cred ca n-ai incotro si trebuie sa o tai rapid cu ea. Vopseste cum iti place tie si simte-te bine. Big hug si puiului tau.

1 Like